Прескочи до съдържание

Шотландия за 5 дни, съвети?


Sun4o

Препоръчани мнения

Здравейте, какво бихте препоръчали за 5 октомврийски дена в Кралството на уискитата?

Кацаме вечер късно в Единбург, излитаме вечерно от Глазгоу.

Предвидил съм 2 или 3 дена за Единбург, 1 или 2 за Highland и евентуално бързо посещение на Глазгоу, там целта ми е да отида на мач на Селтик (евентуално). Питането е какво е must see по тези места и как да разпределя дните (2-3 и 1-2)?

За Единбург искам уиски тур и замъка, коритото на кралицата:), шляене (ако не вали много) из Стария град, моля за уточнение и къде е оная уличка от Хари Потър, дето я лепят за скрийншот? 

За Highland съм предвидил Stirling, имам даже отказваема резервация за там, селото на Робин Худ, оттам до Loch Awe, Luss, и нощувка на Loch Lomond. Какво и там в региона да не пропусна да видя? 

Ние сме мързеливо-кулинарно насочени, обичаме лежерните разходки и спектакюлар вю-тата, музеите и замъците предпочитаме да ги гледаме предимно отвън, освен ако няма доста история вътре.

Не обичаме препусканията с цел да видим всичко що е забележителност.

С кола под наем сме от края на 2-рия ден.

 

ТенкЮ в аванс:)

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Интересната улица за туристи се казва Victoria St  като преминава в друго наименования в южния си край в W Bow. Не обръщайте внимание на дъжда и вятъра. Това ще се забрави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Sun4o каза:

Здравейте, какво бихте препоръчали за 5 октомврийски дена в Кралството на уискитата?

Кацаме вечер късно в Единбург, излитаме вечерно от Глазгоу.

Предвидил съм 2 или 3 дена за Единбург, 1 или 2 за Highland и евентуално бързо посещение на Глазгоу, там целта ми е да отида на мач на Селтик (евентуално). Питането е какво е must see по тези места и как да разпределя дните (2-3 и 1-2)?

За Единбург искам уиски тур и замъка, коритото на кралицата:), шляене (ако не вали много) из Стария град, моля за уточнение и къде е оная уличка от Хари Потър, дето я лепят за скрийншот? :)

За мен два дни в Единбург е оптималното време. Добре си намислил програмата. Препоръка: включи и подземията :) 

 

преди 2 часа, Sun4o каза:

За Highland съм предвидил Stirling, имам даже отказваема резервация за там, селото на Робин Худ, оттам до Loch Awe, Luss, и нощувка на Loch Lomond. Какво и там в региона да не пропусна да видя? 

Ние сме мързеливо-кулинарно насочени, обичаме лежерните разходки и спектакюлар вю-тата, музеите и замъците предпочитаме да ги гледаме предимно отвън, освен ако няма доста история вътре.

Не обичаме препусканията с цел да видим всичко що е забележителност.:)

Stirling е много добра идея. Ходила съм сама преди години, искрено харесах. За препоръки: района на Glen Coe е фамозен, но истината е, че цялата област там е фамозна. Loch Lomond е прекрасно. Виж ако искаш тази тема. Пожелавам ви добро време!

 

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Sun4o каза:

Здравейте, какво бихте препоръчали за 5 октомврийски дена в Кралството на уискитата?

Кацаме вечер късно в Единбург, излитаме вечерно от Глазгоу.

Предвидил съм 2 или 3 дена за Единбург, 1 или 2 за Highland и евентуално бързо посещение на Глазгоу, там целта ми е да отида на мач на Селтик (евентуално). Питането е какво е must see по тези места и как да разпределя дните (2-3 и 1-2)?

За Единбург искам уиски тур и замъка, коритото на кралицата:), шляене (ако не вали много) из Стария град, моля за уточнение и къде е оная уличка от Хари Потър, дето я лепят за скрийншот? 

За Highland съм предвидил Stirling, имам даже отказваема резервация за там, селото на Робин Худ, оттам до Loch Awe, Luss, и нощувка на Loch Lomond. Какво и там в региона да не пропусна да видя? 

Ние сме мързеливо-кулинарно насочени, обичаме лежерните разходки и спектакюлар вю-тата, музеите и замъците предпочитаме да ги гледаме предимно отвън, освен ако няма доста история вътре.

