Прескочи до съдържание

Изследване: Българите говорят славянски, но са по-близо до италианците


stanimir

Препоръчани мнения

... мисля се за италианец :). Дори често ме бъркат ... във Франция и в пограничните райони почват да ми говорят на италиански.

Тая годинa как само ми се радваха на една тениска с El Padrino :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

То е направено върху 1000 българи и продължи цели 3 години. В него са взели участие водещи наши генетици, антрополози и микробиолози, както и генетици от два италиански университета

Интересно защо освен български учени, в изследването не са взели участие генетици примерно от университет в Брюж (Белгия), и Упсала (Швеция), ами точно от италиански университети. Съответно се оказваме близки с италианците.

Сега, ясно е и всички сме учили за Алцек, който продължава на Запад и стига до Апенините. Това изследване не доказва нищо повече, и нищо по-различно от това, което сме учили още като малки. Само го потвърждава. :)

Но пък сме учили също, че един брат е останал в днешна Русия, по поречието на Волга - днешния град Чебоксары (столицата на Чувашката Република). Имаше и филм по бТВ с куп награди. Странно, че нищо не се споменава за това. Отделно покрай историята съм чел изследвания, и слушал лекции на ред професори, според чиито проучвания, пък имаме сходство и с племена от от днешен Северен Афганистан и Узбекистан. Даже имаме и еднакви думи като "кака", "батко" и още двайсетина с общ корен като книга, шейна, колчан, белег, тояга...

 

Относно македонците - не мисля, че има, или е имало някой българин, който да се е съмнявал, че с тях "сме едно и също". По-точно те са едно и също с нас :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

... мисля се за италианец :). Дори често ме бъркат ... във Франция и в пограничните райони почват да ми говорят на италиански.

Тая годинa как само ми се радваха на една тениска с El Padrino :)

айде и ти като сина ми, все го мислели за италианец в Малта! Просто в тези региони някои хора само за Италия са чували! :lol:

Връзка към коментар

В Индия освен Италия и Англия също нищо друго не им говори ... явно огромен брой италианци пътуват по света.

 

Филма на БТВ беше мега тъп базиран единствено на догадки , колкото и да копираха модела на Хистъри и Дискавъри.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Индия освен Италия и Англия също нищо друго не им говори ... явно огромен брой италианци пътуват по света.

 

Филма на БТВ беше мега тъп и , колкото и да копираха модела на Хистъри и Дискавъри.

Скоро ще научат и Украйна:

http://www.dnes.bg/world/2013/10/08/ukraina-vzima-romite-ot-celiia-es.201959

 

Може би това обяснява евтините полети до Киев?!! :fan:

Връзка към коментар

В Индия кастата на циганите - не се смей има такава е най-низшата възможна без никакви права и презирана от всички.

Тези на "Untouchables" са дори по-високо в социалната стълбица - това са хората които не може да докосваш , занимават се с погребенията и всички останали най-мръсни дейности.

Живеят в пустинята и се занимават с животновъдство.

Връзка към коментар

Заради германската окупация Украйна има недостиг на тази колоритна малцинствена група , но все си мисля че биха се вписали много по-лесно в космополитизма на Дубай отколкото бледоликата Украйна. :)

Връзка към коментар

Филма на БТВ беше мега тъп базиран единствено на догадки , колкото и да копираха модела на Хистъри и Дискавъри.

Оффф не ми се обяснява сега, а и няма как в един пост да се засегнат дори само основните моменти около населението на територията на днешна България. Само две неща ще кажа:

1. В Русия не живеят само руснаци. Въпреки изказването на Путин отпреди няколко дена. ;)

2. Как и къде се изпари гена на траките  в изследването на този т.нар. академик? Скитите, населявали степите отвъд Черно море, пък имат сходство именно с траките, според древногръцките историци. Тоест пра-прабългарите (траки -> скити) са си населявали днешна България още преди Кубратовите българи. Ами за гетите - северните славяни, обитавали дълго време територията отсам и отвъд Дунава (всъщност готи и най-чистите арийци), пак нищо в статията?! Северите (погрешно смятани за славянско племе) от Източна Стара планина нямало ли ги е и тях? Или кумани, печенеги и узи (днешни гагаузи), малобройни потомци на които населяват Североизточна България и до днес?!

