Прескочи до съдържание

Исландия - The ring road за 8 дни


Mylili

Препоръчани мнения

Дойде време да си имам и своя тема за Исландия. Чакам този момент повече от година. Самолетните билети вече са купени и с ваша помощ се надявам да направя една добра организация за пътуването ни в средата на юли. Изключително ми бяха полезни темите и пътеписите, които сте публикували тук и всичко, което сътворих като планировка е, може да се каже, благодарение само на вас и вашият ентусиазъм, с който се заразих и аз. Та ... дните са 8 (7 пълни). Трябваше да са с един повече, но така се получи в края на краищата. Пускам ви моите планове в суров вид и ще се радвам на корекции от ваша страна.

 

Ден 1 (понеделник)

1)      Полет:  Lufthansa през Франкфурт. Излитане от Сф в 19.00ч. Кацане в 23.30ч. в Кефлавик

2)      Кола под наем

3)      нощувка в Гардур на 10 мин от летището (Guesthouse Gardur Apartments - запазено с безплатна анулация)

 

Ден 2 (вторник)

Пазаруване в Кефлавик

1.      Тингветлир националния парк ( Þingvellir) 

2.       Гейсир

3.       Strokkur

3.      Gullfoss

4.      Kerið – езерото във вулканичен кратер

5.      Нощувка около Skogafoss??? Т. 1 и 2 от ден 3 може да са за финал на ден 2. Зависи колко ще напреднем с времето.

 

Ден 3 (сряда)

1.       Seljalandsfoss

2.       Водопада Skógafoss

3.       Катастрофиралият самолет в Sólheimasandur

4.       Dyrhólaey

5.       Kirkjufjara

6.       Reynisfjara – черния плаж

7.      Vik -  зареждане с гориво и провизии

8.       Нощувка във VIk или да останем в предния хотел край  Скогафос???

 

Ден 4 (четвъртък)

1)       разходка из каньона Fjaðrárgljúfur

2)      Skaftafell

3)      ice caves – вероятно няма да има време за организиран тур

4)      Svartifoss

5)      късния следобед Jokulsarlon

6)      нощувка – около Hofn и пазаруване в супермаркет Netto

 

ден 5 (петък)

 от Höfn до езерото Myvatn 

  1. Dettifoss с кола, която не е 4х4 по кой път да стигнем  F864 от изток или F862 от запад?
  2. водопада Selfos
  3. Hverir – геотермалното чудо с остър мирис на сяра

4.     Настаняване в Myvatn

5.     Myvatn Nature Baths

 

Ден 6 (събота)

1)      кратера на вулкана Hverfjall

2)      пещерата с геотермален извор Grjótagjá, позната от  Game of thrones

3)      Dimmuborgir

4)      езерата във вулканичните кратери Krafla и кратера Viti

5)      нощувка евентуално отново в Myvatn???

 

Ден 7 (неделя)

  1. псевдократерите Skútustaðagígar в южната част на езерото
  2. Кратера Hverfell  -  пълна обиколка по ръба
  3. Goðafoss - водопадът на боговете
  4. Husavik – наблюдение на китове с RIB boat (3 часа)
  5. Eyjafjörður – най-дългият исландски фиорд и сгушения в него град Akureyri 
  6. Kolugljúfur – живописен каньон с няколко водопада (Налага ли се поради липса на време да избираме между Kolugljúfur и Акурейри или и двете отпадат?)
  7. скалата Квитсеркур
  8. нощувка???

 

Ден 8 (понеделник)

Бяхме планирали и ден 9-ти, предвиден само за Рейкявик, но поради стечение на обстоятелствата се наложи да го обединим с ден 8-ми и за Рейкявик оставихме втората половина на деня. Дано е достатъчно! 

1)     Водопадите Hraunfossar и Barnafoss

2)     вулкана Граброк и изкачване до циркуса

3)     Разглеждане на Рейкявик

4)     Връщане на колата на летището и полет от  00.25ч  

 

Не мога да преценя кой обект колко време ще ни отнеме, поради което и не знам кои дни са "празни" и кои претрупани. Не ми се иска да препускаме в луд галоп и да посетим местата само колкото да си направим по една снимка. Ще имам предполагам още доста въпроси, но това е, което ми хрумва за сега. 

 

Благодаря ви за отделеното време!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравей,

 

Миналата есен направихме 8 дни в Исландия с почти същата програма, като пропуснахме наблюдение на китове в Husavik.

