Прескочи до съдържание

За обикалянето и клишетата - сред градовете и пътешествениците


Препоръчани мнения

Бележка на Георги: темата е отцепена от темата за Берлин, след като се отклони от основната тематика в посока дискутиране на плюсове и минуси на дългите разходки пеша, и дали като пътешественици, които уж разчупват клишетата понякога не попадаме централно в други такива. 

 

Аз пък друго не мога да разбера... Защо град като Берлин трябва да се обикаля пеша? Може би съм деформирана от децата и пътуванията с тях, но пък винаги гледам да използвам транспорта за предвижване за всичко над километър. Така и така вечер се връщаме гроги и сме навъртяли достатъчно километраж само от обикалянето на самите забележителности, че да си причинявам и допълнително неудобство от обикалянето... Ако не ви се дават пари за Хоп оф, хоп он автобусите, то в Берлин из основните забележителности има чудесно уреден градски транспорт. Мисля, че автобус 100 от Берлин зоо дублира голяма част от обиколката на туристическите автобуси.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз пък друго не мога да разбера... Защо град като Берлин трябва да се обикаля пеша? Може би съм деформирана от децата и пътуванията с тях, но пък винаги гледам да използвам транспорта за предвижване за всичко над километър. Така и така вечер се връщаме гроги и сме навъртяли достатъчно километраж само от обикалянето на самите забележителности, че да си причинявам и допълнително неудобство от обикалянето... Ако не ви се дават пари за Хоп оф, хоп он автобусите, то в Берлин из основните забележителности има чудесно уреден градски транспорт. Мисля, че автобус 100 от Берлин зоо дублира голяма част от обиколката на туристическите автобуси.

 

Ще ти обясня. Когато сме с деца, се придвижваме от точка А до точка Б по най-краткия път. Обаче като бяхме по-млади и безгрижни, разстоянието от точка А до точка Б се взимаше в посоката през Я, Ю и т. н. до Б. Духът на един град се усеща когато си на крак. Вярно, че в Лондон и метрото е част от забележителностите, но когато се загубиш, потънеш в града, "off-the beaten track", можеш да усетиш града, да му се насладиш. Като съм сам имам уникален капацитет на придвижване. Ама когато съм с ремарке нещата стоят по друг начин.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Тук условието все пак е да се види Берлин за 2 дни и половина... То ако има човек 10 дни да мине през ю по посока за Б, но в случая трудна работа... Какъв точно дух ще усетиш докато за да видиш 5 забележителности ще ти е излязал въздуха и следващите 10 ще ги гледаш на снимки в нета... И изобщо какъв дух успявате да усетите на някакво място като сте там за 2-3-5 дни... Като видя някой седящ на някое кръчме да гледа случващото се наоколо без да участва в него щото видиш ли се потапял в атмосферата направо се чудя вярват ли си тези хора, не си ли вярват... Аз лично не им вярвам... Духът на един град се усеща като поживее човек там, не като отиде на туризъм...

Аз например останах в Берлин 6 дни и не успях да видя Пергамон... На пъпа ми е излязал вече та сега ще поправя грешката, но погледнато от висотата на времето можех да си спестя мотаенето пеша и сега да не повтарям берлин 5 месеца по-късно...

Иначе Лондон е в страни от темата...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз пък друго не мога да разбера... Защо град като Берлин трябва да се обикаля пеша?

Не само за Берлин , а навсякъде - по една много проста причина - за да мога да го разгледам в моя си ритъм!

- виждам интересна фасада - искам да спра, да я поогледам, да я снимам;

- чувам интересни улични музиканти - спирам да послушам;

- долавям приятно ухание на кафе - влизам да пия едно;

- забелязвам живописно вътрешно дворче или пасаж - влизам да го разгледам;

- озовавам се пред хубава книжарница - влизам да се поровя в книгите;

- допива ми се бира - влизам да глътна една наливна;

и т.н.

Пък ако стигна до някой по-скучен район, или бързам да се добера до определено място - нищо не пречи да се кача на съответния автобус/ес-бан/метро ...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Фичо, и обикаляш без план какво искаш да видиш, а тръгваш ей така търсейки интересно дворче, книжарница или фасада?

И ако имаш 2 дни и половина за Берлин за първи път в случая предпочиташ да пиеш кафе, вместо да видиш пергамон или предпочиташ да влезнеш в някое дворче и да изпуснеш да видиш Бранденбургската врата?