Но както казах в началото, темата е много обширна и е изключено да бъде обхваната в цялост в едно мнение тук.

 

ОК, на теб статията ти е харесала заради италианците, и това че теб самият са те смятали за такъв. Няма лошо. :)

Но мога да обобщя, че тази статия или е много повърхностно отразена от новинара в дир, или е поредната имаща за цел единствено моментна сензация.

Отделно нищо не се споменава за независимите швейцарски проучвания за генотипа на българите. А и за щатското (те правят на всеки "рисков" район по земното кълбо  такива свои изследвания). И двете общо заключават, че няма такова понятие като "прабългари". Имало е племена, които в древността са населявали в различни етапи днешна България.  А днес има българи - обособен етнос, образуван в следствие на хомогенизирането на тези различни отделни племена и народи от античността. Просто е - все едно някой да каже, че днешните гърци са преките наследници на "древните гърци". Както "македонците" уж твърдят, че са потомци на Александър Македонски. Твърдения, които пораждат единствено усмивка дори и у голяма част от самите "македонци" (БЮРМанци).

Историята, въпреки че борави с артефакти и исторически извори и доказателства, не рядко се използва за политически цели в услуга на един или друг "идеал", за съжаление често в ущърб на историческата истина. И най-често за това с използват такива "академици", зажаднели за 15 минути слава в залеза на научната си кариера.

 

Спирам, че някой може  да ме свърже пак с някоя конспирация.  :P

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Изрично са били подбрани само българи и българомохамедани, а не хора с друга националност – "без турци, роми, евреи, арменци и представители на другите етноси в България", обясни акад. Гълъбов.

А какво ли ще излезе, ако изследват и т.нар. български турци в България? Според мен са си българи.

Връзка към коментар

 

ОК, на теб статията ти е харесала заради италианците, и това че теб самият са те смятали за такъв. Няма лошо. :)

Но мога да обобщя, че тази статия или е много повърхностно отразена от новинара в дир, или е поредната имаща за цел единствено моментна сензация.

P

Ами не всъщност това ги писах на майтап ;)

Чел съм теориите които разказваш . Аз писах за филма че е откровенно слаб ,зле заснет и голяма част от нещата се базират само на догадки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

http://dnes.dir.bg/news/prabalgari-proizhod-genetika-15192326?nt=9

 

Знаех си , че не съм само аз :)

И като си помисля, че тия глупости са изречени от човек с титлата "академик" (въпросния акд. Гълъбов) ми се доплаква... Какъв само "академизъм" цари в нашата мила родина....

Редактирано от tonik
Връзка към коментар

Ако е ходил някой из Италия и Гърция ,хич не е нужно да е академик за да разбере,че сме (българите де) си по-близки с италианците и гърците отколкото със славянските народности.

Редактирано от theo
Връзка към коментар

Ако е ходил някой из Италия и Гърция ,хич не е нужно да е академик за да разбере,че сме (българите де) си по-близки с италианците и гърците отколкото със славянските народности.

 

Гърците са май много по-омешани с турците, отколкото с нас. Пък и с малки изключения, паралели в качеството на жените трудно могат да се направят.  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако е ходил някой из Италия и Гърция ,хич не е нужно да е академик за да разбере,че сме (българите де) си по-близки с италианците и гърците отколкото със славянските народности.

Бихте ли идентифицирали "славянските народности"? Защо например руснаците да са по-славяни от нас!? По нашите земи се смята, че славяни са се мешали с траки, прабългари, кумани, печенеги, гърци, узи. В Русия славяни са се мешали с варяги (викинги), карели, мордовци, татари, хазари, ханти, мансии, мари, удмурти, чукчи... Защо те да са по-славяни от нас!? И двата народа говорят славянски и двата народа са се мешали с разни народности, ама хоп - българите не са славяни, а руснаците са!

