Прескочи до съдържание

Пътуване с влак във Великобритания - цени и трикове


Георги

Препоръчани мнения

Отварям тази тема основно с цел някой от нашите постоянни британски жители да помогне, защото уж се имам за дърт магеланец, а последния уикенд за една бройка да скоча в капана с 30-40 паунда. 

 

Първо малко теория, поправете ме където греша, защото обучителния ми курс се оказа много кратък и не съм влизал в детайли. За разлика от по-голямата част от света във Великобритания има много влакови оператори - Virgin Trains, Greater Anglia, Great Northern и т.н. На теория това трябва да създава конкуренция, но май различните линии са монопол на различни оператори и сякаш създава повече затруднения, поне за мен. Всички тези оператори май са обединени в National Rail или са членове на National Rail, не съм съвсем наясно, връзката ми е мъглива. Но търсейки в сайта на National Rail излизат билети на всички...май. Абе както виждате объркан съм, помагайте!

 

Трябваше двама да пътуваме тази неделя от Лондон до Кембридж, отиване и връщане в един ден. Понеже апартаментчето ни беше близо до гара Victoria, то отворих сайта на National Rail и директно потърсих билети там. Изкара и следните цени:

 

image.png

 

Брр, 86 паунда за двамата ми изглеждаше доста за час и малко с влака. Знам, че влакът може да е много скъп в Англия, предишни пъти, когато ми се е налагало винаги съм пътувал с предварително закупени билети с някакви отстъпки, но чак пък толкова? Насочих се към National Express (автобусите), които бяха двойно по-евтини - 23 паунда на човек. Почти се бях примирил, че колената ми пак ще станат на баница в автобуса, но се консултирах с хората, при които отивах в Кембридж и те ми казаха, че 40 паунда на човек е пълен абсурд, попитаха ме от коя гара пътувам и да пробвам да потърся цени от Liverpool Street или Kings Cross - това били двете гари с директни линии до Кембридж. 

 

И наистина, ето цената от Kings Cross:

 

image.png

 

За справка, абсолютно еднакъв влак се ползва, просто първия има и метро между Victoria и Kings Cross, метро, което на мен за 20 минути в двете посоки щеше да ми струва почти 30 паунда на човек!

 

image.png

 

До колкото виждам проблема, е че при търсене от Victoria не ми хваща off peak промото и ми дава anytime single, нещо като full flexible билет, може би и от там идва разликата в цената. 

 

В крайна сметка с повече ръчкане, намерихме билет от Liverpool Street до Кембридж за 13 паунда на човек, хванахме някаква промоция за отиване и връщане в един ден, за двама. 

 

image.png

 

Поуката според мен:

 

Претърсете билети от всички големи гари една по една, вместо да търсите от най-удобната ви. Виждам, че ето тези се водят най-големите:

 

Waterloo
Paddington
King's Cross
St Pancras
Euston
Charing Cross
Victoria
London Bridge
Fenchurch Street
Liverpool Street

 

Да, доста са, но просто не виждам друг начин, ако нямате някой местен да помогне да съкратите листата и да каже търсете от тази гара или от онази гара. 

 

Търсете за всичките ви условия - въведете си ориентировъчните часове, въведете колко човека ще пътувате. Има отстъпки, които се активират на база час на тръгване, има и такива които са за група от повече от един човек. 

 

После потърсете и купете директно в сайта на оператора, там поне няма резервационни такси. Билет за влака можеш да си купиш от много сайтове, но доста от тях щипват 1 паунд тук, 1 паунд там. 

 

Четете условията на билета, които може и да не са ясни. Така например ние купихме двупосочен билет за един ден, който се оказа че важи за всеки влак през деня, но това не беше ясно в момента на покупка, в момента на покупка си избрах часове и видях, че билета е гъвкав чак като го взех на гарата и не пишеше час на него. 

 

Въпроси:

 

Има ли адекватна търсачка, която да изкарва директно нормални цени като комбинация между Oyster/Travelcard и влак или всички ще показват цифроманията?

Има ли сайт, който да показва началната и крайната спирка на съответните линии? За да знам да не търся билети от Victoria, когато влакове вървят само до Kings Cross или Liverpool Street. 

Има ли кратък гайд за различните терминологии - off peak, anytime, single, groupsave и т.н. В различните оператори тези термини абсолютно еднакви ли са или off peak за един оператор може да е по-различен от на друг?

