Прескочи до съдържание

Посетени салони на летища с карти Diners - тема 2


Препоръчани мнения

Салон при кацане има на Хитроу, бях миналата година и ще ми трябва малко време, за да изровя подробностите.

За да не забравя, защото в момента съм заета, пускам линк:

 

https://www.plaza-network.com/news/Plaza-Premium-Lounge-Opens-First-Independent-Lounge-in-Terminal-2-Arrivals-at-London-Heathrow?lang=en#

 

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На ‎12‎.‎12‎.‎2018‎ г. в 9:26, Mary каза:

Искате ли да опишете малко по-подробно салона - има примерни точки в първия пост. Мисля, че само още веднъж е споменаван салон при кацане, но и той не е описан.

 

Ще се опитам. За този салон има 2 мнения на първа страница.

Летището предлага услугата VIP service, която включва посещение на lounge-a при пристигане. Затова и попитах дали може да влезнем.

 

1. Летище и име на салона - Marconi Business Lounge в Airport G. Marconi Bologna BLQ

2. Местоположение на салона - Летището е малко. До салона може да се стигне като се излезне от  "Пристигащи" и се качите на 2-рото ниво в ляво. В дясно се намират проверките за departures

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете - да, има fast track за departures

4. Време за достигане до гейтовете - не знам

5. Разрешен престой в салона - 3 часа, но момичето на рецепцията беше рускиня и ни каза, че ако искаме може да стоим докато тя е в салона, т.е. не би трябвало да е проблем да стоите повече. 

6. Интернет - особености, наличие на контакти - има няколко контакта, както и стая с 5-6 компютъра и принтер. Летището предлага 6 часа безплатен интернет и използвахме него.

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене? Салонът не е голям. Има бар, където може да си поръчаш кафе, чай, какао, алкохол. За храна бяха сервирали малки пици, суфле, малки кроасани с различни пълнежи, ядки, солети. Имаше нарязани салами и кашкавал. Имаше хладилник с безалкохолни напитки, сокове и кисели млекца. Соковете бяха хубави.

Имаше няколко големи телевизора с италианска телевизия.

На ‎12‎.‎12‎.‎2018‎ г. в 9:33, Цвете каза:

Салон при кацане има на Хитроу, бях миналата година и ще ми трябва малко време, за да изровя подробностите.

За да не забравя, защото в момента съм заета, пускам линк:

 

https://www.plaza-network.com/news/Plaza-Premium-Lounge-Opens-First-Independent-Lounge-in-Terminal-2-Arrivals-at-London-Heathrow?lang=en#

 

През септември месец бяхме в същия салон, но на Терминал 4. Храната им беше великолепна. За обяд можеш да избираш от няколко различни менюта.

Редактирано от Stryper
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

1. Летище и име на салона: Bidvest Premier Domestic Lounge, OR Tambo International Airport - Johannesburg, South Africa

2. Местоположение на салона - особености - терминал В, 4 ниво

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете - не

4. Време за достигане до гейтовете: 2 -  5-10 минути

5. Разрешен престой в салона: не е означен

6. Интернет - особености, наличие на контакти: да

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене?: Салонът не е голям, има маси със столове и такива с кресла. Храната  е не особено богата, но пък има  малко салати, нещо сготвено, сирена, плодове, сладки и соленки. Вино, бира, концентрати, безалкохолни, чай, кафе, сокове. Няма вода в малки бутилки, само от голяма можеш да си сипеш. Няма място за пушене в салона.

9.thumb.jpg.4bbb13e8c3d80e0de8c2897ab98c7ad1.jpg10.thumb.jpg.ef2d44275fc0414b940373e7ea4b343b.jpg8.thumb.jpg.d80084b5f1444be25a03c3aded89e6f6.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

1. Летище и име на салона: Mashonzha Lounge, Johannesburg O.R. Tambo Intl - Johannesburg, South Africa

2. Местоположение на салона - особености: След  зоната на Duty Free Shop, в посока на бизнес лонджа на Емиратес, по ескалаторът до най горе, завива се в ляво и отдясната страна  е салонът/ има още няколко наоколо/

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете - не

4. Време за достигане до гейтовете: 2 -  5-10 минути

5. Разрешен престой в салона: 4 часа

6. Интернет - особености, наличие на контакти: добър интернет, контакти на висока маса в средата, но са в стандарта на РЮА - трябва адаптер.

