Прескочи до съдържание

От Дар Ес Салаам до Виктория Фоллс


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте!

 

 От известно време обмислям това пътуване по суша с джип и искам да го реализирам през януари 2018.

 

Иска ми се да тръгнем от Дар Ес Салаам, през Микуми и Мбея, от там да влезнем в Малави и да разгледаме голямото езеро Малави и да продължим към Замбия, да видим и Лусака и като крайна цел да стигнем до известните красиви водопади. Бих искала да ги видя и от двете страни, така че ще се наложи да влезна и в Зимбабве. За Ботсвана едва ли ще остане време, но ако остане - бих се възползвала.

 

Възникват следните въпроси:

 

1. Какво да посетя по пътя и как да си направя програмата? Къде има нещо интересно, което не трябва да се изпуска, но все пак да не се губи и много време и средства, тъй като гоним водопадите? 

 

 Чух коментар, в който @домосед бил споменал, че Малави не е никак интересно място. Вярно ли е?

 

2. Как стои въпросът с визите за Зим, Зам и Малави, ще ме огрее ли на границата или да пробвам онлайн предварително?

 

Най-вече как стои моментът с пресичането на границата при водопадите само за ден-два, за да се видят и от Зимбабве и после пак обратно в Замбия? Така реално аз слизам 2 пъти в Замбия. Колко дни престой бихте ми препоръчали и какви activities ( за сега ме привлича много River safari по Замбези)? 

 

Мерси предварително и очаквам включване от всички, които са посетили тези места. @FlyTraveler @домосед@Oshko   @bronco @Rainy @Kyuubi @Topfly @МАРИН МИТЕВ и други.

 

Също така да спомена, че място в джипа има и ако някой се интересува - да заповяда. :)

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Happy_Traveler каза:

2. Как стои въпросът с визите за Зим, Зам и Малави, ще ме огрее ли на границата или да пробвам онлайн предварително?:)

Януари ще правя нещо подобно, като точно в момента се занимавам с визите и имам съвсем актуално инфо.

 

За Замбия ще ти трябва multiple виза - вади се от https://evisa.zambiaimmigration.gov.zm - струва $80 и се плаща на място при влизане в страната. Принципно българските граждани имат опция за visa on arrival, но лично аз не бих рискувал особено с влизане по суша.

 

За Зимбабве се вади single виза от https://www.evisa.gov.zw - струва $30 и се плаща на място при получаване. Задължително се прави предварително, на границата не може.

 

За Ботсвана, ако все пак ти остане време - виза не трябва, но за сметка на това има изходяща такса $30. Там планирам да посетя Chobe National Park, който не е особено далеч от Ливингстън и водопадите.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 минути , Happy_Traveler каза:

2. Как стои въпросът с визите за Зим, Зам и Малави, ще ме огрее ли на границата или да пробвам онлайн предварително?:)

Мога да кажа за Замбия - и то само на летище: Виза upon arrival, няма грижа. Дано не те заблудя неволно, ако правилата за сухопътна граница са други. 

 

преди 11 минути , Happy_Traveler каза:

Най-вече как стои моментът с пресичането на границата при водопадите само за ден-два, за да се видят и от Зимбабве и после пак обратно в Замбия? Така реално аз слизам 2 пъти в Замбия. :)

Дори не опитах да я пресичам. @FlyTraveler много подробно беше описал как съпругата му - с български паспорт - не беше пусната да премине, затова не си и губих времето, а не ми се занимаваше с предварителна виза заради няколко часа. 

 

преди 13 минути , Happy_Traveler каза:

Колко дни престой бихте ми препоръчали и какви activities ( за сега ме привлича много River safari по Замбези)? :)

Аз имах много малко време - реално един ден, и той ми беше достатъчен. Кацнах сутринта (от Йоханесбург), настаних се в лоджата, един следобяд на Виктория, на следващия ден един полет над Виктория - и газ в посока Ботсвана. 

 

Мога с хиляди ръце да ти препоръчам моя полет с делтапланер над Виктория - струваше си всяко пени! Други активности в Замбия не съм правила...

 

За Ботсвана едва ли ще остане време, но ако остане - бих се възползвала.:)

...за сметка на това просто ми иде да ти променя директно плана - и да отидете до Чобе в Ботсвана. Няма да давам снимки, но сафарито по реката е една от най-красивите емоции в живота ми (сухопътното сафари не струваше, обаче другото беше изключително!). 

