Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Опитвам се да се логна в профила си в Air Asia, но освен user и password,  ми иска на следваща стъпка имена и телефон на който трябва да ми изпрати някакъв код OTP.

Вече няколко пъти пробвам и не получавам код на телефона. Къде може да е проблмът? Има ли друг начин за влизане в профила?

 

Връзка към коментар
преди 38 минути , elzbieta каза:

Опитвам се да се логна в профила си в Air Asia, но освен user и password,  ми иска на следваща стъпка имена и телефон на който трябва да ми изпрати някакъв код OTP.

Вече няколко пъти пробвам и не получавам код на телефона. Къде може да е проблмът? Има ли друг начин за влизане в профила?

 

И на мен ми правеше същият проблем... реших го като смених държавата и номера и използвах онлайн сайт за получаване на смс. Пусна ме накрая, но сега почти на всяко влизане пак ми иска тази верификация + че пробвах да купя билети и не иска да мине транцакцията. Така се изнервих, че накрая си купих билети от друга компания.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако купя билетите през посредник, мога да избегна за момента това логване, но предполагам, за да се чекирам като дойде време, ще трябва пак същото упражнение. Дали има вариант на летището да се чекирам безплатно? Или поне да ми съдействат служители там, след като не им работи читаво проложението.

Връзка към коментар

Тези глупости с платеното чекиране са само при европейските малоумни компании като Раянеър. В Азия никой не иска пари за чекиране, Air Asia имат чат съпорт, но преди най-бързо отговаряха в туитър. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Доколото разбирам, масово държавите извън Азия имат подобен проблем с получаванто на OTP. В чуждите форуми масово се оплакват, че не могат да си влзят в профилите от няколко месеца насам. Явно системата обсулжва само азиатски номера, а останалите какво да правим? Имат някакъв чат Bo, който не върши никаква работа.

Връзка към коментар

в тайланд имало забрана за пушене на открито, спазват ли я, глобяват ли, къде може, къде не може?

пуша пури и ми се иска на плажа да кажем или в някоя заведение дали ще има проблем/....

Връзка към коментар

Принципно забрана е и за закрито, и за обществени места, но зависи къде си. В Патая навсякъде всички пушат като комини и вътре, и вън. На Бангла роуд в Патонг също нямаш проблем. В парковете в Банкок е проблем. 

Зависи и какво разбираш под заведения - в спокойни фамилни места се приготви за проблеми. В разюздани купонджийски места и барове с мацки си ок.

Връзка към коментар
преди 2 часа, ivelina666 каза:

И аз не мога да се логна в профила си в  Air Asia като не ми идва код. И как тогава да купя билети?

Пробвах по този начин и става, но все още не съм купувала билети.

 

IMG_3114.jpeg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

А без профил не може ли да се купуват билети?

Горния метод работи, ако не се иска уникален телефонен номер, логично доста хора ще пробват така с един и същи номер.

Връзка към коментар

Не само, че не може да се купи билет без профил, но не можеш дори да провериш цена на билет или багаж за конкретен полет. Аз вчера успях някак на емнайстия опит да вляза в профила без ОТП, но знам ли като дойде време за чекиране, дали и как ще се разправям на другия край на света.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 23 часа, T.E.Lawrence каза:

Принципно забрана е и за закрито, и за обществени места, но зависи къде си. В Патая навсякъде всички пушат като комини и вътре, и вън. На Бангла роуд в Патонг също нямаш проблем. В парковете в Банкок е проблем. 

Зависи и какво разбираш под заведения - в спокойни фамилни места се приготви за проблеми. В разюздани купонджийски места и барове с мацки си ок.

ами ние ще сме в патонг и после панган значи предполагам на тия места ако опъна някоя пура няма да има драми....

Връзка към коментар

Патонг е голям. На Бангла повечето места нямаш проблем. Патонг има и изискани ресторанти и световни вериги, които са стриктни. Просто наблюдавай за пепелници или питай, за да си сигурен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

От вълнение, че успях да запазя полетите на половин цена, обърках името на една от приятелките ми. Вместо Tzonva, написах Tsoneva. Ще пробвам да сменя, но ако не стане, според вас дали ще е проблем за вътрешен полет в Тайланд? Едната компания е Thai Airways,  а другата Vietjet.