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене?: Салонъте малък, има маси - малки и неудобни  с кресла, . Храната  е малко, но има суши в кутийки, триъгълни сандвичи, сирена, плодове, сладки и соленки. Вино, бира, концентрати, безалкохолни, чай, кафе, сокове. Няма вода в малки бутилки, само от голяма можеш да си сипеш. ИМА място за пушене в салона. 

Снимки от интернет, аз не съм снимала.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

1. Летище и име на салона: Bidvest Premier International Lounge, OR Tambo International Airport - Johannesburg, South Africa

2. Местоположение на салона - особености: След паспортен кнотрол се завива в дясно през зоната на Duty Free Shop, точно преди "Out of Africa", по ескалаторът до най горе,  и отдясната страна  е салона.

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете - не

4. Време за достигане до гейтовете: 2 -  5-10 минути

5. Разрешен престой в салона: 4 часа

6. Интернет - особености, наличие на контакти: добър интернет, контакти има.

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене?: Салонът е голям, има маси   с кресла.  Има душове. Храната  е доста, бяхме сутринта и имаше, яйца - пържени и варени, наденички, зърнени закуски, кроасани, сандвичи, сирена, плодове, сладки и соленки. Вино, бира, концентрати/достъпни след 10ч./, безалкохолни, чай, кафе, сокове. Няма вода в малки бутилки, само от голяма можеш да си сипеш. ИМА място за пушене в салона. 

6.thumb.jpg.c5d4a0e0ee14281b1c781083e028d801.jpg7.thumb.jpg.0468835e2956cda22d30546f3f45a302.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

1. Летище и име на салона: Dzimbahwe Executive Lounge, Victoria Falls Intl - Victoria Falls, Zimbabwe

2. Местоположение на салона - особености: След паспортен кнотрол по ескалаторът до най горе,  и  в ляво в дъното  е салона.

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете - не

4. Време за достигане до гейтовете: 2  минути

5. Разрешен престой в салона: 2 часа

6. Интернет - особености, наличие на контакти: добър интернет, контакти има на бара, до микровълновата 🙂 .

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене?: Почти никаква храна, само чипс и бисквити, имало е нещо в две чинии, но беше свършило и никой не зареди. Пиенето е в добро количество. Има място за пушене в близист - летището е малко, но много хубаво.

4.thumb.jpg.10b5d08983f90233a38b8361bd9cb55c.jpg2.thumb.jpg.a17026509bf69b5ca59f811512e20e41.jpg3.jpg.79d6894b72767ab580fb71a0d57dfda7.jpg5.thumb.jpg.9d1330032122d09f734d72d9c7f09aa5.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

1. Летище и име на салона - Toronto Pearson Int'l Airport, Toronto, Canada; Plaza Premium Lounge

2. Местоположение на салона - особености -  Има няколко лаунджа на веригата. На терминал 1, от който оперират Air Canada и останалите компании от Star Alliance,  има 3 - в доместик, инт'л и САЩ конкорсите на терминала. Тази в конкорса за полети до САЩ се обновява и временното местоположение на лаунджа е между гейтове   F55 и F57.

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете- НЕ

4. Време за достигане до гейтовете - зависи от гейта - от 1 до 15 минути (за F89 напр).

5. Разрешен престой в салона - Никой нищо не ми каза за разрешен престой

6. Интернет - особености, наличие на контакти - Интернет има от летището, както и на самия лаундж. Контакти няма, вероятно защото е временна  локация.

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене? - Има храна, безалкохолни и алкохолни  напитки. Алкохолните са на самообслужване. Газираните напитки са в кенчета, в хладилник. Има 2 вида салати, 1 вид месо с 2 вида гарнитури, гризини, мъфини, тостер за хляб, чай и кафе  (american).

https://www.plazapremiumlounge.com/find/americas/canada/toronto/toronto-pearson-international-airport/plaza-premium-lounge-us-transborder-terminal-1

image.png.5542885e89fb5d188d914f14e20adfe7.png

 

image.png.1ba20b8cb4ebcbacfd946b681be86ff7.png

 

image.thumb.png.bd6518cfe9f30fc12c335fd2e7d96d86.png

 

(снимките са от Интернет, но и в момента така изглежда)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

USA : Miami International Airport

Avianca VIP Lounge

http://dinersclublounges.com/lounges/avianca-vip-lounge/

 

За разлика от VIP Lounge Miami, който е в съседство, този е по-скоро скромен

 

3. Всичко е по-скоро далеч 20/30 мин. в зависимост на къде сте се запътили.

4. Ленти има, влакчета между сградите също, място за пушене никъде

6. Работи 24:00 ч.

7. 3 часа, но по същество няма значение. Мястото е меко казано голямо.