 

IMG_7052.jpg.cc862f0869a0644259eebee3cfa77b5a.jpgIMG_7454.jpg.60181461f48c42ef381e14c57603a273.jpg

 

 

Връзка към коментар
преди 5 минути , Георги Матеев каза:

Януари ще правя нещо подобно, като точно в момента се занимавам с визите и имам съвсем актуално инфо.

 

За Замбия ще ти трябва multiple виза - вади се от https://evisa.zambiaimmigration.gov.zm - струва $80 и се плаща на място при влизане в страната. Принципно българските граждани имат опция за visa on arrival, но лично аз не бих рискувал с това, особено при влизане по суша.

 

За Зимбабве се вади single виза от https://www.evisa.gov.zw - струва $30 и се плаща на място при получаване. Задължително се прави предварително, на границата не може.

 

За Ботсвана, ако все пак ти остане време - виза не трябва, но за сметка на това има изходяща такса $30. За там планирам тур до Chobe National Park, който не е особено далеч от Ливингстън и водопадите.

Виза за Замбия се взима на сухопътната граница без проблем - 50$, децата минават без пари, странно, но факт. Инфото ми е от 2013.

По това време нямаше изходяща такса от Ботсвана.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 30 минути , Oshko каза:

Виза за Замбия се взима на сухопътната граница без проблем - 50$

Звучи добре, то официално си имаме право на VOA. Обаче и на мен - както и на Happy_Traveler - ще ни трябва многократна виза за Замбия и нямам идея дали точно такава може да се получи на границата... Вие каква виза взехте тогава?

 

Просто не ми се рискува излишно и предпочитам да си пусна всичко предварително за да не стане някой ласт минит гаф. В краен случай може да се вземат 2 (или 3, ако включим и отскачане до Ботсвана) единични визи при всяко влизане, ама аз съм си параноик :) Пък и многократната виза излиза по-евтино.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 15 минути , Rainy каза:

Мога с хиляди ръце да ти препоръчам моя полет с делтапланер над Виктория - струваше си всяко пени!

Зарибих се. Дай повече инфо - откъде се резервира, какви пари и тн.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , Георги Матеев каза:

Звучи добре, то официално си имаме право на VOA. Обаче и на мен - както и на Happy_Traveler - ще ни трябва многократна виза за Замбия и нямам идея дали точно такава може да се получи на границата... Вие каква виза взехте тогава?

 

Просто не ми се рискува излишно и предпочитам да си пусна всичко предварително за да не стане някой ласт минит гаф. То не че в краен случай не може да се вземат 2 (или 3, ако включим и отскачане до Ботсвана) единични визи при всяко влизане, ама аз съм си параноик :) Пък и многократната виза излиза по-евтино.

Нашата беше еднократна, ние направихме - кацане от страна на Зимбабве, после Чобе в Ботсвана, после влезнахме по зема в Замбия и оттам отлетяхме. Също е възможно да си направиш едно нелегално влизане в Намибия, мен още ме е яд, че не стъпих на брега, а бях на 2 метра.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 10 минути , Георги Матеев каза:

Зарибих се. Дай повече инфо - откъде се резервира, какви пари и тн.

Жорка, заповядай. Batoka Sky. Това успях да намеря - на мен сафари агенцията ми го беше букнала. 

 

http://www.seasonsinafrica.com/adventure-activities-zambia/victoria-falls-activities/livingstones-adventure/batoka-sky-microlights/

 

Цената тогава беше по-ниска. Добавяше се $20 за снимки (тогава) - по време на полета не се разрешава снимането. Fly го отчиташе като минус. За мен беше най-огромният плюс - защото се кефех на полета и не се дзверих във фотоапарата... 

И @Георги Матеев - уникално е, човек!

Особено когато пилотът изключи двигателя и пусна машината в свободен полет над Виктория - и ми вика:

Айде сега разпери ръце - и можеш да крещиш от кеф :biggrin:

Връзка към коментар
преди 7 минути , Oshko каза:

Също е възможно да си направиш едно нелегално влизане в Намибия, мен още ме е яд, че не стъпих на брега, а бях на 2 метра.

Къде и как точно се случва това? Звучи като интересно преживяване :)

 

@Happy_Traveler - извинявай, че временно ти отвлякох темата, ама ме мързеше да правя нова, пък и предполагам инфото ще е полезно и за теб :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и аз чета по западни форуми за еднодневна виза точно с цел водопада. В моя случай не е актуална, понеже на мен ще ми трябва повече време да прекося Замбия по суша, но има хора, правели точно това - взимат си виза за Зимбабве, влизат от там, разглеждат, отиват за ден до Замбия и после пак обратно. Инфото е засега само за западни паспорти, та се чудя за българи как ще е.

