Прескочи до съдържание

За полетите с цепелин в Германия и Октоберфест


Яничка

Препоръчани мнения

Връщам се 1 месец назад, за да разкажа за едно пътуване, което основно беше посветено на мечтата ми да летя с цепелин. Преди 2 години бях разбрала, че около Мюнхен правят такива полети, но все не оставаше време кога да го вместя това пътуване. Миналата година, в края, спечелих ваучери от Wizz, които трябваше да материализирам до края на 2017 г. и понеже през септември има няколко почивни дни, се възползвах от тях, за да взема само 2 дни отпуск. Първо взех връщането Меминген - София  заедно с членство, а после, като падна цената, взех и отиването. До тук - всичко прекрасно, после обаче видях потресаващите цени на нощувките в Мюнхен и разбрах, че съм се натресла на Октоберфест. Падна голямо търсене, включиха се дори приятели магеланци, за което им благодаря, и в крайна сметка намерих една стая в къща от Airbnb, която ни свърши перфектна работа. Макар и да беше извън Мюнхен, къщата се намира на много комуникативно място - на метри от нея има спирка на S-Bahn и имахме удобен транспорт до всички места, които исках да видим. И така...

Ден 1

Полетът на Wizz до Меминген беше в 18:15 ч. Минах набързо през lounge-а на Т1 и се върнах при майка ми на гейта да си чакаме бординга. След известно време стана ясно, че полетът има закъснение. Пресметнах към колко ще пристигнем в Меминген и се обадих на AST такситата, които по-рано през деня бях поръчала на тел. +49 1802 908070, че ще вземем следващата кола. Малко след това получих смс от Wizz, че закъснението всъщност е двойно. Хайде, пак звъня на такситата, германката по телефона вече я напушва смях, и резервираме последната за вечерта кола. Разписание на автобусите от / до летище Allgau - тук. Вече на място в Меминген се огледах за бусче с табела AST, но вместо това ни чакаше VW passat. За 3 евро/човек ни закараха до ZOB Меминген, а хотелът ни Drexel's Parkhotel беше на 10 мин. пеша от там. Намира се на много удобно място, до Кметството, а рецепцията му е денонощна. За следващия ден имах запазен час за полета с цепелин, но тъй като това много зависи от метеорологичните условия, до последно не знаех дали ще се случи. През деня бях проверявала по телефона и ми бяха казали, че полетът още е планиран. Затова чак сега вечерта купихме билетите от Меминген до Фридрихсхафен. Преди лягане проверих отново какво казват немците за полета - на  тел. +49 7541 5900 444 върви запис с информация за времето, само че на немски. Не разбрах нито дума, затова слязох до рецепцията и там любезно ми казаха, че времето е обещаващо ;)

Ден 2

Станахме, закусихме набързо и отидохме до ZOB пеша. А Меминген е цветен и прекрасен...

DSCN6439.JPG.855f673da7ac22e8e56360c4f4a24fcd.JPGDSCN6443.JPG.536bf4c36d9844e86e77d670230b2d28.JPG

 

Малко инфо за полетите с цепелин: резервации се правят на zeppelin-nt.de Всяка година правят промоция и тази година най-ниската цена беше 175 Евро. Резервации могат да се правят по тел. и и-мейл, но като се букне през сайта, правят 10 Евро отстъпка. Най-евтин е полетът над Фридрихсхафен, който аз направих, иначе има най-разнообразни цени в зависимост от продължителността на полета и дестинацията на полета. За 30 мин. се радвах на прекрасни гледки и видях Германия с други очи. Кеф цена няма, както казват турците, и за мен полетът абсолютно си струваше парите. :) Неприятното при тези полети е, че много зависят от времето - ако вали, духа вятър, има мъгла или облаци - полетът се отлага за следваща възможна дата след ден или няколко. Ако датата не е удобна за пътника, връщат парите. Бях чела, че при такива случаи, се обаждат на закупилите ваучери, като това може да се случи дори в деня на полета. Та много се притеснявах да не бием път напразно до хангара, но за щастие имах късмет ;)

По правила трябваше да сме в хангара задължително 1 час по-рано. От мястото, където ни остави влака, Stadtbahnhof Friedrichshafen взехме автобус №5 и слязохме на спирка Zeppelin Hangar. От там вървяхме съвсем кратко пеша и бяхме на точното място

DSCN6450.JPG.add5fd16c8dafac31ef5ab9793926cd8.JPG

Чекирахме се на време, обясниха ми в колко часа да съм налична за инструктаж и се разходихме наоколо. Към хангара има много приятен ресторант, от градината на който може да се наблюдават полетите. Там ме изчака майка ми.

