Прескочи до съдържание

Обиколка на Исландия за 14 дни


w0rf

Препоръчани мнения

След 3 години чудене и колебание, най-сетне се престрашихме. Тропнахме с крак, купихме самолетни билети (че да не се откажем пак) и..мечка страх мен не страх.

За последните 3 месеца успях да препрочета всяка тема по няколко пъти, съпругата ми и тя,. Дойде момента, в който искам да се обърна за съвети и мнения относно плана.

Предварително казвам, че знам, че графикът е нереалистичен на пръв поглед, но имайки предвид времето там, немалко неща ще отпаднат.

Престоят ни ще е половината Септември. И двамата не харесваме особено тълпи (за мен тълпа са 10+ човека, особено когато снимам) и искахме да избегнем силния сезон, но не искахме и денят да е прекалено къс.

 

Понеже копирам информацията от ексел, ето какво означават различните полета и числа

 

Спирка         по кои пътища минаваме (всичко, което няма номер е unknown)             

 

Отделно сме смятали разстоянието между всяка точка + времето нужно за път + времето, което мислим да отделим за спирката.                                                 

 

Ден1

Кацаме краят на август със полет на Луфтханза късно вечерта. Час след това взимаме колата от Thrifty (мнението на П.Кръстев натежа) и отиваме да "спим" във A. Bernhard Guest House (давам имената за бъдеща референция ако някой се чуди) за около 190лв.

 

Viking World Museum city-bound
Hafnarberg city-bound - 44 - 425 - black road
Gunnuhver - Reykjanesviti - Valahnúkamöl black road - 425 - unknown gravel road
Brimketill unknown gravel road - 425 - on foot
Blue Lagoon on foot - 425 - unknown gravel road  <==Тук само ще пощракаме отвън
Krýsuvík unknown gravel road - 425 - 43 - city-bound - 427 - 42
Lake Kleifarvatn Car Park 42
Reykjadalur 42 - 427 - 38 - city-bound - unknown gravel road
Brekkugerdi Guest House (210лв) unknown gravel road - city-bound - 1 - 35 - 31 - city-bound

 

Ден2

Skálholt Cathedral city-bound - 31 - unknown gravel road
Bruarfos  unknown gravel road - 31 - 35 - 355 - 37 - unknown gravel road
Geysir  unknown gravel road - 37 - 35
Gullfoss Parking 35 - uknown gravel road
Haifoss  uknown gravel road - 35 - 30 - 32 - 332
Keldur turf house 332 - 32 - 30 - 1 - 264
Gljúfrabúi  264 - 1 - 249
Seljalandsfoss  249
Mountain Queen Guesthouse (260лв) 249 - 1 - uнknown gravel road

 

 

Ден3

Skógafoss  uknown gravel road - 1 - uknown gravel road 
Solheimajokull  uknown gravel road - 1 - 221
Dyrhólaey Arch 221 - 1 - 218 - on foot
Kirkjufjara beach on foot - 218
Reynisfjara  218 - 1 - 215 - on foot
Reynisdrangar  on foot
Hjörleifshöfði cave on foot - 215 - 1 - unknown road
Myrdalssandur  unknown road - 1
Laufskálavarða  1
Eldhraun  1 <== просто ще спрем по пътя
Fjaðrárgljúfur  1 - unknown road
Hvoll Guesthouse (280лв) unknown road - 1 -  unknown road

 

Ден4

Kirkjugólf  unknown road - 1 - 203
Stjornarfoss  203
Foss a Sidu 203 - 1
Dverghamrar  1 - unknown road
Svartifoss  unknown road - 1 - 998
Svínafellsjökull  998 - 1 - unknown road
Hofskirkja  unknown road - 1 -  unknown road
Jökulsárlón  unknown road - 1 -  unknown road <== Не сме резервирали билети, защото не знаем кога ще успеем да пристигнем
Höfn, Sauðanes Guesthouse (160лв) unknown road - 1 -  unknown road

 

Ден5

Vesturhorn  unknown road - 1 -  unknown road
Hvalnes Lighthouse unknown road - 1 -  unknown road
Litlanesfoss  unknown road - 1 - 939 - 95 - 931
Hengifoss  on foot
Seydisfjordur  931 - 95 - city-bound - 1 - 93 - 
egilsstaðir, Country House Tokastaðir (140лв) 93 - 94 - unknown road

