Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Ние имахме австралийски и руволути, но не ги прие и плащах кеш навсякъде Grab. Ползвахме ги по няколко пъти на ден в Куала Лумпур,  Джорджтаун и Ипох.

Връзка към коментар

Много странно... ние нямаме проблеми с различни от малайзийските карти. Но кешът си е напълно ок. Никой не бяга от него. 😉 Просто като метод на плащане трябва да е избран кеш.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Duke каза:

Тоест, мога да сваля и инсталирам GRAB още в Сингапур на българския си смартфон, без да се налага да ползвам SIM картата?

 

П.П.: Писали сме едновременно с @DaBo Може ли някакъв скрийншот на това приложение, че не го откривам?

Ние бяхме май в КЛ, инсталирахме си граб на телефоните /ползвахме си нашите карти/ и плащахме с бг карта мастърс още при поръчката на такси. Не сме имали проблеми.

 

 

 

3C5C2135-6164-4F85-B3E9-2F756D77A025.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 Граб имат  на летището в Сингапур  като т.н. щанд където едно момиче ти извиква граб за твоята дистинация(но има работно време).Незнам дали се предлага тази услуга и на летището в КЛ.

На летището в Сингапур и на влизане и на излизане ако си с паспорт от ЕU може да се ползват направо машините за автоматично сканиране нс паспорта(от 15 години нагоре)

Много е облекчено влизането с машинките стига в едно и също време дане са пристигнали няколко самолета .

Да споделя в Сингапур ползвахме граб , такси или пеша, но един ден  решихме да се качим на метрото ,но бях неприятно изненадана ,че няма единични билети ,трябва да си купиш карта за деня или за няколко дена ,поне така ни казаха  на една от спирките на метрото.Рядко ползвам метрото в Сингапур ,но все ми се струва че преди пандемията можеше да си купуваш еденични билети.Ако някой знае да потвърди информацията,на мен ми се видя доста странно.

Ние също отседнахме в хотел на Orchard Rd,(върват червената и кафява линия на метрото), но на мен повече ми допада зоната  около Chinatown.Но то си зависи доста от интересите на хората.

А иначе пътувах с Scoot (към Тайпей)iи полета си беше на време.Чекинг на летището в Сингапур поне с Scoot става онлайн и бординг паса си го взимаш от една машинкаа ако имаш  куфар ти го поема пак машина но е стриктна относно килограмите.С ръчния багаж нямахме проблеми никой не го е мерил,но говорим  за Scoot .

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На летището в КЛ няма щанд, където да ти извикат граб.

Няма значение с какъв паспорт си, на летището в КЛ няма машинки, освен ако не си резидент и имаш ел.виза. Гишетата на имигрейшъна са разделени на чужденци, малайзийци и бизнес класа.

С безконтактна кредитна карта съм тапвала единични пътувания в Сингапур.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, Nevena каза:

 

На летището в Сингапур и на влизане и на излизане ако си с паспорт от ЕU може да се ползват направо машините за автоматично сканиране нс паспорта(от 15 години нагоре)

Много е облекчено влизането с машинките стига в едно и също време дане са пристигнали няколко самолета .


Може и по малки, нашият син е на 12 и мина сам на автоматичните скенери май месец.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тоест, да разбирам, че придвижването за двама в Сингапур и Куала Лумпур е най-подходящо с GRAB, така ли?

 

Проблемът е, че по всяка вероятност ще трябва да плащаме кеш ако по някаква причина приложението не приеме българска карта. Какъв е принципът на работа на GRAB - първо уточняваш крайната дестинация, после получаваш цена за услугата и време на пристигане на колата в изходна точка и накрая потвърждаваш?

 

Каква е средната цена на градските трипове и тези от/до двете летища? Някакви особености при плащане в кеш - дребни банкноти, монети...

 

Хич не обичам да нося кеш, но явно ще се наложи. Варианти за теглене на място от банкомат с български карти?

Връзка към коментар
преди 36 минути , Duke каза:

Тоест, да разбирам, че придвижването за двама в Сингапур и Куала Лумпур е най-подходящо с GRAB, така ли?

 

Не е най-изгодно финансово за 2-ма човека, но е най-комфортното с оглед на климата отвън. Тур.места и в двата града може да се разглеждат лесно пеша с едно-две качвания на метро в двата града.