8. Интернетът е перфектен.

9. Контакти да искаш, спотчета и масички също.

10. Разнообразие на бюфета и алкохолния бар: Хубави супи и някой и друг читав десерт но бедно в сравнение със съседния лаундж, работещ пак с Дайнърс. С две думи тичайте там (VIP Lounge Miami ) 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

1. Летище и име на салона

Bessie Coleman VIP Lounge

Pointe-a-Pitre Le Raizet - Pointe-A-Pitre, Guadeloupe

http://www.dinersclublounges.com/lounges/bessie-coleman-vip-lounge/

 

2. Местоположение на салона - особености

До гейт 6 

 

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете

Не

 

4. Време за достигане до гейтовете

5 мин, че и по-малко

 

 

5. Разрешен престой в салона

Няма ограничение. Салонът е доста малък. Да побере има-няма 20-тина човека.

 

6. Интернет - особености, наличие на контакти

 

Слаб интернет.

 

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за

пушене?

 

Няма място за пушене.

 

Двете дами на рецепцията видяха за първи път дайнърс и не знаеха какво да правят. Едната нещо се присети, че наскоро мернала дайнърс в някакъв договор за достъп до салона, и извади договора да го чете. Само че договорът е на английски и почнаха да се чудят как да го тълкуват 😀. Аз любезно помолих да влезна, а те да си продължат с тълкуванията, и ако има проблем, да ми кажат. Такъв нямаше 😀

 

В салона няма табло за полетна информация.

 

Ето снимки

 

IMG_20181208_205935.thumb.jpg.d2b0f779290d759abc0f45b93d4d80aa.jpgIMG_20181208_205927.thumb.jpg.ed23726db980531c10c49aab5319184d.jpgIMG_20181208_205925.thumb.jpg.52c499e02394cb5117503ec09b72c067.jpgIMG_20181208_205646.thumb.jpg.40af618a0fb9b7a9db67b6217260eda6.jpgIMG_20181208_205637.thumb.jpg.6b23a7443b35abe74b35ca87b3d2d24e.jpgIMG_20181208_205627.thumb.jpg.7bf6b9f9a4f97d2518a5b9eabd2a8629.jpg

 

 

 

 

Редактирано от Yavor
  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Летище и име на салона

Madrid Barajas  - Neptuno Lounge

2. Местоположение на салона - особености

След паспортна проверка - етаж II на Терминал 4S

 

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете

Не

4. Време за достигане до гейтовете

7-15 мин. 

5. Разрешен престой в салона

3 часа

6. Интернет - особености, наличие на контакти

Контакти на всяко кресло,  наличие на стационарни компютри,  бърз WiFi. 

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене?

Стандартните топли и студени напитки,  алкохол,  богат избор от вина,  плодови и други салати,  сандвичи,  няколко вида млека,  сирена и т. н. 

Отлични възможности за спотинг с хубава панорамна гледка към пистата. 

 

IMG_20190130_095540.jpg

IMG_20190130_104524.jpg

IMG_20190130_104551.jpg

IMG_20190130_104535.jpg

IMG_20190130_104400.jpg

IMG_20190130_104721.jpg

IMG_20190130_104424.jpg

IMG_20190130_104306.jpg

IMG_20190130_104524.jpg

IMG_20190130_104446.jpg

IMG_20190130_110440.jpg

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

1 Летище и име на салона

Madrid Cibeles 

2. Местоположение на салона - особености

След паспортна проверка - етаж II на Терминал 1, полети извън Шенген.

 

3. Наличие на бърза връзка към гейтовете

Не

4. Време за достигане до гейтовете

15 мин. 

5. Разрешен престой в салона

-

6. Интернет - особености, наличие на контакти

Контакти на всяко кресло,  наличие на стационарни компютри,  бърз WiFi. 

7. Описание на салона, наличие на храна и напитки, снимки. Наличие на място за пушене?

Не

 

Писано е за него и преди. Салона е много широк и голям, с панорамна гледка към пистите. Има всичко за ядене и пиене  зависи кога ще се отиде.

Над десет вида вина-брут-шампанско, бира, отлежали уиски и ром, бира, сандвичи, мезета и други.

Ако се уцели обед или вечеря става като ресторант.

 Преди два дни бях в 19 часа и точно започнаха да сменят храната. 

Сложиха 6 вида топли ястия, бонито-тон с домати, треска, сепия, телешко, свинско и вегетарианско, отделно 3-4 вида салати.

