Прескочи до съдържание

Пушене и пътуване


Препоръчани мнения

Някой знае ли сайт където мога да проверявам какви са режимите за внос на цигари? Съвсем наскоро минах на IQOS и с изненада разбрах, че вноса и употребата на електронни цигари в Тайланд е забранен и се наказва с до 10 години затвор! Синагпур също се оказа проблемна държава, там е глоба до $10 000 и 6 месеца затвор.

 

Връзка към коментар

Не съм срещал подробен сайт, а би било добра идея. Ето тук има за няколко държави: http://www.worlddutyfree.ca/en/plan-your-visit/customs-allowances/

 

Все пак, трябва да се има предвид, че тези регулации търпят промени и винаги е добре преди пътуване да се запознаеш директно от извора, а не от някой трети сайт, който кой знае от кога не е обновяван. 

Връзка към коментар
преди 7 часа, airborne каза:

минах на IQOS

IQOS не е електронна цигара, а устройството за тютюнево изделие, което не гори, а се подгрява.

Би следвало да важат регулациите за стандартните цигари (брой/стек и т.н.), включително акциз и бандерол.

 

А в Сингапур са ги забранили директно с тютюнът за дъвчене и др. сходни продукти:

https://www.customs.gov.sg/businesses/importing-goods/controlled-and-prohibited-goods-for-import#controlled

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Виждам, че заглавието на темата не е строго дефинирано изключително само за сурогатите на тютюневите изделия, или за разрешения внос в различните държави, затова ще си позволя да дам линк към сайт, който помага на пушачите по време на пътуване (и особено на прекачване между два полета), да се ориентират по-лесно има ли, и къде са зоните за пушене на различните летища по света. Като и тук трябва да се направи уточнението, че информацията е динамична, и може би не е актуална за всяко летище. Но все пак може да послужи за добър ориентир, и изходна точка при търсене на по-подробна информация.

 

http://airportsmokers.com/   :smoke:

 

Удобно меню, разделено на секции по континенти. Като Европа даже е разделена на подзони.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Това, което не успявам да открия, е дали след като без да проверя, съм си внесла електронна цигара в Сингапур, мога и да си я изнеса. 

И дали ще ми я конфискуват на летището или ще ме глобят и тикнат в затвора? 

Бях си обещала да спра цигарите декември, така че не проверявах закони и все пак не очаквах китайците да ме принудят да си спазя обещанието. 

 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Lindt каза:

Това, което не успявам да открия, е дали след като без да проверя, съм си внесла електронна цигара в Сингапур, мога и да си я изнеса. 

И дали ще ми я конфискуват на летището или ще ме глобят и тикнат в затвора? 

Бях си обещала да спра цигарите декември, така че не проверявах закони и все пак не очаквах китайците да ме принудят да си спазя обещанието. 

 

Аз на твое място не бих рискувал и бих я захвърлил някъде,  без да минавам втори път през летището с нея. :) (не знам колко струва едно такова нещо защото не пуша, но все ще е по-добре от $10K и затвор).  Естествено много е вероятно и да не те хванат, но със сигурност ако я намерят ще имаш проблем. Няма да има такова нещо като "Аз съм влязла с нея, значи може и да изляза"

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Пътувалите през аерогара София могат ли да кажат дали там все пак има зала за пушачи след чекирането? Всички медии са публикували репортажи за отварянето на някаква зала Преслав с вход от 28 лв за 3 часа специално за пушачите. Но това е от 2012-та, а нали после дойде окончателната забрана и повече няма информация по този въпрос.

 

Относно Сингапур и вноса на цигари там: по закон всяка цигара трябва да се обяви при влизане и се налага такса за бройка, но общото количество не трябва да надхвърля 40 къса или техният еквивалент в грамове тютюневи изделия. Това по памет от 2017-та, планиращите пътуване до там нека да проверят актуалните изисквания ако има промени.

 

Моят личен опит - застанах пред червения коридор за деклариране специално заради двете кутии с цигари в мен. Митничарите след като разбраха, че имам две кутии, а не два стека, великодушно ме пуснаха да минавам без да се занимават с мен.

