Прескочи до съдържание

Камбоджа и Виетнам, март 2018


Гост

Препоръчани мнения

И така, следващото сериозно скитане с @Mary - Венеция не я броим ;) – Камбоджа и Виетнам. Създаваме темата не заради конкретни питания,  макар че няма да пропуснем да се чуем препоръките, но и да бъде полезна темата някому - както ние ползвахме магелански опит, пък и да се забавляваме! :) 

 

Маршрутът не търпи промяна:

- и защото сме си купили повечето билети,

- и защото сме се погрижили почти за всичко благодарение на моята предишна тема – аз имам навик да отлагам пътувания (лоша финансова култура), но всяко зло си се оказва за добро и си имам прекрасна спътница,

- и защото получавахме спорадични и много полезни съвети, открити от магеланци по време на техните пътувания, които използвахме и за което благодарим!

 

Основната – и бих казала единствена важна част, която не е фиксирана, е Големият самолетен билет . В очакване сме на промоция от Катарците (айде бе, катарци!). Иначе изборът е направен, така че ако няма промоция, пак ще го купим:

 

15 март – Sofia/London – Doha – Bangkok – Siem Rep

1 април – Hanoi – Bangkok – Doha – Sofia/London

 

Аз станах експерт в търсенето на билет от тук, защото го гледам от години този маршрут и както винаги, трябва да балансирам между отпуск и цена. Опциите са огромни от Лондон, стига да имаш неограничено свободно време – каквото нямам, както и не смятам, че най-евтиното е най-правилното за мен, когато пътувам. Срамувам се малко от себе си понякога, но това са фактите :) 

 

Плюс особеностите на района – оказва се, че ако разделя билетите до Банкок и до Камбоджа, цената пада драматично, както и двупосочен билет до Банкок плюс еднопосочни е доста скъпа опция, както и някои отсечки ако се включат е супер, а при други цената е умопомрачаваща, както и още много още детайли, които за някои вероятно са азбучна истина, но за мен бяха новост :)

 

Радвам се, че се спрях на вариант, който ще ми позволи да пътувам от Доха нататък с Mary – и сега дебнем като ловци на пусия за промоция :lol: Освен Големият билет единственото неуговорено са туровете в Камбоджа, но това не е никакъв проблем – ще ги договорим с хотела, когато купим билетите и договорим трансферите от и до летището. Всичко останало е уредено. 

 

Една много специална благодарност към Mary, която ми уйдурдиса на акъла: аз се бях закатанчила да видим най-красивата част на Северен Виетнам, ужасна съм, като искам нещо :blush: - което си беше огромно предизвикателство относно краткото време, с което разполагаме, и което прави използването на градски транспорт между провинциите (почти) невъзможно или с огромни жертви - което обезсмисля усилието. Отделно, че ние обичаме да спираме, и да се кефим, и да снимаме, не само да пътуваме, а това е невъзможно с автобус, а липсата на коли в провинциален Виетнам оскъпява много еднопосочните и дълги преходи, които набелязах(ме).

 

Последно, нашето пътуване не е бюджетно и затова не фиксирам цени – просто защото имаме своите предпочитания и в общия случай са равни или малко по-високи от сходните отсечки, коментирани от магеланци с нашия стил на пътуване, но категорично всичко, което прочетохме, безкрайно ни помогна, за което благодарим! И разбира се, сме готови да помагаме също – особено след пътуването :) И с удоволствие ще чуем ваши препоръки, независимо дали ще сме в състояние да ги изпълним...

 

Cambodia, Vietnam

16 Mart – 01 April 2018

 

15-16 March: London/Sofia – Doha – Bangkok – Siem Reap

16 March: нощувка Siem Reap - Rose Royal Boutique Hotel

 

17 March: Ankgor Watt - малък кръг

17 March: нощувка Siem Reap - Rose Royal Boutique Hotel

 

18 March: Ankgor Watt - голям кръг

18 March: нощувка Siem Reap - Rose Royal Boutique Hotel

 

19 March: кръг Tonle Sap - Kompong Phluk + Beng Mealea + Bantey Srei

19 March: полет Siem Riep - Ho Chi Minh, 21:10 22:25

19 March: нощувка Ho Chi Minh - Chez Mimosa - Boutique Hotel

 