 

 

 

IMG_6413.JPG

IMG_6414.JPG

IMG_6415.JPG

IMG_6416.JPG

IMG_6417.JPG

IMG_6418.JPG

IMG_6419.JPG

IMG_6420.JPG

IMG_6421.JPG

IMG_6422.JPG

IMG_6423.JPG

IMG_6424.JPG

IMG_6426.JPG

IMG_6427.JPG

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Преди известно време минах през салона в Болоня, но забравих да се изкажа.

 

Според мен с настоящето ограничение от 12 салона на година - спокойно може да се избягва този салон. Храната беше изключително бедна - имаше два вида “сандвичи” - сух хляб и кашкавал, и сух хляб и мортадела. 

Има фъстъци и чипс, безалкохолни напитки както и другите са описали.

Всичкия алкохол е зад бар и трябва да чакате барманката понякога по 10-15 минути. След първата поръчка на бира отидох за още една (имаше само Becks 330ml в бутилка). Чаках 15 минути, но барманка нямаше. Отидох на входа и попитах и ми казаха, че момичето си е отишло и без да се върне не можело да се консумира нищо от бара, което меко казано ме вцепени. 

Ако момичето се върнело след 22 ч - съм можел да си поискам нещо от бара. ВТФ?!?

а в момента часа беше 19 вечерта. 

Нямаше и управител на когото да се оплача. 

С една дума: ИЗБЯГВАЙТЕ

Редактирано от cybersimo
  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
7 minutes ago, cybersimo said:

Преди известно време минах през салона в Болоня, но забравих да се изкажа.

 

Според мен с настоящето ограничение от 12 салона на година - спокойно може да се избягва този салон. Храната беше изключително бедна - имаше два вида “сандвичи” - сух хляб и кашкавал, и сух хляб и мортадела. 

Има фъстъци и чипс, безалкохолни напитки както и другите са описали.

Всичкия алкохол е зад бар и трябва да чакате барманката понякога по 10-15 минути. След първата поръчка на бира отидох за още една (имаше само Becks 330ml в бутилка). Чаках 15 минути, но барманка нямаше. Отидох на входа и попитах и ми казаха, че момичето си е отишло и без да се върне не можело да се консумира нищо от бара, което меко казано ме вцепени. 

Ако момичето се върнело след 22 ч - съм можел да си поискам нещо от бара. ВТФ?!?

а в момента часа беше 19 вечерта. 

Нямаше и управител на когото да се оплача. 

С една дума: ИЗБЯГВАЙТЕ

Когато аз бях миналата година през август бармана излезе в почивка в 19:50 и от рецепция казаха, че ще се върне в 21:30 ч. Ние точно бяхме дошли и така и не успяхме да си вземем нищо. Той полета ни беше в 22:30 та така и не го дочакахме да видя в колко всъщност ще дойде.  

Подкрепям да не се посещава.

 

Същото мога да кажа и за салона на Т1 на Малпенса. Върви се доста до него, избора на храна е беден а салона почти винаги е препълнен. Направо си ме беше яд, че си изгърмях един салон с него.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз преди да избера салон в който да вляза , обикновено проверявам набързо последните ревюта в тези два сайта: https://www.loungebuddy.com/   ; https://loungereview.com/

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Забравих, че дори и кафе машината е зад бара, дори и кафе не можеш да пиеш срещу заветните 25 евро за “вход”

Имаше и недоволни руснаци, които безцеремонно влязоха зад бара и си сипаха вино и бира

Връзка към мнение
преди 7 часа, cybersimo каза:

Преди известно време минах през салона в Болоня, но забравих да се изкажа.

 

Според мен с настоящето ограничение от 12 салона на година - спокойно може да се избягва този салон. Храната беше изключително бедна - имаше два вида “сандвичи” - сух хляб и кашкавал, и сух хляб и мортадела. 

Има фъстъци и чипс, безалкохолни напитки както и другите са описали.

Всичкия алкохол е зад бар и трябва да чакате барманката понякога по 10-15 минути. След първата поръчка на бира отидох за още една (имаше само Becks 330ml в бутилка). Чаках 15 минути, но барманка нямаше. Отидох на входа и попитах и ми казаха, че момичето си е отишло и без да се върне не можело да се консумира нищо от бара, което меко казано ме вцепени. 

Ако момичето се върнело след 22 ч - съм можел да си поискам нещо от бара. ВТФ?!?

а в момента часа беше 19 вечерта. 

Нямаше и управител на когото да се оплача. 

С една дума: ИЗБЯГВАЙТЕ

На тоя салон, като го няма бармана, хората махат онзи шнур, влизат си зад бара и се самообслужват.