На връщане от круиз и повторно влизане в Сингапур, отново се наредих пред червения коридор в круизния център. Там чинно декларирах 5 кутии и ми поискаха такса малко над 50 сингапурски долара. Докато приготвях парите случайно споменах, че тези цигари са купувани в Сингапур на тръгване за круиза. Тогава служителката поиска да ги погледне, отворих кутия и и показах маркировката SDPC, която я има върху всяка от цигарите в Сингапур. Тогава тя ми каза, че няма нужда да плащам и мога да минавам. А бях чел коментари, че даже и цигарите купени в Сингапур с такава маркировка трябва да се декларират при влизане в страната. Малко е объркващо кое и как е по този въпрос, но вие все пак декларирайте цигарите си и гледайте да не са повече от 1-2 кутии.

 

На пътуващите от Австралия до или транзит през Сингапур, още при качването в самолета им взимали всички цигари с обяснението че е забранено да се внесе дори и 1 цигара. Също е странно защо австралийците така се престарават, а от Луфтханза в Германия нямаше абсолютно нищо по този въпрос преди полета до Сингапур.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , roumen68 каза:

Пътувалите през аерогара София могат ли да кажат дали там все пак има зала за пушачи след чекирането? Всички медии са публикували репортажи за отварянето на някаква зала Преслав с вход от 28 лв за 3 часа специално за пушачите. Но това е от 2012-та, а нали после дойде окончателната забрана и повече няма информация по този въпрос.

Има, има

Ето тук 

намираш Преслав и четеш по линковете.

Не знам само дали може да се влиза като се плати.

Цитат
       
Bulgaria, Sofia Sofia Airport - T2  Preslav Lounge Мнение

Мнение

 
       
       
 
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , roumen68 каза:

Пътувалите през аерогара София могат ли да кажат дали там все пак има зала за пушачи след чекирането? Всички медии са публикували репортажи за отварянето на някаква зала Преслав с вход от 28 лв за 3 часа специално за пушачите. Но това е от 2012-та, а нали после дойде окончателната забрана и повече няма информация по този въпрос.

 

Относно Сингапур и вноса на цигари там: 

На летище София - Т1 няма зала пушачи. На Т2 е салон Преслав - може да се влиза с Дайнерс.

 

Сингапур - последно влизахме декември 2016. Тъй като Сингапур беше междинна спирка за 2 дни а крайната дестинация Бали - всички цигари които бяхме взели ги оставихме на багаж с единия куфар в транзитната зона и си ги взехме на тръгване. В самия Сингапур влязохме с по 2 кутии на човек ( аз и мъжа ми) и въпреки че ни харесаха точно нас за персонално минаване на багажа през скенера - никой нищо не ни каза

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , neuromancer каза:

Има, има

Ето тук ...

Благодаря ти, остава да се поинтересувам с плащане и без членство дали ще може.

 

преди 4 минути , funny каза:

В самия Сингапур влязохме с по 2 кутии на човек...

Да, явно за 2 кутии си затварят очите. Възможно е и това да се отнася за влизащите от ЕС, не знам.

Връзка към коментар
преди 3 минути , roumen68 каза:

Благодаря ти, остава да се поинтересувам с плащане и без членство дали ще може.

 

Да, явно за 2 кутии си затварят очите. Възможно е и това да се отнася за влизащите от ЕС, не знам.

Без членство със заплащане може.

 

Ние влизахме от София - Доха -Сингапур така че не е специално за ЕС

Връзка към коментар
преди 4 минути , funny каза:

Без членство със заплащане може.

 

Ние влизахме от София - Доха -Сингапур така че не е специално за ЕС

Благодаря ти, това е успокояващо все пак :)

За Сингапур имах в предвид за граждани на ЕС изобщо, без значение от къде влизат в страната. Но това е само мое предположение.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, neuromancer каза:

Не би трябвало да има значение ЕС или не, просто количеството е било малко.

Да, не мога да споря за нещо, което само предполагам.

Но може би има някаква си реципрочност и затова така морят точно идващите от Австралия, а останалите не. Австралийците много посещават Сингапур, а при тях цигарите са невероятно скъпи - от порядъка на 35 долара. Може би си купуват по евтини цигари в Сингапур и си ги носят у дома, а на властите в Австралия това не им допада и са наложили някаква си забрана. Съответно Сингапур налага реципрочно действие спрямо идващите от Австралия.

Хипотеза само.

