Прескочи до съдържание

Референдум в Каталуня и последствия от това


boogy83

Препоръчани мнения

Много актуална тема в момента е референдума в Каталуня (Испания) и желанието за отцепване.

От новините се разбира нещо оттук-оттам, но не е достатъчно и затова мисля, че една тема тук ще е много полезна за доста магеланци.

Това което аз разбрах от новините е, че има стачки и блокади в Барселона, което пречи на придвижването. (да се има предвид от хората, които имат планове да се отбиват в Барселона следващите дни). Има безредици и конфликти с полицията.

Това е най-актуалното за днес да речем, но какво следва по-натам също е от значение. Ако Каталуня се отцепи от Испания, какво означава това? Какви ще са взаимоотношенията с новата държава? А има ли вероятност да стане така, че да се наложи визов режим от Каталунците за дадени държави (примерно за България)?

Колко може да се проточи това няма смисъл да нищим, защото никой не знае.

 

 

 

Връзка към коментар

Ако се отцепят, Каталуня няма да е част от ЕС, така че е възможно да се наложи някакъв визов режим. От цялата дъндания, просто ще си спечелят още по-голяма автономия и ще останат в пределите на Испания (лично мнение).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако @Crazy Horse или някой друг който говори испански направи обобщение за евентуално това какво може да се очаква и на мен ще ми е интересно. За Барселона е ясно, че положението е горещо, но е интересно има ли по голям шанс за големи демострации, стачки, блокади и т.н. в Мадрид? Говори ли се за евентуални стачки по летищата или за сега там всичко е ок?

 

Чисто хипотетично ако Каталуния се отдели първият и моментален проблем ще стане, че няма да са част от споразумението за свободно небе и полетите трябва да спрат. Подобни опасения има и при Брекзит и не случайно Уиз ер се опитва да се сдобие с регистрация за авиопревозвач във Великобритания, а Eаsyjet се сдоби с регистрация в Австрия. За да стане Каталуния член на ЕС трябва да мине през процедура траеща дълги години за присъединяване към ЕС, като от първия момент чисто хипотетично ще има визов режим и т.н.

 

За сега единственото сигурно нещо е, че и двете страни прекрачиха една граница от където е трудно да се даде заден ход и шансът от насилие, безредици, стачки и т.н. е значително по голям от преди една седмица. Аз лично бих си ограничил до минимум плановете за разходки в Каталуния, а в Мадрид бих следял новините.

Връзка към коментар

А на мен ми е ясно как темата ще бъде банната :biggrin: Хеле пък като се спрягат версиите ''ако'' :) 

преди 4 минути , Topfly каза:

Аз лично бих си ограничил до минимум плановете за разходки в Каталуния, а в Мадрид бих следял новините.

И аз така бих постъпила... 

Връзка към коментар

Абе човек ти скоро няма да имаш място къде да отидеш. Ако не са безредици и стачки ще са вулкани , земетресения , атентати , претъпкани ЖП гари , хипотетични фалити на авиокомпании и т.н.

 

Гледай по-ведро на нещата ,  винаги някъде ,някога , нещо се случва и ще се случва.

Хубаво е да сме разумни , но да не прекаляваме. 

  • Харесвам 11
  • Браво 3
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , stanimir каза:

Абе човек ти скоро няма да имаш място къде да отидеш. Ако не са безредици и стачки ще са вулкани , земетресения , атентати , претъпкани ЖП гари , хипотетични фалити на авиокомпании и т.н.

 

Гледай по-ведро на нещата ,  винаги някъде ,някога , нещо се случва и ще се случва.

Хубаво е да сме разумни , но да не прекаляваме. 

ако на @Rainy говориш - да, на нея ще й трябва виза скоро и няма да ходи никъде така или иначе :biggrin:

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар
преди 3 минути , stanimir каза:

Абе човек ти скоро няма да имаш място къде да отидеш. Ако не са безредици и стачки ще са вулкани , земетресения , атентати , претъпкани ЖП гари , хипотетични фалити на авиокомпании и т.н.