Явно аз съм сбърканата, но аз отивам в конкретен град с план минимум, които искам да видя. Този план минимум включва 10-25 км само навъртени из забележителностите като минимум дневно за 10часа. Обикновенно трудно вървя след 5-6 дни така и това е с малки отклонения... Ако се спра до всяка фасада, която ми е харесала или трябва да пропусна половината от нещата, които искам да видя или трябва денонощието да е поне 40 часа... Просто явно аз съм неорганизирана или просто моя план минимум на другите хора е програма максимум... Тези забележителности, които се спрягат по-горе за 2 дни със слушане на улични музиканти, пиене на кафе (да не останеш с впечатление, че не ям или не пия кафе :P ), разглеждане на фасади и вътрешни дворчета може да се види, но определено ще трябва още едно посещение на този град и то да е по-сбито и организирано.

А и ... Тук нали говорим за Берлин все пак и до колкото разбирам за Берлин есента... То ще е толкова приятно времето навън, че ритъма ще е от тръст в галоп ;) . Края на май ми се дръпна... от студ. 10-12 градуса с непрекъснат дъжд. Просто няма нищо по-приятно от това на студено и гадно време човек да обикаля пешком...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А да кажем, че някои хора предпочитат да обикалят по улиците, да разглеждат вътрешни дворове и книжарници и да пият кафе или бира по разни квартални места вместо да видят задължителните забележителности в един град? ;-)

 

Говоря само за себе си, разбира се, но аз предпочитам да не мисля за нито една гледка в даден град като "това, ако не съм го видяла, все едно не съм била там", а по-скоро да реша какво бих правила в този град в случай, че разполагах с времето си там. Ами ясно, че бих се разхождала, защото обичам да вървя и да гледам витрини, фасади и хора. Затова като правило избягвам транспорта. 

 

Специално за Берлин - през пролетта бях там за първи път, пет дни, не отидох в "Пергамон", а вместо това цял един ден се разхождах абсолютно произволно из "Пренцлауер Берг". Е, изобщо не се чувствам ощетена. Дори напротив понеже вместо просто да съм видяла Портата на Ищар и да съм отметнала тази работа като свършена, съвсем неочаквано се влюбих в града и вече знам, че ще се връщам пак и пак там и все някога ще видя и Портата на Ищар. (Това е просто пример, изобщо не искам да омаловажавам посещенията на музеи по принцип.)

 

В тази връзка една интересна случка - когато бях за първи път в Париж, прекарах там повече от 20 дни и не отидох в "Лувър"-а. Имаше толкова много други картини, които исках да видя, в други галерии и музеи, че нито го бях включила в плановете си, нито изобщо имах време после. Естествено това предизвика сериозно недоумение у всичките ми познати, когато им разказвах за почивката, защото така и не можеха да проумеят как пък така не съм видяла "Мона Лиза" като ми е била на една ръка разстояние, така да се каже. Преди да тръгнем за Париж отново, пак за около две седмици, пак започнах да правя планове, пак не ми влезе в сметката този "Лувър" и пак го оставих, мъжът ми умря да се подиграва с мен, че така и няма да съм ходила. И знаете ли какво стана? Предпоследния ден от престоя ни там, на изхода на спирката на метрото при музея, където най-лежерно си седяхме и гледахме как някакъв арабин прави огромни сапунени балони за една група деца, две жени ,напълно непознати, дойдоха при нас и ни предложиха да ни подарят два билета за "Лувъра", защото вече ги били купили и нямали възможност да ги ползват. "Искате ли да видите музея?", казват, "Ето два билета, няма нужда да ни давате каквито и да е пари." Ами, разбира се, благодарих им най-учтиво, взехме билетите и следващия ден го прекарахме в разглеждане на това наистина невероятно място. Ей това е то съдбата. ;-)

 

mmmincheva, хубаво прекарване! Ако имате време, препоръчвам с две ръце да се разходите в "Прецлауер Берг", особено, ако имате някоя неделя - караокето в "Мауер Парк" (за което разбрах от тук и съм страхотно благодарна!) е супер преживяване.

Редактирано от jennie
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Аз съм пътувала и по двата начина - понякога ми се иска да видя максимално за малко време, друг път не ми се ходи по музеи, искам просто да се шляя по улиците, да пия кафе и въобще да безделнича, като между другото видя и някоя забележителност. Първото в повечето случаи е когато знам, че едва ли ще се върна пак, поне не скоро. Второто обикновено е като знам, че пак ще се върна. В Париж съм била сигурно над 20 пъти и срам не срам, обаче не съм  се качвала на Айфеловата кула. Първия път като бях ходих само до Монмартр и Сакре Кьор. Бях там за 2 дни. В останалото време се шлях по улиците, градините, край реката, пих кафе, ядох палачинки със сайдер и т.н. В Лувъра влезнах чак третия път.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Фичо, и обикаляш без план какво искаш да видиш, а тръгваш ей така търсейки интересно дворче, книжарница или фасада?