Не обичаме препусканията с цел да видим всичко що е забележителност.

С кола под наем сме от края на 2-рия ден.

 

ТенкЮ в аванс:)

Единбург е неповторим, не може да се сравнява с други градове. Аз казвам, че във Великобритания се намира Лондон, Единбург и всички останали. Той е приказен. Самият град си е забележителност, само да стоите в центъра и да обръщате глава надясно и наляво ще е достатъчно. Сгради с уникална архитектура, с кули и кулички, сгради строени преди векове, а колко са високи, как са го постигнали. А улиците им - една върху друга, като че ли е имало един град, и по-късно са построили друг върху него, на по-горен терен. С една дума-видяното е впечатляващо. 

Мога да предложа места за хранене от веригата JD Wetherspoon. В Единбург има няколко такива ресторанта, не знам дали точно може да се квалифицират като ресторанти, но историята е следната: Тази верига изкупува стари недействащи по предназначението сгради, обновяват ги и така създават места за хранене. И наистина в Единбург има нужда от  много места за хранене. Много хора, голям пазар. Аз бях в три такива ресторанта - единият беше бивша банка, бивша библиотека, бивше кино. Тези заведения не са претенциозни - след като си намерите маса, отивате на бара да поръчате напитки и храна и трябва да кажете номера на масата. Напитките ви се дават веднага, сервирате си ги сами, а по-късно, до 15-20 мин. пристига храната. Естествено че се пие тъмна бира Гинес, и се поръчва Фиш енд чипс - но пресен.

Ето едно от заведенията, ако го посетите, качете се на по-горните нива.

image.png.7718b1ebbd70ab947315360604b83f2d.png

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Заведение от тази верига има в близост до гарата, то е най-в центъра и е бивша библиотека. Ще ги намерите на Гугъл мапс. 

Ако имате време посетете Queensferry, от там има хубав изглед към червения железен мост, до втори автомобилен мост от наши дни и към трети, съвсем нов, скоро го откриха. До там се стига с влак за три-четири спирки.

image.png.2e3af097c75fea105f563b4aeac26f07.png

 

Редактирано от rdd
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Посетете и Шотландския национален музей. Трябва доста време за да се разгледа голяма част от него. Интересно е за деца, има много експонати, които са достъпни за посетителите, да се правят опити с тях и т.н. Безплатен е. В центъра е, и е удобен да се скриете от дъжд. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Wetherspoon ще свърши работа, но за истинско шотландско усещане забий в някой от вековните пъбове встрани от центъра/роял Майл, където е комерс. Гинес можеш да пиеш навсякъде по света, пробвай шотландските ейлове в Шотландия. С този елексир няма да сбъркаш като за начало

 

IMG_4227.JPG.8b28476745f753197a78ad02b4b433e7.JPG

 

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 часа, Tim каза:

Инвърнес/Inverness също си заслужава според мен, реката, залива, Лох Нес...

Стърлинг паметника на Уилям Уолъс

Благодаря за предложенията, но ми идват доста далеч, а и за Лох Нес имам леко туристическо мнение. Виж, Инвернес го харесах доста.

преди 8 часа, Двуцветко каза:

Wetherspoon ще свърши работа, но за истинско шотландско усещане забий в някой от вековните пъбове встрани от центъра/роял Майл, където е комерс. Гинес можеш да пиеш навсякъде по света, пробвай шотландските ейлове в Шотландия. С този елексир няма да сбъркаш като за начало

 

IMG_4227.JPG.8b28476745f753197a78ad02b4b433e7.JPG

 

Ще, ще..

Един въпрос - кацам в 21:00, в хотела ще съм към 22:00, та ще имам ли време да обърнем по едно в някоя кръчма или затварят рано? Имам предвид центъра на Единбург, широк център?

 

@Rainy, мерси ще чета.

@rdd, безценен си. Кръчмата ми допадна доста, а щом и алкохолец има....ще стане мамамиа на шотландски:lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако ви е интересно, може да видите и кралската яхта Британия. На котва е в Ocean terminal, Leath. Има автобус от центъра, в северната част на Единбург е. Целият район е много приятен.

