Прескочи до съдържание

Камбоджа и Виетнам, март 2018


Гост

Препоръчани мнения

На 10/14/2017 в 14:21, Rainy каза:

И така, следващото сериозно скитане с @Mary - Венеция не я броим ;) – Камбоджа и Виетнам. Създаваме темата не заради конкретни питания,  макар че няма да пропуснем да се чуем препоръките, но и да бъде полезна темата някому - както ние ползвахме магелански опит, пък и да се забавляваме! :) 

 

Маршрутът не търпи промяна:

- и защото сме си купили повечето билети,

- и защото сме се погрижили почти за всичко благодарение на моята предишна тема – аз имам навик да отлагам пътувания (лоша финансова култура), но всяко зло си се оказва за добро и си имам прекрасна спътница,

- и защото получавахме спорадични и много полезни съвети, открити от магеланци по време на техните пътувания, които използвахме и за което благодарим!

 

Основната – и бих казала единствена важна част, която не е фиксирана, е Големият самолетен билет . В очакване сме на промоция от Катарците (айде бе, катарци!). Иначе изборът е направен, така че ако няма промоция, пак ще го купим:

 

15 март – Sofia/London – Doha – Bangkok – Siem Rep

1 април – Hanoi – Bangkok – Doha – Sofia/London

 

Аз станах експерт в търсенето на билет от тук, защото го гледам от години този маршрут и както винаги, трябва да балансирам между отпуск и цена. Опциите са огромни от Лондон, стига да имаш неограничено свободно време – каквото нямам, както и не смятам, че най-евтиното е най-правилното за мен, когато пътувам. Срамувам се малко от себе си понякога, но това са фактите :) 

 

Плюс особеностите на района – оказва се, че ако разделя билетите до Банкок и до Камбоджа, цената пада драматично, както и двупосочен билет до Банкок плюс еднопосочни е доста скъпа опция, както и някои отсечки ако се включат е супер, а при други цената е умопомрачаваща, както и още много още детайли, които за някои вероятно са азбучна истина, но за мен бяха новост :)

 

Радвам се, че се спрях на вариант, който ще ми позволи да пътувам от Доха нататък с Mary – и сега дебнем като ловци на пусия за промоция :lol: Освен Големият билет единственото неуговорено са туровете в Камбоджа, но това не е никакъв проблем – ще ги договорим с хотела, когато купим билетите и договорим трансферите от и до летището. Всичко останало е уредено. 

 

Една много специална благодарност към Mary, която ми уйдурдиса на акъла: аз се бях закатанчила да видим най-красивата част на Северен Виетнам, ужасна съм, като искам нещо :blush: - което си беше огромно предизвикателство относно краткото време, с което разполагаме, и което прави използването на градски транспорт между провинциите (почти) невъзможно или с огромни жертви - което обезсмисля усилието. Отделно, че ние обичаме да спираме, и да се кефим, и да снимаме, не само да пътуваме, а това е невъзможно с автобус, а липсата на коли в провинциален Виетнам оскъпява много еднопосочните и дълги преходи, които набелязах(ме).

 

Последно, нашето пътуване не е бюджетно и затова не фиксирам цени – просто защото имаме своите предпочитания и в общия случай са равни или малко по-високи от сходните отсечки, коментирани от магеланци с нашия стил на пътуване, но категорично всичко, което прочетохме, безкрайно ни помогна, за което благодарим! И разбира се, сме готови да помагаме също – особено след пътуването :) И с удоволствие ще чуем ваши препоръки, независимо дали ще сме в състояние да ги изпълним...