 

Ден6

Dettifoss unknown road - 94 - city-bound - 1 - 864
Selfoss on foot
Hafragilsfoss 864
Asbyrgi(Botnstjörn lake) 864 - 85 - 861
guesthouse Grímsstaðir á Fjöllum (2x274лв) 861 - 85 - 864

 

Ден7

Krafla  864 - 1 - unknown road
Leirhnukur  unknown road
Namafjall (Namaskard) unknown road - 1 -  unknown road
Grjótagjá cave unknown road - 1 -  860
Hverfjall  860 - 848 - unknown road
Dimmuborgir  unknown road - 848 - unknown road
Höfði  unknown road - 848
Skútustaðagígar  848
guesthouse Grímsstaðir á Fjöllum 848 - 1 - 864

 

Ден8

Góðafoss  864 - 1 
Aldeyjarfoss  1 - 844 - 842 - F26
Hjalteyri  F26 - 842- 1 - 82 - unknown road <== Последният тур за деня е в 3 следобед та ще трябва да се разбързаме
Akureyri  unknown road - 82 - 1
Hjaltastadir guesthouse (190лв) 1 - 76 - unknoiwn road

 

Ден9

Glaumbær turf houses (Skagfirtinga) unknown road - 76 - 1 - 75
Kolugljúfur canyon 75 - 1 - 715
Icelandic Sorcery & Witchcraft Museum 715 - 1 - 68 - 61
Arctic Fox Centre 61
Ísafjörður, Fjarðarstræti 39 (210лв) 61 - city-bound

 

Ден10

Dynjandi  city-bound - 60 - unknown road
Rauðisandur beach unknown road - 60 - 62 - 612 - 614
Búðardalur, the Castle guesthouse (210лв) 614 - 612 - 62 - 60

 

Ден11

Eiriksstadir-Viking Longhouse 60 - 586
Helgafellssveit/Helgafell Church 586 - 60 - 54 - unknown road
Berserkjahraun Lava Field unknown road - 54
Grundafjordur Kirkjufell 54 - city-bound
Kirkjufellsfoss Parking Lot city-bound - 54
Ólafsvíkurkirkja/Bæjarfoss 54 - 574
Skarðsvík Beach  unknown roads
Svörtuloft  unknown roads
Hólahólar crater  unknown roads
Djúpalónssandur beach  unknown roads
Arnarstapi Guesthouse Snjofell (220лв) unknown roads

 

Ден12

Bárðar Saga Snæfellsáss Statue /Gatklettur cliffs on foot
Hellnar  unknown roads
Rauðfeldsgjá Gorge(ravine) unknown roads
Búðakirkja  unknown roads
Bjarnarfoss  unknown road - 54 - unknown road
Ytri Tunga Beach  unknown road - 54 - unknown road
Gerðuberg Cliffs  unknown road - 54 - unknown road
Borgarnes HI Hostel (145лв) unknown road - 54 - 1 - city-bound

 

Ден13

Grábrók Volcano city-bound - 1
Deildartunguhver  1 - 50 - unknown road
Hraunfossar/Barnafossar unknown road - 518 - unknown road
Þingvellir National park  unknown road - 518 - 512 - 50 - 52 - 550 - 361
Mosfellsbær, Iceland Wellness  361 - unknown road - 36 - city-bound

 

Ден14

Rauðhólar 1 - 408
Reykjavik 1 - city-bound
Grótta Lighthouse 

city-bound

 

Оставяне на колата към 10 вечерта и обратен полет

 

 

Колата е Форд Куга AWD с ръчни скорости (или подобна) като съм проверил дали не минавам по някой забранен път (май не), всичките нощувки са запазени (а тези в airbnb и платени), но поне са със опция за безплатен отказ.

Откъм храна не сме го мислили много. По-скоро смятаме да караме основно на сандвичи и консерви (за алкохол да не говорим).

Понеже имам страх от губене (има ли такава фобия?) съм се подсигурил със таблет (платен сайджик), 2 телефона с роуминг (гугъл мапс + османд) и си чакам хартиената карта в трифти.

Ще ми се да питам и какво да си нося за предпазване на фотографската техника (хем е много, хем е скъпа ;/) покрай водопадите? Не ми се е налагало да снимам покрай голям водопад, а не вярвам само един метнат найлон отгоре да е панацея. 