В КЛ има безплатни тур.автобуси (използват се и от местните), покриват тур.рутове.

https://www.klia2.info/buses/bus-operators/go-kl-city-bus/

https://www.malaysia-traveller.com/KL-City-Bus.html

Ако се ходи до Бату Кейвс в КЛ, най-комфортно ще е с граб (не най-евтино обаче), иначе има влак от КЛ Сентрал.

 

преди 36 минути , Duke каза:

Проблемът е, че по всяка вероятност ще трябва да плащаме кеш ако по някаква причина приложението не приеме българска карта. Какъв е принципът на работа на GRAB - първо уточняваш крайната дестинация, после получаваш цена за услугата и време на пристигане на колата в изходна точка и накрая потвърждаваш?

Да

 

преди 36 минути , Duke каза:

Каква е средната цена на градските трипове и тези от/до двете летища? Някакви особености при плащане в кеш - дребни банкноти, монети...

Това не може да се каже с точност. Цената се определя от търсенето и предлагането в дадения момент, както и от дистанцията. Както казах, избягвайте JustGrab (най-евтината тарифа), защото това са стари таксита. От летището в КЛ до града е около 75-100 рингитс в зависимост от избора на кола. Няма особеност при плащане в кеш. Почти винаги имат да върнат.

Ако имаш револют, опитай с него. Нашите бг карти са от Райфайзен (май вече са ОББ) и също не ги приемаше. С украински и револют нямаше проблеми.

 

За теглене - не мога да помогна. Не сме теглили от бг карти. То зависи от самите условия по картата. Може да смените малко евро или долари.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Duke

нашия апартамент беше в сграда до кулите петронас, ползвахме само граб защото бяхме с дете,

поръчването е много лесно, избираш дестинация, изписва ти след колко време ще дойде кола, цвят и номер на колата, както и снимка на шофьора, колко ще ти струва и избираш как да платиш, ние плащахме директно при поръчката с картата на ДСК/уиз, като поръчваш даже трябва и ти да се снимаш, така и шофьора да знае кой ще вземе. Таксито до Бату Кейвс ни излезе нещо от рода на 10-12лв по спомен, но може и да бъркам, във всеки случай не е била сума която да ме притесни.

На връщане също взехме граб, кофтито е че ти трябва нет, и тъй като нямахме карта с нет помолихме един добър човечец да ни сподели нет 😌

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние февруари отново ще ходим в Малайзия, но този път сме решили да си вземем рент а кар.Трафика ми се видя супер нормален. Някой с опит може да сподели дали е ок тази ми идея?

Връзка към коментар
преди 17 минути , Blagovesta78 каза:

Ние февруари отново ще ходим в Малайзия, но този път сме решили да си вземем рент а кар.Трафика ми се видя супер нормален. Някой с опит може да сподели дали е ок тази ми идея?

Хммм, не препоръчвам. Обратно на европейското движение и много мотористи, които се мислят за безсмъртни. Рент-а-кар колата трябва да има стикер или touch and go карта, за да се минава по магистралите. Дори в КЛ се плаща за пътищата. Или вие тапвате безконтактна кк. Извън КЛ по тол таксите в пиковите часове или празнични дни се образуват опашки. О, и трафикът е КЛ си е бая сериозен. Отделно имат пътни възли на по 3-4 етажа и шофирането с навигация си е задължително. И въпреки това, все още се случва да объркаме пътя.

Зависи къде искате да ходите в Малайзия, имат страхотна пътна мрежа, но също и много добри автобусни превози, влакове до определени дестинации, самолети. За градовете граб работи чудесно. Шофирането с десен волан се усвоява, ние също не можехме, когато дойдохме тук, но като живеем тук, се налага. Не знам дали бих си го причинила като турист, специално за Малайзия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Nevena каза:

@Duke от летището в Сингапур Терминал 1 до Orchard Road. с Grab излезе 20 SGD .С нормално такси са около малко повече от 30 SGD

Тоест, разликата не е чак толкова голяма в случай, че по някаква причина не успеем с приложението. И още нещо, такси от летището е ясно, че по всяка вероятност се взема от официалната стоянка, но как се процедира с поръчка през приложението - къде ще пристигне таксито?