Връзка към мнение

Мога да предложа и хотел - много става, денонощно кафе, чай и вода на воля, може и в заведението може и в стаите.  Включени към нощувките. Всеки гост сам се чекира  и сам си активира ключа за стаята. Няма рецепция. Супер "зелен" хотел,, ергономичен. Модерна работа. Има и малък бар с напитки и закуски. Местоположението е отлично, ще го видите на картата. hub by Premier Inn Edinburgh Royal Mile

 

image.png

Не си ангажирайте от къщите за гости. И те са скъпи.

Редактирано от rdd
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Sun4o каза:

 

Един въпрос - кацам в 21:00, в хотела ще съм към 22:00, та ще имам ли време да обърнем по едно в някоя кръчма или затварят рано? Имам предвид центъра на Единбург, широк център?

 

Ще има време и за по две ..

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Според мен поне два дни за Highlands. Бих те посъветвала да не отписваш тотално Лох Нес. Красиво е, а има и замък.

Освен това ако си решил да стигнеш Инвернес, ще ти е на път.Можеш да направиш хубав преход покрай Лох Ломонд, Глен Кое, Лох Нес и да направиш нощувка в Инвернес.

 

IMG_1337.JPG.948cbbe49b193f9ec5dcfe357e3bdb82.JPG

 

На връщане пък може да ти хареса да нощувате тук

  •  
 

IMG_1304.JPG.aa8ba043ec814c51cebf6975a3b548b7.JPG

 

Иначе от градовете аз харесвам повече Глазгоу, отколкото Единбург. Единбург е по-  фотогеничен, но Глазгоу ми е по-купонджийски.

Ако не влизате в музеи, Единбург  се прохожда спокойно за един ден. Кралската миля започва от замъка и завършва до двореца Холирууд, всичко интересно е на и около нея. Ако сте с нощувка, ще имате време и за музеи, и за пристанището.

 

В Глазгоу центърът е много приятен и компактен, хубавите кръчми са там и в Уест Енд. Ако сте там в началото на ноември, можем и да пием по едно заедно. 

 

Можеш да погледнеш и това и ако нещо от местата си харесаш, насреща съм. Имам и агент на място :)

 


 

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Sun4o каза:

Един въпрос - кацам в 21:00, в хотела ще съм към 22:00, та ще имам ли време да обърнем по едно в някоя кръчма или затварят рано?

23h last calls

Последните поръчки може да отнесат и до 23.05

Така че ще имаш време и за две и за три, според скорост и жажда :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Sun4o каза:

 

Да уточня - хотели имаме, до Лох Нес не ходим и имаме само 5 дена. Стига сте ми разпъвали маршрута:)

Концентрираме се върху останалото - Единбург И Хайленд. Глазгоу се явява резерва - всеки без Люси го отрича, мен целта би ми била мача Селтик-Дънди. И ако ще го гледам, ще се спи там. Но май повече ме дърпа деня да го използвам за Хайленд, отколкото за мача...

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Както и да си разпределите дните, ще ви хареса /освен времето и цените, ама все пак това си е мрачният и неприлично скъп  Албион/. Просто местата са много различни едно от друго - Хайлендс  е дива красота, малки населени места и нарядко, уникална природа и уиски, но времето може да скапе преживяването и снимките /то същото важи за цяла Шотландия, но тук е най-кофти мъглата да ти скрие гледката/. Във всички случаи си струва изживяването. Аз бих пробвала уиски тур тук /не съм го правила, но по пътя има много дистилерии, а само като видя по пътя как текат ручейчета по хълмове, обрасли с торф и мъх си представям колко мека е водата в местните видове уиски :)/.  

Градовете са си градове и не могат да се сравняват с това изживяване.

Единбург си е голям град с център като излязъл от приказка, има какво да се види, но както казах не ми е фаворит,  просто такова ми е усещането. Малко преди замъка има музей на уискито, т.е. и тук може да направите дегустация. Друго интересно, което вече  са ти препоръчали е Шотландският музей /по пътя от замъка към двореца - първата пряка вдясно ще те отведе дотам/, дворецът Холирууд изглежда добре отвън /не съм влизала вътре/. Нещо чак must see за гледане отвътре поне за мен няма - готино е да се разхождаш по уличките /особено по кралската миля/.

В Глазгоу атмосферата е друга, градът не е толкова външно впечатляващ, но според мен е по-жив и усмихнат. Мисля, че си струва да идеш на мач и на кръчма там, но ти си знаеш. Не знам откъде ще летиш - ако е оттам нощувката е задължителна. Мога да ти препоръчам апартамент в центъра /близо е и до стадиона/ ако решиш.

