Прескочи до съдържание

Референдум в Каталуня и последствия от това


boogy83

Препоръчани мнения

Аз имам преминаване през Барселона средата на другата седмица. Имам позната която живее в центъра на града, каза, че наистина е било страшно последните дни. Днес масово нищо не работи и стачкуват. По нейни думи до седмица нещата ще утихнат или поне няма да е толкова масово и засягащо туризма в часност. Днес е имало много закъснения + че масовите туристически атракции са били затворени.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Така, преди 2 дни се прибрах от Барселона, където прекарах последната седмица. Наистина се усеща нарастващото желание в хората да направят някаква промяна, площадите са място на сбирка на стотици протестиращи денем и хиляди, които го правят нощем, но по никакъв начин не съм се чувствал застрашен от каквото и да е било, което да рефлектира върху плановете ми в Барселона. Вечер има доста хора наистина, които си протестират и навиват взаимно със знамена и музика съвсем спокойно и мирно.

 

Днес според мен проблем би се явил единствено стачкуващия транспорт....другото е, който си влиза между шамарите на демонстрациите си ги яде...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 32 минути , Topfly каза:

Футболният отбор Барселона също е почнал да стачкува. Идея нямам какви мачове се очава да има скоро, но ако някой има подобна програма нека провери ситуацията за да не остане изненадан на място.

Днес са стачкували всички, които са членове или работят за клуба, не е имало тренировки, не е работил стадионът, обаче това не бърка почти нищо, свързано с първия отбор, тъй като в момента почти всички играчи заминават за мачове на националните отбори. След 2 седмици е следващият мач на Барса, предполагам, че тогава няма да има стачкуващи, не могат да си позволят този риск, колкото и да обичат да изразяват политически позиции. 

Редактирано от stormbringer
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мили магеланци, не се шашкайте, никой не иска да загуби туристите в Барселона, така че не очаквайте полицията или демонстранти да ви нападнат, но неприятното е, че с тези масови стачки, които започнаха днес градският транспорт и повечето атракции бяха затворени. Дано нещата да утихнат, защото иначе просто придвижването ще е по-трудно.


Между другото днес дойде една американска дипломатка да направи една информационна сесия за американските ни студенти и посъветва всички, които пътуват в момента в Испания и особено в Барселона да се регистрират в американското посолство, като после посъветва и останалите да се регистрират в своите си посолства, за да може при нужда да им се окаже адекватна помощ. В този ред на мисли, вие регистрирате ли се на зайта на българското външно министерство чрез този линк - http://www.mfa.bg/120/patuvamza 
Не знам доколко помагат българските власти, но може би не е лоша идея да пробвате това.

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Topfly каза:

Същата тенденция удари и Уиз ер и затова закриха линиите до Бирмингам, Бристол и Донкастър/Шефийлд, като коментираха това:

"От WizzAir съобщават, че интересът към тези дестинации не е отговорил на очакванията им и в резултат на това е взето решението да бъдат спрени част от полетите от България до Великобритания. "

...

Сигурен съм, че ако Каталуния тръгне към напускане на Испания и ЕС същият процес ще се разиграе и там и дори да сключат разни споразумения за полети интересът към Барселона и региона ще спадне драстино.

 

 

преди 7 часа, Crazy Horse каза:

никой не иска да загуби туристите в Барселона

 

@Topfly сравняваш ябълки с круши - истината за Барселона е синтезирана от @Crazy Horse

Интересът към посочените полети в UK в свързан с гастарбайтери, интересът към Барселона е съвсем различен.

Връзка към коментар
преди 8 минути , Боби каза:

 

@Topfly сравняваш ябълки с круши - истината за Барселона е синтезирана от @Crazy Horse

Интересът към посочените полети в UK в свързан с гастарбайтери, интересът към Барселона е съвсем различен.

Не казвам, че полетите до Барселона евентуално биха могли да спрат изцяло поради търговски причини, защото Барселона е атрактивна туристическа детинация, но могат да намалеят драстично. Според Уикипедия втората по големина българска общност в света се намира в Испания и тя е близо два пъти по голяма от българската общност във Великобритания цък Вероятно не бих направил голяма грешка ако кажа, че тези българи са концентрирани в най-богатите части на Испания, като района около Барселона и Мадрид.