Връзка към коментар
преди 20 минути , ruwenzogy каза:

Някой има ли инфо за еднодневната виза за Замбия, за която преди години бе споменал Ошко, която била доста по-евтина - около 20 или 30 долара

Още я има, за съжаление на мен в случая не ми върши работа. Ето това са условията:

 

A Day Tripper visa for $20 shall be issued at a port of entry to a tourist who visits Zambia for less than 24 hours and makes exit through the same port. Except those nationals that fall under referred visa.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 46 минути , Георги Матеев каза:

Къде и как точно се случва това? Звучи като интересно преживяване :)

 

@Happy_Traveler - извинявай, че временно ти отвлякох темата, ама ме мързеше да правя нова, пък и предполагам инфото ще е полезно и за теб :)

Взехме си сафари по реката, мисля, че и тя се казва Чобе от лоджа(около Касане беше на самата река), който беше на ботсванския бряг, отсреща е Намибия. (Имаше и организиран тур и до някакво село в Намибия, но пишеш, че искат виза, сега, дали наистина биха я проверили, не знам. Не посмях да опитам)

На връщане от сафарито, бяхме сами в лодката с децата, гидовете решиха да направят по едно герданче на момичетата и отидохме с лодката до намибийския бряг, там откъснаха някакви трастики и направиха герданчета. Трябваше само да ги питам ок ли са да сляза от лодката на брега, но ме досрамя. По принцип има и няколко спорни острова по реката, където вечер си побиват знамето, после другите им го махат и т.н. закачка. Не става дума за тези острови, а истинския бряг на Намибия, тя всъщност реката не е чак толкова огромна. От намибийска страна имаше и няколко плаващи хотела, минахме точно покрай тях. Явно на местните не им пука много от нарушаване на границата.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз минах в Зимбабве за около два часа да видя водопада и от другата страна, не съм сигурен дали си струва, откъм Замбия е по-интересен според мен.  През 2014 г. не даваха VOA с български паспорт, сега май бях дочул че имало начин (явно по електронен път) + плащане на място.  Ако се влиза в Зимбабве и ако имате време, отидете до парка Хуанге за 2-3 дни, особено ако е в сухия сезон (Юни-Октомври) си струвало (аз не съм ходил... още). Ако имам право да вляза в Замбия само два пъти, бих избрал ходене до Касане, Ботсвана, вместо до Зимбабве, ако ще е само за виждане на водопада от другата страна.

Една малка подробност - при полета с делтапланер над водопада ти правят снимки с монтиран на крилото апарат, който пилота задейства дистанцино. Нямаш право да вземаш твой фотоапарат. За мен снимките са важни, затова си взехме полет с хеликоптер.

През Януари водопада ще е супер пълноводен, даже може и да не може да се вижда много добре отдолу от пръските и изпаренията. Това е обаче най-кофтито време за сафари по цялото трасе (не, че не става). Все пак ако трябва да избирам да отида през Януари или да не отида изобщо, бих отишъл през Януари. За оптимално преживяване бих го оставил от края на Май до Юли някъде. След това дебита на водопада започва да намалява и понякога почти напълно пресъхва.

Стъпването на намибийския бряг на река Чобе би било чисто символично. Аз даже и не си направих труда да го мисля като минавах по реката (не бях и на лодка само за нас де). По-добре е човек да си отиде в Намибия за по-дълго време и да разгледа страната.