Връзка към коментар

В неделя през приложението на AirAsia, респективно през моят профил, купих мултисити билети. Процесът мина гладко без никакви затруднения. Вчера разглеждайки внимателно потвържденията открих, че всъщност билетите са купени през Kiwi.com Ако правилно се ориентирам AirAsia имат някакво споразумение с Kiwi.com защото в момента, в който при букване на полет през профила посочиш опция мултисити, системата директно те прехвърля към сайта https://flybeyond.airasia.com/ Лошото е, че поне към днешна дата, два дни по-късно, резервациите не излизат в профила ми в AirAsia и се чудя дали това е повод за притеснение. Отделно от това по време на резервацията не получих възможност за избор на места. Някой с подобен казус и вариант за решение?

Връзка към коментар

Да не би някоя отсечка да е с друга компания?

 

Иначе опциите за екстри като са купени през посредник се появяват като наближи полета. Мисля че две седмици преди това беше, ако не са сменили срока.

Връзка към коментар
преди 10 минути , T.E.Lawrence каза:

Да не би някоя отсечка да е с друга компания?

И двете отсечки са на AirAsia - първата е на Indonesia AirAsia, а втората на AirAsia...

 

преди 13 минути , T.E.Lawrence каза:

Иначе опциите за екстри като са купени през посредник се появяват като наближи полета. Мисля че две седмици преди това беше, ако не са сменили срока.

Това в сайта на AirAsia ли или в този на посредника? В момента в сайта на посредника излиза вариант за избор на места само на единия полет и то не конкретен избор, а опция "sit together", което е съвсем различно. Много странна работа...

Връзка към коментар

В на Air Asia. Един път съм купувал през посредник техен билет и помня, че това ме изнерви много, защото обичам да планирам отрано. Все пак всичко беше наред и пуснаха купуването на екстрите като наближи пътуването. Можеш и да им пишеш в туитър да ги питаш, че там са бързи и не трябва да висиш с часове да чакаш на чата с отворен браузър. 

 

Принципно няма смисъл да купуваш всичко на едно, нищо не печелиш, само разправии. Купувай отделно отиване и връщане, всички цени са същите  и по-лесно се маневрира при проблем. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

Принципно няма смисъл да купуваш всичко на едно, нищо не печелиш, само разправии. Купувай отделно отиване и връщане, всички цени са същите  и по-лесно се маневрира при проблем. 

Подведе ме опцията мултисити и реших да купя двете отсечки наведнъж. Иначе е ясно, че са две отделни отсечки на два отделни билета, с два отделни PNR-а...

 

Дано като наближат полетите да се появят в сайта на AirAsia с опция за закупуване на места... 

Връзка към коментар

Преди два дни купих билети за Аir Asia през Lastminutes .de.На отсечката Ханой - Куала Лумпур съм сбъркала моята рожденна дата. Останала е дата на мъжа ми, сменила съм само годината. Фатално ли е? Сверяват ли  датата и има ли нужда да се коригира? 

Връзка към коментар

Привет,

Следващата година ще направим 2 отделна трипа. Сумарно ще минем през Тайланд, Малайзия, Индонезия и Сингапур.
Като цяло ме интересува въпроса с обмяна на пари и плащането с карта.

Предполагам в Сингапур няма да има никакъв проблем да плащаме 100% само с карти навсякъде, в краен случай може да изтеглиме някаква къса сума за някой дреболии.

За останалите 3 съм наясно, че в големите градове и плажни дестинации с карти ще можем да се оправим горе долу без проблем. Но за останалите места ще трябва кеш. Въпроса ми е там ли да обменяме или от тук? Къде препоръчвате да обменяме още на летището или? Има ли значение евро или долари?
Част от парите ще дръпнем с рево картите, но над лимита има ли смисъл пак да дърпаме с карта или обменните бюра предлагат достаттъчно добри курсове?

И последно - в краен случай, ако нещо нямаме останала от местната валута дали биха приели плащане с евро/долари (наясно съм, че ще е крив курса)?

Връзка към коментар
преди 33 минути , dafigg каза:

Привет,

Следващата година ще направим 2 отделна трипа. Сумарно ще минем през Тайланд, Малайзия, Индонезия и Сингапур.
Като цяло ме интересува въпроса с обмяна на пари и плащането с карта.