Ако имаш интерес - можеш да прочетеш Пътеписа ми, който съм публикувал тук и съм описал как се движехме през всеки един ден.

Според мен програмата е постижима, може би с едно или две неща да отпаднат, ако сте изморени или се забавите повече на друго място, защото на някои места... просто ти спира дъха и губиш представа за времето. :)

 

Едит:

Забравих да отговоря на по-конретните въпроси, както аз ги виждам нещата :)

 

1. Нощувка около Skogafoss е добър вариант - не е много карането. Ние лично първата вечер нощувахме близо до Sellfoss, a после нощувахме до Skogafoss - във Вик всичко беше заето и затова леко се върнахме.

 

2. Dettifoss – с кола, която не е 4х4 по кой път да стигнем  F864 от изток или F862 от запад?

Ние минахме през 862 от запад и мисля, че беше по-доброто решение. Няма проблем да се стигне с кола, която не е 4х4, защото е асфалтиран път и свършва на паркинг, а от там имате 10-15 минути пеша до Водопада. От същото място пеша се стига и до Selfoss, който също е уникален.

 

3. нощувка евентуално отново в Myvatn???

Ние спахме до Myvatn и бяхме много доволни, че бяхме там - за там бяхме предвидили две нощувки и почивка. Първата вечер като пристигнахме, директно отидохме до Myvatn Nature baths.

Редактирано от Raybeez
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 49 минути , Raybeez каза:

Здравей,

 

Миналата есен направихме 8 дни в Исландия с почти същата програма, като пропуснахме наблюдение на китове в Husavik.

Ако имаш интерес - можеш да прочетеш Пътеписа ми, който съм публикувал тук и съм описал как се движехме през всеки един ден.

Според мен програмата е постижима, може би с едно или две неща да отпаднат, ако сте изморени или се забавите повече на друго място, защото на някои места... просто ти спира дъха и губиш представа за времето. :)

 

О, пътеписът ти съм го чела няколко пъти :) Случайни ли ти се струват приликите с моя план. ;) Някак най-много съвпадна с начина, по който аз си представям нещата. Тайно се надявах да дадеш едно рамо :) Благодаря ти за включването!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В ден 4 има ice caves - туровете обаче са грубо от октомври до март, така че това ще ви отпадне. Ден 6 е празен за сметка на ден 7, който е претъпкан - може да прехвърлите първите 3 точки към ден 6, така в ден 7 ще ви остане време да видите нещо и от Акурейри - освен това ми се струва, че Hverfjall е написан два пъти. Времето за Рейкявик, че е малко, малко е, но все пак може да видите основните неща за един следобед. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 минути , DenitsaS каза:

В ден 4 има ice caves - туровете обаче са грубо от октомври до март, така че това ще ви отпадне. Ден 6 е празен за сметка на ден 7, който е претъпкан - може да прехвърлите първите 3 точки към ден 6, така в ден 7 ще ви остане време да видите нещо и от Акурейри - освен това ми се струва, че Hverfjall е написан два пъти. Времето за Рейкявик, че е малко, малко е, но все пак може да видите основните неща за един следобед. 

Много благодаря! Наистина кратерът се повтаря, не бях забелязала. И аз имах надежда, че ако в ден 6 успеем да наченем програмата за ден 7, ще остане време и за Акурейри. При това положение в края на ден 6 дали да не нощуваме в Хусавик и следващия ден да започне с наблюдението на китовете?

Връзка към коментар
преди 10 часа, Mylili каза:

Пазаруване в Кефлавик

 

Сигурно имаш предвид зареждане с провизии. Не съм сигурен дали в Кефлавик има Bonus или Netto, но можеш да видиш някъде по маршрута ви. 

преди 10 часа, Mylili каза:

8.       Нощувка във VIk или да останем в предния хотел край  Скогафос???

 

Във Vik, че дори може и по-надолу посока Skaftafell. Няма смисъл да се връщате излишно и да дублирате отсечки. Някой път може да е препоръчително да има такава гъвкавост да се мине два пъти през едно място, ако е лошо времето например, но при пълна обиколка за 7-8 дни нямате такъв лукс :) 

преди 10 часа, Mylili каза:
  • Dettifoss с кола, която не е 4х4 по кой път да стигнем  F864 от изток или F862 от запад?
  •  

И източния уж ставал за нормална кола, но западния е перфектен асфалт, поне до водопада. 