DSCN6465.JPG.8a1a3a4788b91ee52002cb98eb52deea.JPG

Скоро видяхме и първия целепин, който виждах на живо от толкова близо

DSCN6473.JPG.a6e49ea01948b9a1ec258a26e925c42f.JPGDSCN6476.JPG.5e6b0aa5d450a97f8b65e9516973df65.JPGDSCN6502.JPG.015f0243506f1df64035c336a256235c.JPG

Явих се на 20-мин. инструктаж в уречения час. Групата беше преобладаващо немци и тай като бях единствена англоговоряща, ме заведоха в отделна стая, дадоха ми safety instructions и... установиха, че не съм за този инструктаж ;) Служителката, която ми беше взела билета при пристигане, била сбъркала часа на инструктаж :) Върнах се в ресторанта при майка ми да се порадвам още на хубавото време и вкусната салата и дойде време за втория ми инструктаж. Пак немска група, пак никой не говори английски. Влязохме в зала, където ни пуснаха филмче с историята на цепелините, след което разказваха видимо интересни неща на немски, на които немците много се смяха, аз обаче гледах с тъпо :)

DSCN6496.JPG.5202c1eba3d39c2f7ef080715bf40e05.JPG

Взеха ни с бусче и ни закараха до мястото на излитане. На всеки полет има максимум 12 пътника. Те трябва да се качват двама по двама на принципа двама слизат и двама се качват. Тоест пътниците от полета преди нашия не слизат наведнъж, а по двама. Има си стюард и един пилот, а отпред и отзад има два прозореца, които се отварят и от там може да се снима. Всеки пътник сяда, където си иска, и след като цепелинът набере височина, можехме да се разхождаме свободно. Всички бяха много любезни с мен, стюардът специално дойде да ми разкаже интересни факти на английски, а останалите пътници предложиха да ме снимат. Летяхме над Фридрихсхафен, над езера, пристанища и много зеленина...

DSCN6507.JPG.4cd33bea18603fb836a4406cf6f0b0de.JPGDSCN6516.JPG.4d75df1d4b0bde35ec4ef99627bf8276.JPGDSCN6526.JPG.d5e95ab1b75d99250e504f59bb282827.JPGDSCN6539.JPG.cdfb6b0bdbfa35f6484b5435a51de48b.JPGDSCN6549.JPG.86ffc5332b010fdeb5c8f82edf10aa68.JPG

Цепелинът се движеше с около 70 км./ч., полетът беше много приятен и височината не се усещаше. После кацнахме, бусчето ни чакаше и ни въведоха в малка зала, където отново се порадвах на немската реч :) Накрая ни предложиха чаша шампанско или портокалов сок. Изневиделица зададоха същия въпрос и към мен на английски: "Шампанско или портокалов сок?" Аз, учудена, че чувам разбираема реч: "Не, благодаря". Германецът, супер учуден: "Ама то е безплатно ;)" Пих разбира се един сок и ми връчиха сертификат, че съм летяла с цепелин :)

