Прескочи до съдържание

Няколко практически въпроса за Мианмар


deyan

Препоръчани мнения

Надявам се нямате нищо против да се намъкна и аз в темата с моите въпроси, за да не създавам нова.

Тъй като скоро ми предстои пътуване до Мианмар и след като изчетох доста неща по форума, бих искал да задам няколко въпроса и ще съм благодарен за Вашето съдействие:

-          Ако правилно разбирам на практика няма роуминг (може би вече е възможно при Мтел, но не съм сигурен) и трябва да се купи местна карта. Лесно .r се купуват карти? Четох, че искали снимка и т.н. Можете ли да ми препоръчате оператор? А как стои въпросът с интернета?

-          Сигурно ли е по улиците/автогарите вечер късно или сутрин много рано? Кацаме вечерта в Янгон, а същевременно на другите места всички автобуси пристигат към 4,00 часа сутрините.

-          Лесно ли се организират екскурзиите на място? Като пристигнем например в Инле рано сутрин може ли спокойно да си организираме обиколка същата сутрин? Програмата ни е доста стриктна и не искам да си проваляме деня, а същевременно не виждам необходимост да резервирам предварително онлайн.

-          За да знам как да се пазаря, може ли някакви индикативни цени от някой, който е пътувал относително скоро (2016/2017) за: обиколка с лодка в Инле; екскурзия до Кекку; екскурзия на старите столици около Мандалей и евентуално за дневна екскурзия от Баган д Салай и Маунт Попа.

-          Мога ли да плащам всички по-големи неща (хотели, билети) в долари?

-          Очаква ли се да се отблагодарявам с долар тук, долар там? Да не засегна някого!?

 

Благодаря предварително!

Връзка към коментар

 - Карта се купува много лесно, никакви снимки не са ми искали - аз си взех от едно малко магазинче, не помня обаче нито цена, нито с колко нет си я взех. Момичетата ми я сложиха и нагласиха. Обсъждахме операторите на място, но наистина нямам спомени кое и защо избрах, но пък са много любезни всички и ти отговарят на всички въпроси. Wi-fi имаше навсякъде, където съм отсядала.

 - Не съм се чувствала несигурно нито за секунда, независимо от ранния / късния час. Доколкото знам си имат изключително строги закони за престъпления над чужденци и никой не би посмял дори да ти открадне нещо, поне така ми казаха.

 - Аз обикновено си организирах нещата от вечерта за следващия ден, но предполагам, че ще е толкова лесно и за същия. За съжаление с цени не мога да помогна, пълна мъгла ми е, макар да беше сравнително скоро.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Освен в щата Ракин нем мисля, че имаш основание да имаш някакви притеснения за сигурността. Това което е неприятно в тъмната част на денонощието е, че уличното осветление е много зле или изобщо липсва. Ако смятате да се движите по тъмно си носете лампи за глава. Оасността някой да ви нападне, обере и т.н. е много ниска, да не кажа нулева. По реална опасност е от ПТП. Оглеждайте се винаги добре когато ходите по улицата или пресичате за да не ви блъсне някой.

 

В долари може да плащаш почти всичко, но много внимавай всички банкноти да са здрави и нови. Някои от по старите серии на доларите могат да откажат да ти ги приемат. Носи си и много долари в копюри по 1 и 5 долара, за да може лесно да даваш бакшиши и да плащаш. Не винаги могат да ти върнат пари в долари.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, deyan каза:

Надявам се нямате нищо против да се намъкна и аз в темата с моите въпроси, за да не създавам нова.

Тъй като скоро ми предстои пътуване до Мианмар и след като изчетох доста неща по форума, бих искал да задам няколко въпроса и ще съм благодарен за Вашето съдействие:

-          Ако правилно разбирам на практика няма роуминг (може би вече е възможно при Мтел, но не съм сигурен) и трябва да се купи местна карта. Лесно .r се купуват карти? Четох, че искали снимка и т.н. Можете ли да ми препоръчате оператор? А как стои въпросът с интернета?

-          Сигурно ли е по улиците/автогарите вечер късно или сутрин много рано? Кацаме вечерта в Янгон, а същевременно на другите места всички автобуси пристигат към 4,00 часа сутрините.

-          Лесно ли се организират екскурзиите на място? Като пристигнем например в Инле рано сутрин може ли спокойно да си организираме обиколка същата сутрин? Програмата ни е доста стриктна и не искам да си проваляме деня, а същевременно не виждам необходимост да резервирам предварително онлайн.

-          За да знам как да се пазаря, може ли някакви индикативни цени от някой, който е пътувал относително скоро (2016/2017) за: обиколка с лодка в Инле; екскурзия до Кекку; екскурзия на старите столици около Мандалей и евентуално за дневна екскурзия от Баган д Салай и Маунт Попа.

-          Мога ли да плащам всички по-големи неща (хотели, билети) в долари?

-          Очаква ли се да се отблагодарявам с долар тук, долар там? Да не засегна някого!?

 

Благодаря предварително!

Здрасти, аз вече писах за цените по-нагоре в темата, както за столиците около Мандалей, така и за Инле. Ние си намерихме лодкар за Инле същия ден.