 

P.S.

В пушалнята на летище Чанги към мен се завтече някаква девойка, която разтреперана точно като наркоманка ми предлагаше някакви банкноти само за да и дам една цигара. Естествено че я почерпах, какви пари ще взимам. И се оказа македонка, работеща в Австралия и транзитно пътуваща. Тя ми разказа също за този мор към пушачите на полетите от Австралия, нещо което вече го бях чувал от австралийци на круиза. Така че има си нещо.

А македонката я успокоих и придружих до дюти фри магазините за да си вземе стек цигари, тя мислеше че това не е позволено. :)

Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте моля някой да ми отговори ако знае,дали при полет с прекачване има място за пушене на летището,докато чакаме да излетим отново.Или може да се излезе извън летището.Притеснявам се защото ние ще пътуваме със съпруга ми а и двамата сме пушачи.А престоя ни е около 15 часа.Има ли в летищата място за пушене вътре в летището.Моля който знае да ми каже ще ви бъда много благодарна,ако ми дадете малко информация.

Връзка към коментар

 От много години вече не пуша , но като дългогодишен "наркоман"  ви разбирам 🙂 .  Споко . Разбира се че има . А къде точно е зависи от летището .  

Ама вие 15 часа само ще пушите ли . 😁 😂

 

Редактирано от ivooo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Звездичката каза:

Здравейте моля някой да ми отговори ако знае,дали при полет с прекачване има място за пушене на летището,докато чакаме да излетим отново.Или може да се излезе извън летището.Притеснявам се защото ние ще пътуваме със съпруга ми а и двамата сме пушачи.А престоя ни е около 15 часа.Има ли в летищата място за пушене вътре в летището.Моля който знае да ми каже ще ви бъда много благодарна,ако ми дадете малко информация.

15 часа са доста за да ги прекарате на летището.

Както и ivooo вече писа - важно е кое е летището - тогава може да получите съвет от личен опит.

Връзка към коментар
  • 5 години по-късно ...

сега докато си карах из разни завойчести завои и си пушлявех сладко-сладко, Spotify ми пусна едно любимо парче, което моментално ме подсети за магеланци и евентуалните неволи, които търпим понякога 🙂  съмнявам се, че сред нас има много набори на Iggy Pop, но все пак някой може да има летателен опит от онези времена и да пази подобни спомени, примерно @дядо Пепи?

 

If I had wings
I wouldn't do anything beautiful and transcendent
No
I'd get my finger into everything I wanted
I'd do all the beautiful things
Those things you can't do
Because nobody wants you to be able to do

The things that make you feel good
Like you can't smoke on the airplane
I remember smoking on the airplane
I used to love to smoke on the airplane
Those were the golden days of air travel
They would just open the door at the airport
And you'd walk right out the tarmac
And up those stairs and light a big cigarette
And stick it in the ashtray

And the stewardess would come along
And if she was hot, you can try to pick her up
Once I was flying
From New York to DC
I didn't have much time
And the stewardess was smoking
She was a dusky tall
American beauty
And I put down my tray table
Snorted a gram of cocaine
Till I got up my courage to say
"Can I have your phone number?"
And she gave me the number
That was the good news
The bad news was I got too stoned and I'd lost the number
The stewardess would've been better than the cocaine
I made an error in judgement
But still I remember smoking on the airplane

 

Smoking on the airplane
Smoking on the airplane, everybody did it
They'd gather at the back on the way to Australia
And all puff up at once outside the bathroom

And that's why if I had wings
That would be a bad idea, hahahahaha, I guess
According to everything I've been taught about the laws of
Ethics and karma and good behavior, hahahahaha
If I had wings, I'd go, yum, yum, yum-yum, yum-yum, yum, ow!
I'd have fun
If I had wings, I'd have fun
Smoking on the airplane

Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings

(You can't do that)
(You can't do that)
(You can't do that)
(You can't do that)

Teenage boys used to hijack the airplane and send it to Cuba
Castro would charge 20 grand
The airline would get your airplane back
He had a good business (You can't do that, you can't do that)
It's over (You can't do that, you can't do that)
It's over for the liberal democracies (You can't do that)
It's over (You can't do that)
Here comes the jungle (You can't do that)

Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings (You can't do that)
Sunlight on my wings (You can't do that)
Sunlight on my wings (You can't do that)

No more rock critics (You can't do that, you can't do that)
No more (You can't do that)
European ideas of (You can't do that)
Good and bad (You can't do that)
Only a vengeful (You can't do that)
God does not allow smoking on the airplane
(You can't do that, you can't do that)
(You can't do that) There will be no revolution (You can't do that)
And that's why (You can't do that)
It won't be televised (You can't do that)

Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight on my wings
Sunlight (You can't do that)
Sunlight (You can't do that)
Sunlight (You can't do that)
Sunlight (You can't do that)

If I had wings...