DSCN6572.JPG.f201b069637c4bd1fc86e2d2b5f752b2.JPG

Междувременно вече трябваше да хващаме транспорт до Мюнхен, защото вечерта беше първата ни нощувка. Докато бяхме в ресторанта на хангара, бях купила билет за FlixBus. Да, но не знаех, че автобус №5 минава само на кръгъл час. Времето взе да напредва и рискувахме да изпуснем FlixBus-а. Хванахме го буквално 3 мин. преди да тръгне за Мюнхен. Беше пълен, едвам си намерихме места на различни редове, но важното е, че всичко беше по план :)  Автобусите стигат от Фридрихсхафен до ZOB Мюнхен за 2,5 часа, но на нас ни отне повече време, тъй като имаше катастрофа по пътя. Смрачаваше се, а имахме да сменим още 2 S-bahn-а, за да стигнем до нашата домакиня, където да останем следващите дни. Прекачването ни беше точно на спирка Hackerbrücke, където беше пълно с народ. Логично - това е спирката, най-близо до Октоберфест. Няма такава навалица! Трябваше да купя билети за мен и за майка ми, но като дойде моя ред на опашката, обърках и взех само 1. Хората след мен взеха да се изнервят, аха-аха да си изям боя, та се наложи после отделно да купувам втори билет ;)

Пристигнахме на нашата спирка, обадихме се на Julika и тя дойде да ни вземе. Въпреки късния ни час на пристигане, беше много мила. А къщата беше прекрасна

DSCN6740.JPG.df3b281b0440c0eeacb91570a793b33a.JPGDSCN6741.JPG.5d96f0eb77ecae132502207172e9deb9.JPG

Ден 3

Станахме рано, къщата още спеше, а нас ни чакаше вкусна закуска. Сменихме 2 S-Bahn-а и един U-Bahn и вече бяхме пред BMW Welt.

DSCN6600.JPG.42ea8ebb3fe2899c98232f5dfe6fb910.JPG

DSCN6581.JPG.d054f7fd5202c0a3c98ef86474cf9ec1.JPG

Входът е безплатен. Освен това тук правят турове в завода. Нещо, което страшно много исках да направя, защото съм голям почитател на марката, но нямаше свободен час за нашата дата още 2 месеца преди пътуването. За всеки случай и на място проверих дали не се е освободило място, както бях чела, че може да се случи, но уви.

След това отидохме в BMW Museum отсреща.

DSCN6602.JPG.cf55457af516ce490a37440e69f272c5.JPGDSCN6605.JPG.545f87a99b3969e68f163598ab69c8fe.JPG

Музеят е изключително интересен не само за любители на маркат, но и чисто архитектурно - много е модерен. Малко след входа има инсталация, напомняща"кинетичен дъжд" на летище Changi в Сингапур, но образуващо формата на кола.

DSCN6611.JPG.11e670fc314d2feb6e43c895147c3b94.JPGDSCN6613.JPG.9dc9e0104ebe92b484bf510113326c1e.JPG

 

... Следва продължение :)

  • Харесвам 22
  • Благодаря 1
  • Браво 13
Връзка към коментар

Продължавам с музея на BMW. Билетът е 10 евро и е отворен всички дни без понеделник. А вътре има едни прекрасни екземпляри...

DSCN6622.JPG.1cc5c82b02d64f68e73d77e6418cd281.JPGDSCN6609.JPG.de6198dc00fde28af35ea62cf30ac22b.JPG

BMW i8 от "Мисията невъзможна 4":

DSCN6636.JPG.67d8ad5bbac657912087f7196a34c9ab.JPG

Имаше и самолетни двигатели, за да напомнят от къде е започнала марката:

DSCN6626.JPG.29e71e72544534cd1a5e24fd34a80c4a.JPG

Инсталация от задните табели на колите (ако така се наричат):

DSCN6631.JPG.2f6c2d982fc7bc6ace168184941a6e1a.JPG

Акцентът на днешния ден беше Октоберфест или както местните го наричат, Theresienwiese, защото там се провежда всъщност. Затова без да губим повече време хванахме U3, после U4 и слязохме на едноименната спирка. Пропуснах да спомена, че през целия ни престой всеки ден в градския транспорт се радвахме на германци и туристи, облечени в характерните за феста одежди. Още от сутрин бяха по спирките, а вечер ги виждахме леко подпийнали или заспиващи на седалката във влака. Нямаше нужда да търся пътя към Терезиенвизе  - още от спирката тълпата ни понесе натам ;) Бях чела, че на входа полицаите не пускат с раници, по-големи от определен размер, но нито нас ни провериха, нито видях други хора да ги проверяват. Очаквах малко повече загриженост за сигурността :(

Аз не пия бира, но отдавна исках да усетя атмосферата на празника. Майка ми, разбира се се зае с тежката задача да ме отстрами ;) Хапнахме вурстели, сладолед, ягоди в шоколад... въобще беше един прекрасен ден. Целият парк беше претъпкан, тентите - също, но все пак успяхме да влезем в една. По принцип за тях се изисква резервация, която се предплаща, но при повече късмет и ако сте по-рано, може да влезете в някоя.