Връзка към коментар
преди 5 минути , Duke каза:

Тоест, разликата не е чак толкова голяма в случай, че по някаква причина не успеем с приложението. И още нещо, такси от летището е ясно, че по всяка вероятност се взема от официалната стоянка, но как се процедира с поръчка през приложението - къде ще пристигне таксито?

От апа си позиционираш местоположението или мястото за взимане и си го поръчваш, Като намери шофьор ти показва името и регистрационния номер ,модела и цвета на колата така, че лесно да я познаеш. Няма особена разлика с всяко друго приложение за такси....

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 43 минути , Duke каза:

Тоест, разликата не е чак толкова голяма в случай, че по някаква причина не успеем с приложението. И още нещо, такси от летището е ясно, че по всяка вероятност се взема от официалната стоянка, но как се процедира с поръчка през приложението - къде ще пристигне таксито?

Аналоговият вариант ако си без интернет.

Преди да излезете от сградата, от дясно има кабинки с офисите на такситата. Дават ти бележка , в която пише кое точно е таксито ти и цената. Това са нормални таксита, по памет до моя хотел Фурама беше 84 пари.  Такситата от града нямаха право да вземат пътници, само да докарват до летището. 

Таксито от града към летището го ползвах,за да ми направи тур до новата столица и ми взе на парарлък 120 пари.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Дани Магелани каза:

Аналоговият вариант ако си без интернет.

Преди да излезете от сградата, от дясно има кабинки с офисите на такситата. Дават ти бележка , в която пише кое точно е таксито ти и цената. Това са нормални таксита, по памет до моя хотел Фурама беше 84 пари.  Такситата от града нямаха право да вземат пътници, само да докарват до летището. 

Таксито от града към летището го ползвах,за да ми направи тур до новата столица и ми взе на парарлък 120 пари.

Това за кое летище и терминал, защото по-горе говорим за Сингапур?

Връзка към коментар
преди 18 минути , DaBo каза:

@Duke, предполагам, че вече си видял, че и с метрото може да се стигне до Орчард роуд? Горе-долу 30-на мин. ще отнеме.

Да, може би ще използваме метрото и в двете посоки до летището (още повече при положение, че няма нужда от билети, а плащането е директно с безконтактна карта), а такси от и до летището в КЛ...

 

Според теб локациите на двата хотела добри ли са или да търся подобрение в тази посока...

Връзка към коментар
преди 48 минути , Duke каза:

Това за кое летище и терминал, защото по-горе говорим за Сингапур?

За КЛ. Грешката е моя. Сори!

В Сингапур метрото ще ти свърши работа. Не ти е нужно такси.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Дани Магелани каза:

За КЛ. Грешката е моя. Сори!

Няма проблем, така и помислих. В крайна сметка инфото е важно. А за кой терминал става дума, защото по всяка вероятност от Сингапур ще летим с Air Asia, а знам, че те са на отделен терминал в КЛ...

Връзка към коментар
В момента, Duke каза:

Няма проблем, така и помислих. В крайна сметка инфото е важно. А за кой терминал става дума, защото по всяка вероятност от Сингапур ще летим с Air Asia, а знам, че те са на отделен терминал в КЛ...

Кацала съм с Air Asia. Мисля, че и на другия терминал е същото. Но все пак информацията ми е от преди пандемията. Добре е Дабо да я актуализира.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Duke каза:

Да, може би ще използваме метрото и в двете посоки до летището (още повече при положение, че няма нужда от билети, а плащането е директно с безконтактна карта), а такси от и до летището в КЛ...

 

Според теб локациите на двата хотела добри ли са или да търся подобрение в тази посока...

Подай ми точните имена на локациите, за да ги проверя. Ако искаш, и на лс е ок. На първо четене са напълно ок.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, stanislavpp каза:

За Куала Лумпур има ли по-добра опция от Фор Сийзънс ?

Едва ли, по-скоро алтернатива:

https://www.marriott.com/en-us/hotels/kulwh-w-kuala-lumpur/photos/

https://www.mandarinoriental.com/en/kuala-lumpur/petronas-towers?src=loc.yext.mokul.ggl

https://www.eqkualalumpur.equatorial.com/?utm_source=local&utm_medium=organic&utm_campaign=GoogleMyBusiness

 

Барът на W в момента е тоталният хит, но ако сте с малкия няма да ви пуснат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.