 

Гледай по-ведро на нещата ,  винаги някъде ,някога , нещо се случва и ще се случва.

Хубаво е да сме разумни , но да не прекаляваме. 

 

Светът за щастие е достатъчно голям и винаги има опция да не се завираш излишно между шамарите ;) Няма лошо да гледаш ведро и дори е препоръчително да гледаш ведро, но това не означава да не се информираш за потенциалните рискове. Рискът с който си наясно е управляем риск, за завирането на главата в пясъка може да ти донесе доста неприятности...

 

Ведро, но умната ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , Боби каза:

ако на @Rainy говориш - да, на нея ще й трябва виза скоро и няма да ходи никъде така или иначе :biggrin:

Хаххахаххахахахххххххххххххххххххххх... за ЕС ако говориш, освен ако се откажа от Българския си паспорт с Държавен вестник :rofl:

Връзка към коментар
В момента, Rainy каза:

Хаххахаххахахахххххххххххххххххххххх... за ЕС ако говориш, освен ако се откажа от Българския си паспорт с Държавен вестник :rofl:

Тогава ще ти трябва виза за България :lol: Има да се редиш на едни дълги опашки в посолството в Лондон :lol:

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Наистина е добре да се концентрираме само върху последствията върху пътуванията.

Гледайки как се развиват нещата с Брекзит, не мисля, че в бъдеще ще има визи, спирания на полети и подобни, или поне ако има ще са с много голямо предизвестие (поне година напред).

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да не прекаляваме с паниката, казвам и аз. Не мисля,  че някой земен жител някога в световната история е живял в по-мирно време, колкото ние е момента, статистически погледнато, без да обръщаме внимание  на истерията в медиите. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
В момента, neuromancer каза:

Наистина е добре да се концентрираме само върху последствията върху пътуванията.

Гледайки как се развиват нещата с Брекзит, не мисля, че в бъдеще ще има визи, спирания на полети и подобни, или поне ако има ще са с много голямо предизвестие (поне година напред).

Това с визите, спиране на полети и прочие е велика глупост, разбира се, обаче юркането е забавно - вече (почти) претръпнах :) Но да - референдумът наистина има ефект върху пътуванията за мен - не заради Бъдеще Неясно Време, а заради непредсказуеми стачки, протести и какво ли не. Освен ако на човек не му пука за планирането... 

Връзка към коментар
преди 25 минути , Rainy каза:

А на мен ми е ясно как темата ще бъде банната :biggrin: Хеле пък като се спрягат версиите ''ако'' :) 

 

Защо банната? В момента в Барселона има проблеми, а много полети за Южна, централна и Северна Америка минават от там. Много хора си правят планове да обиколят Барселона за 2-3 часа, за ден или два, идвайки или заминавайки от някъде. Аз също съм един от тях. Много хора си накупиха билети за Доминиканската република, които минават през Барселона и не е лошо да се знае какво може да се очаква.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, boogy83 каза:

Защо банната? В момента в Барселона има проблеми, а много полети за Южна, централна и Северна Америка минават от там. Много хора си правят планове да обиколят Барселона за 2-3 часа, за ден или два, идвайки или заминавайки от някъде. Аз също съм един от тях. Много хора си накупиха билети за Доминиканската република, които минават през Барселона и не е лошо да се знае какво може да се очаква.

Защото балканският ни нрав не търпи ограничения - обича да политиканства :) Извън леката усмивка съм съгласна с теб напълно. 

Връзка към коментар

Ами нека не размиваме темата. Нека тези които минават през Барселона, живеят там или имат познати да споделят какво се случва. Най-неотложното в момента е: който пътува през следващите дни към Барселона да знае как да се подготви. Задръствания, стачки, преминаване от летище до гара или обратното, възможно ли е с градски транспорт или трябва с такси (ако и това е възможно).