 

Има и камара други детайли и детайлченца, но предполагам ще изскочат един по един.

 

Тук е момента да спомена Добри, благодарение на който този път не се отказах, П.Кръстев (ако не беше твоята карта....абе благодаря!), Георги, Деница и Raybeez.

 

И след като приключих с посвещението :) благодаря предварително за отделеното време, 'щото като гледам тази година сме се юрнали доста хора натам :) 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 3
Връзка към коментар

Ако не ти е проблем надраскай го маршрута на една карта, че така написано предполага да знаем всички населени места и пътната им мрежа наизуст. Което е факт за доста от нас де, аз се изненадвам че мога голяма част от маршрута да си го представя, но съм сигурен че на много хора им е кодиран :)

 

След като колата ти е 4х4, вероятно в началото на септември повечето F пътища ще са отворени, така че не би трябвало да имаш проблеми дори по тях. Следи все пак как са условията. 

 

Ужасни усилия трябва да положиш за да се изгубиш, път 1 е ясен, но дори и страничните отбивки от него, които ще хващате са добре маркирани. 

 

За храната е така както си го представяш - основно ще ядете фаст фуд в бензиностанции и крайпътни кафетерии. Което звучи по-лошо от колкото е, почти на всички места има хубави вкусни порцийки приготвени на място с агнешки пържоли, топла супа и т.н. Хотдоците са ясни. Другото ще е каквото си накупите от супермаркета. Но при всички положения храната в Исландия извън Рейкявик е нещо като задължение, което трябва да се отметне, а не някакво гурме изживяване и е добре, че го приемате и вие така. 

 

Другия ми съвет е да не изпадаш в супер детайлно планиране. Страхотно е да си запознат къде какво има, ама ако почнеш да препускаш да видиш всичко, първо ще е много изнервящо, второ е невъзможно, защото няма как да видиш "всичко" в Исландия. Въпреки че вашият престой е по-дълъг от този на повечето хора. 

 

Плана ми изглежда добре така на сляпо, ще коментирам повече после, като си го визуализирам малко. 

Връзка към коментар

Ще гледам да го нахвърлям тази вечер ако мога. 

За губенето може би не съм се изразил достатъчно добре.  Даже може би е по-скоро свързано със вторият съвет. Не че предпочитам да карам като стрелка на часовник по плана, но предпочитам да държа всичко под контрол и да няма непредвидени ситуации (или поне не прекалено):)

Знам, че на доста хора това им звучи скучно, но...все трябва да има и такива :)

Редактирано от w0rf
Връзка към коментар

Аз мога да ти подскажа за едно гурме изживяване извън Рейкявик - вечерта в Ísafjörður може да отидете на рибен ресторант, според местните е най-добрият в цялата страна. Казва се Tjöruhúsið и се намира в самия край на пристанището, в една от историческите дървени къщи. Сервира се на принципа на бюфет, но само с рибни деликатеси. По-скъпо е да се отиде на вечеря, отколкото за обяд, но си струва, може да видиш ревютата в tripadvisor:

 

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189967-d1099110-Reviews-Tjoruhusid-Isafjordur_Westfjords_Region.html

 

Ако предпочитате по-бюджетно, но все пак вкусно хапване, тогава задължително пробвайте пицата и сладоледа в Hamraborg, намира се в самия център:

 

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189967-d6772428-Reviews-Hamraborg-Isafjordur_Westfjords_Region.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

С две ръце съм за рибния ресторант. 

Понеже предпочитам неща, които не съм ял (или места където не съм ял) този ден явно ще ми е разтоварващ :)

С пица може да се заредим за следващият ден.

Благодаря за прдложенията!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега се сетих нещо - ще ми трябват ли пари на ръка където и да е?

Почти навсякъде срещам мнения, че не. Може и така да е, просто ми е трудно да си представя, че дори на Helgafell собственикът ще ме чака със пос терминал.

Връзка към коментар

На мен програмата ми изглежда доста стегната и добре разпределена. Естествено, няма да видите всичко и от някои от по-натоварените дни ще задраскате част от нещата, но няма как. Сами ще прецените когато видите как се движите. 