Ходенето до Касане в Ботсвана и сафаритата с лодка и джип в парка Чобе си струват, особено това с лодката по река Чобе. Едно от малкото места, където може да се получи добро сафари преживяване за не много пари и където наличието на много хора някак си не е толкова неприятно (за сафарито с лодка става дума, за това с джип си е неприятно, особено в първият час когато всички влизат заедно от портала и се движат в пакет).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Абе мен ако ме питаш, отидете до Серенгети и кратера Нгоронгоро (северните паркове) през Януари. Тогава си е топ сезон между късия и дългия дъждовен период. Ще хванете и миграцията в централно Серенгети най-вероятно и ще имате оптимално преживяване. За Тарангире няма да е много добър сезона, но може да отидете да го видите, красив е парка. Езерото Манияра е красиво, но няма много животни, обикновено се използва за "пълнеж" на дни от сафари операторите. Ако обаче така или иначе имате време, може да отидете навсякъде (аз лично бих наблъскал повечето дни в Серенгети, малко в района на езерото Ндуту и един ден в кратера Нгоронгоро (както и направих в началото на тази година). Има и Arusha National Park, не съм ходил, но било красиво (няма хищници). Аз бих направил комбо от тези северни танзанийски паркове през Януари. Летите с FastJet от Дар до Килиманджаро за приятно ниска цена. По-добре си вземете сафари с оператор от Аруша, self-drive не е много за препоръчване в тези паркове. До там ако ви е кеф си карайте с вашият джип или летете.

Като втора опция - можете да отидете пак в Селу + Руаха. Сезона няма да е сух, но ще е красиво и много си струва.

Оставете Замбия, Зимбабве и Ботсвана за края на Май - средата на Юли периода.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 36 минути , FlyTraveler каза:

Оставете Замбия, Зимбабве и Ботсвана за края на Май - средата на Юли периода.

Аз си мисля, че това би било правилно, ако целта им е единствено животни... За Виктория МОЖЕ БИ няма да е особено подходящо месец Юли. 

 

Victoria Falls in July

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 13 минути , Rainy каза:

Аз си мисля, че това би било правилно, ако целта им е единствено животни... За Виктория няма да е особено подходящо месец Юли. 

 

640px-Victoria_falls_during_dry_season_2011.jpg

Е, аз не съм оракул да предрека нивото на Замбези през Юли 2018, но до средата на месеца не би трябвало да е толкова пресъхнал водопада. Началото на Юни беше супер пълноводен през 2014 г. и беше добре за сафари (сравнително). Виж снимката долу.  Да отидат Май-Юни за по-сигурно.

Нямам намерение да убеждавам никого, нямам роднини тук на сайта... ;):):):):)  Само казвам каквото мисля, всеки да прави каквото си иска... :)
 

14188116_10208644376680802_2341607185894833514_o.jpg

 

Въпроса е, че те живеят в Дар и имат далеч по-добри опции за месец Януари.

преди 13 минути , Rainy каза:

Аз си мисля, че това би било правилно, ако целта им е единствено животни... За Виктория няма да е особено подходящо месец Юли. 

 

640px-Victoria_falls_during_dry_season_2011.jpg

Извинявам се, горната снимка е от Септевмри, а тази от Юли: 

 

Victoria Falls in July

Аааа-ма-ха... Направо я махни другата, че само объркваш народа... :)  Юли е ОК вариант, ще могат да отидат до Livingstone Island и да се киснат в Замбези на ръба на водопада.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар
преди 26 минути , FlyTraveler каза:

Аааа-ма-ха... Направо я махни другата, че само объркваш народа... :)  Юли е ОК вариант, ще могат да отидат до Livingstone Island и да се киснат в Замбези на ръба на водопада.

Махнах я :) оставих само Юли. Те си решават, аз само подсказвам мнение. 

Връзка към коментар
преди 3 часа, FlyTraveler каза:

Абе мен ако ме питаш, отидете до Серенгети и кратера Нгоронгоро (северните паркове) през Януари. Тогава си е топ сезон между късия и дългия дъждовен период. Ще хванете и миграцията в централно Серенгети най-вероятно и ще имате оптимално преживяване. За Тарангире няма да е много добър сезона, но може да отидете да го видите, красив е парка. Езерото Манияра е красиво, но няма много животни, обикновено се използва за "пълнеж" на дни от сафари операторите. Ако обаче така или иначе имате време, може да отидете навсякъде (аз лично бих наблъскал повечето дни в Серенгети, малко в района на езерото Ндуту и един ден в кратера Нгоронгоро (както и направих в началото на тази година). Има и Arusha National Park, не съм ходил, но било красиво (няма хищници). Аз бих направил комбо от тези северни танзанийски паркове през Януари. Летите с FastJet от Дар до Килиманджаро за приятно ниска цена. По-добре си вземете сафари с оператор от Аруша, self-drive не е много за препоръчване в тези паркове. До там ако ви е кеф си карайте с вашият джип или летете.

Eish ... Fly, това мнение не се покрива със заданието по нито един параметър :wacko: Хората искат да карат джип и да видят езеро и водопад и евентуално да се возят на лодка. За самолет, шофьор и животни не са и споменали като интерес.