20 March: Делтата на Меконг – еднодневен тур

20 March: нощувка Ho Chi Minh - Chez Mimosa - Boutique Hotel

 

21 March: Ho Chi Minh - мотаене

21 March: полет Ho Shi Min - Da Nang 16.30 – 17.50 – трансфер то Hoi An (кола)

21 March: нощувка Hoi An - Hanging Garden Hoi An

 

22 March: Hoi An - мотаене

22 March: нощувка Hoi An - Hanging Garden Hoi An

 

23 March: автобус Hoi An – Hue (пристигане по обяд)

23 March: Hue - Citadel, лодка по Парфюмената река за залез

23 March: нощувка Hue - Beaulieu Boutique Hotel

 

24 March: Thien Mu Pagoda; Minh Mang Tomb; Khai Dinh Tomb; Tu Duck Tomb -> Da Nang (кола)

24 March: полет Da Nang - Hanoi 17:15 – 18:35

24 March: нощувка Ханой (мотаене преди това)

 

25 March: Hanoi - Halong Bay - двудневен круиз

25 March: нощувка на корабa

 

26 March: Halong Bay – Hanoi, мотаене в Ханой

26 March: Hanoi – Lao Cai (SAPA) - нощен влак

 

27 March: Lao Cai - Sapa - Y Linh Ho village and Lao Chai - Ta Van village (кола и пеша)

27 March: нощувка Home Stay Ta Van

 

28 March: Ta Van village - Bamboo forest - Giang Ta Chai village - Ha Giang (кола и пеша)

28 March: нощувка Home Stay Ha Giang

 

29 March: Dong Van karst plateau geo-park (кола и пеша)

29 March: нощувка хотел Dong Van

 

30 March: Dong Van – Ma Pi Leng - Ha Giang (кола и пеша)

30 March: Ha Giang  - Hanoi - нощен автобус

 

31 March: Hanoi – Bai Dinh – Trang An – Hanoi (бус)

31 March: нощувка Hanoi - Golden Art Hotel

 

1 April: Hanoi – мотаене

1 April: Hanoi – Bangkok – Doha – Sofia/London

 

Благодаря! :) 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Единственото нещо, което бих ви препоръчала да промените, е плановете за 23 март. Цитаделата е едно голямо нищо. Разходете се покрай реката, загубете време в някое заведение, бар или в разходка из зоната с ресторантите. Пазарът също е интересно преживяване, ако Мари го приеме :). Разходка с лодка не сме правили, та нищо не мога да кажа за това.

Виждам, че и вие имате ограничено време, да не кажа никакво за Ханой. Аз, май, съжалявам само за краткото време там, но пък може и града да не ви хареса, така че колкото-толкова.

Другото, което бих препоръчала, за други, които имат планове за там,  е да летят към Ханой от Хюе и да не се връщат към Да Нанг. За вас този съвет не важи щом сте купили билетите.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
В момента, mililia каза:

Единственото нещо, което бих ви препоръчала да промените, е плановете за 23 март. Цитаделата е едно голямо нищо. Разходете се покрай реката, загубете време в някое заведение, бар или в разходка из зоната с ресторантите. Пазарът също е интересно преживяване, ако Мари го приеме :). Разходка с лодка не сме правили, та нищо не мога да кажа за това.

Виждам, че и вие имате ограничено време, да не кажа никакво за Ханой. Аз, май, съжалявам само за краткото време там, но пък може и града да не ви хареса, така че колкото-толкова.

Другото, което бих препоръчала, за други, които имат планове за там,  е да летят към Ханой от Хюе и да не се връщат към Да Нанг. За вас този съвет не важи щом сте купили билетите.

Благодаря, @mililia! Вашият дневник и съвети много ни помогнаха...

 

Цитаделата - видях твоето мнение в дневника и ще имаме предвид препоръката!

 

Трансферът Hue - Да Нанг - права си, и аз така го планирах, но самолетният билет от Hue беше по нощите и затова постъпихме така.

 

Ханой - имахме още един ден предвиден - 2 април, но трябваше да съкратим с един ден престоя. Колкото толкова :) 

Връзка към коментар
преди 14 минути , Rainy каза:

Ханой - имахме още един ден предвиден - 2 април, но трябваше да съкратим с един ден престоя. Колкото толкова :) 

Заради мен се лишаваме от този ден, но ако толкова ни хареса, мисля, че ще е много по-лесно да отидем отново в Ханой.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега след като съм била там, е лесно да дам съвет и бих съкратила ден от Халонг за повече време в Ханой, но преди да мина този маршрут, не бих приела такъв съвет. За това не ви го написах в предишния пост.