 

Що се отнася до прогнозата на много магеланци за бързото успокояване на положението аз не бих бил толкова оптимист. Каталунските лидери явно твърдо са решили до няколко дни да обявят независимост цък Какво ще следва от това не бих искал да прогнозирам, но последствията в никакъв случай няма да са бързо упокоение на обстановката. Не вярвам, че за сега човек трябва да се паникьосва ако има вече планирано пътуване до Барселона, но трябва да е готов за стачки, блокади, демострации и т.н. Не вярвам и веднага да спрат полетите до Барселона, защото това би било косвено признаване на тази независимост от Испания и ЕС, а те едва ли ще го направят.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Избягвам да взимам участие в подобни теми, но днес ще напиша и аз нещо.

Прекалено се шуми и надува проблема за Барселона, но някои хора го искат явно.

Най-вероятно няма да има нищо ново за в бъдеще. Това, че някакъв процент, а той е дори под 50% иска нещо, не означава, че ще стане.

В момента Рахой обмисля дали да действа според законното право, за който иска да чете подробости да види член 155 от Хартата им.

 

 Каталуня е четвъртата най-богата област.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 12 часа, Rainy каза:

Защото балканският ни нрав не търпи ограничения - обича да политиканства :) Извън леката усмивка съм съгласна с теб напълно. 

Такъв недостатък на характера имат и американците :P

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, Alexander каза:

В момента Рахой обмисля дали да действа според законното право, за който иска да чете подробости да види член 155 от Хартата им.

 

 Каталуня е четвъртата най-богата област.

 

Под харта предполагам имаш предвид действащата конституция на Кралство Испания приета през 1978 г. Според нейния член 155, ако някоя автономна област натъпи на криво и започне да нарушава испанските закони и конституцията, националното правителство има право да суспендира автономията на тази област и тя да премине под централен контрол. 
http://www.congreso.es/consti/constitucion/indice/titulos/articulos.jsp?ini=155&tipo=2

 

Пак повтарям, нито Мадрид, нито Барселона искат да навредят на туризма, така че никой няма да закача туристи, освен ако те сами не се навират между шамарите, като се опитват да си правят селфита по време на протести, както някои американци в Барселона. Аз лично имам и официални писма от посолствата или външните министерства на Словения, Чехия, Полша, Нидерландия, Ейре и Финландия, в които в прав текст ми казват или че сътоветните страни смятат този въпрос за вътрешен испански проблем или директнo пишат, че няма да признаят каталонска независимост. Вчера устно подобна позиция ми беше казана и от американска дипломатка. В момента смe сформирали група с двама испански колеги и проучваме каталонския въпрос от правна, дипломатическа, културна и лингвистична гледна точка. Много фалшиви новини и тонове манипулации се изписват по медиите, но моят съвет ако сте решили да идвате в Испания, стягайте куфарите смело, вкл. и към Барселона. Барселона не е Кабул или Луханск все пак.

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар

Призовавам да не се публикувт непотвърдени спекулации в темата. Само фактология и то такава, която ПРЯКО засяга пътуващите или трансфериращите в Барселона. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз съм сигурен, че туристи от държави, които са сред по-стерилните, ще се откажат от пътуване до там.

Колкото до нас - протести имало, ще плашат кучето с кокал. Аз лично бих отишъл точно сега, на лъскаво и музеи всеки може да ходи. Ако все пак има отлив на пътувания, възможно е това да доведе до падане на цените в Барселона.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ето малко информация за това какво е било във вторник в Барселона от гледна точка на туристите:

 

Public transport is almost completely on strike, the underground trains do not run, the Aerobus connecting El Prat Airport to the city center is running half as often as usual. Ordering a taxi is also difficult.

According to a spokesperson of the AENA, the single operator of Spanish airports, the Catalan airports were working without delays and cancellations on Tuesday morning. The situation at El Prat is calm, there are no queues. According to the departure and arrival monitors, all flights are taking place on time. Registration desks are open, as are the shops and restaurants. 

However, many tourists who need to get to the airport are facing numerous obstacles, the list of which begins at the hotels, which cannot provide the service of calling a taxi"

Almost all taxi services have joined the strike. It is impossible to order a taxi from a hotel," a spokesperson of a hotel in central Barcelona told Sputnik.

Ekaterina, a tourist from Moscow, said she had known about the strike and had tried to order a taxi the previous evening, but had received a polite refusal.

"I ordered a taxi in advance, but they told me at the hotel last night there was nothing they could do, and advised me to catch a taxi on the street in order to get to the airport as early as possible. Half the streets are closed, we had to circle around the center a lot before we could leave the city," she said.

MUSEUMS AND CHURCHES ARE CLOSED

On Tuesday, many popular tourist sites were closed due to the protest. Gaudi’s Sagrada Familia and Casa Mila, as well as the FC Barcelona Museum is also closed today.