Може би сбърках с началото на темата и хвърлих много сложни въпроси, но опит от първа ръка е най-полезен в момента. Нека наблегнем на това. :)

Връзка към коментар
преди 1 минута , neuromancer каза:

Наистина е добре да се концентрираме само върху последствията върху пътуванията.

Гледайки как се развиват нещата с Брекзит, не мисля, че в бъдеще ще има визи, спирания на полети и подобни, или поне ако има ще са с много голямо предизвестие (поне година напред).

Спиранията на полети поради търговски причини свързани с Брекзит вече са факт. Уиз ер си остави линията само до Лондон от София, защото по остналите линии до Великобритания намаля интереса поради опасения от Брекзит. Доста източно европейци вече осезаемо не избират Великобритания като място за работа в чужбина.

 

Ако до пролетта няма споразумение между Великобритания и ЕС за полетите след Брекзит е доста вероятно авиокомпаниите просто да планират много по малко полети за следващата зима.

 

Същите проблеми, но много по рязко биха могли да изникнат с Каталуния. Разумно, логично и рационално е да останат в рамите на Испания и ЕС, но след като веднъж е отворена кутията на Пандора, не е лесно да се овладеят националистичните напори. Според мен разумно е човек да се готви за всякакви сценарии.

 

Връзка към коментар
преди 13 минути , Брани каза:

Да не прекаляваме с паниката, казвам и аз. Не мисля,  че някой земен жител някога в световната история е живял в по-мирно време, колкото ние е момента, статистически погледнато, без да обръщаме внимание  на истерията в медиите. 

Не само, че няма нужда, но няма и причина за паника, но има нужда да се вземат определени мерки. Ако летиш транзит през Барселона и не си сигурен за актуалната обстановка не е добра идея да се разходиш до града и да попаднеш в стачка, блокада и т.н. като си изпуснеш самолета.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 29 минути , Topfly каза:

Спиранията на полети поради търговски причини свързани с Брекзит вече са факт. Уиз ер си остави линията само до Лондон от София, защото по остналите линии до Великобритания намаля интереса поради опасения от Брекзит. Доста източно европейци вече осезаемо не избират Великобритания като място за работа в чужбина.

 

Ако до пролетта няма споразумение между Великобритания и ЕС за полетите след Брекзит е доста вероятно авиокомпаниите просто да планират много по малко полети за следващата зима.

 

Същите проблеми, но много по рязко биха могли да изникнат с Каталуния. Разумно, логично и рационално е да останат в рамите на Испания и ЕС, но след като веднъж е отворена кутията на Пандора, не е лесно да се овладеят националистичните напори. Според мен разумно е човек да се готви за всякакви сценарии.

 

Ох, ама извинявай, но пишеш много сериозни неистини. Тези данни за наплива и ''осезаемото'' откъде ги изкопа? Щото не мога ти опиша какъв наплив е... 

 

А що се отнася до полетите и до финансовите регулациите, Великобритания оказва огромно влияние на пазара относно обезщетения, права и каквото ти хрумне в контекста.

 

Искрено се извинявам на администрацията за нарушаване на правилата, но просто не можах да замълча при такава неистина. Точно за обезщетенията какво влияние има тукашното законодателство, не е истина.

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 8 минути , Topfly каза:

Спиранията на полети поради търговски причини свързани с Брекзит вече са факт. Уиз ер си остави линията само до Лондон от София, защото по остналите линии до Великобритания намаля интереса поради опасения от Брекзит. Доста източно европейци вече осезаемо не избират Великобритания като място за работа в чужбина.

 

Аз не смятам, че Брекзит е причината за това, още от самото начало например Бристол и Донкастър от София изобщо не ми изглеждаха като смислени и жизнеспособни маршрути. А емигрантите няма да си тръгнат внезапно, освен ако няма сериозно влошаване на условията за работа и живот, каквото засега не се забелязва.