 

Cambodia, Vietnam

16 Mart – 01 April 2018

 

15-16 March: London/Sofia – Doha – Bangkok – Siem Reap

16 March: нощувка Siem Reap - Rose Royal Boutique Hotel

 

17 March: Ankgor Watt - малък кръг

17 March: нощувка Siem Reap - Rose Royal Boutique Hotel

 

18 March: Ankgor Watt - голям кръг

18 March: нощувка Siem Reap - Rose Royal Boutique Hotel

 

19 March: кръг Tonle Sap - Kompong Phluk + Beng Mealea + Bantey Srei

19 March: полет Siem Riep - Ho Chi Minh, 21:10 22:25

19 March: нощувка Ho Chi Minh - Chez Mimosa - Boutique Hotel

 

20 March: Делтата на Меконг – еднодневен тур

20 March: нощувка Ho Chi Minh - Chez Mimosa - Boutique Hotel

 

21 March: Ho Chi Minh - мотаене

21 March: полет Ho Shi Min - Da Nang 16.30 – 17.50 – трансфер то Hoi An (кола)

21 March: нощувка Hoi An - Hanging Garden Hoi An

 

22 March: Hoi An - мотаене

22 March: нощувка Hoi An - Hanging Garden Hoi An

 

23 March: автобус Hoi An – Hue (пристигане по обяд)

23 March: Hue - Citadel, лодка по Парфюмената река за залез

23 March: нощувка Hue - Beaulieu Boutique Hotel

 

24 March: Thien Mu Pagoda; Minh Mang Tomb; Khai Dinh Tomb; Tu Duck Tomb -> Da Nang (кола)

24 March: полет Da Nang - Hanoi 17:15 – 18:35

24 March: нощувка Ханой (мотаене преди това)

 

25 March: Hanoi - Halong Bay - двудневен круиз

25 March: нощувка на корабa

 

26 March: Halong Bay – Hanoi, мотаене в Ханой

26 March: Hanoi – Lao Cai (SAPA) - нощен влак

 

27 March: Lao Cai - Sapa - Y Linh Ho village and Lao Chai - Ta Van village (кола и пеша)

27 March: нощувка Home Stay Ta Van

 

28 March: Ta Van village - Bamboo forest - Giang Ta Chai village - Ha Giang (кола и пеша)

28 March: нощувка Home Stay Ha Giang

 

29 March: Dong Van karst plateau geo-park (кола и пеша)

29 March: нощувка хотел Dong Van

 

30 March: Dong Van – Ma Pi Leng - Ha Giang (кола и пеша)

30 March: Ha Giang  - Hanoi - нощен автобус

 

31 March: Hanoi – Bai Dinh – Trang An – Hanoi (бус)

31 March: нощувка Hanoi - Golden Art Hotel

 

1 April: Hanoi – мотаене

1 April: Hanoi – Bangkok – Doha – Sofia/London

 

Благодаря! :) 

Всеки си има мнение - да кажа и аз моето. За мен централен Виетнам е най-хубав, много по-евтин и с много по-вкусна храна. Програмата ви е добра, но е направена все едно няма никога да отидете повече там и ще е едно голямо тичане и трансфери. Аз не бих си го причинил  (всъщност първият ми път във Виетнам май направих почти същата програма). Предложенията са ми : разменете 18-ти с 19-ти. Храмовете имат доста изкачвания и ще останете без крака. Починете си с езерото вторият ден и тогава правете голям кръг. Големият кръг свършва по-бързо (за около 4-5 часа), така че ще имате време и за масаж и за трансфер до летището. От Хой Ан до Хуе си вземете кола. Не е скъпо, а ще спрете на мраморната планина, където ще разглеждате храмове и красоти поне 2-3 часа. после може да отидете на водопади и вечерта сте в Хуе. Въобще трансфера Хой Ан - Хуе си е страхотна еднодневна екскурзия, ако е направен правилно. Да се връщате от Хуе до Да Нанг е много абсурдно (2,5-3 часа трансфер и поне час преди полета да пристигнете - това си е половин ден) - купете си билети Хуе-Ханой , ще ви излязат по-евтини от трансфера до Да Нанг и ще имате половин ден повече време. Аз в Хуе бих останал да си почина (това ви е средата на екскурзията). За мен това е най-лежерното и приятно място в цял Виетнам (и с най-хубавата храна, млади хора навсякъде и приличен нощен живот, без да е лудница като Ханой).  От Ханой директно бих задраскал цялата Сапа. Там е хубаво май месец, а и ще се изморите много. По добре единият ден да отиде в Сайгон, един още в Хуе (най-добрият city tour в Азия)  и един в повече за Ханой. Делтата на Меконг е хубава с нощувка на корабчето, за да видите плаващият пазар (истинският, не туристическия). Също тунелите са страхотен полудневен тур, който може да се съчетае със сити тура. В Хой Ан си направете street food tour. Започва от 17-18 часа и свършва за около 2-3 часа. Ще останете доволни. Пишете на Tuyết Ngọc  tuyetngocedu@gmail.com  - това е момичето, което го организира. На 23-24 години е, но говори много добър английски и си разбира от работата. Ако хотела ви го организира, ще е поне 3 пъти по-скъп и пак ще го води тя. Пратете и поздрави от Дани.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

