Прескочи до съдържание

Жълта треска - възможности за ваксинация


plamen.p.ivanov@gmail.com

Препоръчани мнения

Здравейте, Магеланци,

Нов съм в групата и моля за малко ваша помощ свързано със задължителните ваксини при пътуване в Африка.

Скоро ни предстои пътуване до Кения и задължителни ваксини са за малария и жълта треска.

Имам проблем с намирането на ваксината за жълта треска. Столичната регионална здравна инспекция са постоянно в режим на очакване на ваксината без резултат.

Притеснявам се, че няма да успеем да се имунизираме преди пътуването.

Сигурен съм, че много от групата са преживяли, ако не същата, то поне сходна ситуация, затова моля за съвет какво да направя и къде бих могъл да намеря въпросната ваксина.

Моля също за съвет дали си заслужава имунизирането с препоръчителни ваксини за коремен тиф и хепатит А.
Благодаря предварително.
Пламен

Връзка към коментар

Здравей, 

Благодаря за информацията, но въпросът ми е различен.
Разгледах темата, но за съжаление информацията не е по конкретното запитване.

Проблемът е, че в РЗИ просто нямат от ваксината и нямат информация кога ще получат. Та аз се интересувам от алтернативни възможности за намиране на ваксината.
Преди малко разбрах, че ваксината за малария е моя измислица и грешна интерпретация на информацията, а всъщност е имунизация с хапчета.
 

Връзка към коментар

Там в темата за жълта треска накрая има адреси и телефони къде последно е имало (ноември). Там ли нямат?

Иначе мисля, че на границата ако кажете, че не сте имунизирани правят ваксина, като разбира се тя не е съвсем ефективна в началото, пък и не знам дали ще има, т.е. това за в най-краен случай.

 

Връзка към коментар

Здравей, 
Да, там в РЗИ нямат и не знаят кога ще получат. Тъй като не искам да пристигна в страната без имунизация, търся алтернативи. От самият център ми казаха, че много хора отивали до Македония, за да се ваксинират, но не знам дали и как точно се случва.

 

Връзка към коментар
преди 11 часа, neuromancer каза:

 

Иначе мисля, че на границата ако кажете, че не сте имунизирани правят ваксина, като разбира се тя не е съвсем ефективна в началото, пък и не знам дали ще има, т.е. това за в най-краен случай.

 

Преди броени месеци, на границата  на летище Найроби, нито някой попита за имунизационни книжки, нито някъде беше обособено място за ваксиниране на новопристигналите туристи. Така че на това не трябва да се разчита.

Ваксината май изобщо няма да е ефективна в началото, препоръката е 4-6 седмици преди пътуването в рисковия район.

 

Редактирано от Sju
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Експерименталната ваксина с/у малария все още е в изпитателен период, така че по-рано от 5 години не мисля, че има шанс да излезе на пазара :-) Засега профилактиката е медикаментозна, обикновено се препоръчва Маларон (Malarone) или негови генерици. Не се продава в България; доколкото знам, най-близкият вариант за купуване е Гърция.

Коремен тиф - ваксинирането осигурява не повече от 3 години имунитет, така че това е до лично решение.

Хепатит - ние ползвахме Twinrix, което е комбинирана ваксина с/у хепатит А и хепатит Б. Проблемът е, че по неясна причина не се намира лесно, а са необходими 3 дози на човек - 1 първоначална инокулация и 2 буустъра на І и VІ месец. Имунитетът е около 25 години, вероятно дори доживот - в момента текат изследвания.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте, ще използвам темата на Пламен, за да попитам и аз за ваксината за жълта треска за Занзибар задължителна ли е , преди няколко месеца беше препоръчителна и ако летиш от страна в която не е рискова , беше личен избор. Но чух, че има промени , може ли някой да потвърди каква е ситуацията в момента за Занзибар.

Благодаря предварително!

Връзка към коментар
преди 33 минути , Hadzhitodorovi каза:

 

Хепатит - ние ползвахме Twinrix, което е комбинирана ваксина с/у хепатит А и хепатит Б. Проблемът е, че по неясна причина не се намира лесно, а са необходими 3 дози на човек - 1 първоначална инокулация и 2 буустъра на І и VІ месец. Имунитетът е около 25 години, вероятно дори доживот - в момента текат изследвания.