И ако имаш 2 дни и половина за Берлин за първи път в случая предпочиташ да пиеш кафе, вместо да видиш пергамон или предпочиташ да влезнеш в някое дворче и да изпуснеш да видиш Бранденбургската врата?

Аз като отидох за първи път в Берлин, също не видях Пергамон. Но пък видях толкова много други кътчета, разхождайки се по улиците на града, че още на втория ден бях сигурен, че това няма да ми е единственото посещение там. От тогава до сега не пропускам поне веднъж в годината да мина през Берлин, обикновено и по повече от веднъж на година се случва.

Да не говоря пък за Барселона или Амстердам. Там справочниците дават повече от 40 музея и забележителности. При първото ми посещение в Барселона сигурно съм видял не повече от 4-5, но пък денонощно се разхождах из тесните улички на Barri Gotic, по крайбрежната алея, Placa Catalunya и Placa Espanya. И един горещ вторник следобед реших да отида пеша до Саграда, въпреки че метрото спира точно отпред, без намерение даже да влизам, а само да разгледам и поснимам. И докато вървях бавно натам, и разглеждах всичко по пътя, отново се случи същото - осъзнах, че Барселона не е място за посещение само веднъж. Ако се бях качил на хоп-он за панорамна обиколка, и през останалото време само да препускам от музей на музей да не пропусна някой, какво щях да спечеля? По-скоро да загубя от очарованието, което само Барселона притежава.

Разхождайки се по улиците на градовете успявам много по-добре да усетя къде съм, ежедневието на местните, особеностите на мястото, отколкото по цял ден да съм само в музеите, сред туристи. И като се върна накрая ще знам пак само това, което пише и в справочниците. Нищо повече.

 

Но този мой модел на посещения вероятно е валиден само за Европа. Ако отида в Нова Зеландия, Перу или Япония, сигурно и аз ще гледам да успея да вместя в престоя си повече музеи или забележителности, защото трудно бих се връщал всяка година там за доразглеждане. Но пак бих отделил максимално време и за "потапяне" в местното ежедневие, ако ще да изглеждам като последния глупак в очите на някой.  Няма да съм аз, ако не го направя. :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За мен градовете, които си дал като примери сами по себе си са клишета...

Затова се влиза и в други клишета...

Аз не бих се върнала никъде ако имам пари за някъде другаде... Животът ми е прекалено кратък, че да повтарям едно място 50 пъти ако имам възможност да бъда на 50 други места... повтрям местата като не ме бъркат парите... като сега с берлин... със сигурност не бих се впечатлила толкова, че не съм видяла Пергамон ако билета до там би беше 1000 лева.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
wilks, много неща са клишета в този форум.

Като всички пътешественици сме пичове, които са над нещата, не сме туристи и всичко туристическо ни обижда

Връщаме се по 100 пъти в един град не защото само за там има билети на цена от 30 лева, а защото ни кефи атвосферата и естествено, че бихме видели Барселона 20 пъти вместо да видим Рио, Маями, Занзибар или Мозамбик

Понеже сме пичове спим по мизерни дупки пак заради атмосферата, няма никаква друга причина

И понеже сме пичове не приемаме чуждото мнение дори и то да не е отправено лично към нас

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз не се смятам за пътешественик, типичен турист съм си.  :)

 

Но този мой модел на посещения вероятно е валиден само за Европа. Ако отида в Нова Зеландия, Перу или Япония, сигурно и аз ще гледам да успея да вместя в престоя си повече музеи или забележителности, защото трудно бих се връщал всяка година там за доразглеждане. Но пак бих отделил максимално време и за "потапяне" в местното ежедневие, ако ще да изглеждам като последния глупак в очите на някой.  Няма да съм аз, ако не го направя. :)