Понеже на всеки харесват различни неща, предполагам, че за толкова кратко време Ханой няма да ви плени, по скоро ще е обратното, та за това няма да съжалявате за отделеното време.

Успех с изпълнението на програмата.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@mililia, така е, едва ли бихме се отказали от двудневния круиз :biggrin: 

 

А за времето - прочетох различни препоръки за Хо Ши Мин - задължително! няколко дни; Хой Ан - много дни!!; Ханой - няколко дни!!!...

Няма как, ние просто имаме броени дни :) 

Колкото и да усетим от атмосферата, вярвам ще ни зарадва. Пак ще чета кой какво най-много го е изкефило на различните места и ще се връщам на темата ти... 

 

Благодаря ти!

Връзка към коментар

На мен пък, Ханой не ми хареса.Виж, Сайгон, така ми легна на сърцето, че скоро ще отида само там, за повече време.:)))

Два пъти съм била и на двете места . Ама , различни хора, различни мнения.:)))

Рейни, добро ви е планчето,само на Ха Лонг бих отишла за ден.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

От много време се каня да отида на рождения ми ден пo тези географски ширини, вие ще го направите вместо мен. :lol: 

 

Много добра програма, само и аз бих намалил Ха Лонг Бей и Хюе му стига един цял ден. Иначе последния път в Цитаделата на Ханой имаше концерт на Скорпиънс, щеше да е страхотно преживяване ,ама тъкмо се бях върнал от тридневни безкрайни завои на Северен Виетнам и исках само легло. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , T.E.Lawrence каза:

От много време се каня да отида на рождения ми ден пo тези географски ширини, вие ще го направите вместо мен. :lol: 

Даже и по питие ще пием за твое здраве! :lol:

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, AlexandraKo каза:

На мен пък, Ханой не ми хареса.Виж, Сайгон, така ми легна на сърцето, че скоро ще отида само там, за повече време.:)))

Два пъти съм била и на двете места . Ама , различни хора, различни мнения.:)))

Рейни, добро ви е планчето,само на Ха Лонг бих отишла за ден.

Да, помня аз твоите пристрастия за Сайгон и това имах предвид - няма как всичко по много. Ще видим на нас как и какво ще ни се хареса...

Ха Лонг - нека си остане с нощувка на корабчето. Може да е излишно, може би не - но пък искаме да опитаме тази емоция. Ние сме като децата :) 

 

преди 19 минути , T.E.Lawrence каза:

От много време се каня да отида на рождения ми ден пo тези географски ширини, вие ще го направите вместо мен. :lol: 

 

Много добра програма, само и аз бих намалил Ха Лонг Бей и Хюе му стига един цял ден. Иначе последния път в Цитаделата на Ханой имаше концерт на Скорпиънс, щеше да е страхотно преживяване ,ама тъкмо се бях върнал от тридневни безкрайни завои на Северен Виетнам и исках само легло. :)

Твоите мнения са били много важни за мен и съм съобравявала програмата с тях многократно :) 

 

За Ха Лонг вече обясних. Нека е по-лежерно. Винаги сме искали така да го направим, а и сме като децата, ще се радваме на тази емоция. :) 

 

За Hue - реално е един ден. Пристигаме там на обяд. Следобяд  е за Цитаделата и мотаене, а следващия  ден се четирите гробници и пътуване с кола през Hai Van Pass ссъс пирания и снимки. При положение, че самолетът ни е в 17.15, предполагам трябва да отидем около 3.30, което означава тръгване около обяд от последната гробница Tu Duck Tomb. Гугъл го дава два часа и половина. Като сложим нереализма спрямо Виетамското движение, плюс спирания за фото-сесии, трябва да тръгнем около 12.00 - 12.30. Правилно? :) 

 

Ние можем да хванем обеден автобус от Hoi An, да пристигнем привечер и да останем там само вечерта и половин ден - описан по-горе, но мисля, че ще е прекалено юрнато и едва ли не да тичаме. Не знам дали ще ни хареса това... 