 

Ден 3 е доста натоварен и явно вече сте запазили нощувката, но може би щеше да е по-добре да отседнете в близост до Вик и останалите забележителности на изток от града да ги включите в ден 4. Качването до скалите Latrabjarg открива страхотни гледки към Dyrholaey и Reynisfjara. Ако имате късмет може да видите и някой пъфин, по принцип към края на Август излизат в океана, но началото на Септември също може да се види. 

 

П.С. Пари на ръка няма да ти трябват. Аз нямах нито една крона като стъпихме там. На първия къмпинг жената ни каза, че таксата от 100 крони трябва да се плаща в брой, затова изтеглих 3000 ISK. В последствие се оказа, че дори и таксата може да се плаща с карта, а тези 3000 ISK ги покарчих на летището за да не си ги донеса в България :) 

 

 

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

Ами всеки бизнес, било то и съвсем малък, си има пос терминал, единствено на някои места може да ви трябват монети за тоалетна - обикновено има оставени кутии, където сам да платиш. Сещам се, че в някои църкви по същия начин може да си купиш картички - до стелажа има оставена кутия и се разчита на това, че ще си пуснеш монетите, преди да си вземеш нещо, така е и на щанда с домати при Deildartunguhver. А за ресторанта е добре да направиш резервация 1-2 дни предварително. 

Връзка към коментар

Да, видях, че в трите национални парка са абсолютно забранени (стандартно и около летища, градове и обекти с национално значение). Това, което ме обърква е, че някой по-малки паркове се водят част от по-големите, а други не :)

Предполагам ще разбера по глобите...

Връзка към коментар
преди 9 минути , w0rf каза:

Да, видях, че в трите национални парка са абсолютно забранени (стандартно и около летища, градове и обекти с национално значение). Това, което ме обърква е, че някой по-малки паркове се водят част от по-големите, а други не :)

Предполагам ще разбера по глобите...

Шансът да те глобят е минимален, Исландия е сигурно най-неполицейската държава, в която съм бил и освен ако не са сложили дежурен полицай до забележителностите (което много ме съмнява) едва ли ще е проблем. Но става въпрос за друго - за уважението на техните правила и за уважението към останалите пътуващи, които искат да се наслаждават на природата в тишина без да се разсейват от бръмчалка над главите им. Като отидеш на място ще ме разбереш, сигурен съм :)

 

Вятърът също може да е брутален и изненадващ и дрончето да отиде зян без да усетиш. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При положение, че с дрон не трябва да се минава над хора (особено ако са в група), няма как да преча. Ако вдигам то ще е нависоко и отстрани. 

Чувствителен съм на тема "не пречи на останалите", защото знам какво е да чакаш пред статива 20 минути докато някой обикаля в кръг със око залепено за визьора или не му харесват 20 поредни селфита с муцки :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, вятърът не е за подценяване, без значение от месеца, може да е много силен. Пускам ти видео на един мой приятел влогър, който е снимал с дрон над Þingvellir, но той е местен и си е изкарал някакво разрешително:

 

 

Връзка към коментар

Noted :)

Между другото, някой да има скорошни цени на храни от Бонус или други магазини? Сигурно вече звучи като прекалено дълбаене, но ми се иска да знам горе-долу какво да очаквам като разход там. Както знаем не е евтино, а при едно по-продължително посещение това става голямо перо :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Проверих относно разрешителното. Направо не си заслужава ако си любител :)

Между другото, да минем към другата тема? имам чувството, че почвам да дублирам дискусията тук :)

Редактирано от w0rf
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 34 минути , w0rf каза:

При положение, че с дрон не трябва да се минава над хора (особено ако са в група), няма как да преча. Ако вдигам то ще е нависоко и отстрани. 

Чувствителен съм на тема "не пречи на останалите", защото знам какво е да чакаш пред статива 20 минути докато някой обикаля в кръг със око залепено за визьора или не му харесват 20 поредни селфита с муцки :)

А, въобще не ми е била идеята да ти чета някъв морал :) Още повече, че дронването е сравнително нова сфера и не бих казал, че има изцяло изградени общоприети общенствени норми на поведение. Аз самият напуснах една исландска група във фейсбук с хубави снимки, защото все по-често зачестиха коментари за тъпите олигофрени туристи и т.н. 

