Прескочи до съдържание

Време за прекачване в Доха


Препоръчани мнения

Допълвам с тази тема - тук сме разисквали кратко прекачване и възможността да не пристигне багажа ви, затова бъдете подготвени в ръчния багаж да имане неща от първа необходимост, бански разбира се, както и слънцезащитни продукти.

Връзка към коментар
Инка_саторка

Извинявам се, че използвам темата, но бихте ли ми казали при престой в Доха от 18 часа имаме ли опция за безплатен хотел и трансфер. Полетът е Патая - София през Доха, а цената на билета е 450 лв., ако това е от значение?

Връзка към коментар
преди 12 минути , Инка_саторка каза:

Извинявам се, че използвам темата, но бихте ли ми казали при престой в Доха от 18 часа имаме ли опция за безплатен хотел и трансфер. Полетът е Патая - София през Доха, а цената на билета е 450 лв., ако това е от значение?

Това е от сайта на катарците. Имате право да резервирате една безплатна нощувка, ако пътувате тази година. В линка може да направите това. За трансфер не съм чувала.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като си изберете хотел, вижте, има някои, които предлагат безплатен трансфер. Ама и плАтен да е, има рейсове, евтини са, не е проблем, гледайте да е близо до спирка в такъв случай :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте магеланци 🙂

Извинявам се, ако задавам тъп въпрос, но все пак ми трябва инфо.

Ще летя през януари за Малдивите през Доха, имам само 50 мин между двата свързани полета на Катар и съответно се тозрмозя дали ще успея навреме.

Последно летях през Доха през 2016 и нямам спомен когато си транзит минаваш ли на онези приятни дълги опашки за Митница или се скипваше това удоволствие?

За компенсация на връщане имам нощен престой 9 часа  ( от 22 ч ) пак в Доха и приемам идеи освен престоя в някой платен лоундж , как да загубя време 🙂

 

Предварително ви благодаря и се извинявам за прозаичните въпроси 🙂

Връзка към коментар
преди 4 минути , Десита каза:

Здравейте магеланци 🙂

Извинявам се, ако задавам тъп въпрос, но все пак ми трябва инфо.

Ще летя през януари за Малдивите през Доха, имам само 50 мин между двата свързани полета на Катар и съответно се тозрмозя дали ще успея навреме.

Последно летях през Доха през 2016 и нямам спомен когато си транзит минаваш ли на онези приятни дълги опашки за Митница или се скипваше това удоволствие?

За компенсация на връщане имам нощен престой 9 часа  ( от 22 ч ) пак в Доха и приемам идеи освен престоя в някой платен лоундж , как да загубя време 🙂

 

Предварително ви благодаря и се извинявам за прозаичните въпроси 🙂

Преместих въпроса в тази тема, където са дискутирани същите неща.

Както вече съм писала - аз съм правила трансфер за 45 минути, но багажа ни остана за следващия полет. Като това не е правило, защото от 14-те правещи същия трансфер само два куфара липсваха.

 

А дългия престой е дискутиран тук.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм имала толкова малко време за трансфер никъде, но щом полетите са на един билет, значи  е възможно. Ако първият ви полет закъснее, друг ще има грижа да ви открие, преведе по най - бърз възможен начин до следващия и да ви изпрати. В случай на пропускане на конкретния ви полет ще ви бъде осигурен следващ. Нямате никакви грижи и с багажа си. Той ще бъде чекиран още в София до крайната дестинация и обратно - в Мале до София. Следователно никакви митници не ви вълнуват.

На връщане имате достатъчно време да разгледате част от града. Не помня дали автобусите вървят толкова късно, но винаги е опция да вземете такси. Не е безбожно скъпо. С него можете да вървите по маршрута на градския автобус 777. От летището към сити центъра. Там слизате, разглеждате си билдингите - красиво осветени, и  тръгвате обратно по алеята покрай брега. Много е спокойно и красиво. Мисля, че с много бавен ход, 1 час ще ви е предостатъчен за тази цел. Така стигате до Перличката и минавате през площада към пазара. Предполагам, че работи денонощно. Аз имах твърда информация, че отваря в 19:30, но се оказа, че си работи през целия ден. Тук има и много заведения, където ще са щастливи да ви посрещнат и обгрижат. Пълно е с хотели, чиито ресторанти работят за изтерзаните от жега катарци. През деня видяхме тук - там някой, през нощта не можеше да се разминеш от коли и хора. 

Същото може да се направи и в обратна посока. Може би дори е за предпочитане, заради пазара и заведенията. 

Накрая си вземате ново такси и се връщате на летището. Колите им са навсякъде и дори ще намаляват покрай вас, за да ви предложат услугите си. Не са нахални, просто  насочват вниманието ви към себе си.

В моята тема за Доха съм качила  снимки, които ще ви дадат представа за местата, които споменавам.

През януари ще е хладно, носете си връхна дрешка.

Едва намерих темата, ви. Извинете.

Надявам се съм била полезна.

Доха и летището й са много добре уредени за туристите и няма място за паника.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
Надежда Вълчева

Не знам дали за тук ми е въпроса. Но в Доха прекачването на катарците е 50 мин. София-Доха-Краби. Това достатъчно ли е? Има ли вариант да изпуснем самолета? Ако закъснее първият полет, катарците аганжират ли се вторият да ни изчака?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Надежда Вълчева каза:

Не знам дали за тук ми е въпроса. Но в Доха прекачването на катарците е 50 мин. София-Доха-Краби. Това достатъчно ли е? Има ли вариант да изпуснем самолета? Ако закъснее първият полет, катарците аганжират ли се вторият да ни изчака?