@Spokovn, благодаря ти за отделеното време! 

 

Прав си, така сме подходили откъм маршрута :) Така се получи просто... Лакоми сме. 

 

Ще вземем каквото можем от идеите ти. Относно Сапа - имаме по-сложен маршрут, така че няма как да го махнем - а и честно казано, не искам. Пък ако се разочароваме, здраве да е... Надявам се, да е хубаво. 

 

За трансферът до Да Нанг си прав абсолютно, но това беше просто моя грешка, признавам. Нещо се заплеснах тогава и вместо от Hue, букнах от Da Nang. Надявам се да направим от ефекта дефект и да видим някои допълнителни хубавини по пътя. Иначе като пари - сега го проверих - трансферът ни до Da Nang летището, а преди това заедно с Thien Mu Pagoda, Minh Mang Tomb, Khai Dinh Tomb  и Tu Duck Tomb, е 35 долара на човек. Билетът от Hue е 40 долара. Тоест, не е по-евтино. За времето, обаче, си прав... 

 

Street food tour в Hoi Ann е чудесна идея :) А за почивката там - четох за тези препоръки, но голяма битка е, когато човек иска да види много неща и просто трябва да избира...

 

За Камбоджа непременно ще го помислим! Всъщност, ние разменихме дните леко, следвайки препоръките тук - първия ден за Големия кръг, втория ден - за Малкия - като най-ефектен, а третия ден - за езерото. Не е проблем там да правим промени - тук-тук-а си е наш, нает от хотела. 

 

Благодаря отново! :) 

Връзка към коментар

Бях във Виетнам последно преди месец (целият Декември) и трансферът Хуе-Да Нанг с кола струваше между 60 (лимозина) и 70$ (джип или бус). Плаща се колата, а не на брой пътници в нея. Ние бяхме 3-ма и платихме 70$ за джип. Има и вариант с месни таксита за 250 000 донги, което е най-евтино, но не спират никъде да разглеждаш. Така че, ако сте разгледали в едната посока може да го ползвате за трансфера до летището. Относно парите, няма много чейндж бюра, както е в Тайланд например, затова носете си долари за да плащате екскурзиите и дебитни карти за да теглите донги от банкоматите. Аз ползвам тези на ANZ (австралийска банкова верига) защото пускат по 5 милиона на едно теглене (около 367 лева по извлечение на ДСК). Другите банкомати ми даваха максимум 3 милиона. Но ANZ има само в Сайгон и в Ханой. Весело изкарване във Виетнам. За мен това е най-хубавата страна от Индокитай.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 минути , Spokovn каза:

Бях във Виетнам последно преди месец (целият Декември) и трансферът Хуе-Да Нанг с кола струваше между 60 (лимозина) и 70$ (джип или бус). Плаща се колата, а не на брой пътници в нея. Ние бяхме 3-ма и платихме 70$ за джип. Има и вариант с месни таксита за 250 000 донги, което е най-евтино, но не спират никъде да разглеждаш. Така че, ако сте разгледали в едната посока може да го ползвате за трансфера до летището. Относно парите, няма много чейндж бюра, както е в Тайланд например, затова носете си долари за да плащате екскурзиите и дебитни карти за да теглите донги от банкоматите. Аз ползвам тези на ANZ (австралийска банкова верига) защото пускат по 5 милиона на едно теглене (около 367 лева по извлечение на ДСК). Другите банкомати ми даваха максимум 3 милиона. Но ANZ има само в Сайгон и в Ханой. Весело изкарване във Виетнам. За мен това е най-хубавата страна от Индокитай.

Точно така - колата струва $70 и затова казах $35, защото пътуваме две дами :) В тези $70 влиза не само трансфера от Хуе до Да Нанг, но и всички храмове в Хуе, както и спиране по пътя по наше желание... Може още да го помислим за трансферите, благодаря. При така уговорения вариант - Хой Ан - Хуе с автобус и Хуе - Да Нанг с кола, пропускаме само Мраморната планина. 

 

Благодаря за съветите и за парите! И за пожеланията :) Много вярвам да изкараме прекрасно. 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте отново. Въпрос за валутата.

 

Камбоджа - ясни инструкции прочетени в темите за заплащане всичко в долари, емисии след 2004 г.; нужда от по-дребни (един, пет) долари също.

 

Виетнам - размита ми е леко информацията. Разбрах за предпочитаните стодоларови купюри.

Въпросът ми е, обаче, е: къде е по-ефективно да се обменят донгите - тук или във Виетнам?

Има ли начин да се разберат местните обменните курсове и да се вземе решение? 

 

Аз си мисля, че бих изгубила от превалутирането и ако има опция, бих помислила за закупуване директно на донги - макар че съм леко резервирана към носене на големи суми в брой, но дали долари или донги - може би обемът е основната разлика... (и потенциалната промяна на курса).

 

Цитати от международни форуми:

 

"Most times in the UK it tends to be 10% less than what you'll get in Vietnam."

"I asked the same question a few weeks ago, I was told to wait until I get there to change my £'s as the exchange rate was much better at 29000VMD - £1.00 (курс от м.май'17 - бел.авт)., but that's also what I was quoted at my local place in Liverpool!"

 

Ще се радвам да чуя вашето мнение. Благодаря :) 

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Моят опит е от преди доста години, но предпочетохме да ги взимаме на място. Почти във всяко магазинче ще ти ги сменят, а винаги  може да питаш за колко долара колко донги ще ти дадат. Това с обема не е за подценяване също :)

 

Иначе подхода е класически, виж в твоите бюра колко е маржа между купува и продава, ако е повече от 10%, на място почти гарантирано ще ти е по-евтино. А в магазинчетата може и да се пазариш и все ще намериш такова, което няма да те пореже с курса. Ние сменяхме в агенцията на Sinh Cafe, дори и там курса беше ок, а си представям че в магазинчетата за злато ще е още по-добре. На някои от тях на стъклото пише и курса. 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
На 02/11/2017 в 18:38, Mary каза:

Нека България да ни гледа! 

Ний сме невероятни жени!

И ... кат буболечки съгледаме,

бързо ще ги изядемЕ!

 

:biggrin:

 

 

 

На 02/11/2017 в 18:45, chandni каза:

Направо води видео дневник! :lol: Някои думи, изрази и емоции не могат да бъдат предадени по никакъв друг начин :lol:

 

P.S. Снимай @Rainy в близък план докато й сервират буболечките и най-вече при първото опитване! Това ще е безценно! :lol:

Аз да докладвам - изпълних си дадената дума. Кълки от тарантула, гъсеници... :biggrin: Подробности от @Mary

;) 

П.П. Змия и крокодил тоже похапнали... :) 

 

26BD3AF6-7082-4FB7-8E9D-F4BA0AE9B4A0.png.d429fa1295b20cc0e8d3bdf81399b2d0.png

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.