Връзка към коментар
преди 9 часа, Happy_Traveler каза:

@домосед бил споменал, че Малави не е никак интересно място. Вярно ли е?

Що, бе. Като чаках цял ден за виза в имигрантската служба в Блантайър (на летището не им съществуваше факс машината, на която се очкаваше да ми е пристигнало обещаното одобрение от консула в Йоханесбург), си ми беше интересно. Изкачването на връх Муланджи ми е едно от любимите африкански планински преживявания. Единственото, което никак не е интересно, е светът под повърхността на езерото. 50 нюанса тиня и дребни риби в камуфлажна с тинята окраска. Ако ще се гмуркате - по-добре си стойте на Занзибар.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте и мерси за отговорите! @FlyTraveler идеите са ти наистина много добри, но не ми е цел да видя животни пак, а просто бонус. Искам водопад. Сега знам, че ще ме анатемосаш, ама моля те недей. :) Освен това не знам колко време ще сме в Танзания, така че се фокусирам да видя максимално много държави наоколо, а Серенгети ще си го пазя като дойдат гости да ги водя.

 

 Фокусът е Замбия и Зимбабве, а малкият проблем е нашата разнородна група - 1 украинка, 1 (аз) българка, 1 танзаниец и вероятно 1 пакистанец. Та Украйна и Пакистан объркват работата за Ботсвана, понеже им трябва виза, иначе аз много искам на Чобе, ама не знам дали ще успеят да си извадят визи до януари. Ако не стане - може ние с танзаниеца да отскокнем за малко (колко е възможното най-малко, но достатъчно?).

 

 Може ли и малко инфо в цени, казваш, че били прилични? Цени и времетраене, моля.

 

Имаме и резервен вариант Б - ако няма да имаме много време за пътуване с джип, то да летим до Зимбабве и от там Замбия ( или обратното),  за да избегнем мулти ентри-то. Консултирах се с една българка, живееща в Зимбабве и ми каза, че ми трябва виза предварително, онлайн е и ставала за 7 дни, а за Замбия ще я взема on arrival.

 

Както винаги като всеки план, който се обсъжда, накрая май ще се промени. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

Eish ... Fly, това мнение не се покрива със заданието по нито един параметър :wacko: Хората искат да карат джип и да видят езеро и водопад и евентуално да се возят на лодка. За самолет, шофьор и животни не са и споменали като интерес.

Да, правилно, аз малко изхождам от какво бих направил аз на тяхно място, а и си мислех, че със сигурност са в Дар за дълго (примерно до средата на лятото).

Връзка към коментар

Е, и аз да добавя нещичко, с уговорката, че инфото ми е от 2009 и е възможно нещата да са се променили! Малави определено бих я прескочил, но аз бях в Африка заради животните и тази държава нямаше какво да предложи по различно от това, което видяхме в Кения и Танзания. Просто ни беше на път и нямаше как да я заобиколим! Виктория през август е доста постен, но пък направихме ЖЕСТОК рафтинг по Замбези! Определено едни от най-добре похарчените 110$! Препоръчвам! Скок със бънджи не направих, бяха ми свършили чистите гащи... Ако сега трябва да правя нещата отново, бих комбинирал Кения и Танзания с горили -  това на един тур и след това, бих се върнал за Замбия, Зимбабве, Ботсвана - на втори. Малави за мен беше загуба на време... Успех :) ! 

П.С. Ако можете да тръгнете с джипа някъде от по на юг, може би ще е по добре.Дните, които ще спестите от Малави можете да похарчите по успешно в ЮАР например...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Юни - юли са най-добрите месеци за водопада Виктория.

Тогава реката е достатъчно пълноводна, но не чак толкова, че да закрива водопада с пелена от водна пара. Имаше доста крокодили и хипопотами по островите над водопада, така че си струва разходката с корабче. Има и много птици.

 

За Замбия : без проблем изкарах двукратна виза на летището в Лусака. Изобщо не ме питаха къде отивам 🙂 - (отивах на гости) . Валидността на визата е 21 дена. Всъщност на летище Йоханесбург South African Airways ми правиха малък проблем, че съм нямал виза за Замбия, но ги убедих, че ще си купя при пристигане.

За Зимбабве : извадих онлайн виза (бележка и 30 долара в брой, срещу които ти дават виза на КПП Витория фолс). Без такава не се влиза (информация за 2017 г.).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.