преди 10 часа, Mylili каза:

5)      нощувка евентуално отново в Myvatn???

 

Да, тук е добре да спите два пъти на едно и също място. Зоната е супер компактна, а има за гледане ужасно много. Аз пак да си кажа за лавовите полета на leirhnjukur, повтарям се, но мен лично това най ме впечатли от всичко около Myvatn, а масово виждам дори да не влиза в бекъп вариантите при планиране на хората :) 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Raybeez До колкото виждам е написала в средата на юли, което е супер откъм атмосферни условия - хем хубаво време, хем бели нощи. 

 

преди 12 часа, Mylili каза:

При това положение в края на ден 6 дали да не нощуваме в Хусавик и следващия ден да започне с наблюдението на китовете?

 

За съжаление не мога да ти дам съвет тук, защото Хусавик го пропуснахме. Спахме в Акурейри и там бяхме на тур за китове. По-скоро виж как са цените и опциите за настаняване и така ще изберете нощувката. 

Връзка към коментар

Първо програмата на @Боян Димитров, сега и твоята. Аз моята ли да усъвършенствам, Вашите ли да чета... Явно и двете ще ги правя ... за сметка на служебната работа. :)

Дай линкове за китовете. Бях си планирал да търся, защото до момента само на тези се натъкнах:

http://hiticeland.com/iceland/the-original-húsavík-whale-watching-tour

 

Няма пълно щастие: Зимата - малък ден, сияние и ледени пещери,..., лятото - китове и пъфини (каири),...

 

@DenitsaS, май туровете за китове от Акурейри започват чак през април? :(

 

Редактирано от ven62
Връзка към коментар

Като цяло програмата ви изглежда постижима, както каза и Raybeez, още повече като се има предвид, че ще пътувате лятото. 

Моето мнение по конкретните въпроси:

1. Нощувката около Skogafoss е добра идея, но трябва да запазите от доста рано, защото сезона е натоварен. Така ще може да отскочите до водопадите и късно вечерта, към 22:00-23:00, когато няма да има почти никакви хора и ще се насладите на спокойствие.

2. Определено нощувка във Вик или околността, с толкова малко време няма смисъл да се връщате.

3. Противно на останалите тук в темата, за Dettifoss ние избрахме източната страна. Колата не ни беше 4х4, пътят е черен, но проходим. Ето една снимка:

 

image.png.3e3194943ccbfb3c5907daca8157793e.png

 

Това, което ни накара да изберем тази страна: 1. Заради черният път, гарантирано ще има по-малко хора отколкото от западната страна, няма да има туристически автобуси. 2. Няма никакви ограждания и може да се доближиш на 1 метър от ръба на водопада, ако ти стиска :) 

 

4. Да, направо запазете 2 нощувки около Myvatn, има предостатъчно неща за разглеждане.

5. Относно нощувката в ден 7, препоръчвам да слезете колкото можете по-надолу, по-близо до вулкана и водопадите. Ако има някоя къща за гости в близост ще е супер, в най-лошия вариант - Borgarnes е на 30км.  

 

Давам линк и към моята карта, която съставих за нашето пътуване. На нея съм нанесъл голяма част от забележителностите в страна по този маршрут, както и бензиностанции, магазини и къмпинги. Т.к. вие сте почти готови с програмата ви, смятам че картата ще ви е полезна главно за супермаркетите, за да не губите много време в търсене на такива по пътя.

 

цък

 

 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , ven62 каза:

Дай линкове за китовете. Бях си планирал да търся, защото до момента само на това се натъкнах:

http://hiticeland.com/iceland/the-original-húsavík-whale-watching-tour

Има два варианта - с корабче или с RIB boat (надуваема моторна лодка). От отзивите в Tripadvisor се насочих към врория вариант. Бързи, маневрени и два пъти повече срещи с китове. Братът на моя мъж бяха това лято в Исландия (с агенция и не ми беше много полезен) и каза, че са гледали китовете от корабче и понеже хората се скупчвали от страната, където има кит, само го бутали и не можал да се наслади на преживяването. В лодката всеки си седи на мястото. За RIB boat хората препоръчват Gentle Giants Whale Watching (gentlegiants.is), за корабчета - North Sailing. Мисля да не буквам билетите предварително с оглед непредсказуемото време. Може да се наложи да разместваме програмата. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Безценните сте, хора! Такава треска ме тресе с тази Исландия, предполагам ме разбирате! 