DSCN6644.JPG.854544361e8e61a04de8203cc22b880d.JPGDSCN6649.JPG.0211fd66f334a2864526baf06f319cd0.JPG

DSCN6692.JPG.d7d89d74ebe5ca7d74312613db31403f.JPG

Прекарахме по-голямата част от деня тук. Даже накрая се сетихме да отидем до старата част на феста, за която Julika, при която бяхме отседнали, ни беше казала, че е по-спокойна и там основно има местни. Входът е 3 евро, но не е лудницата, която наблюдавахме до сега. Но в крайна сметка се поуморихме и се отказахме да я търсим. Доволни, се прибрахме късно вечерта. Входната врата на къщата се отключваше с код, така че не събудихме никой :)

 

... To be continued...

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар

Браво, Яничка! И супер време си нацелила! Благодаря за подробното инфо! Догодина ще го направя и аз, надявам се, ползвайки твоята тема.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Childish каза:

Догодина ще го направя и аз,

Много бих се радвала :) Знам, че тук има  любители на интересните преживявания и взаимно се вдъхновяваме :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 часа, Яничка каза:

Очаквах малко повече загриженост за сигурността :(

Е, тук си права!

Трябва да има задължителен входящ тест  с малка бира за жените и голяма за мъжете. 

Че иначе се вмъкват разни съмнителни трезвеници :)))

Благодаря за многото и полезна информация за вашето пътуване и в частност за дирижабъла. 

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Ден 4

Днес по програма бяхме в Ердинг на СПА. Взехме Bayern ticket, че щяхме да сменяме повечко транспорт.  Качихме се на 3 S-Bahn-а и в самия Ердинг хванахме автобус №550 (ако не бъркам номера, че са няколко, които ходят до там), който спира пред самия Therme Erding.  Билети взехме на място. Гледахме да го отметнем през седмицата, защото уикендите има повече хора. Навсякъде препоръчват да се стои цял ден за пълно размазване, водата все пак е лековита, а и комплексът работи до 23 ч. Ако не си носите кърпи, дават под наем. СПА-то се състои се от две части: едната е с басейни и пързалки, а другата - сауни и парни бани. Във втората обаче  цари нудизъм, та я пропуснахме от раз :) Цените за първата част са 17 евро за 2 часа престой, 23 евро за 4 часа и 32 евро за цял ден. Уж бях добре подготвена, но като влязохме в съблекалнята, гледам че вътре има и мъже. Помислих, че нещо съм объркала, но не ;) Съблекалнята е обща, а има отделни кабинки за преобличане.

Иначе мястото е много приятно, препоръчано ми е от магеланец, така че няма грешка :) От вътрешната част с басейните може да се излиза навън. Времето беше хубаво, та отвън имаше доста хора.

DSCN6709.JPG.260d2deb0db6d9f2edf42c0f59669501.JPG

А това е от вътре:

DSCN6707.JPG.4395899ef5a35f89385af80abbedfeaf.JPG

Както се вижда, средната възраст не е... моята :) В определени часове има аниматори.

Ако се премине от обикновената в нудистката част, таксуват съответната сума и се доплаща на изхода.

За съжаление се наложи да си тръгнем по-рано от предвиденото, защото сутринта ме надуха по спирките и не се чувствах добре. Прекарах останалата част от деня в леглото. Много, много неприятно...

 

To be continued...

Редактирано от Яничка
  • Харесвам 7
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Интересно  пътуване и прекрасен разказ. 

А в Германия всички спа-та се ползват голи, без никакво облекло.  Немците се чудят на другите националности, които не правят като тях.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.