 

Задължително ще пием! :) Кажи какво да пием обаче.. хахаха

Връзка към коментар

@T.E.Lawrence, а може пък следобяда да надникнем в Цитаделата и да отидем с лодка до Thien Mu Pagoda, а на следващият ден останалите три гробници и след това да се помотаем повече извън Hue и по пътя - освен Hai Van Pass със спирания и снимки, да видим и Lang Co fishing village.

 

Мисля, че @mililia не бяха пътували тази отсечка с кола, и затова отправям въпроса към теб...

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 22 часа, Rainy каза:

Големият самолетен билет . В очакване сме на промоция от Катарците (айде бе, катарци!)

Има промоция на Катарците "за глезльовци" - бизнес класа за двама на цената на един  :)

 

Относно програмата - перфектни сте! Аз не бих пипвал нищо по нея, а само разширявал в посока пазарчета, масажи и кулинария.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Рейни, за времето от 8-13 ч. успяхме да разгледаме трите гробници + пагодата и да се върнем в хотела. Половин ден е предостатъчен.

Ние не минахме разстоянието от Хой Ан до Хюе с кола, но го минахме с микробусче, като част от организирана екскурзия. Бяхме платили за превоз, но се оказа, че сме в някаква група, тръгнала на екскурзия до Хюе. Всъщност може гробниците да бъдат разгледани на еднодневен тур от Хой Ан и да не отсядате въобще в Хюе. На мен лично атмосферата вечер в града ми хареса, но мисля, че не е нещо без което не може. Спирахме на няколко места за фотосесия и разглеждане, вкл. и за гледки от Паса. Не е лошо, но пък и не е кой знае колко интересно преживяване. На най-значимите гледки могат да спират само мотористите. Тези с коли и др. спират на широките участъци и съответно там гледките не са уау. Участъкът е с голям трафик и по завоите е тясно, та не може да се спира на кой където му хрумне.

 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@mililia, благодаря! Може би ще направим така, както написах по-горе (плюс Lang Co fishing village и т.н). 

 

преди 3 минути , cck каза:

Има промоция на Катарците "за глезльовци" - бизнес класа за двама на цената на един  :)

 

Относно програмата - перфектни сте! Аз не бих пипвал нищо по нея, а само разширявал в посока пазарчета, масажи и кулинария.

 

Ти глезли ли ни нарече, ммм? :lol:

 

Благодаря, непременно ще разширим в тази посока! :) 

 

Връзка към коментар
В момента, cck каза:

Абе нищо лошо в глезенето. Аз обичам при възможност [не че се е отдала такава] :)

И ние, и ние, ама в случая гроздето е кисело, та го удрям на самоирония, за да се изсуля от ситуацията :biggrin:

Връзка към коментар
преди 22 минути , Rainy каза:

И ние, и ние, ама в случая гроздето е кисело, та го удрям на самоирония, за да се изсуля от ситуацията :biggrin:

А, тя прИмоцията е само за билета, таксите са си същите.Аз веднъж се засилих да купя от такава промоция на Катарците и бях неприятно изненадана.Хич не ги гледай.

Връзка към коментар
преди 22 часа, Rainy каза:

Задължително ще пием! :) Кажи какво да пием обаче.. хахаха

Някоя шотладска чудесия, която дълго е чакала в дъбова бъчва да я намериш. :)

преди 22 часа, Rainy каза:

@T.E.Lawrence, а може пък следобяда да надникнем в Цитаделата и да отидем с лодка до Thien Mu Pagoda, а на следващият ден останалите три гробници и след това да се помотаем повече извън Hue и по пътя - освен Hai Van Pass със спирания и снимки, да видим и Lang Co fishing village.

 

Мисля, че @mililia не бяха пътували тази отсечка с кола, и затова отправям въпроса към теб...

Аз правих трансфера Хюе-Хой Ан със спирания по пътя. Много ми хареса Marble Mountain, ама за съжаление е между Хой Ан и Да Нанг и не ви е в програмата. Този "Хайван" пас не е нищо особено. :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , T.E.Lawrence каза:

Някоя шотладска чудесия, която дълго е чакала в дъбова бъчва да я намериш.

