Прескочи до съдържание

Слънчево затъмнение в Южна Америка


neuromancer

Препоръчани мнения

След като не видях затъмнението в България 1999, заради казармата, това в Турция го пропуснах и аз не знам защо (по-скоро не ми се шофираше сам до Кападокия), а гледките щяха да са интересни, за Великденския остров се издъних много сериозно с организацията , а Щатите миналата година заради визата не съм ги мислил сериозно остават 2 възможности - 2 юли 2019 и 14 декември 2020 в Чили и Аржентина.

 

Хич не мога да планирам толкова напред, нонещо взе да ме гложди, че в случая май трябва, пък и плановете винаги може да се променят впоследствие. Та, първо се чудя кое да избера.

2.07.2019

eclipse2019.png

или тук в динамичен вид

 

 

14.12.2020

eclipse2020.png

или тук

Кога и къде е въпроса? От моя гледна точка второто е по-подходящо, защото се пада в неучебно време, ваканцията тук почва около 13 декември. тоест мога да отида с децата, на които се надявам да им е интересно (ще са на 9 години). Освен това като ще е гарга да е рошава и може да се направи едно по-дълго пътуване из Чилийска Патагония с езерата и фиордите, където може да се снимат и пейзажи... От аржентинска страна ми изглежда по-постно. Някакви предложения за интересни места около трасето?

Първото пък е по-интересно с това, че е по-близо до залеза и вероятно ще е по-атрактивно, пък и може да се снима някакъв странен пейзаж със затъмненото слънце ниско до хоризонта. За целта трябва да се отиде около Буенос Айрес, което пък значи, че освен мен там ще има още няколко милиона души излезли от града с тази цел.

Ако избера второто и нещо стане издънка с организацията, вече край, други затъмнения няма в близките години, така че най-вероятно ще пробвам и двете, та ако нещо стане да имам поне едно :)

2 юли е в учебната година, 1-2 дена отсъствие няма да са проблем предполагам, обаче трябва и жената да си вземе отпуска, иначе ще трябва да ходя сам... Ако ще съм с децата ще бъде за малко и няма да има много време за разглеждане.

Та, някакви идеи за интересни места за посещение около трасетата на затъмненията? Или някой да се ентусиазира да ги види?

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз съм ентусиаст за Чили, но ще видим, аз и за Норвегия бях ентусиаст :)

 

Иначе в твоя случай, провери какво е статистически времето. Да не се окаже, че някое от затъмненията се пада в почти гарантирано облачно време, неприятно ще се получи. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз и времето гледах, то за всичко някой се е сетил и проучвания е правил, примерно тук за 2019 и тук  за 2020, с процент облачност по линията на затъмнението, релеф...

От всичко излиза, че за 2019 слънцето ще е поне отчасти под хоризонта, ако се наблюдава откъм Буенос Айрес, пък и облачността е по-голяма. Съответно близо до Андите облачността е много малка, така че или там, или в Чили. 

Като цяло и климатично второто затъмнение е по-добре, само дето нещо ме гложди да не стане нарочно да не отида на първото, а не успея по някакви причини за второто :) 

От фотографска гледна точка най-яко ще е първото, защото е ниско и може да се включат елементи от пейзажа. За целта или Чили или ще се лети до Мендоса или в краен случай Росарио.

Връзка към коментар

Много е хубаво затъмнението да се гледа на място където има много птици и други животни. Аз гледах пълно слънчево затъмнение от един хълм до езерото Балатон в Унгария в компанията на хиляди ентусиасти. Слънцето постепенно изчезваше, но до последния момент беше светло. Когато изведнъж слънцето изчезна и остана само короната, изведнъж стана много тъмно, птиците и животните изведнъж утихнаха, а хората издаваха само плахи звуци Уау и щракаха с фотоапаратите. След като затъмнението свърши и слънцето се показа, тълпата започна да пляска все едно е свършило едно представление в театъра, но това наистина беше един величествен театър на природата...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 17.02.2018 г. в 11:27, neuromancer каза:

След като не видях затъмнението в България 1999, заради казармата

Има и по-зле :(

А аз не го "погледнах", буквално!