В Стърлинг още не съм била, но изглежда готин, в плановете ми е за ходенето през ноември, както и Сейнт Андрюс.

Каквото и да решите, пожелавам ви да се забавлявате максимално.

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , lyusi каза:

Просто местата са много различни едно от друго - Хайлендс  е дива красота, малки населени места и нарядко, уникална природа и уиски, но времето може да скапе преживяването и снимките /то същото важи за цяла Шотландия, но тук е най-кофти мъглата да ти скрие гледката/. Във всички случаи си струва изживяването. 

Едно от най-уникалните ми изживявания изобщо са били именно с мъгла около Glen Coe - @Mary може да потвърди магията - но то трябва и леко да ти хлопа дъската, за да отидеш там, където ние отидохме, признавам :) Изживяването беше фамозно! 

 

P6180835.JPG.ffca8516496176f71f1d805d658ed3a5.JPG

 

 

P6180836.JPG.202d7678814490d55ed79aa26966b5ff.JPG

 

И да, за мен градовете са несравними с Highlands, по-точно обратното :) Разбира се, без мъгла гледките са неприлични красиви! 

 

P6190914.JPG.8e94d43e26c34283d09c5aa2acf03e65.JPG

 

 

Но всички състояния на природата там са изумителни - стига да се освободиш вътрешно от очакванията...

 

Лично аз бих останала две вечери и един ден в Единбург и после бих духнала в провинцията... Замъците отвън, музеите бих ги игнорирала при такъв къс престой и бих ги наблюдавала на живо по селата.

 

IMG_1858.JPG.2312260af70f7bd5abd215075238647f.JPG

 

Връзка към мнение

Като цяло това е и моето усещане. Искам Единбург за 2 дена и останалото природа. Затова съм и поразкрачил програмата, букнал съм си нощувки в различни варианти, така ще мога да следя времето (не че то се съобразява с прогнозата) и да планирам разходките в Хайлендс. Чувал съм, че там имало много случаи на изгубени туристи, точно заради мъглата. Падне ли, ставало страшно, не знаеш накъде да хванеш.

Прословутият мач - лошото му е, че ми е по средата на нищото - в събота, в 15 ч., а излитаме в неделя вечер. Та ще пре...цакам:) и съботата, и неделята.

 

Люси, благодаря, точно такива съвети искам - виж това, известно е с това и т.н. Благодаря! Няма да се засечем с вас, но ....друг път^_^

Всъщност, забравих да вметна, че пътешествието започва от 3-дневен Бристол. То ще включи среща със студент, ден за Бристол, ден за Бат (с меко Т) и ден за Кардиф (с Хоп Он-Хоп Оф). Оттам - летеж до Единбург.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Значи...леко поразместих програмата и новите планове са:

 

- 2 нощувки (кацаме вечерта)  с 2 дена в Единбург,

- привечер местене към Стърлинг с нощувка, сутринта до обед Стърлинг + Уолас,

- оттам през селото на Робин Худ (някой ходил ли е, има ли смисъл?) хващаме към Glencoe с попътни "WOW" моменти и нощувка в района. Въпрос - де да спим - в Glencoe или Fort Williams? И в двете съм букнал по нещо отказваемо. Предпочитам да спим в по-оживеното място и с традиционна кръчма за напиване и подпяване:lol:.

Това се отнася и за останалите места.

- сутринта шляене и разглеждане с няколко спирки по пътя Glencoe-Loch Awe-Luss-Loch Lomond и нощувка на последното. 

 

Оттам на аеродрума, може полудневно в Глазгоу, може и около езерото мързеливо.

Тъ...съвети що да видим по пътя и кръчмета подходящи?

Редактирано от Sun4o
Връзка към мнение
преди 8 минути , Sun4o каза:

Значи...леко поразместих програмата и новите планове са:

 

- 2 нощувки (кацаме вечерта)  с 2 дена в Единбург,

- привечер местене към Стърлинг с нощувка, сутринта до обед Стърлинг + Уолас,

- оттам през селото на Робин Худ (някой ходил ли е, има ли смисъл?) хващаме към Glencoe с попътни "WOW" моменти и нощувка в района. Въпрос - де да спим - в Glencoe или Fort Williams? И в двете съм букнал по нещо отказваемо. Предпочитам да спим в по-оживеното място и с традиционна кръчма за напиване и подпяване:lol:.