 

Планът с корекциите:

Ден 1 (понеделник)

1)      Полет:  Lufthansa през Франкфурт. Излитане от Сф в 19.00ч. Кацане в 23.30ч

2)      Кола под наем

3)      нощувка в Гардур на 10 мин от летището (Guesthouse Gardur Apartments)

Ден 2 (вторник)

Пазаруване в Кефлавик 

https://bonus.is/finna-verslun/?#

1.      Тингветлир националния парк ( Þingvellir) 

2.       Гейсир

3.       Strokkur

3.      Gullfoss

4.      Kerið – езерото във вулканичен кратер

5.      Нощувка около Skogafoss  ( Т. 1 и 2 от ден 3 може да са за финал на ден 2. Зависи колко ще напреднем с времето.)

 

Ден 3 (сряда)

1.       Seljalandsfoss

2.       Водопада Skógafoss

3.       Катастрофиралият самолет в Sólheimasandur

4.       Dyrhólaey

5.       Kirkjufjara

6.       Reynisfjara – черния плаж

7.      Vik -  зареждане с гориво и провизии

8.       Нощувка във VIk или Skaftafell

 

Ден 4 (четвъртък)

1)      разходка из каньона Fjaðrárgljúfur

2)      Skaftafell

3)      ice caves – вероятно отпада

4)      Svartifoss

5)      късния следобед Jokulsarlon

6)      нощувка – около Hofn и пазаруване в супермаркет Netto

 

ден 5 (петък)

 от Höfn до езерото Myvatn 

  1. Dettifoss – клоня да стигнем по F864 от изток
  2. водопада Selfos
  3. Hverir – геотермалното чудо с остър мирис на сяра
  4. Настаняване в Myvatn
  5. Myvatn Nature Baths

 

Ден 6 (събота)

1)      кратера на вулкана Hverfjall

2)      пещерата с геотермален извор Grjótagjá, позната от  Game of thrones

3)      Dimmuborgir

4)       лавовите полета на leirhnjukur

5)      езерата във вулканичните кратери Krafla и кратера Viti

6)      втора нощувка в  Myvatn

7)      псевдократерите Skútustaðagígar в южната част на езерото

8) Goðafoss   - водопадът на боговете

 

 

Ден 7 (неделя)

1. Husavik – наблюдение на китове с RIB boat (3 часа)

2. Eyjafjörður – най-дългият исландски фиорд и сгушения в него град Akureyri 

3. Kolugljúfur – живописен каньон с няколко водопада 

4. скалата Квитсеркур

5. нощувка край водопадите, вулкана или в най-лошия вариант - Borgarnes е на 30км

 

Ден 8 (понеделник)

 

1)  Водопадите Hraunfossar и Barnafoss

2)  вулкана Граброк и изкачване до циркуса

3)  Разглеждане на Рейкявик

4)  Връщане на колата на летището и полет от  00.25ч 

 

Остава да направя резервациите за нощувките и да изберем кола :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, П.Кръстев каза:

цък

 

 

Това с картата е много яко. Довечера почвам моя, върху копие на тази :) Бензиностанциите и супермаркетите ще ми влязат в употреба , а и много от местата за посещение

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Боян Димитров каза:

 

Това с картата е много яко. Довечера почвам моя, върху копие на тази :) Бензиностанциите и супермаркетите ще ми влязат в употреба , а и много от местата за посещение

Картата направо е безценна! П. Кръстев, благодаря за труда и за това, че я споделяш с нас!

Редактирано от Mylili
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, ven62 каза:

 

@DenitsaS, май туровете за китове от Акурейри започват чак през април? :(

 

Ние бяхме с Elding, техните лодки мисля правят турове целогодишно, но не знам какви са шансовете да се видят китове извън летния сезон, трябва да потърсиш ревюта:

 

https://elding.is/akureyri-classic-whale-watching

 

Нашето корабче следваше група от 4 гърбати кита през цялото време (в началото имаше още един, който си плуваше сам, но той хвана друг курс) и да, наистина когато гидът обяви от коя страна ще се покажат китовете, всички отиват там, но лично аз успях да снимам и видео, и снимки. Зависи, разбира се, колко човека са се качили, при нас като цяло не беше претъпкано (за края на юли става въпрос), а и палубите са на две нива. И ние първо се чудихме дали да не се качим на другата лодка - rib safari, но лично за себе си съм доволна, че не го направихме, защото вятърът е вледеняващ и има моменти, в които просто искаш да минеш на завет (целият път наобратно го изкарахме вътре в корабчето). Разбира се, и на двата вида лодки раздават допълнителни дрехи, които изолират вятър и вода, но наистина не очаквах да е толкова студено в залива, а се бяхме облекли много добре. 