Не е точно така. Данните са, че ваксината осигурява защита за около 4 години, като имунният отговор при млади индивиди / под 40 години/ е по- добър.

Аз самата от повече от 25 години поддържам имунитет против Хепатит Б. В началото ползвах Енжерикс Б, после - Туинрикс.

Всяка година изследвам титъра на антителата. Ако HBs<10mIU/ml, се реваксинирам, ако е повече от 10, прескачам.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 27 минути , Tina каза:

Здравейте, ще използвам темата на Пламен, за да попитам и аз за ваксината за жълта треска за Занзибар задължителна ли е , преди няколко месеца беше препоръчителна и ако летиш от страна в която не е рискова , беше личен избор. Но чух, че има промени , може ли някой да потвърди каква е ситуацията в момента за Занзибар.

Благодаря предварително!

Ако няма да ходите в континентална Танзания, а се ограничите само със Занзибар, ваксина за жълта треска не е необходима.

Връзка към коментар

от TIMATIC

Цитат

he_de.gif
 Tanzania (TZ)


Passengers arriving within 6 days after leaving or transiting

countries with risk of yellow fever transmission For details, click here
or Rwanda and not holding a yellow fever vaccination

certificate are subject to vaccination upon arrival: 

- Fee: USD 50.- for nationals of Bulgaria. 


Exempt from Yellow Fever vaccination:

- Children under 1 year of age and adults above 60 years of
  age. 
- Passengers transiting countries with risk of yellow fever

  transmission within 12 hours if not leaving the transit
  areas. 
- Holders of a certificate of contraindication on medical

  grounds.
Recommended:
- Malaria prophylaxis: malaria risk, mainly due to P.
  falciparum, exists throughout the year in the whole country
  below 1800 meters. Recommended prevention: C. 

 

не виждам някакви промени

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Sju каза:

Ако няма да ходите в континентална Танзания, а се ограничите само със Занзибар, ваксина за жълта треска не е необходима.

 

Ваксината е задължителна само ако идвате от страна, в която има жълта треска и сте били там повече от 12 часа. Няма разлика между континентална Танзания и Занзибар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за информацията.
Аз днес успях да намеря 2 броя от ваксината, вероятно последните в България.

В момента вече търся Меларон.
Вариант за ваксината за жълта треска е Гърция, Солун. Там имат и цената ѝ е 32 евро.

Връзка към коментар
На 1/17/2018 в 12:19, AlexandraKo каза:

Не е точно така. Данните са, че ваксината осигурява защита за около 4 години, като имунният отговор при млади индивиди / под 40 години/ е по- добър.

Аз самата от повече от 25 години поддържам имунитет против Хепатит Б. В началото ползвах Енжерикс Б, после - Туинрикс.

Всяка година изследвам титъра на антителата. Ако HBs<10mIU/ml, се реваксинирам, ако е повече от 10, прескачам.

Не знам точно как е, но данните, които аз намиарм, са доста по-различни:
In two long term clinical studies conducted in adults aged 17 years to 43 years, 56 subjects had evaluable tests 15 years after the primary vaccination with Twinrix Adult; the anti-HAV seropositivity rates were 100% in both studies and the anti-HBs seroprotection rates were 89.3% and 92.9%, respectively. The kinetics of decline of anti-HAV and anti-HBs antibodies were shown to be similar to those of the monovalent vaccines. [1]

[1] http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/000112/WC500044064.pdf 

Връзка към коментар
На ‎17‎.‎1‎.‎2018‎ г. в 13:26, plamen.p.ivanov@gmail.com каза:

Благодаря за информацията.
Аз днес успях да намеря 2 броя от ваксината, вероятно последните в България.

В момента вече търся Меларон.
Вариант за ваксината за жълта треска е Гърция, Солун. Там имат и цената ѝ е 32 евро.

Преди една служебна командировка в Африка се оказа, че групата няма или е с изтекла ваксинация за жълта треска. Набързо беше направено съответното проучване, качиха ни на един самолет и се ваксинирахме във Варна в т.н. моряшка поликлиника. Беше доколкото си спомням някъде в центъра. Та така спасихме положението тогава.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.