Заради " Денят на трифидите " на Дж.Уиндъм и псевдо дежаву сън/кошмар по време на предното пълнолуние току преди това :(:(

Най-смешното беше, че бяхме доста хора от Варна и гости от Ирландия и отидохме специално до Калиакра да го гледаме мах добре.

А аз мижах през очилата и гледах настрани :)

Така че следващото просто ми е задължително...

 

  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Ами аз мисля да атакувам Чили с Аржентина като резервна дестинация. В Чили имам приятели във Валпараисо, което е относително близо до пътя на затъмнението, може би в комбинация с Патагония, пък каквото стане. Със сигурност ще държа в течение с плановете. @Добри също да му мисли. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 11 месеца по-късно ...

Вчера блуждаех из интернет с идеята да проуча самолетните билети и други подробности относно затъмнението през юли. Попаднах на изключително любопитен и подробен сайт, който обяснява какви са шансовете за хубаво време, най-добрите места за гледане, както и към коя местна алкохолна напитка да се насочите, ако изпуснете затъмнението поради дъжд/облаци 🙂

 

http://eclipsophile.com/total-solar-eclipse-july-2-2019/

 

Доста е дългичък материала, много непознати думи имам, ама общо взето подразбрах, че се пада в пика на дъждовните дни и макар и да има 1-2 затънтени местенца на завет, където шансовете са прилични, май-май не ми се рискуват толкова пари...

 

оф, @neuromancer е пуснал баш същия сайт по-нагоре. Нищо де, не пречи да повдигнем темата да видим дали има ентусиасти 🙂

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Георги каза:

май-май не ми се рискуват толкова пари...

🙂

И да не е сегашното, ей го къде е 2026-та, ще се изтърколят бързо годинките :wink: ... и отскачаш до Валенсия, Майорка или Ибиса през август да гледаш затъмнение. 

image.png.c0d1e793d3f5e8f44992eded9ac2649f.png

Аз, като по-дърт, имам добър спомен от затъмнението през 1999г. та не ми е чак голяма тръпка, обаче друго ми е интересно - май и преди е ставало дума - дали може да се намери някой подходящ редовен полет, който да пресича следата на затъмнението в подходящото време и с място до прозорец от правилната страна, да се наблюдава затъмнението от самолета, над облаците.

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Фичо каза:

Аз, като по-дърт, имам добър спомен от затъмнението през 1999г. та не ми е чак голяма тръпка, обаче друго ми е интересно - май и преди е ставало дума - дали може да се намери някой подходящ редовен полет, който да пресича следата на затъмнението в подходящото време и с място до прозорец от правилната страна, да се наблюдава затъмнението от самолета, над облаците.

 

Не помня дали покрай норвежкото затъмнение не обсъждахме, че се правят специални полети с тая цел: https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/2019-eclipse-flight/

 

Ей това май е интересна статия: https://www.livescience.com/60138-watch-solar-eclipse-from-airplane.html

Ъглите на наблюдение също са важни 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , Георги каза:

Не помня дали покрай норвежкото затъмнение не обсъждахме, че се правят специални полети с тая цел: https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/2019-eclipse-flight/ 🙂

Да, само че режат глави с цените на тия полети, аз затова се чудех за редовен полет.  
В Европа, например има толкова много полети, че вероятно с добро проучване и малко късмет може да се уцели подходящ полет. 
И, разбира се, ако ъгълът е подходящ. 

Ето къде сме го обсъждали

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...
На 20.02.2018 г. в 8:40, Георги каза:

Ами аз мисля да атакувам Чили с Аржентина като резервна дестинация. В Чили имам приятели във Валпараисо, което е относително близо до пътя на затъмнението, може би в комбинация с Патагония, пък каквото стане. Със сигурност ще държа в течение с плановете. @Добри също да му мисли. 

Жоро, в Чили ли си? :smile3:
 

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.