Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

преди 2 часа, fox каза:

Но пък курсовете са им зле. Превалутират евро на 1.96лв.

Дск превалутират на 1.98, ОББ и те бяха там някъде,ФИ банк ти слагат 0,25% такса превалутиране, ти на 1,96 го направи на проблем 😄 😄 😄 . Зависи от картата някои са на 1,96 наистина, но няма такси за превалутиране. Паунда и доларите последно като засичах ми ги даде по-добре от дайнърса даже, така че не мога да се оплача от курсовете. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 25 минути , stanislavpp каза:

Би трябвало да означава Форекс курса , публикуван от Ройтерс.

КК на БАКБ работят по този курс на Ройтерс ,и не мога да разбера дали е ок или не. Нямат такса на превалутиране 

Връзка към коментар
На 26.02.2024 г. в 22:37, Jorro каза:

Дск превалутират на 1.98, ОББ и те бяха там някъде,ФИ банк ти слагат 0,25% такса превалутиране, ти на 1,96 го направи на проблем 😄 😄 😄 . Зависи от картата някои са на 1,96 наистина, но няма такси за превалутиране. Паунда и доларите последно като засичах ми ги даде по-добре от дайнърса даже, така че не мога да се оплача от курсовете. 

ДСК си имат такса превалутиране , но ОББто е на 1.96 от доста време последно преди 3 дни платих 300 евро на този курс. ( плащане с Виза кредитна)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

В продължение на темата, всяка банка на страницата си (на повечето е на много забутано място) е длъжна да предостави калкулатор , по който клиентите и да се информират на какъв курс тя обменя платената с карта валута . Там може да се види и какъв е процента, който съответната банка налага над официалния курс , който се определя от Европейската Централна Банка. Ето един пример с една от банките.  За различчните валути процента е различен.   

 

image.png.e9aa4b929694430e0c07ee20bcb4f561.png 

 

В този ред на мисли искам да попитам дали някой има информация, дали има Банка в България, която работи все още директно с курсовете на MC и  VISA?

@Климент този курс 1.96 на ОББ е доста добър, но аз силно се съмнявам, че е така, дали можеш да го провериш към днешна дата?

Oт пост на читател видях, че към декември 2023 картовият обменен курс на ОББ е бил - 1.9788 .

Връзка към коментар
Преди 1 час, Tesh каза:

В продължение на темата, всяка банка на страницата си (на повечето е на много забутано място) е длъжна да предостави калкулатор , по който клиентите и да се информират на какъв курс тя обменя платената с карта валута . Там може да се види и какъв е процента, който съответната банка налага над официалния курс , който се определя от Европейската Централна Банка. Ето един пример с една от банките.  За различчните валути процента е различен.   

 

image.png.e9aa4b929694430e0c07ee20bcb4f561.png 

 

В този ред на мисли искам да попитам дали някой има информация, дали има Банка в България, която работи все още директно с курсовете на MC и  VISA?

@Климент този курс 1.96 на ОББ е доста добър, но аз силно се съмнявам, че е така, дали можеш да го провериш към днешна дата?

Oт пост на читател видях, че към декември 2023 картовият обменен курс на ОББ е бил - 1.9788 .

Може ли да споделиш линк към калкулатора на тази банка?

Връзка към коментар

Постът на @Tesh ме подсети, че наскоро си бях смятал курсовете на картите, които най-често използвам, за да се ориентирам кога коя ми е най-изгодна.

 

Ето какво съм си записал за теоретично плащане/обмен на 1000 EUR от левова сметка:

 

Fixing - 1955.83 BGN

 

DSK: 

 - Картово плащане - 1980.61 BGN

/няма разлика между MC и Visa карти/

/разлика спрямо фиксинг - 1,27%/

 

Revolut:

 - курс в делнични дни - 1962.32 BGN

/разлика спрямо фиксинг - 0,33%/

 - weekend exchange fee +1% - 1982.07

/разлика спрямо фиксинг - 1,33%/

 

Curve:

 - курс по фиксинг до заложения лимит - 1955.83 BGN

 - 2.5% (или минимум 2€) такса при превалутиране над лимита

 - 1% weekend exchange fee

/не се влияе от лимитите/

 

Сметките са на база официалните калкулатори на банката и/или актуални транзакции. Както вече е споменато тези проценти важат само за плащания в евро, при други валути разликите могат да бъдат доста големи от видното горе.

 

Надявам се, че ще е полезно за някого, може също да добавите и курсовете на други банки.

 

@Tesh в България курс по фиксинг мисля, че предлага само TBI и то само за плащания в евро. Не я ползвам обаче и не мога да потвърдя на 100%

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Валутни курсове на схемите:

VISA: Валутен конвертор – Калкулатор на валутен курс | Visa (visabg.com)

Mastercard: Mastercard Currency Converter | Currency Exchange Rate Calculator

По тези курсове се конвертира от оригиналната валута на плащането до валутата на сетълмент (обичайно EUR, понякога USD), след това картата се задължава по курс продава на съответната банка.

Понякога обаче трудно се хваща точния курс, защото превалутирането е по дата на авторизацията, а задължаването (второто превалутиране) - по дата на транзакцията. За еврото няма големи отклонения, но при плащане в по-волатилна влаута и по-голяма сума за 3-4 дни може и да има разлика.

 

Ето някой директни калкулатори или курсове:

 

ДСК: Картов обменен курс | Банка ДСК (dskbank.bg)

ПИБ: Валутни курсове за картови трансакции / Полезни услуги / Карти / Частни лица / Fibank

Пощенска: Картов обменен курс (postbank.bg)

Алианц: Валутни курсове за картови транзакции (allianz.bg)

Тексим: Картов обменен курс | Texim Bank

Прокредит: Валутни Курсове (procreditbank.bg)

Булбанк: VISA/MC до евро + EUR продава

ЦКБ: VISA/MC до евро + EUR продава

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
1 hour ago, adreno said:

По тези курсове се конвертира от оригиналната валута на плащането до валутата на сетълмент (обичайно EUR, понякога USD), след това картата се задължава по курс продава на съответната банка.

Добре де, това законно ли е?

И това някаква българска простотия на банките ли е? За дране на народонаселението. 

 

Офф/

За сравнение в юк. 

Имам КК на виза и на МК.  Абсолютно винаги, всяка валута, различна от паунд, се обменя по курса на виза/МК. В паунди, сумата е от момента на обмяната. Излиза след 3-4 дни, но на всяка карта мога да видя висящи трансакции на секундата след покупка. 

Връзка към коментар

Практически каквито и да е било кеш бекове под 2-3% са абсолютно безмислени за покупките в друга валута. 

За евровите плащания най-добре да си имаш и една еврова карта, защото безкасовия курс , с който ще я погасяваш е доста близък до 1.95583.

Е ако влезем в евро зоната вече, ще отпадне темата за евро - лева, но силно се надявам и тези маржове по 2% да отпаднат също. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.