Прескочи до съдържание

Пътуване с влак във Великобритания - цени и трикове


Георги

Препоръчани мнения

Аз се пробвах да сложа друга карта за една резервация и системата написа, че не съвпадат. Добре, че помних с коя карта бях платила, иначе ще трябваше да сменям докато уцеля. Също така при резервация с paypal не ми прие друга карта.. Отидох на гише и ми издадоха билетите от там.

Връзка към мнение
преди 28 минути , Stryper каза:

при резервация с paypal не ми прие друга карта.

Това ме озадачава. При плащането с PayPal търговецът не вижда коя карта стои зад транзакцията. Дори може да бъде банкова сметка, а не карта.

Връзка към мнение

Може да е било от конкретния автомат, но не ми прие картата. Даже мисля, че използвах тази, с която платих в Paypal. Добре, че гишето все още работеше.

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Днес купувах един лондоски билет през Loco2 (има кешбек през topcashback.co.uk и не начисляват допълнителни такси, т.е цените са точно като на nationalrail.co.uk). Вече и официално бяха подвърдени моите наблюдения, че за вземането на билетите трябва да се използва коя да е валидна карта. Няма нужда да е картата, с която е направено плащането:

 

image.png.c3bd3e6083cb05eace1ff472f7c03d4f.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да добавя и аз моите 2 стотинки по темата: Virgin trains са един от операторите, които продават билети и за всички останали, и то без никакви такси. Има и други популярни сайтове - trainline например, но някои начисляват такси. Освен това интерфейсът на Virgin е супер удобен. Обикновено проверявам гарата и маршрута през сайта на National Rail, а после купувам през Virgin Trains и ползвам или мобилен билет, или разпечатвам на гарата. 

 

Друго, може би по-интересно: Има няколко вида карти за намаление на пътувания с влак, които са за студенти, пенсионери, семейства, двама заедно и тн, но съществува и нещо, наречено Network railcard. Вади се онлайн или на гара, струва 30 паунда и важи една година. С нея основният пътник и още максимум трима възрастни плюс четири деца могат да ползват 1/3 намаление от цените на билетите за влак. Разбира се, с някои ограничения - събота, неделя и празници намалени билети могат да се ползват по цял ден, а през седмицата - само след 10 сутринта. През седмицата има и минимална цена на билет, под която не можете да паднете. Полезно е, че намалението важи и за off peak day travelcards за зони 1-6 в Лондон.

Покритието на картата е предимно в южната част на Англия, можете да го видите тук: https://www.network-railcard.co.uk/about-the-railcard/where-its-valid/ , а повече детайли и възможност за купуване онлайн ето тук:  https://www.network-railcard.co.uk/about-the-railcard/the-benefits/

 

Често цената на картата се избива още с първото пътуване. 

 

Хубавото е, че може да я ползва и сам човек, и с компания (в част от другите карти всички ползващи намалението трябва да са изброени поименно предварително, а тук не е така).

 

Може много лесно да се купи онлайн и да е електронна, т.е. съхранявате си я в приложение. Тогава обаче трябва да си качите и снимка, т.е. няма да можете да отстъпите картата на друг.  Моят съвет е да си я вземете от гара, тогава само си давате името, адреса и отбелязват пола ви. Така можете да я ползвате, докато сте в Англия, после да я дадете на друг магеланец, запътил се натам:)  Разбира се, винаги има риск освен да ви проверят билетите и картата, да ви поискат и документ за самоличност, но на мен за 3 години никога не ми се е случвало.

Електронна или хартиена, изберете сами, но със сигурност си струва да я проучите.

 

Когато купувате билети онлайн или от гара, просто отбелязвате, че имате и карта, посочвате, че е Network railcard и вече виждате цените с намаление. Не се въвежда никакъв неин номер или друг идентификатор, т.е. спокойно можете предварително да купите билетите с намалението онлайн, а след това да си извадите и картата, стига датите на пътуването да го позволяват. 

 

Кратък гид за пътуването с влак в UK, с обяснени всички видове билети и други детайли има на този сайт: https://www.seat61.com/UK-train-travel.htm

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Преди 3 месеца си бях купил мобилен билет през приложението на trainline от летиище Бирмингам до града.

Тъй като не отидох,поисках да ми върнат парите,но още не съм ги получил.

Има някаква такса и кешбек.