"What happened in Barcelona on October 1 was regrettable. We reject violence as a means of resolving conflicts. We want to publicly show our condemnation of the actions of the Spanish police," the Sagrada Familia’s website reads.

https://sputniknews.com/europe/201710031057915866-museums-tourists-catalonia-strike/

Сори за източника, но не мисля, че от гледна точка на тази информация е неблагонадежден източник.

 

Редактирано от Topfly
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Ако някой има пътуване от Барселона с круиз, нека си чекне круиза, защото круизните кораби са почнали да анулират спиранията в Барселона и да пренасочват корабите към Валенсия.

Air Canada и American Airlines предлагат безплатна промяна на резервацията за пътуванията преди 13-ти октомври.цък

 

Някои хотели в Барселона имат спад от 40% от в резервациите за следващите дни. Информация на испански цък

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 42 минути , Topfly каза:

Ако някой има пътуване от Барселона с круиз, нека си чекне круиза, защото круизните кораби са почнали да анулират спиранията в Барселона и да пренасочват корабите към Валенсия.

Air Canada и American Airlines предлагат безплатна промяна на резервацията за пътуванията преди 13-ти октомври.цък

 

Някои хотели в Барселона имат спад от 40% от в резервациите за следващите дни. Информация на испански цък

 

И тук ще питам къде ги видя тези 40%, аз от линка ти не виждам такива цифри.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Alexander каза:

И тук ще питам къде ги видя тези 40%, аз от линка ти не виждам такива цифри.

En el sector de apartamentos turísticos, con la mayoría de clientes internacionales, las empresas reconocen caídas hasta del 40% de las reservas para las próximas semanas. Hoy mismo, la patronal Apartur captará datos reales a través de una encuesta con sus asociados tras el aluvión de cancelaciones.

 

С гугъл превеждам от испански. Коригирай ме ако нещо грешно съм написал.

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар

Говори се за туристическите апартаменти в цитираното.

А от линка по-горе видях изказване за верига от 5 хотела, които били пълни и резервациите им паднали с 20%.

 

Ако не друго, завишените цени на всичко в Барселона ще паднат сериозно, което е добре за нас.

 

 

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , Alexander каза:

Говори се за туристическите апартаменти в цитираното.

А от линка по-горе видях изказване за верига от 5 хотела, които били пълни и резервацийте им паднали с 20%.

 

Ако не друго, завишените цени на всичко в Барселона ще паднат сериозно, което е добре за нас.

 

За хотелите четох някъде, че компенсират спада на туристите с журналисти, които идват да отразяват събитията, а на други места са отседнали полицаи.

 

Цените със сигурност ще паднат и могат да се дебната добри промоции :)

Връзка към коментар
преди 23 минути , Topfly каза:

За хотелите четох някъде, че компенсират спада на туристите с журналисти, които идват да отразяват събитията, а на други места са отседнали полицаи.

 

Цените със сигурност ще паднат и могат да се дебната добри промоции :)

 

А бе къде ти толкова милиони журналисти и полицаи.

Ще има момент на отрезвяване в числофренията там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 часа, Zaro каза:

 

А бе къде ти толкова милиони журналисти и полицаи.

Ще има момент на отрезвяване в числофренията там.

Годишно 9 милиона души посещават Барселона. Ако средно един турист спи 2 дена в Барселона, това са 18 милиона нощувки или по 50 000 туристи средно на ден има в града. Не са малко, но не са и милиони.

 

От круизните кораби за сега само Mein Schiff 3 и Mein Schiff 5 са анулирали спирането в Барселона. За останалите информацията е следната:

 

TUI Cruises said it is monitoring the developing situation in Barcelona and will make a decision whether their cruise ships will call as planned in the future or divert.

Other cruise lines such as MSC Cruises, Costa Cruises, and Royal Caribbean will continue with its regular sailing schedules to Barcelona.

http://crew-center.com/two-cruise-ships-cancel-barcelona-calls

Връзка към коментар
Преди 1 час, Topfly каза:

Годишно 9 милиона души посещават Барселона. Ако средно един турист спи 2 дена в Барселона, това са 18 милиона нощувки или по 50 000 туристи средно на ден има в града. Не са малко, но не са и милиони.

 

От круизните кораби за сега само Mein Schiff 3 и Mein Schiff 5 са анулирали спирането в Барселона. За останалите информацията е следната:

 

TUI Cruises said it is monitoring the developing situation in Barcelona and will make a decision whether their cruise ships will call as planned in the future or divert.