Не се ангажират да ви изчака втория полет, но когато полетите са на един билет, ви гарантират, че ще ви качат на следващ полет.

Ако няма закъснение на първия полет е почти сигурно, че времето ще ви стигне.

В темата е описвано подробно какво се прави по принцип при кратък трансфер.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

През моята скромна камбанария е по-добре да има поне 2 часа за трансфер, защото:
- при смяна на сезоните се сменят разписанията и всички полети се изместват;

- възможно е закъснение на полета, не е редовно, но има вероятност, което води до риск от изпускане на следващия полет, а все пак отивате на почивка и тези притеснения са излишни;

- понякога в полета спират достъпа до тоалетната, и следва да имате поне 10 минути за тоалетна, докато тичате към другия гейт (няма да пиша за нормално кафе и тн);

- възможно е гейтът да е далеч и на някой летища въпреки движещите се пътеки е трудно, в случай, че има хора да ходите бързо по тях;

- възможни са безброй други сценарии, в които времето ще е малко.

Когато не е наложително взимайте полети поне с 1.30 - 2.30 време между полетите. Не рискувайте да изпуснете полета и да прецакате не само бюджета, но и плана си.

 

Не е препоръчително да взимате над 3 часа, ако няма да пазарувате, разглеждате и тн., защото излишно удължавате пътуването и скъсявате времето за престой на мястото, което отивате, по-дълъг престой е ОК, само, ако пристигането е в малките часове на нощта, не познавате мястото и никой няма да ви чака....

За Доха: Не се лъжете с безплатния престой в Катар - искат да има не над 8 часа престой, а над 12 часа вече, за безплатен хотел и трансфер. Ако ще плащате - всичките хотели са скъпи, но ако все пак се налага, ползвайте таксита за придвижване - цените са ОК, колите са ОК, лесно се намират на летището и комуникацията е лесна, нямат измами, защото са почти държавни и се следят.
На летището има влак, който подпомага придвижването до далечните гейтове  D и E, който е на всеки 5-10 минути, автоматичен е има ескалатори и като цяло лесно се ориентирате къде следва да идете и колко време имате, има апарати, на които като сканирате билета си веднага ще ви издаде информация за гейт, а табелите ще ви насочат, така, че при попътен вятър и без проблеми и 30 минути са достатъчни, но все пак всичко е възможно 😉

PS: Bangkok Airways и вероятно и други компании имат специфични изисквания за багажите и понякога се налага допълнителна проверка, затова проверете преди да тръгнете и се подгответе и за това.  (Ако ползвате Qatar Airlays - имат договор и не ни сваляха багажа, но четохме, че на други компании свалят и големите куфари за проверка)...

Успех на всички

 

Редактирано от Traveling couple
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...
On 1/10/2019 at 11:31 AM, Traveling couple said:

ползвайте таксита за придвижване - цените са ОК, колите са ОК, лесно се намират на летището и комуникацията е лесна, нямат измами, защото са почти държавни и се следят.

Не е точно така. На летището няма проблем, но от хотел, МОЛ или улицата човек може да хване копърка. Ние си поръчахме такси от рецепцията на хотел, което се оказа "private taxi" и цената беше поне 4-5 пъти по висока от това на нормалното такси...

Връзка към коментар

Аз от Перлата съм хващала копърка за към хотела, съвсем случайно го хванахме от улицата и добре, че бързо се ориентирахме, че слезнахме и хванахме друго. Може би наистина Убер са една идея по-сигурни 🤔

Връзка към коментар

Опитвам се да си резервирам хотел през сайта на Discover Qatar и ми иска e-ticket #, който според тях трябва да е 10 числа. А от сайта, който съм закупила билета са ми издали с 12. Ами сега?! Какво да правя? 😮

Връзка към коментар
преди 53 минути , iliana_t каза:

Опитвам се да си резервирам хотел през сайта на Discover Qatar и ми иска e-ticket #, който според тях трябва да е 10 числа. А от сайта, който съм закупила билета са ми издали с 12. Ами сега?! Какво да правя? 😮

Сигурна ли си, че тези 12 цифри са ти номер на билета? Сега си гледам билетите на катарците - на тях е изписан Ticket number, който е от вида 157-ХХХХХХХХХХ, т.е. 3+10 цифри и явно искат последните 10 да въведеш. Добавила ли си си резервацията в сайта на катарците? От там би трябвало да виждаш номер на билет.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Намерих къде го пише в сайта на Катарците. Аз гледах в PDF-a, който ми бяха пратили от BudgetAir, а там е с 2 цифри повече. Т.е. абсолютно същия номер, но последните 2 цифри бяха излишни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мисля, че времето за прекачване зависи и от часа, когато сте там. По мои впечатления от София-Доха-Йоханесбург и обратно поне. Мисля, че сутрин около 5-7 ч в термината е нещо като час пик и макар да имах над 1:30 час за прекачване, трябваше да тичам между гейтовете. А терминалът е огромен. На проверката за сигурност в транзитната зона имаше огромна опашка (да не говорим, че и целият самолет от Йоханесбург се редеше там).

В посока към Йоханесбург прекачването беше в периода полунощ - 2 ч през нощта и на проверката нямаше почти никой.

Говоря за 2017 г.

 

Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.