 

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Имам следния въпрос: Например, стоя си на съответната платформа на гара Сейнт Панкрас, в Лондон, и чакам влак London St Pancras(STP) to Luton Airport Parkway(LTN). Билета е Off-Peak. Въпросът е - как да се кача в правилния влак с билет  Off-Peak ? Влаковете означени ли са по някакъв начин или на информационното табло се вижда отговора на моя въпрос? Или може би англичаните си знаят в кои часове да ползват Off-Peak  или Anytime . Предварително благодаря!

 

 

Връзка към мнение
преди 3 минути , rdd каза:

Имам следния въпрос: Например, стоя си на съответната платформа на гара Сейнт Панкрас, в Лондон, и чакам влак London St Pancras(STP) to Luton Airport Parkway(LTN). Билета е Off-Peak. Въпросът е - как да се кача в правилния влак с билет  Off-Peak ? Влаковете означени ли са по някакъв начин или на информационното табло се вижда отговора на моя въпрос? Или може би англичаните си знаят в кои часове да ползват Off-Peak  или Anytime . Предварително благодаря!

 

 

https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/tube-and-rail-fares

 

On Tube, DLR, London Overground, TfL Rail and National Rail services in London:

  • Peak fares - Monday to Friday (not on public holidays) between 06:30 and 09:30, and between 16:00 and 19:00
  • Off-peak fares - at all other times and if you travel from a station outside Zone 1 to a station in Zone 1 between 16:00 and 19:00, Monday to Friday

 

Връзка към мнение
преди 6 минути , Гост каза:

https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/tube-and-rail-fares

 

On Tube, DLR, London Overground, TfL Rail and National Rail services in London:

  • Peak fares - Monday to Friday (not on public holidays) between 06:30 and 09:30, and between 16:00 and 19:00
  • Off-peak fares - at all other times and if you travel from a station outside Zone 1 to a station in Zone 1 between 16:00 and 19:00, Monday to Friday 

 

Благодаря, превеждам с Гугъл преводач, но като че ли  пише само от понеделник до петък. За неделя как се разбира.

Връзка към мнение
преди 2 минути , rdd каза:

Благодаря, превеждам с Гугъл преводач, но като че ли  пише само от понеделник до петък. За неделя как се разбира.

Google translate ->

 

В метрото, DLR, лондонски надземни, железопътни линии TfL и национални влакове в Лондон

 

Максимални тарифи - от понеделник до петък (не на официални празници) между 06:30 и 09:30 часа и между 16:00 и 19:00 часа


Тарифи извън пика - във всички останали случаи и ако пътувате от станция извън зона 1 до станция в зона 1 между 16:00 и 19:00 часа, от понеделник до петък

Връзка към мнение
преди 19 минути , rdd каза:

Благодаря, превеждам с Гугъл преводач, но като че ли  пише само от понеделник до петък. За неделя как се разбира.

събота, неделя и празници е извънпиково винаги

Връзка към мнение
преди 19 минути , Гост каза:

Тарифи извън пика - във всички останали случаи и ако пътувате от станция извън зона 1 до станция в зона 1 между 16:00 и 19:00 часа, от понеделник до петък

 

Връзка към мнение
преди 3 часа, neuromancer каза:

събота, неделя и празници е извънпиково винаги

Благодаря!

преди 3 часа, Гост каза:

Тарифи извън пика - във всички останали случаи и ако пътувате от станция извън зона 1 до станция в зона 1 между 16:00 и 19:00 часа, от понеделник до петък

Благодаря! Аз долу-горе си го преведох, но повече исках да питам: Защо има два вида цени и за събота и неделя, след като са извънпиково винаги или по друг начин казано са всички останали случаи.

Например за моя ден - неделя и за около 17, 18 часа, има два вида тарифи - Off-Peak  и Anytime. Кой ще си купи билет от 15 паунда Anytime при условие че има от 10,70 паунда Off-Peak.  

Връзка към мнение
преди 8 минути , rdd каза:

Например за моя ден - неделя и за около 17, 18 часа, има два вида тарифи - Off-Peak  и Anytime. Кой ще си купи билет от 15 паунда Anytime при условие че има от 10,70 паунда Off-Peak.  

Не мога да знам какъв е точно билета, за който говориш - без да го видя изписан на машината, нямам идея какво си избрала, но текста, който ти цитирах отговаря на въпроса ти.

 

Ако избереш неделя, няма да получиш друга опция, освен off-peak и първа класа. Anytime има различна тарифа през седмицата.

