Прескочи до съдържание

Vega Apartments in Berlin


Hayasko

Препоръчани мнения

Здравейте,

и аз се възползвах от евтините билети на EasyJet до Берлин и вече си купихме билети за 01.04.-06.04.2014 :P За 2-ма възрастни и 2 деца общо 233 евро с един куфар и плащане с кредитна карта. Даже малко ме е яд, защото предния ден щеше да ми излезе с 20 евро по-малко, но докато се начудим, вдигнаха цената :lol: Та сега се оглеждам за хотел, по-точно за апартамент, и попаднах на Vega Apartments http://www.vega-apart-hotel.de/. Вече получих оферта за 420 евро за 5 нощувки за апартамент с 4 легла и кухненски бокс. Цената е прилична, излиза 84 евро на вечер, като сторниране до деня преди пристигането е без такса. И тук възниква моят въпрос:

за да потвърдят резервацията, от хотела искат да им изпратя номера на кредитната карта и срока на валидност по мейл или факс, за да си гарантирали резервацията. Някой може ли да ми обясни как по този начин се гарантира резервацията, след като не са ми дръпнали пари от картата /трите цифрички не ми ги искат/? Благодаря предварително :)

 

P.S. Ако някой е бил в тези апартаменти Вега, може да сподели впечатления ;)

Връзка към мнение

Някой може ли да ми обясни как по този начин се гарантира резервацията, след като не са ми дръпнали пари от картата /трите цифрички не ми ги искат/? Благодаря предварително :)

 

1. Това, че не са дръпнали, не значи, че няма да дръпнат ако поискат, или ...

2. Могат просто да блокират сумата, но пък при положение, че до април има много време...

3. Държат данните на картата в случай, че не се явиш, за да удържат предвидената неустойка. 

Връзка към мнение

Номер 3 от списъка на Zaro, според мен. Точно както правят букинг.ком и други сайтове за резервация - взимат номера на кредитната карта като гарант, но не я таксуват преди престоя. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. Това, че не са дръпнали, не значи, че няма да дръпнат ако поискат, или ...

2. Могат просто да блокират сумата, но пък при положение, че до април има много време...

3. Държат данните на картата в случай, че не се явиш, за да удържат предвидената неустойка. 

Дано да е 3-тото, защото не ми се иска да ми блокират 850 лв. за половин година :mad:

Простете невежеството, но така и не разбрах как може да ми блокират или теглят сума само с номер на кредитна карта? Нали има пин, пик и т.н. кодове :blush:

Връзка към мнение

850 лв. или ще ги дръпнат или ще пазят данните в случай, че не се явиш. Със сигурност няма да бъдат блокирани за такъв дълъг период. 

Връзка към мнение

Ако искаш да ти е чиста работата, защо не си го вземеш от букинга? Ако цената е същата разбира се. Със сигурност няма да ти блокират пари и няма да има нужда да пращаш копия на картата...

 

http://www.booking.com/hotel/de/aparthotel-vega.bg.html?aid=368032

Връзка към мнение

Ако искаш да ти е чиста работата, защо не си го вземеш от букинга? Ако цената е същата разбира се. Със сигурност няма да ти блокират пари и няма да има нужда да пращаш копия на картата...

 

http://www.booking.com/hotel/de/aparthotel-vega.bg.html?aid=368032

През боокинг-а излиза по-скъпо, поне 100 лв. отгоре. Дирекно от хотела уж ми направиха някаква отстъпка в цената на допълнителното легло.

Има развитие на нещата, писах на хотела, отговориха ми, че няма да блокират суми по кредитната карта. Данните за кредитната карта са им необходими само за потвърждение на резервацията. Самото плащане се извършвало при пристигането, независимо дали с карта или кеш :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Простете невежеството, но така и не разбрах как може да ми блокират или теглят сума само с номер на кредитна карта? Нали има пин, пик и т.н. кодове :blush:

Доколкото съм наясно, правят го със специална апликация на физическия им ПОС-терминал, типично е за хотели, рент-а-кар и т.н. ПИН-ът не е задължителен, като работих в Щатите 2005та като касиер, ПОС-терминалът не изискваше ПИН за нито една карта, не се искаше и подпис от клиентите, само слайдвам магнитната лента и се приключва.

Връзка към мнение

само слайдвам магнитната лента и се приключва.

Това може да е така, но в горния случай липсва и магнитната лента, в смисъл физическата карта, която да мине през POS-a.

Тя си е в България, а устройството - в хотела в Германия :)

Най-близо е вариант 3 от предположенията на Zaro, но пак няма как да бъде изтеглена сумата при неявяване без  CCV (трите цифри). neuromancer и Zaro ако могат да дообяснят как може да се дръпне сума от карта БЕЗ CCV code и БЕЗ картата физически да е там. И ако може, защо изобщо им е на Visa, MC, AmEx и останалите да го слагат като защита. :)

Номерът на картата се иска, само за да бъде проверено какъв тип е картата, както и до кога е валидна.