Не знам дали може да си плащаш навсякъде с долари, ние изтеглихме веднъж от банкомат в Мандалей кияти и парите ни стигнаха за 2 седмици, като където беше възможно плащахме с карта, но ако сменяш долари вземи си банкноти не по-стари от 2000г., освен това банкнотите от 100 долара се сменят при най-висок курс и колкото по-нисък е купюрът толкова по-евтино се купува.

И да потвърдя, че никъде не сме се чувствали застрашени, а сме ходили много нощно време, защото хващахме нощните автобуси, които пристигат в градовете около 3-4 сутринта.

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И според мен риска от нападения и обири е изключително малък. 

За телефоните- аз имах телефон с английски номер, работеше и той и на Мтел. но английския е по-евтин.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 15/09/2017 в 15:19, Здравко Ангел каза:

Всъщност 7 километра е разстоянието до самия стар град, после през цялото време се движите с колело, защото има храмове, които са на 5-6 километра встрани. Пеша е най-неприятният начин да се обикаля - топло е, храмовете са далече един от друг, освен това вие имате малко време, има вариант да си наемете и скутерчета. Обаче ние преценихме, че ще вземем велосипеди, защото на някои места е доста пясъчно и със скутер ще е трудно да се мине, разни хора се оплакваха, че им е свършил бензинът и затова най-добре си е да разчиташ на собствените си сили.

Аз бях останал с впечатление, че е твърде тежко за обикаляне с колела, или не е така? Ние се бяхме насочили към електрически скутери, макар че предпочитаме да въртим педалите.

Връзка към коментар

Моят спомен е, че на сергии, гидове, таксита, занаятчийските работилници вървят нови и не надраскани банкноти от долари. По хотелите, ако плащате в долари те си го обръщат в техни пари и курсът не винаги е изгоден.

Миналата година, март месец, Мтел нямаше покритие, но за сметка на това Теленор е супер рекламиран и има покритие навсякъде.

Застрашени не сме се чувствали, но и по тъмно не сме обикаляли пеша. В общи линии от около 6-7 ч. сутрин до 10-10.30 вечер имаше какво да разглеждаме и всичко се въртеше около това. През останалото време спяхме.

Не е проблем да си организирате екскурзиите по Инле и комплекса Кекку същия ден, но не можете да направите и двете в един ден. Ние питахме в хотела и те ни организираха превоз до Кекку и лодкар. Цената на лодката беше 15000 техни пари, а таксито платихме в долари. Освен такси до Кекку се плаща вход и за гид от местното племе. Не е голяма сума, така че тези разходи не са проблем.

Ние ходихме в един ден до Салай, някакъв пазар по пътя и Маунт Попа + следобеда обиколка из пагодите в Баган. Това обаче е възможно с организиран транспорт.

Мисля, че навсякъде ще можете да си организирате екскурзиите бързо, но пазаренето не е типично за Азия. Там работещите с туристи имат нещо като "картел" и не падат много в цените. Общо взето идеята е "ако щеш", цената си е такава. Е, има и такива дето ползват много посредници и цената им е твърде висока, но и те не падат на по-ниска цена. Все пак на място цените са доста под това, което виждаш в Интернет.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, deyan каза:

Аз бях останал с впечатление, че е твърде тежко за обикаляне с колела, или не е така? Ние се бяхме насочили към електрически скутери, макар че предпочитаме да въртим педалите.

Не,  никак не е тежко. И двамата не сме активни колоездачи,  но нямахме никакви проблеми. Освен това нито мислиш за гориво,  нито къде да паркираш,  зарязваш го някъде и си обикаляш из ступите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , Здравко Ангел каза:

Не,  никак не е тежко. И двамата не сме активни колоездачи,  но нямахме никакви проблеми. Освен това нито мислиш за гориво,  нито къде да паркираш,  зарязваш го някъде и си обикаляш из ступите.

А колелата със скоростите ли са? Че в Аютая имахме късмет и ни дадоха такива, но като гледах другите туристи бая се гърчеха на обикновени велосипеди, а ако правилно съм разбрал тук положението с пътната настилка е още по-тежко. 

Да си носим ли катинар или дават, или да разчитаме на добрината у хората? 

Връзка към коментар
преди 32 минути , deyan каза:

А колелата със скоростите ли са? Че в Аютая имахме късмет и ни дадоха такива, но като гледах другите туристи бая се гърчеха на обикновени велосипеди, а ако правилно съм разбрал тук положението с пътната настилка е още по-тежко. 

Да си носим ли катинар или дават, или да разчитаме на добрината у хората? 

Не са със скорости, все пак са някакви велосипеди на 20-25 години. Дават катинар,  ама никой няма да ти го вземе, ние не сме ги заключвали никъде. Теренът е както асфалт,  така и прашни,  тесни пътеки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Бих искал да попитам още нещо:

- Разбирам, че автобусите от Янгон за Инле са всъщност за Taunggui и спират на разклона за Nyangschwe и оттам се хваща такси. А как стои въпроса с тръгването от Инле – трябва да чакам автобуса на разклона или трябва да отида до Taunggui, за да се кача от началната спирка.

- Някой пътувал ли е с ранен авто/микробус от Баган до Monywa (как се произнася всъщност Монива или Мониуа?)? В един сайт пише, че има бус в 6,30, но на всички други места излиза, че първия е в 10,00 часа, което ни убива плановете. Ако някой е ползвал частен превоз, може ли да каже цена?

Благодаря предварително.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.