Връзка към коментар

Няма причина темата да се спира, ако обсъжда последствията за пътуващуте от/до Каталуня. С колкото практическа и фактологическа информация (официално обявени стачки, затворени летища, улици и т.н.), толкова по-добре. Но теориите, политическите анализи и предвиждания ги оставете настрана. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , Rainy каза:

Ох, ама извинявай, но пишеш много сериозни неистини. Ама много. Щях да кажа глупости, но се въздържах. Тези данни за наплива и ''осезаемото'' откъде ги изкопа? Щото не мога ти опиша какъв наплив е...

Десетки статии съм чел последно време в които британски работодатели се оплакват от липса на работна ръка от Източна европа поради Брекзит. Прочети например това цък

Their warning comes as farmers say the number of seasonal workers coming to the UK this year has already dropped by 17% this year, because the lack of clarity on the future for EU workers in post-Brexit Britain and a drop in the value of sterling have hit recruitment.

 

Същата тенденция удари и Уиз ер и затова закриха линиите до Бирмингам, Бристол и Донкастър/Шефийлд, като коментираха това:

"От WizzAir съобщават, че интересът към тези дестинации не е отговорил на очакванията им и в резултат на това е взето решението да бъдат спрени част от полетите от България до Великобритания. "

 

Имам и една съседка която има онлайн магазин с източноевропейски специалитети, като клиентите са основно гастарбайтери от Източна Европа и тя много се оплакваше, че след Референдума оборотът и постепенно е почнал да спада.

 

Не знам ти от какви източници черпиш твоята информация, но до сега всичко което чета е в тази посока. Имам познати и в Ситито, които вече напуснаха Лондон и се преместиха във Франкфурт заради Брекзит.

 

Сигурен съм, че ако Каталуния тръгне към напускане на Испания и ЕС същият процес ще се разиграе и там и дори да сключат разни споразумения за полети интересът към Барселона и региона ще спадне драстино.

 

 

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар

@Topfly, ти четеш, аз го живея. Брекзит беше предсказуем за всички. И не, не е намалял потокът от желаещи. И сега виждам огромният поток от хора (българи и основно източноевропейци), чета директно питанията им първо за помощи, после за работа, които директно се черпят от 40%-те данъци, които плащам(е). И никой тук не съжалява за Брекзит, просто другите са по гръмогласни. Само че преди да се говори за Брекзит, е добре да се говори за регулациите, с които Великобритания влияе на пазара и ползите за крайния потребител. 

 

По повод Каталуния - няма как да имаш кристална топка и да гадаеш. Освен това възможностите да се пътува до района са огромни и едва ли някой от пътуващите реално ще бъде засегнат. Местните - те си знаят...

 

Извинявам се, ако съм те засегнала с нещо. Не е допустимо да се изразявам рязко, направиха ми забележка, само където думите ти нямат нищо общо с истината и са манипулирани от пресата, и не можех да си замълча. Моля за извинение отново. Оттеглям се от дискусията.

Връзка към коментар
преди 39 минути , neuromancer каза:

 

Аз не смятам, че Брекзит е причината за това, още от самото начало например Бристол и Донкастър от София изобщо не ми изглеждаха като смислени и жизнеспособни маршрути. А емигрантите няма да си тръгнат внезапно, освен ако няма сериозно влошаване на условията за работа и живот, каквото засега не се забелязва.

Това което ми обясни моята позната с онлайн магазин е, че има значителна флуктуация сред източно европейците във Великобритания. Някои си заминава, но нови идват и преди Брекзит този баланс е бил в полза на новопристигащите, а след референдума за Брекзит тази тенденция се е обърнала. Тя добре може да следи процеса с процента на нови и стари клиенти при нея.

 

Линиите до Бристол и Бирмингам бяха открити малко преди референдума за Брекзит и бяха закрити сега . Разбира се може и да е случайност, но в живота рядко има такива случайности и е по вероятно да има връзка между двете събития.

Връзка към коментар

Футболният отбор Барселона също е почнал да стачкува. Идея нямам какви мачове се очава да има скоро, но ако някой има подобна програма нека провери ситуацията за да не остане изненадан на място.

Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.