Това се отнася и за останалите места.

- сутринта шляене и разглеждане с няколко спирки по пътя Glencoe-Loch Awe-Luss-Loch Lomond и нощувка на последното. 

 

Оттам на аеродрума, може полудневно в Глазгоу, може и около езерото мързеливо.

Тъ...съвети що да видим по пътя и кръчмета подходящи?

Сънчо, купоните по кръчми - за които говориш - са в Единбург и Глазгоу. В Glen Coe нещата са малко повече дзен... Купони със сигурност има, но те са по скоро въпрос на компания. Форт Уилиам е много приятно градче, но лично аз се изкефих повече на факта, че сме отседнали на майна си Райна малко :) Предлагам ви Glen Coe като избор. И двете не са чак толкова оживени - за вечер говоря, но все пак ако държиш на повече жужене - Форт Уилиам. 

 

Селото на Робин Худ - Шеруудската гора в Шотландия :blink: - го няма като препоръка от местните никъде. 

 

За попътно - ние карахме накъдето ни видят очите - образно казано, и много импровизирахме... 

Връзка към мнение

Ами чувал съм за Шотландия и Ирландия, че почти всяка вечер в селските кръчми се събира народа и си подпийва и подпейва...то при тоя климат дъждовен май нямат други забавления...

 

За Робин Худ - четох в една брошура на фирма за екскурзии, че включвала посещение на Balquhidder, селцето му.

Връзка към мнение
Дани Магелани

+1 за Музей на уискито и за посещение на някоя стара фамилна дестилерия.

Водата, която ползват за производство  също се дегустира и ще видиш колко е мека.

И както ни казаха - доброто уиски става от добра ...вода.

Ще ти хареса дегустацията, а от изпаренията допълнително качваш промилите.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

И така, върнахме се.

Да дам и своя отчет, няма само да цоцам форумЪт.

Написаното по-долу е личното ми виждане, моля да не го променяте.

Шотландия е невероятна! Бая километри с ренталката изръчкахме, сега чакам и глобите, но почти всичко, което видяхме, надхвърли очакванията.

 

Стартирахме с Единбург, по стечение на обстоятелствата бяхме в мечтаната от Рейни програма - един цял ден . Между другото, ако не посещавате музеи и подобни, един ден е перфектното време. Яхтата отвън е грозна, 15 паунда/човек не ми се даваха за отвътре като я видях отвън...

Като казвам стечение на обстоятелства, имам предвид, че Изи джет ни отмениха полет от Бристол до Единбург, та спахме за тяхна сметка в Хилтън със Совиньон блан и сьомга, сега чакам и по 250 евро компенсация, та литнахме с ден закъснение.

А Единбург е главозамайващ сетивата. Не съм очаквал толкова красив град!

 

Ден втори беше за Стърлинг до обяд и оттам лежерно към Glencoe и нощувка в Fort William. Попътно отбихме в  Killing, наистина е убийствено готино малко селце с яка буйна разсичаща го река, цвят Гинес. Препоръча ни го една женица от крайпътно кафе.

Гледките след него са спиращи дъха, уникални пейзажи до Glencoe.

Glencoe го разгледайте, няма да ви отнеме повече от 20-30 минути. Много, много симпатико селце!

 

Избрах нощувката да е във Fort William и съм супер доволен от това. Има страхотно центърче със страхотни кръчми, рядко срещано вкусни за Шотландия (лично мнение).

 

На следващият ден, по препоръка на лелка-хотелиерка ходихме до моста от филма на Хари Потър, не е лошо вю-то, оттам - обратно в посока Loch Lomond, обяд в Luss и нощувка в още по-малко забито селце със готино хотелче - Balmaha. Спахме в Oak tree, яко е. И кръчмата също, пицата беше добра.

Последният ден беше за Глазгоу, ненужно оплют и пренебрегван, на нас много ни хареса. За разлика от романтичният Единбург, Глазгоу си изглежда точно като столица - много по-стегнат и буржоазен, сериозен и забързан. Главната му улица е страхотна, има си всичко.

 

Ако някой има някакви въпроси, на разположение съм. Ако остане време, ще цъкна и някои снимки.

 

Благодаря на всички за съветите!

 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.