Other cruise lines such as MSC Cruises, Costa Cruises, and Royal Caribbean will continue with its regular sailing schedules to Barcelona.

http://crew-center.com/two-cruise-ships-cancel-barcelona-calls

 

Не знам тези 9 милиона откде ги намери, щото навсякъде се говори за 32 милиона. 9 милиона са туристите, настанени само в хотели. А в град като Барселона (че и много по-малки) 50 000 туристи средно на ден няма как да се усетят че изобщо са там.  Според този доклад заетите в сферата на туризма в Барселона са между 90 000 и 146 000. Легловата база на хотелите само в града е 67 000, а тази на апартаменти под наем е близо 60 000. Музеите са 66. 50 000 души средно дневно няма да се забележат, това са 3% от населението на града без агломерацията. Та само броят на приходящите дневно в Барселона (че даже и в София) е е по-голям.

Броят на нощувките в хотелите е около 18 милиона. Броят на нощувските в други обекти за настаняване (хостели, апартаменти и т.н.) е около 13 милиона. Тук не брой карйгрдаски къмпинги, където нощувките са 2,5 милиона и едва ли някой от тези постетители е стоял извън града през цялото време.

 

И това са само официалните данни.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз реших да не рискувам излишно. След 10 дни имам едва 75 минутна връзка в Барселона, като довеждащия полет е с Vueling, пословични със закъсненията си. Отделно може да има и други непредвидени обстоятелства заради настоящата обстановка. Прежалих 35 евро и си купих нов свързващ полет с по-ранен час и си удължих транзита на далеч по-спокойните 3 часа.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, Zaro каза:

 

Не знам тези 9 милиона откде ги намери, щото навсякъде се говори за 32 милиона. 9 милиона са туристите, настанени само в хотели. А в град като Барселона (че и много по-малки) 50 000 туристи средно на ден няма как да се усетят че изобщо са там.  Според този доклад заетите в сферата на туризма в Барселона са между 90 000 и 146 000. Легловата база на хотелите само в града е 67 000, а тази на апартаменти под наем е близо 60 000. Музеите са 66. 50 000 души средно дневно няма да се забележат, това са 3% от населението на града без агломерацията. Та само броят на приходящите дневно в Барселона (че даже и в София) е е по-голям.

Броят на нощувките в хотелите е около 18 милиона. Броят на нощувските в други обекти за настаняване (хостели, апартаменти и т.н.) е около 13 милиона. Тук не брой карйгрдаски къмпинги, където нощувките са 2,5 милиона и едва ли някой от тези постетители е стоял извън града през цялото време.

 

И това са само официалните данни.

 

Не бъркай брой на нощувките с брой на туристите! Според данни на Уикипедия чуждестранните туристи в Барселона 2001-та година са били 5,5 милиона цък, на населението на града е 1,6 милиона. В доклада който пусна става дума, че общо нощувките са около 30 милиона, което на ден средно е около 82 000 нощувки. Бъди сигурен, че в град от 1,6 милиона души 82 000 души в центъра е много осезаема бройка.

Връзка към коментар

Мненията, несвързани с пътуванията и чисто политическа насоченост, са премахнати. Моля в темата да се обсъждат единствено въпроси, свързани с пътуващите и последиците, които засягат тях, а не каталунците. 

Връзка към коментар

Да споделя малко информация от пребиваването ни в Барселона през т.н. "горещи дни". 30.09 си беше един нормален ден. Разхождайки се, случайно минахме покрай няколко училища, където имаше деца с родители, които си бяха организирали различни забавления - концерт, дискотека, кулинарен конкурс и др. за да минава времето докато "пазат" секциите. Полиция не се забелязваше. На 01 /деня на референдума/ специално минахме отново покрай същите училища, където имаше огромни опашки от хора, които чакаха да гласуват, а полицаите стояха на отсрещната страна на улицата и наблюдаваха. Туристите щастливо щъкахме по музейте и се радвахме на свободните входове, понеже беше първата неделя на месеца. Късно вечерта минахме през площад "Кталуния" който беше пълен с хора, които празнуваха победата, а полицаите от разстояние следяха да няма безредици. Единстеното което нарушаваше душевния ни мир и дразнеше безумно беше звука от вътролетите, които денонощно кръжаха над града.

По време на стачката улиците бяха пълни с хора със знамена, които скандираха.  Попаднахме и на основното шествие, забелязваше се елфорията, но всичко беше мирно и спокойно, дори ми направи впечатление, че хората спираха за да се снимат с туристи, които искаха да си направят селфи с тях. Метрото се движеше със закъснение, но пък на плажа нямаше никакъв проблем и чудесно замести неработещите музеи. Така че смело стягайте куфарите и не се плашете.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.