Ако това е твоят начин да се кефиш на път, ще го правиш независимо къде се намираш. Човешкият живот няма да стигне да разгледаме всичко, което искаме, важното е да се забавляваме и да ни останат хубави спомени. С всяко следващо пътуване забелязвам, че гледам все по-малко забележителности в градска среда и все повече природа. Това си е моят начин за хубаво прекарване. Не знам дали е клише и не ме интересува. Важното е като си давам парите да ги дам за това, което смятам, че си струва. В началото и аз обикалях с изплезен език, пътеводител и план. Е, да, ама сетивата се пресищат и като видиш 5 катедрали във Флоренция например, на 6-тата вече ти е все тая дали си я видял или не. Та забравете клишетата и задължителните програми тук съм съгласна с Жени и Фичо.  :)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Хаха, какъв страх имат повечето тук да не би изявите им да се окачествят като 'клише'. Не бих се лишила от Айфеловата кула само, за да мога след това да нарека другите, чакащи на опашка 'прости туристи', нито бих казала за някого, който не я е видял, че все едно не е бил в Париж. Всеки има свое светоусещане и подредба на това кое е важно и маловажно.

 

Тесногръдството и надменността в този форум ме изненадват неприятно, обаче.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Хаха, какъв страх имат повечето тук да не би изявите им да се окачествят като 'клише'. Не бих се лишила от Айфеловата кула само, за да мога след това да нарека другите, чакащи на опашка 'прости туристи', нито бих казала за някого, който не я е видял, че все едно не е бил в Париж. Всеки има свое светоусещане и подредба на това кое е важно и маловажно.

 

Тесногръдството и надменността в този форум ме изненадват неприятно, обаче.

Мен ако питаш не е страх от клишетата, а по-скоро всеки с различни думи и по различен начин се опитва да обясни, че в чужбина прави това, което му е приятно на него... Съвсем нормално бих казала. :)  При всеки изживяването зад думата приятно е различно... и нали е форум, и трябва да си чешем езиците...  :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Фичо, и обикаляш без план какво искаш да видиш, а тръгваш ей така търсейки интересно дворче, книжарница или фасада?

И ако имаш 2 дни и половина за Берлин за първи път в случая предпочиташ да пиеш кафе, вместо да видиш пергамон или предпочиташ да влезнеш в някое дворче и да изпуснеш да видиш Бранденбургската врата?

Не разбирам защо тези неща трябва да са взаимно изключващи се? :rolleyes:

Връзка към коментар

Защото, Фичо, имаше условие какво трябва да се види за 2 дни и половина в темата за Берлин и маршрута в посока е над 10 км и това без разглеждане на нищо и с условието, че човек спи на началната или крайната точка. Вие добавихте пиене на кафенце, гледане на дворчета, четене на книжки и потапяне в атмосферата... Чудесно, но как става това за 50 часа, в които се предполага, че се отделя някакво време за сън? Нека бъдем реалисти и не си говорим ей така по принцип. И какво толкова лошо има в транспорта? И честно... ама много честно... наистина ли не използвате транспорт където и да отидете?

Връзка към коментар

на път, явно е нужно да внеса малко уточнения, за да няма недоразумения.

Първо аз не съм пътешественик. Не обикалям градове и държави, само за да ги разгледам, теглен от някаква необяснима нужда за това. Аз имам две хобита, страсти или увлечения, кой както иска да го нарече - самолети и музика, фестивали. И пътувам, за да ги съчетавам. Писал съм го още в представянето си във форума. Никога не съм ходил някъде в държава или град, само колкото да го разгледам - забележителностите, сградите, и музеите му. Не казвам, че някой ден няма да дойде и такъв момент, или че не съм го правил, бидейки някъде за някакво парти, но на този етап не съм на такава вълна. Само Лондон е изключение, но ходенето ми там пък е било по роднинско-приятелски причини. Тоест пак е имало причина, различна от чистия туризъм.

Освен това много рядко съм ползвал друг транспорт за придвижване до някъде, освен самолети. Изключения са влаковете в Германия, Холандия, Испания и Eurostar веднъж двупосочно от Лондон до Брюксел. В този смисъл не съм нито пътешественик, нито турист, нито бакпакър, а по-скоро пасажер.

Спал съм и в хотели, и в хостели, и на палатка, където каквото има свободно и се предлага, предвид това, че по време на големи фестивали не винаги има кой знае колко опции за избор.

Иначе иронията е прекрасен литературен похват, но не мисля, че точно в този форум му е мястото. Има литературни форуми, където умението да си служиш с него ще бъде оценено много по-високо. Стига да го правиш добре.