Това не се вписва в културата на въпросното пътуване :lol:

 

преди 28 минути , T.E.Lawrence каза:

Аз правих трансфера Хюе-Хой Ан със спирания по пътя. Много ми хареса Marble Mountain, ама за съжаление е между Хой Ан и Да Нанг и не ви е в програмата. Този "Хайван" пас не е нищо особено. :)

Така е, мраморната планина е в тази отсечка, но в много ще ни дойде с кола в двете посоки, така че ще го пропуснем :) Значи ще надникнем в онова рибарско селище, пък колкото видим, толкова...

Връзка към коментар
преди 38 минути , T.E.Lawrence каза:

Този "Хайван" пас не е нищо особено. :)

 

Стига, за да ти се счупи автобуса и да умираш от скука, докато чакаш резервния половин ден.

 

Иначе програмата е супер стандартна за Виетнам, мисля че 100% от хората, които са ходили във Виетнам , първото им посещение с продължителност по-голяма от седмица е точно това.

 

За мене грешка е, че изтървате Пном Пен. Камбоджа по принцип е по-хубава от Виетнам, макар че и аз първия път й бях отделил 4-5 дена. Хо Ши Мин въобще не е задължителен и Ханой е в пъти по-интересен от 2та града според мене. На всичкото отгоре времето, в което отивате и в Ха Лонг, и в Сапа е голяма прецаквация. Ха Лонг ще е смарангосан, а в Сапа вместо оризови тераси, ще видите предимно терасирани калища. Казвам го от личен опит :), но с тези климатични промени никога не знаеш вече.

Редактирано от Боян Димитров
Връзка към коментар

От светлата страна е, че човек не знае, какво ще хареса повече, докато не го види.

Ха Лонг и Сапа няма начин да не ви харесат във всяко време, просто споделям, защото на мене ми остана горчива нотка, че нямаше как да направя снимка, като тези дето излизат основно из интернета. В крайна сметка, хората не случайно са спират точно на този маршрут, като за първо посещение на Камбоджа и Виетнам, пък живот и здраве да има още.  

Аз ще следя темата с интерес така или иначе и при всички случаи Ви желая да си изкарате приятно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Боян Димитров каза:

От светлата страна е, че човек не знае, какво ще хареса повече, докато не го види.

Ха Лонг и Сапа няма начин да не ви харесат във всяко време, просто споделям, защото на мене ми остана горчива нотка, че нямаше как да направя снимка, като тези дето излизат основно из интернета. В крайна сметка, хората не случайно са спират точно на този маршрут, като за първо посещение на Камбоджа и Виетнам, пък живот и здраве да има още.  

Аз ще следя темата с интерес така или иначе и при всички случаи Ви желая да си изкарате приятно. 

Благодаря! Вярвам, че времето ще е чудесно и ще се забавляваме.

 

Иначе за протокола, категорично не е стандартно посещението на Dong Van :) 

 

Dong-Van-plateau-has-many-unique-geological-features.jpg

 

Le_col_de_Ma_Pi_Leng_%28Dong_Van-Meo_Vac%29.jpg

Връзка към коментар

Е, всеки добавя по нещо. Ние се бяхме засили да качваме най-високия връх на Виетнам, но не ни пуснаха , заради горски пожар. Иначе в нашата програма имаше и Нин Бин, дано не ме лъже паметта, което се води като ХаЛонг на сушата. Прятно е, но не е задължително, макар че и други мнения ще се срещнат в интернет.

Връзка към коментар

Друго, което бих ви посъветвал е да си вземете моторче, край Сием Реп и просто да се загубите в селата около езерото без посока. Не мисля, че има повод за притеснение, аз не бях карал никога скутер и се оправих, освен това и няма движение. Ще видите ей такива гледки:

 

DSC_0041.jpg.d90408cc7bb72adce1500bb03a952a0c.jpg

DSC_0042.jpg.7a63ce7428dfa1e263a5a64ad23a5779.jpg

DSC_0021.JPG.f2dee21964f3a7e19c2587779c91363a.JPG

DSC_0171.jpg.37d5a60dcef985744a762998bf51e9e5.jpg

DSC_0177.jpg.1dcef705d8f32c00f133fcce3f42befb.jpg

Бензиностанция

DSC_0182.jpg.8d68e793e268b81556a4f24208841c44.jpg

DSC_0187.jpg.06af863407972c6e05af658744609ad0.jpgDSC_0017.jpg.f82b81d9ea557524cbcdbf2b3f0dedad.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.