Предполагам в Сингапур няма да има никакъв проблем да плащаме 100% само с карти навсякъде, в краен случай може да изтеглиме някаква къса сума за някой дреболии.

За останалите 3 съм наясно, че в големите градове и плажни дестинации с карти ще можем да се оправим горе долу без проблем. Но за останалите места ще трябва кеш. Въпроса ми е там ли да обменяме или от тук? Къде препоръчвате да обменяме още на летището или? Има ли значение евро или долари?
Част от парите ще дръпнем с рево картите, но над лимита има ли смисъл пак да дърпаме с карта или обменните бюра предлагат достаттъчно добри курсове?

И последно - в краен случай, ако нещо нямаме останала от местната валута дали биха приели плащане с евро/долари (наясно съм, че ще е крив курса)?

В Сингапур плащането с карта не е проблем почти навсякъде. В Куала Лумпур също, но там определено си трябва кеш на повече места. В Тайланд кеш ис кинг абсолютно навсякъде с изключение на хотелите, моловете и 7-Eleven. В Индонезия положението е подобно, като и в двете страни често слагат 3% в сметката ако се използват карти. Тегленето от банкомат има такси, но в Тайланд някои банки пускат доста пари, което минимизира таксата в процентно отношение. Например изтеглих батове за 1000 лв наведнъж, което с таксата на банкомата+таксата на Curve за надвишен обмен при теглене излезе по изгодно от покупката на батове у нас. Долара е валутата там за обмен, няма никакъв смисъл от евро. Трябва да се прегледат официалните чейнч бюра и така да се обменя. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, Shlosera каза:

В Куала Лумпур също, но там определено си трябва кеш на повече места.

С това не съм съгласна. Живея в КЛ и на пръстите на едната ръка се броят местата, където би се наложило да се плати в брой - градски транспорт, улична храна, някое малко заведение за хранене, уличен пазар, евентуално някой вход за тур.атракция... ами от тур.гледна точка май са това. Но винаги си носете пари в брой, не се знае къде и защо някоя карта няма да сработи. Няма значение дали обменяте евро или долари. Пари се сменят в чейндж бюра в моловете. Може да смените ималко на летището след кацането, колкото да имате нещо в самото начало. Естествено, никой няма да откаже плащане в брой, ако решите да не използвате кредитна карта. Моят револют тук работи без проблем, но не съм теглила пари от банкомат. Имам местни кредитни и дебитни карти.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, DaBo каза:

С това не съм съгласна. Живея в КЛ и на пръстите на едната ръка се броят местата, където би се наложило да се плати в брой - градски транспорт, улична храна, някое малко заведение за хранене, уличен пазар, евентуално някой вход за тур.атракция... ами от тур.гледна точка май са това. Но винаги си носете пари в брой, не се знае къде и защо някоя карта няма да сработи. Няма значение дали обменяте евро или долари. Пари се сменят в чейндж бюра в моловете. Може да смените ималко на летището след кацането, колкото да имате нещо в самото начало. Естествено, никой няма да откаже плащане в брой, ако решите да не използвате кредитна карта. Моят револют тук работи без проблем, но не съм теглила пари от банкомат. Имам местни кредитни и дебитни карти.

Тъй де, повтаряш мнението ми, с което иначе не си съгласна 😉 В КЛ просто има нужда от кеш на повече места отколкото в Сингапур, които си изброила...

 

преди 10 часа, Shlosera каза:

В Сингапур плащането с карта не е проблем почти навсякъде. В Куала Лумпур също, но там определено си трябва кеш на повече места. 

Лично аз не бих взел евро за обмяна в ЮИ Азия защото долара е много по разпространена валута извън Европа - обменя се на повече места, както и курсовете са по добри. Това сочи опита ми, 😉 това споделям. В общия случай човек от България обменя лев, дали ще е в евро, дали ще е в долар, все трябва да обменя. Ако еврото беше основната валута у нас, по добре щеше да се вземе евро за обмяна в ЮИ Азия за да не се губи от двойната обмяна, но не е. В крайна сметка по добре е да се вземе по разпространената валута, която е долара. 

За малко да забравя още нещо. При обмяна на долари в е добре да се вземат по големи банкноти (50-100$), защото се обменят на по добри курсове - особено валидно за Тайланд. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.