Преди време и аз бях възмутена и се оплаках тук, че нямаше нищо, ама, вече две години поред,  и ние така се самообслужваме с пиенето. Пък нека дойдат, да ми направят забележка.

Като няма барман и храна, защо пускат и вземат пари за обслужване? Преди време мислех да пиша оплаквателни писма, ама, ме домързя.

Салонът в Катания и този, са най- смотаните, дето съм била. Така че, ти си напълно прав. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз при непознати салони  редовно искам да вляза да видя какво има и ако е добре влизам официално. До сега никъде не са ми отказвали.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мале, малеее, да видите, пък ниЙЙЙ, колко сме важни😯😮

 

Бизнес салон

Бизнес салонът на Летище Пловдив разполагга с 10 комфортни места за гости. Цената за 30-минутен престой на гост е 35,-Евро, като в нея е включена консумацията на различни видове безалкохолни и алкохолни напитки. На разположение на посетителите още са и телефон, телевизия и безжичен интернет. Очакваме да ни посетите при 24-часова предварителна резервация.

Контакти за резервация:

Копнах го от сайта на Летище Пловдив, та си е барабар с грешките. Не са мои.

Редактирано от AlexandraKo
  • Шок 2
  • Смея се 10
Връзка към мнение
На 19.03.2019 г. в 21:43, cybersimo каза:

Преди известно време минах през салона в Болоня, но забравих да се изкажа.

 

Според мен с настоящето ограничение от 12 салона на година - спокойно може да се избягва този салон.

Салонът е смотан като храна, но определено не е за избягване предвид вечно закъсняващия полет на Wizz за София. Миналото лято прекарахме там 6 часа. Никой не ни е ограничавал като време или количество консумация. Има Fast track, което също не е за пренебрегване. Салонът е преди проверките за сигурност и спокойно може да се излиза отпред за пушене. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Ilian359 каза:

Салонът е смотан като храна, но определено не е за избягване предвид вечно закъсняващия полет на Wizz за София. Миналото лято прекарахме там 6 часа. Никой не ни е ограничавал като време или количество консумация. Има Fast track, което също не е за пренебрегване. Салонът е преди проверките за сигурност и спокойно може да се излиза отпред за пушене. 

Салона работи до 23, а полета за София е в 22.30. 

Аргумента ти не е актуален към днешна дата. 

Никога не бих си изразходвал едно влизане, за да седя и да не правя нищо вътре. Особено пък ако няма дори и бира. Пушенето не ме интересува, нито пък fast track има някакво значение, когато полета ти е последен за деня

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, AlexandraKo каза:

Мале, малеее, да видите, пък ниЙЙЙ, колко сме важни😯😮

 

Бизнес салон

Бизнес салонът на Летище Пловдив разполагга с 10 комфортни места за гости. Цената за 30-минутен престой на гост е 35,-Евро, като в нея е включена консумацията на различни видове безалкохолни и алкохолни напитки. На разположение на посетителите още са и телефон, телевизия и безжичен интернет. Очакваме да ни посетите при 24-часова предварителна резервация.

Контакти за резервация:

Копнах го от сайта на Летище Пловдив, та си е барабар с грешките. Не са мои.

Ееее, пловдивчани направо вдигате летвата!

Но го няма в сайта на Дайнърс, та няма да го включвам в табличката. :grin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Mary каза:

Ееее, пловдивчани направо вдигате летвата!

Но го няма в сайта на Дайнърс, та няма да го включвам в табличката. :grin:

Направо се опулих -  за 30 минути, 35 евро, по евро и кусур на минута - тия нямат срам!В този курник, дето , един магазин няма читав.

Че и да букнеш онлайн, че и 24 часа бифор, гаче ли, седем звездно летище, а па салонът - с осем. Два пъти сме летяли оттам, да не казвам, какъв е демографският състав на пътуващите. Че не виждам сичкото народ, да се е залетяло, към т.нар.ВИП салон.

Ма , па имало алкохол и телевизия. :girl_dance:

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
17 minutes ago, AlexandraKo said:

Направо се опулих -  за 30 минути, 35 евро, по евро и кусур на минута - тия нямат срам!В този курник, дето , един магазин няма читав.

Че и да букнеш онлайн, че и 24 часа бифор, гаче ли, седем звездно летище, а па салонът - с осем. Два пъти сме летяли оттам, да не казвам, какъв е демографският състав на пътуващите. Че не виждам сичкото народ, да се е залетяло, към т.нар.ВИП салон.

Ма , па имало алкохол и телевизия. :girl_dance:

Скъпо е защото алкохола отлежава още от 80-те години 🙂 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.