 

Преди време при резервиране на нощувки в Дъблин на мен също ми искаха в потвърждаващия мейл всички данни, включително и CCV. Отговорих им, че няма начин да си напиша в мейл всички данни, нито пък по телефона. Веднага ми върнаха само: "Just had to check. Thank you". 

Оказа се, че просто са проверявали за сигурност дали мейла, от който е направена заявката, е реален (не е спам/конкуренция и т.н. от където се генерират "празни" заявки). :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това just had to check на мен ми звучи безумно, има толкова много наивни хора, които наистина биха си дали данните.

А защо му е на някой да ти знае номера и срока на валидност на картата, ако няма да извършва транзакция, аз не разбрах?

За card not present авторизацията вече казах, извършва се чрез апликация на ПОС-а, като цифрите се въвеждат ръчно. Номерът на картата е поверителна информация, наред със срока на валидност и CVV/CVC кода, не би трябвало да го даваш, ако няма да плащаш.

Връзка към мнение

Ако не се лъжа на борда на самолети и подобни несъврзани с мрежата ПОС-ове, транзакциите с кредитна карта са по абсолютно същия начин. Прекарват я през машина, която е нещо като ксерокс със индиго, колкото да вземат номера и после вече си въвеждат транзакцията. 

Връзка към мнение

Поже, Георги, това мисля че е възможно само за малки ограничени суми (50/100 евро/долара).

Иначе нали се сещате, че такива устройства и такава апликация не е кой знае колко сложно да се направят от някой беден, но кадърен студент в ТУ срещу някаква приятна кръгла сума. И след това да се започне едно неконтролируемо теглене от карти. А само номера на карти без CCV, и без ПИН в днешно време не е нито скъпо, нито трудно да се намерят.

Затова такива транзакции са ограничени. 

Те и картите на FIB paypass и paywave са на същия принцип, само че даже не се слайдват, а скенера само "прихваща" номера. Но са с ограничение на сумите.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Най-близо е вариант 3 от предположенията на Zaro, но пак няма как да бъде изтеглена сумата при неявяване без  CCV (трите цифри). neuromancer и Zaro ако могат да дообяснят как може да се дръпне сума от карта БЕЗ CCV code и БЕЗ картата физически да е там. И ако може, защо изобщо им е на Visa, MC, AmEx и останалите да го слагат като защита. :)

Не мога да обясня, защото не разбирам от тези неща, но със сигурност са ми взимали пари без аз да си давам CCV  кода. А и в Англия беше практика да ми искат само номера и валидността на картата като гаранция при резервация, явно могат да се оправят по-нататък.

Връзка към мнение

Благодаря на всички за проведената дискусия :P Днес смятам да потвърдя резервацията и да им изпратя номера на кредитната карта и срока на валидност, без CCV кода. В офертата пише, че до 1 ден преди пристигането няма такса за промяна или канселация, а при непристигане се дърпа сумата за първата нощувка, т.е. 84,- евро. Ще си следя тия дни баланса по кредитната карта за неоторизирани трансакции :lol:

Връзка към мнение

Номерът и CCV как да е, но защо за търговците е важно да се посочи и валидност на картата? Валидността на моята карта изтича на 01/14. Банката автоматично я подновява и ще получа новата пластика в началото на месец януари. Това се повтаря вече за не знам си кой път. Номерът на новата карта ще бъде същият, ако не се лъжа разлика има само в CCV. Е, сега ми кажете, резервирайки хотели за лятото на 2014 г. със старата карта, каква гаранция имат търговците, че същата ще бъде подновена и ще бъде валидна по време на престоя? Помня, че при първата смяна на карта преди години бях притеснен относно поръчки и резервации, които ще бъдат изпълнени след изтичане на срока на валидност на пластиката. Очаквах дори търговците да поискат потвърждение след изтичане на този срок, но нищо подобно не се е случвало...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Номерът и CCV как да е, но защо за търговците е важно да се посочи и валидност на картата? Валидността на моята карта изтича на 01/14. Банката автоматично я подновява и ще получа новата пластика в началото на месец януари. Това се повтаря вече за не знам си кой път. Номерът на новата карта ще бъде същият, ако не се лъжа разлика има само в CCV. Е, сега ми кажете, резервирайки хотели за лятото на 2014 г. със старата карта, каква гаранция имат търговците, че същата ще бъде подновена и ще бъде валидна по време на престоя? Помня, че при първата смяна на карта преди години бях притеснен относно поръчки и резервации, които ще бъдат изпълнени след изтичане на срока на валидност на пластиката. Очаквах дори търговците да поискат потвърждение след изтичане на този срок, но нищо подобно не се е случвало...

Да, и на мен този въпрос ми е интересен B) Да се надяваме, че ни чете някой служител в банка или нещо подобно, и да ни открехне по тази тема :P

Връзка към мнение

Поже, Георги, това мисля че е възможно само за малки ограничени суми (50/100 евро/долара).