Казвам това не за да се заяждам, а защото ме шокират опростенческите схващания по тези въпроси. Не може един академик да излезе и да каже, че сме средиземноморци като италианците, заради прабългарите (за които се смята, че произхождат от Азия :lol: ), както и че славяните не били войни (човечецът не е чувал за Юстиниан и неговите защитни укрепления, които да го пазят от славяните. Ама те сигурно са искали да го любят, не да воюват с него....)

Иначе е видно, че биологично сме по-близки с останалите балкански народи, отколкото с поляци, руснаци и тн., но това си има съвсем немитично и небезумно обяснение, това ми беше мисълта....

Връзка към коментар

Защо например руснаците да са по-славяни от нас!? 

Те самите славяни са толкова многообразни и различни по външен вид, манталитет, и бит, че в съвремието е трудно да се определи коя нация ген от кои точно антични славяни е наследила, какво остава за категоричност от рода на "поляците са славяни", или руснаците.

Те и голяма част от австрийците реално са славяни. Не случайно след края на II св.в. са били на косъм да останат отсам "желязната завеса" в Източния блок. Но тогава се е намесил един историк с леко неясен произход, платен от богати еврейски фамилии (няма да споменавам масонски, то е ясно от герба им), който е "изобретил" версията, че австрийците са изконни тевтонци, значи трябва да останат в Западното семейство.

Ако приемем, че гнездото на славяните е била Централна Европа - най-общо казано Панония и Моравия, а видим до къде реално са стигали, и има исторически паметници за славянско присъствие в различни периоди, картината съвсем ще изгуби ясни очертания - на север до Швеция, на запад - до където са успявали да се преборят с викингите и германите, на юг до Гърция, Турция, Италия, а на изток почти до Урал.

А това дали днешните българи са повече славяни, или повече прабългари, е доктрината "Златарски". Която най-кратко и най-просто се състои в следното: В различните политически ситуации и периоди българските историци поддържат различни теории - веднага след Освобождението 1878 г. навсякъде се е тръбяло, че българите са чисти славяни, защото са освободени от "братски славянски народ". След това поради някои икономически и геополитически причини започва да се прокрадва и взема превес теорията, че сме прабългари, т.е. тюрки, без ама изобщо на някой да му хрумне да обясни, че истинските прабългари нямат абсолютно нищо общо с тюркските племена. Отделно пък че тогава (6-7 век) "турци" изобщо не е съществувало даже и като понятие. Имало е отомански, алано-сарматски, татарски и ред други отделни племена с различни военни техники и поминък. Едва в началото на 12 век се появява тенденция за временни и по-дълги обединения с цел по-лесното настъпване на запад и север. И така "маститите историци" само са залитали от едната крайност в другата, в зависимост кога коя е по-изгодна на управляващите.

Сега пък този "академик" ни сроди с италианците, кой знае пак поради какви причини. Всъщност всеки може сам да предположи, де.

 

Изобщо в Българската история има толкова много свободни съчинения все на академици и професори, направени такива "по заслуги", че и сегашните "македонци" с техните фантазии биха ни завидяли. :)

Връзка към коментар

А според някои непопулярни изследвания, от западните народи най-близки родствени връзки имаме с баварците - твърдение, което чисто интуитивно съм по-склонен да приема от горния "научен" пасквил. 

Връзка към коментар

Аз също мисля че сме по близки с италианците отколкото с руснаците но не и заради тезите които развива въпросния "академик". Смятам, че си приличаме с тях заради начина по който и двата народа са се формирали през вековете - какво са преживели, върховете и спадовете и т.н. Естествено София не е Рим и доколкото знам имало е Римска империя но не и Българска но все пак си мисля че щом италианците са имали своята империя то и ние скоро трябва да имаме. Така де, иначе няма да е честно, исторически погледнато:))

Връзка към коментар

 Естествено София не е Рим и доколкото знам имало е Римска империя но не и Българска но все пак си мисля че щом италианците са имали своята империя то и ние скоро трябва да имаме. Така де, иначе няма да е честно, исторически погледнато :))

Не е баш като да е нямало Българска империя. Не чак в такива размери, както е била Римската, или Византийската но е имало, и то не малка. И достатъчно властна за времето си.