 

Шокиращото за мен беше, че подхождайки наивно и прибързано можехме да загубим доста сериозна сума, без да направим нещо кой знае какво грешно, просто търсим билет от една точка до друга. Другото шокиращо са огромните амплитуди в цените, на практика минахме от 86 паунда за два билета с влак, до 46 паунда за два билета с автобус, до 26 паунда отново за два билета с влак. Разликите хич не са някакви минимални, че да махнеш с ръка. 

 

Така че колкото и да се радвам, че успях да намеря евтини билети, включително заради чуждата помощ, която получих, мъглата ми все още е сериозна и при следващо пътуване може пак да имам проблеми. А сигурно и вие сте минали през подобни драми. Въобще, целта на темата е да вдигне много топки за волетата на знаещите и дано лека полека изясним всичко :) 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Георги каза:

Има ли сайт, който да показва началната и крайната спирка на съответните линии?

 

Ползвам картите за да се ориентирам, коя точно гара ми трябва от Лондон за някъде. Има ги на сайта на National Rail - тази е за Лондон със спирките на  метрото и влаковете цък, а тази е по кое направление кой оператор се движи - цък 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Грешката, която си направил, е че търсиш само една конкретна гара. Това е все едно да търсиш само полети София-Лутън, при положение, че има и Станстед ;)

За да я избегнеш, може да ползваш линковете от картата на @bulpa или по-лесно - да изпишеш само Лондон и да търси из всички лондонски гари:

 

image.png.278edb3481dfd15413a7a79496bfcba1.png

 

После ще пиша повече по въпроса, че сега съм на работа. Темата е наболяла за местни хора.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, vorbis каза:

Грешката, която си направил, е че търсиш само една конкретна гара. Това е все едно да търсиш само полети София-Лутън, при положение, че има и Станстед ;)

 

Duh! Личи си прибързаната работа. Въпреки това, още малко разяснения няма да са излишни, защото е лесна грешка да се допусне. А има хитринки от рода на комбинация между нормален билет до първата станция, която ще стигнеш извън пиков час и off-peak от там нататък. 

 

 Аз попрегледах сега и seat61 (по-добре късно от колкото никога) и доста неща се изясниха: https://www.seat61.com/UK-train-travel.htm

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е ти пък, нали ти казвам, че в събота следобед, 5 мин преди да излезна търсихме билети за неделя сутрин. Къде ти да търся метатърсачки и да ги проверявам :)

Връзка към мнение

@Георги, @bulpaи @vorbis са ти отговорили вече - да не се повтарям :) 

 

Само да кажа, че независимо от опита си в пътувания с влакове, често съм била много изненадвана какви цени се получават - ниски, имам предвид.  

 

Аз лично използвам National Rail за Англия. За гарите вече си разбрал.

 

Ако сте повече хора, пробвай задължително и тези опции, защото системата дава много сериозни намаления понякога - само да не е в час пик.

 

И още нещо - моля те, тагвай ме при подобни въпроси, особено ако са спешни, защото вероятността да ги пропусна в момента е сериозна, ако се заблея в други важности

Връзка към мнение
преди 36 минути , Георги каза:

Е ти пък, нали ти казвам, че в събота следобед, 5 мин преди да излезна търсихме билети за неделя сутрин. Къде ти да търся метатърсачки и да ги проверявам :)

Еми именно, то тия търсачки са още по-полезни точно когато нямаш време да се ровиш по 100 различни  сайта на различни видове транспорт, различни оператори и пр. :smile3:

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
преди 7 минути , Гост каза:

И още нещо - моля те, тагвай ме при подобни въпроси, особено ако са спешни, защото вероятността да ги пропусна в момента е сериозна, ако се заблея в други важности

Не е спешно естествено, мача беше свирен в събота, сега само разсъждавам на глас :)

 

преди 4 минути , Фил каза:

Еми именно, то тия търсачки са още по-полезни точно когато нямаш време да се ровиш по 100 различни  сайта на различни видове транспорт, различни оператори и пр. :smile3:

Стига да ги знаеш тия търсачки :) Освен това им нямам пълно доверие никога.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Благодаря за картата с линиите!

Аз сега си проиграх моите влакове в края на април/началото на май, но не намерих разлика в цените между сайта на National Rail и сайтовете на компаниите с които ще пътувам. Но аз ще пътувам основно извън Лондон, та може би в този случай да няма разлика в цените, понеже гарите в градовете са по една на брой... знам ли...