 

да са живи и здрави либералните демокрации 🙃
Връзка към коментар

Те някога и за оръжия не са проверявали, камо ли за течности (това вече го помня).

 

На първата ми работа колегите пушеха като комини, в едната зала от вратата не можеше да се види другия край от пушека, добре че сисадмина не разрешаваше да се пуши в стаята със сървърите и аз работех там.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

ти пък как грозно го описа 😄 в Mad Men е пълно с далеч по-романтични визуализации на същата тема, включително и в самолетите... това прави, кога.. някъде 70-те години е станало забранено, може би?

Връзка към коментар
На 10.02.2018 г. в 15:24, roumen68 каза:

Пътувалите през аерогара София могат ли да кажат дали там все пак има зала за пушачи след чекирането? Всички медии са публикували репортажи за отварянето на някаква зала Преслав с вход от 28 лв за 3 часа специално за пушачите. Но това е от 2012-та, а нали после дойде окончателната забрана и повече няма информация по този въпрос.

 

Относно Сингапур и вноса на цигари там: по закон всяка цигара трябва да се обяви при влизане и се налага такса за бройка, но общото количество не трябва да надхвърля 40 къса или техният еквивалент в грамове тютюневи изделия. Това по памет от 2017-та, планиращите пътуване до там нека да проверят актуалните изисквания ако има промени.

 

Моят личен опит - застанах пред червения коридор за деклариране специално заради двете кутии с цигари в мен. Митничарите след като разбраха, че имам две кутии, а не два стека, великодушно ме пуснаха да минавам без да се занимават с мен.

На връщане от круиз и повторно влизане в Сингапур, отново се наредих пред червения коридор в круизния център. Там чинно декларирах 5 кутии и ми поискаха такса малко над 50 сингапурски долара. Докато приготвях парите случайно споменах, че тези цигари са купувани в Сингапур на тръгване за круиза. Тогава служителката поиска да ги погледне, отворих кутия и и показах маркировката SDPC, която я има върху всяка от цигарите в Сингапур. Тогава тя ми каза, че няма нужда да плащам и мога да минавам. А бях чел коментари, че даже и цигарите купени в Сингапур с такава маркировка трябва да се декларират при влизане в страната. Малко е объркващо кое и как е по този въпрос, но вие все пак декларирайте цигарите си и гледайте да не са повече от 1-2 кутии.

 

На пътуващите от Австралия до или транзит през Сингапур, още при качването в самолета им взимали всички цигари с обяснението че е забранено да се внесе дори и 1 цигара. Също е странно защо австралийците така се престарават, а от Луфтханза в Германия нямаше абсолютно нищо по този въпрос преди полета до Сингапур.

Има единствено в салона. Когато го ползвах през март, беше обозначен само за електронни цигари. Само че бях седнала досами вратата към него и бях силно изненадана, когато при преминаване през нея ме лъхна недвусмислен мирис на конвенционални. Направих се на възпитана и попитах дамите на бара дали са позволени все пак. След като казаха: "Ами не можем да ги спрем", вече само там сядам..

Връзка към коментар
преди 51 минути , antea каза:

ти пък как грозно го описа 😄 в Mad Men е пълно с далеч по-романтични визуализации на същата тема, включително и в самолетите... това прави, кога.. някъде 70-те години е станало забранено, може би?

Ми то си е грозно.

Вие като пушите, и ние миришем на цигари, ама ако аз изпия 3 ракии повече, на вас нищо ви няма. Равноправие 😁

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пушенето в самолетите на вътрешните БГ-линии мисля, че беше актуално до към средата на 90-те години.

Пушенето в муждуградските автобуси го спряха около 2010 година.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.