Прескочи до съдържание

Снимки на непознати хора - да или не?


Травеолани

Препоръчани мнения

преди 9 часа, Роца каза:

Понеже не обичам да ме снимат, прилагам същия подход към другите :). Не обичам да снимам непознати. Даже редовно чакам "пролука" пред забалажителности или гледки, за да мога да ги снимам без хора.

Това все едно аз съм го писала :)

Винаги предупреждавам да не ме снимат, и ако все пак някой си позволи да ме снима без мое разрешение и разбера - веднага  бива посипан с огън и жупел :hysteric:

Снимам хора само, ако бъда изрично помолена или при някой уличен пърформанс. Относно това, че хората представляват страната си, ами предпочитам да общувам с тях, вместо да ги снимам.

 

А, да, освен гълтането на корема, гърдите напред, раменете назад...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 часа, Sju каза:

по закон във Франция не можело да се снимат случайни хора на улицата

Ако този закон съществуваше преди няколко десетилетия, един от най-великите фотографи - Анри Картие - Бресон  нямаше да съществува изобщо. :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Не знам как до сега никой не е споменал какво пише в конституцията в България, а именно "Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи

Демек, ако си снимате в България по-добре внимавайте с хората. Не изказвания от сорта на ама аз от далече и да не разбере той. Има си правила и трябва да се спазват, дори и в България и въпреки, че тези които следят за спазването, често не ги спазват. Ако пък все пак снимате някой тайно, то запазете кадъра за себе си и близки хора, а не да поствате например във ФБ и да пишете този интересен човек видях днес и нямаше как да не го снимам.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Виждам, че модераторите са отделили мнението ми като отделна тема. Пак да добавя, имах предвид „папарашките“ снимки, снимани отдалеч, с някакъв обект закриващ почти всичко, или тези правени в джижение, или на хора разхождащи се по улицата и снимани в гръб. Не виждам нищо стойностно в такива снимки.

Друго е, ако сте помолили да се снимате с даден човек, или сте снимали местен с традиционен костюм, street performers и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 39 минути , Krum4ov каза:

Не знам как до сега никой не е споменал какво пише в конституцията в България, а именно "Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи

 

Нямаше да е лошо да си направиш труда да провериш какво се крие зад думичката "освен":

 

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Tedy каза:

Ако този закон съществуваше преди няколко десетилетия, един от най-великите фотографи - Анри Картие - Бресон  нямаше да съществува изобщо. :)

Той специално далеч не се ограничава само в границите на Франция, напротив. И също доста старателно се е прикривал.

Както споменах, подобни рестрикции са повод за появата на нови прийоми и концептуални изблици. Важно е да се твори! :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.