Имали сме и двама императори. Естествено непризнати от целия останал свят, но достатъчно могъщи и като територия, и като сила.

Ще подксажа. Симеон Велики след битката при Ахелой през 917 г. започва да се титулува Симеон Император на Българи и Ромеи. Също и Калоян Император на България и Влахия. За който след битката при Адрианопол (Одрин), рицарят Робер дьо Клари пише "В този бой загина цветът на латинското рицарство", а граф Жофруа  дьо Вилардуен изрежда имената на поне десет избити рицари от висок ранг. Отделно небезизвестното "Писмо на Император Калоян до папата" (Папа Инконтеий III), също сочи за тази титла.

Връзка към коментар

Гърците са май много по-омешани с турците, отколкото с нас. Пък и с малки изключения, паралели в качеството на жените трудно могат да се направят.  :lol:

 

Бихте ли идентифицирали "славянските народности"? Защо например руснаците да са по-славяни от нас!? По нашите земи се смята, че славяни са се мешали с траки, прабългари, кумани, печенеги, гърци, узи. В Русия славяни са се мешали с варяги (викинги), карели, мордовци, татари, хазари, ханти, мансии, мари, удмурти, чукчи... Защо те да са по-славяни от нас!? И двата народа говорят славянски и двата народа са се мешали с разни народности, ама хоп - българите не са славяни, а руснаците са!

Казвам това не за да се заяждам, а защото ме шокират опростенческите схващания по тези въпроси. Не може един академик да излезе и да каже, че сме средиземноморци като италианците, заради прабългарите (за които се смята, че произхождат от Азия :lol: ), както и че славяните не били войни (човечецът не е чувал за Юстиниан и неговите защитни укрепления, които да го пазят от славяните. Ама те сигурно са искали да го любят, не да воюват с него....)

Иначе е видно, че биологично сме по-близки с останалите балкански народи, отколкото с поляци, руснаци и тн., но това си има съвсем немитично и небезумно обяснение, това ми беше мисълта....

 

Ако е ходил някой из Италия и Гърция ,хич не е нужно да е академик за да разбере,че сме (българите де) си по-близки с италианците и гърците отколкото със славянските народности.

Хайде от начало ,щото все има  некой недоразбрал.(Моето мнение в случая)

И понеже бивам цитиран.

 

Хич не иде реч (Във моето мнение по въпроса) за генетични мешавости ,академични трудове, кой е по-славянин и прочие.  Ами за лично наблюдение в дадените държави.

 

Иде реч за близост в манталитета ,общуването ,битността, визуално сходство във външността на хората у нас и при южните народи.

Ако сте ходили примерно в северна Гурция или в южна Италия намирате ли съществена разлика (виж горния ред)  между хората там и хората тук, затова мисля ,че сме си по-близки с южните отколкото със северните (като уточнявам,че не съм ходил там) нации.

 

:);)B)

 

Хайде със здраве,че не обичам дългите писаници.

Редактирано от theo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като казвам че няма Българска империя не означава че не признавам и не се прекланям пред постиженията на Симеон Велики и хан Кубрат и цар Борис и цар Петър и т.н. Обаче нашата империя и нашите победи и постижения не могат да се сравняват с Римската империя, с епохата на Царя слънце във Франция, на кралица Елизабет 1 , китайската империя, империята на инките, египетските фараони и т.н. Просто искам и България и изобщо българския народ  да стане толкова известен колкото и тези нации.  Естествено българския народ е дал много на света обаче ми се ще по голям процент от човешкия род да го знае и признае!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.