 

Аз имам друг въпрос - когато искам да купя билет онлайн през Нешънъл Рейл, ми дава, че не могат да ми доставят билетите вкъщи (тази опция е достъпва само за английски адреси), а ще трябва да ги изтегля на гарата, чрез картата, с която съм ги платила. Не можах да намеря опция да си разпечаташ билета, или да ти го пратят на телефона... или аз не съм гледала като хората?

 

И втори въпрос - като си вземеш билета на гарата, трябва ли да го валидираш, преди да се качиш на влака? Във Франция, ако си с истински билет (не разпечатан), на гарата трябва да го минеш през едни машинки преди да се качиш на влака. Има ли нещо подобно и в Англия?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Роца каза:

Благодаря за картата с линиите!

Аз сега си проиграх моите влакове в края на април/началото на май, но не намерих разлика в цените между сайта на National Rail и сайтовете на компаниите с които ще пътувам. Но аз ще пътувам основно извън Лондон, та може би в този случай да няма разлика в цените, понеже гарите в градовете са по една на брой... знам ли...

Дай ми точните си дни и часове да ги проиграя и аз. Възможно е и да няма разлики, ама дай да проверя...

 

Преди 1 час, Роца каза:

Аз имам друг въпрос - когато искам да купя билет онлайн през Нешънъл Рейл, ми дава, че не могат да ми доставят билетите вкъщи (тази опция е достъпва само за английски адреси), а ще трябва да ги изтегля на гарата, чрез картата, с която съм ги платила. Не можах да намеря опция да си разпечаташ билета, или да ти го пратят на телефона... или аз не съм гледала като хората?

Такава опция няма. Самата аз - когато си резервирам билет онлайн - също си го разпечатвам на самата гара. Важното е да посочиш точната гара, няма никакъв проблем с разпечатката. Но да, картата е важна. 

 

Преди 1 час, Роца каза:

И втори въпрос - като си вземеш билета на гарата, трябва ли да го валидираш, преди да се качиш на влака? Във Франция, ако си с истински билет (не разпечатан), на гарата трябва да го минеш през едни машинки преди да се качиш на влака. Има ли нещо подобно и в Англия?

Има - ако е затворена вратчиката. Ако не е, нямаш грижи - но го пазиш, защото на излизане може да ти потрябва, за да излезеш.

Валидиране на хартиени билети няма, само на карти.

 

Поздрави от дъждовна Англия! :) 

Връзка към мнение

Мерси за обясненията, Рейни! :drinks:

 

Не знам дали се вижда от скрийншота, но засега планът е следният:

30 април - 10ч - London (Waterloo) - Alton (11ч10) - 19,90 лири (дано да не ми закъснее Евростарът, който трябва да пристигне в 9ч на Сейнт Панкрас)

1май  - 9ч14 Alton - Winchester (10ч32) - 24,80 лири

2 май - 9ч33 Winchester - Bath Spa (11ч34) - 30,90 лири

4 май - 7ч25 Bath Spa - Disley (11ч18) - 94,40 лири

5 май  - 8ч54 Disley - London (Euston?) (11ч43) - 38 лири

 

 

Sans titre 1.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Роца said:

 

 

Аз имам друг въпрос - когато искам да купя билет онлайн през Нешънъл Рейл, ми дава, че не могат да ми доставят билетите вкъщи (тази опция е достъпва само за английски адреси), а ще трябва да ги изтегля на гарата, чрез картата, с която съм ги платила. Не можах да намеря опция да си разпечаташ билета, или да ти го пратят на телефона... или аз не съм гледала като хората?

 

Зависи с кой влаков оператор и от/за къде пътуваш. Virgin Trains например имат мобилни и електронни билети по маршрутите им от Лондон към Бирмингам-Манчестър-Ливърпул-Единбург . На мен ми се е налагало само с тях да пътувам Лондон-Ковънтри или Бирмингам и последните 2-3 години само с предварително разпечатани билети пътувам, а последните пъти си ги показвах и от телефона направо през app-a им. 

Погледни в сайта на оператора за да видиш предлагат ли тази опция.

 

 

пс. Да си разпечаташ билета на гарата също не е сложно, напротив бързо е става с въвеждане на код на резервацията ( като PNR при самолетните билети) и поставяне на картата, която си ползвала за плащане. / инфото ми е от преди година, може да са го оптимизирали още процеса/

 

Редактирано от Jorro
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря, Jorro, ще погледна!
Все още не мога да свикна с идеята, че в Англия има повече оператори :). Май по моя маршрут ще съм със South Western (основно) и Great Western, Cross Country и Northern в единия ден и Northern и Virgin Western в друг...