 

@Mylili Само за ден 4 да те подсетя - ако държите да се качвате на лодката в ледената лагуна, е по-добре да си запазите билетите предварително, защото на място може да няма места. 

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Mylili каза:

@DenitsaS, вие качвахте ли се на това корабче в лагуната? За сега не ни е включено в плановете. Изтървам ли много? 

 И какви са препоръките относно корабчето или фирмата е една. 

Връзка към коментар
преди 5 минути , ven62 каза:

Зимата май няма корабче - има айсбергчета. :) 

Ок, съгласих се, макар че моето е повече есен. Изтървам ги за 10 тина дена :), а може и да не ги изтърва, но това ще се провери, като наближат датите

 

ZODIAC BOAT TOURS

Outside the dates stated above we might still be operating the boat tours if conditions allow. Zodiac Tours operate from June till the end of September.

The Zodiac tours departures are on a fixed schedule, the departures are: 9:30, 11:00, 13:00, 14:30, 16:20 and 17:40

Редактирано от Боян Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , Боян Димитров каза:

... а може и да не ги изтърва, но това ще се провери, като наближат датите

 

Точно така, държим ги под око, може пък и моя март да се падне по-топъл. :) 

Връзка към коментар

@Боян Димитров @ven62 Да, фирмата е една, а разписанията трябва да ги следите като наближи.

 

@Mylili Аз се качвах на тази лодка, когато за пръв път ходих в Исландия през 2013, тази година отново отидох до лагуната, но не се качихме. Тогава страшно много ми хареса, даже мога да кажа, че това беше най-яркият момент от онова пътуване, но самият пейзаж беше по-различен, сега е доста претъпкано по южния браг. За сравнение снимка от края на май 2013:

 

DSC00534.JPG.473dba0b4bf0d16799fee4fc358717fa.JPG

 

И от края на юли 2017:

 

DSC07932.JPG.65688faf53b7a4fbd44c288166a7f925.JPG

 

DSC07934.JPG.0475905aa8394ad8a9fdb63bc25e3dfd.JPG

 

Все пак ако ви влиза в бюджета и във времето за деня, се качете, особено след като няма да влизате в ледената пещера. Донякъде е като със синята лагуна - скъпо е, но е нещо, което се прави веднъж и после не съжаляваш, че си го пропуснал. 

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Октомври, 2014г.

Наличието на масивни, впечатляващи айсберги клонеше към никакви. Какво да се прави, късмет!

 

gallery_2019_416_28746.jpggallery_2019_416_22458.jpggallery_2019_416_121411.jpg

 

Качихме се на амфибия заради идеята да сме на такова корабче. Според мен самото возене не е кой знае какво изживяване, когато около теб не се извисяват големи ледени късове. Лодките не минават близо, заради опасността от сблъскване с подводните части на айсбергите. В този ред на мисли ако трябваше да го правим сега, бих видяла на място дали има огромни ледени блокове и ако да, тогава бих се качила на лодка. Иначе разходка край брега е достатъчна.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Малко ме е срам, че половин година не намерих време да разкажа за невероятното ни исландско пътешествие, което се осъществи и благодарение на вашата незаменима помощ. Важното е, че все пак седнах и описах всичко, така както го преживяхме ние. Всичко това доведе и до появата на новият ми блог, който искам да споделя и с вас (надявам се, това не е в разрез с правилата на форума!). Искам да отбележа, че програмата, за която ми помогнахте, беше наистина оптимална. Не ни достигнаха само едни 3,5ч. за разходка по глетчерите, които трябваше да прежалим, защото поради обратния полет се наложи да  скъсим графика с един ден. Нищо, следващия път! Излишно е да споменавам, че след изминалото лято, Исландия ми е номер 1 в списъка с посетени дестинации. Приятно четене!

 

https://nomadstime.com/моето-приключение-исландия-ден-1/

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.