Иначе нали се сещате, че такива устройства и такава апликация не е кой знае колко сложно да се направят от някой беден, но кадърен студент в ТУ срещу някаква приятна кръгла сума. И след това да се започне едно неконтролируемо теглене от карти. А само номера на карти без CCV, и без ПИН в днешно време не е нито скъпо, нито трудно да се намерят.

Затова такива транзакции са ограничени. 

Те и картите на FIB paypass и paywave са на същия принцип, само че даже не се слайдват, а скенера само "прихваща" номера. Но са с ограничение на сумите.

Няма такова нещо, за безконтактните транзакции си прав, има ограничение на сумата, но card not present транзакциите не са така. Там ако има документи, доказващи, че си се възползвал от услугата - нощувки, рент-а-кар и т.н., търговецът има пълното право и възможност да си ти вземе парите от картата. Ако не си се възползвал от услугата - оспорваш транзакцията и ти връщат парите.

 

 

Номерът и CCV как да е, но защо за търговците е важно да се посочи и валидност на картата? Валидността на моята карта изтича на 01/14. Банката автоматично я подновява и ще получа новата пластика в началото на месец януари. Това се повтаря вече за не знам си кой път. Номерът на новата карта ще бъде същият, ако не се лъжа разлика има само в CCV. Е, сега ми кажете, резервирайки хотели за лятото на 2014 г. със старата карта, каква гаранция имат търговците, че същата ще бъде подновена и ще бъде валидна по време на престоя? Помня, че при първата смяна на карта преди години бях притеснен относно поръчки и резервации, които ще бъдат изпълнени след изтичане на срока на валидност на пластиката. Очаквах дори търговците да поискат потвърждение след изтичане на този срок, но нищо подобно не се е случвало...

Мината ли е картата през апликацията на физическия ПОС на търговеца, банката е поела ангажимент да даде тези пари, защото в дадения момент е потвърдила валидността на картата. Търговецът не го интересува дали картата ти ще изтече или дали дори все още имаш такава карта, а не си прекратил договора, той ще си поиска парите от банката издател и тя ще му ги даде. 

Връзка към мнение

 

Мината ли е картата през апликацията на физическия ПОС на търговеца, банката е поела ангажимент да даде тези пари, защото в дадения момент е потвърдила валидността на картата. Търговецът не го интересува дали картата ти ще изтече или дали дори все още имаш такава карта, а не си прекратил договора, той ще си поиска парите от банката издател и тя ще му ги даде. 

Да де, ама в случая предполагам става въпрос за варианта картата да не е минала през физическия ПОС на търговеца. Просто човекът е резервирал по интернет разни неща предварително, дал си е номера на картата и нищо повече. Самите резервирани неща ще се ползват след изтичане срока на картата.

Връзка към мнение

Точно така, става дума за обещание за бъдеща транзакция. Нещо като "тате каза, че ще ми купи куче, ама друг път..."

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма никакъв проблем с изтеклия срок на картата, нали се преиздават автоматично и зад тях има една и съща сметка. Хотелът в момента на възникване на необходимостта да платиш неустойка за неявяване при резервация, примерно, си я поисква чрез апликацията на ПОС-а, въвеждайки номера на картата. Картовата организация взима парите от сетълмент сметката на банката издател на картата и ги прехвърля по сетълмент сметката на банката на търговеца. Банката издател на картата вече си търси парите от картодържателя и си ги прибира от сметката му. Ако търговецът има право на парите, той ще си ги вземе от банката ви, пък после, ако сте си закрили сметката, тя може да ви съди, пише го в общите ви условия вероятно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Горното още веднъж обезсмисля посочването на валидност на картата при поръчка/резервация. Ако валидността на картата е изтекла и сметката е закрита, тогава е ясно какво се случва, а именно, търговецът отказва услугата/доставката. В такъв случай, ако приемем за даденост казаното от Пожето по-горе, какво значение за търговеца има дали картата ще бъде валидна след определен период от време, когато услугата ще бъде предоставена или стоката изпратена на получателя независимо от това?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма никакъв проблем с изтеклия срок на картата, нали се преиздават автоматично и зад тях има една и съща сметка. Хотелът в момента на възникване на необходимостта да платиш неустойка за неявяване при резервация, примерно, си я поисква чрез апликацията на ПОС-а, въвеждайки номера на картата. Картовата организация взима парите от сетълмент сметката на банката издател на картата и ги прехвърля по сетълмент сметката на банката на търговеца. Банката издател на картата вече си търси парите от картодържателя и си ги прибира от сметката му. Ако търговецът има право на парите, той ще си ги вземе от банката ви, пък после, ако сте си закрили сметката, тя може да ви съди, пише го в общите ви условия вероятно.

Благодаря, точно това ми беше интересно как става.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.