 

Поздрави.

 

image.png.2a087c5c5f07c319f6063523d859b91a.png

Връзка към мнение
преди 4 часа, rdd каза:

Например за моя ден - неделя и за около 17, 18 часа, има два вида тарифи - Off-Peak  и Anytime. Кой ще си купи билет от 15 паунда Anytime при условие че има от 10,70 паунда Off-Peak.  

Предполагам че разликата е че оф-пийк билета е с фиксиран час на пътуване за разлика от Anytime. За някои хора е важно да се гъвкави и да могат да хванат първия възможен влак, а не да чакат своя. Или пък се застраховат ако го изтърват.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , vorbis каза:

Предполагам че разликата е че оф-пийк билета е с фиксиран час на пътуване за разлика от Anytime. За някои хора е важно да се гъвкави и да могат да хванат първия възможен влак, а не да чакат своя. Или пък се застраховат ако го изтърват.

Моят опит е с фиксирани часове само при конретни намаления по сравнително дълги линии - Лондон - Манчестер, напр. Тогава даденото намаление е валидно само за този час, но билетът не се равнопоставя на off-peak. Той си е просто reduced fare.

 

Anytime най-вече съм го ползвала в посока централен Лондон - защото не живея в града - там всеки час е бил от значение, но за неделя отново не е валидно - просто си е off-peak. 

Връзка към мнение
преди 8 часа, Гост каза:

Моят опит е с фиксирани часове само при конретни намаления по сравнително дълги линии - Лондон - Манчестер, напр. Тогава даденото намаление е валидно само за този час, но билетът не се равнопоставя на off-peak. Той си е просто reduced fare.

 

Anytime най-вече съм го ползвала в посока централен Лондон - защото не живея в града - там всеки час е бил от значение, но за неделя отново не е валидно - просто си е off-peak. 

Rainy, благодаря за отделеното време.  Твоята  картинка по-горе и аз я видях от съответния сайт, но имах предвид тази, може би не я разбирам, не съм извършвала стъпките до края, за да видя дали са активни по-скъпите билети:

image.png.e38df9632a61176c6fb8a3eafe78ae32.png

Връзка към мнение

Евтиният билет пише, че е semi-flexible. Предполагам, че се изключва възможността за пътуване с експрес.

 

@rdd, забелязах на картинката ти, че си избрала Luton Airport Parkway (LTN), а не Luton Airport (LUA). Това означава, че ще трябва да доплатиш на място за шатъла. Инфо:

Цитат

Remember to select Luton Airport (LUA) as your departure station to get your Shuttle Bus transfer fare included. If your ticket is from Luton Airport Parkway (LTN), you can always pay the Shuttle Bus fare separately...

If your ticket is to Luton Airport Parkway (LTN), you can pay the Shuttle Bus fare separately. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, vorbis каза:

Евтиният билет пише, че е semi-flexible. Предполагам, че се изключва възможността за пътуване с експрес.

 

@rdd, забелязах на картинката ти, че си избрала Luton Airport Parkway (LTN), а не Luton Airport (LUA). Това означава, че ще трябва да доплатиш на място за шатъла. Инфо:

 

За шатъла знам. Само 2,40 паунда. 

Сега пък експрес. Как ще позная кой влак е експрес. 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Гост каза:

@rdd Я чукни на онова i в по-скъпия билет - more information, да видим какво пише. 

Rainy, бях го прочела и сега пак - но с Гугъл преводач не става много ясно. Прекачване, пътуване и в следващия ден, и др. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , rdd каза:

Rainy, бях го прочела и сега пак - но с Гугъл преводач не става много ясно. Прекачване, пътуване и в следващия ден, и др. 

Значи е fully flexible и покрива и другите дни, а не само неделята. Ще го предпочетат хора с неясни планове.  Затова споменах, че няма как да коментирам преди да видя screenshot 🙂 

Връзка към мнение
преди 15 минути , Гост каза:

Значи е fully flexible и покрива и другите дни, а не само неделята. Ще го предпочетат хора с неясни планове.  Затова споменах, че няма как да коментирам преди да видя screenshot 🙂 

Все пак - съм разбрала, точно така си помислих и аз. Благодаря много! Аз ще разчитам и на синът си до  някъде, до където може да влезе с мен на гарата, но искам да имам представа от усложненията, които могат да се появят, вследствие на това, че в "нашето училище не се учеше английски език", а  сега вече за къде и за кога. 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.