Мен или мненията ми може да ни определиш като клиширани с лекота и без проблем, въпреки че не съм виждал кой знае колко още други (поне в България), които пътуват само заради посещение на фестивали и концерти. В смисъл не ми дреме кой как ме вижда и определя според критериите и представите си. Но все пак не разбрах какво е "град клише"? Сигурно не съм чел достатъчно, но досега никъде  не съм срещал такова понятие. Та ако е възможно да го дефинираш, или разтълкуваш. Не че ще спра да ходя в такива "градове клишета", но вече ще съм някак по-спокоен като знам, че са такива.

 

Забравих още едно уточнение - до Берлин, както и до Барселона, и до всички други "градове-клишета", в които постоянно ходя, съм летял и за 50, и за 350 евро. По-често второто, защото обикновено е за големи фестове и празници, когато цените са доста завишени. Нищо, че са на 2 часа по въздух от София. Това само за утешение на разочарованието ти, че видиш ли ти какъв срам да си била досега в един форум с разни клошари и прошляци, дето летят само на дискаунт, и спят по миризливи дупки само колкото след това да се пъчат, че са големи туристи и пътешественици. Когато имам цел да стигна до точно определен град по точно определено време, изобщо не ме бърка колко и какви пари давам за това. Така че спокойно, не летиш само ти със скъпи и прескъпи авиокомпании. ;)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Аз не мога да разбера драмата на темата. Нали тук сме се събрали, хора които сами се организират и определят собствен ритъм. Кеф ти пеша, кеф ти с метро, с автобус, корабчета, аз лично използвам всички изброени. И не виждам защо трябва да се спори. Който иска да пълзи, който иска да лети ниско, обикновено това се определя от времето и плана за посещения. Аз обикновено не обичам да бързам и да разглеждам по-диагонал или чисто бройкаджийската. Обичам и да сядам по площадите, и кафе да пия и вечер на кръчма обичам, и като вече съм споменавала, не за да пия, а да ги наблюдавам местните.

Разбира се искам да видя и местните забележителности, на мен са ми интересни. На който не са, да не ходи. Няма да тръгна да го убеждавам. По тази причина обичам да пътувам в по-тесен кръг, че да не ми се дава тон, на кого му се вървяло, на кого не.. Няма правила и се прави така, както на всеки му харесва..

Заджафкали сте се, сякаш сте от един автобус :angry:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Конкретно по темата, не взех веднага отношение, защото дори не разбрах какъв е проблема. Някой не ни харесва стила на пътуване? Ми голяма работа, нали за това сме различни! На конкретния въпрос за Берлин, момичето получи отговор от едни хора, че разстоянието може да се мине пеша, от други хора дори карта нарисувана с местата на различните забележителности, от трети хора, че ако бърза може да вземе хоп оновете, а ако не се кефи на туристически автобуси да вземе еди кой си номер от градския транспорт, който обикаля всички забележителности. Богатство на информацията, красота! Точно за това сме тук! От там нататък авторката може да си прецени кой съвет ще последва. Не можем да предполагаме даил обича да ходи толкова много или има физическата възможност, или пък хората от компанията и ще им допадне това.  

 

Оставих темата за да видя и аз какво точно означава клиширан форум и град, защото по начало сме си многообразие от характери, кой с деца, кой на палатка, кой по каучсърфинг, кой не обича да снима, кой ще отиде само заедна снимка, кой предпочита три прекачвания със самолет, кой предпочита колата, различни чешити от-до. Нищо клиширано не виждам в това многообразие. Да, някоя и друга забележка може да изпадне в неоправдани стереотипи, било то за хоп он автобусите или музейните пасове, ама хайде да не го правим мястото пределно клинично? Всеки от нас би трябвало да може да приеме забележка, била тя и малко по-остра. Важното е информацията да я има налична, от там различните индивидуалности могат да си направят изводите сами!

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Да изплача мъката си.Пътуването пропадна,поради независещи от мен обстоятелства.Може би щеше да ме е по-малко яд,ако това не беше станало в последния момент, поне самолетните билети можехме да анулираме.Ровичках сега за някакви по-евтини полети до/около Дрезден,за да не изгорят и последните нощувки там,но в последния момент е почти абсурд да се намерят

такива.Егати каръщината!

Връзка към коментар

В последния момент е така :(

 

Ако не стане с автобуса, а то при положение, че имаш 2 дни там сигурно няма да ти се занимава просто отложи за следващия път, тъпо...

Връзка към коментар

Автобус? Колкото и да е неприятно.

Пътя е много.От Шумен до София от там до Дрезден,където имаме само три нощувки.Това са 22 часа път.Отделно,че билетите ще направят 800 лв.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.