 

Мисълта ми по-скоро беше, че това бръмчене може да наистина да развали впечатлението конкретно в Исландия. Аз като цяло съм фен на природния туризъм, но има само две места, на които съм бил и си представям че може да е проблем - Исландия и Долината на смъртта в САЩ. Особено на второто тишината наистина е оглушителна.

 

Ще прехвърля по-късно дискусията :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 20/02/2018 в 10:05, w0rf каза:

Noted :)

Между другото, някой да има скорошни цени на храни от Бонус или други магазини? Сигурно вече звучи като прекалено дълбаене, но ми се иска да знам горе-долу какво да очаквам като разход там. Както знаем не е евтино, а при едно по-продължително посещение това става голямо перо :)

 

Здравей, можеш да погледнеш тази брошура с цени: https://www.aha.is/verslun/netto-mjodd , за да се ориентираш горе-доло за текущи цени. Bonus са една идея по-евтини. Основно от тях и Netto пазарувахме. Опасност от изгубване по исландските пътища не би трябвало да имаш, така-че не се притеснявай излишно. Книжни пари също няма да са ти необходими, навсякъде плащахме с карти.

Редактирано от Росен Василев
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Привет, повечето неща сте ги отметнали, но искам да споделя нещо - моите наблюдения за цените в супермаркетите - според мен са съпоставими с цените във Франция. Ако решите да се храните малко по-бюджетно, препоръчвам да си вземете маринована херинга (аз предпочитах тази с къри) и техния черен, сладък хляб, който леко напомня кекс. Адски засищаща комбинация и доста вкусна за мен. Даже бих искал да си намеря и в България.

 

За фотоапарата - аз ползвах дъждобран за фотоапарати и съм доволен от него, когато вали или съм около водопад. 

Аз лично използвам такъв: http://dynaphos.com/product/28/205/1827_camera_rain_cover

 

Естествено, трябва да сложиш сенник, за да няма пръски по лещата и да се вземе нещо за почистването на лещата от пръски.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Доста се забавих с обещаното чертане на маршрута. 

То и още не е готов, но надявам се това, с което се занимавах досега да е полезно не само за мен но и за всички тръгнали към Исландия:

 

https://drive.google.com/open?id=1FDhr54YKWNKE7xaNf_uIb1JVweVat3mk&usp=sharing

 

Картата е правена на база друга такава изровена от интернет, но по-стара.  Разликата е, че прерових сайтовете на магазините вътре, за да махна/добавя/преименувам всички промени. 

Логата са дребни, но не ми се играеше да режа... :)

Връзка към коментар

Във връзка с този маршрут, да питам между другото. Защо всички избирате в Източна Исландия прекия път насевер 939 + 95 почти без забележителности, и без да се спестява кой знае колко, а вместо това не минете по далеч по живописния, интересен, пуст и океански крайбрежен път, който съм дал в червен пунктир. Верно, леко заобиколен е, но си заслужава повече от всичко. Това е може би един от най-невероятно красивите късове от Исландия. Тук има пирамидални фиорди край Breiðdalsvík, ерозирали вулкани, прекрасна река със сьомга, геоложки център, музейче, конни турове, един страхотен връх, идилични брегове с фарове... океана е осеян с местенца за слизане до скалите и тревата на брега с паркинг горе, минава се покрай музея на минералите и покъртителните планински пейзажи на Stöðvarfjördur с "каирната на вещицата", после по пътя е прекрасният френски град Fáskrúðsfjörður, острова на пъфините Skrúður с пещерата (гледките са убийствени за снимки!), а после и водопада Búðará и любовната пътека "Love lane" в Reyðarfjörður.

 

 

Screenshot from 2018-04-03 17-03-30.png

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Е, прибрахме се 🙂

Още не можем да свикнем, че обикаляме по тениски.

Тепърва ще обработвам всичките материали, а и + останалите перпетии, през които минахме, май по-добре да ходя в секцията за пътеписи.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 21 часа, w0rf каза:

Е, прибрахме се 🙂

Още не можем да свикнем, че обикаляме по тениски.

Тепърва ще обработвам всичките материали, а и + останалите перпетии, през които минахме, май по-добре да ходя в секцията за пътеписи.

Айде събери си акъла и чакаме разказ и снимки. Не допускай грешката спомените ти да поизветреят 🙂

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.