Но пък съм и мързелива, та ако може всичко да ми е на едно място, ще е най-добре :lol: Явно ще разпечатвам на място.

 

  • Браво 1
Връзка към мнение
23 minutes ago, Роца said:

Благодаря, Jorro, ще погледна!
Все още не мога да свикна с идеята, че в Англия има повече оператори :). Май по моя маршрут ще съм със South Western (основно) и Great Western, Cross Country и Northern в единия ден и Northern и Virgin Western в друг...

Но пък съм и мързелива, та ако може всичко да ми е на едно място, ще е най-добре :lol: Явно ще разпечатвам на място.

 

Докато си в Лондон и ако имаш време използвай момента да си разпечаташ всички билети за да нямаш ангажименти после. Не съм сигурен обаче може ли да разпечатваш билети на различни оператори на машина на определен такъв, трябва да пробваш, че не помня.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Роца каза:

Но аз ще пътувам основно извън Лондон, та може би в този случай да няма разлика в цените, понеже гарите в градовете са по една на брой

До колкото прочетох в последствие, няма разлики в цените между различните оператори, освен ако не включим разни промота от типа на двама пътуват на цената на един, които са си специфични за оператора. Но билет между два града само с по една гара ще струва винаги една и съща цена с всички оператори. В моя случай проблема беше от търсенето на различна гара :)

 

Четох и че дори няма значение от кой оператор купуваш билетите, няма проблем билет за Greater Anglia да го купиш от сайта на Virgin. Просто има и други сайтове тип посредници, които чат-пат слагат по някой паунд отгоре като административна такса. Но билетите за влака са си на еднакви цени.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
14 minutes ago, Георги said:

До колкото прочетох в последствие, няма разлики в цените между различните оператори, освен ако не включим разни промота от типа на двама пътуват на цената на един, които са си специфични за оператора. Но билет между два града само с по една гара ще струва винаги една и съща цена с всички оператори. В моя случай проблема беше от търсенето на различна гара :)

 

Четох и че дори няма значение от кой оператор купуваш билетите, няма проблем билет за Greater Anglia да го купиш от сайта на Virgin. Просто има и други сайтове тип посредници, които чат-пат слагат по някой паунд отгоре като административна такса. Но билетите за влака са си на еднакви цени.  

Това не е задължително да е вярно. Когато по 1 маршрут има 2-ма оператора може да има гари, които се обслужват само от 1-ния а от общите цените да са различни. Пример с линията Лондон- Бирмингам, която се обслужва от London Midland и Virgin Trains разликата в цената на билета закупен предварително е 6 GBP за London Midland и 7,5 GBP при Virgin. Първите обаче са по-бавни, защото спират на повече гари ,докато Virgin са или non stop до Coventry или с много малко спирания на основни гари . Пример за разлика в цената на билета по отсечката м/у Бирмингам - летище(Birmingham International) или Ковънтри Бирмингам летище ( Birmingham International)  билета на Virgin Trains е по-евтин билета от този на London Midland за същата отсечка макар , че влаковете им са тип Intercity т.е по-бързи от тези на London Midland.

 

До колкото съм забелязал цената на официалния сайт на влаковия оператор обикновено е най-добра, защото си прав, че повечето риселъри си слагат по нещичко и за тях.

Преди години сайта за нискотарифните им автобусни превози www.megabus.co.uk предлагаха и евтини билети и за влакове, но за съжаление спряха.

Аз лично ползвам първо nationalrail. co.uk като първи вариант за проверка на цени и след това вече като се ориентирам за влаковия оператор и гарите проверявам на официалния им сайт.

 

Много полезно е да се знае, че пътувайки с влак към някой от големите туристически градове в Англия може да се възползвате от промоцията 2 in 1 , която ви дава възможност да купите 2 билета за туристическа атракция на цената на 1 като си покажете билета за влака и попълните 1 бланка за участие в промоцията. Повече инфо: https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 42 минути , Jorro каза:

ова не е задължително да е вярно. Когато по 1 маршрут има 2-ма оператора може да има гари, които се обслужват само от 1-ния а от общите цените да са различни. Пример с линията Лондон- Бирмингам, която се обслужва от London Midland и Virgin Trains разликата в цената на билета закупен предварително е 6 GBP за London Midland и 7,5 GBP при Virgin. Първите обаче са по-бавни, защото спират на повече гари ,докато Virgin са или non stop до Coventry или с много малко спирания на основни гари . Пример за разлика в цената на билета по отсечката м/у Бирмингам - летище(Birmingham International) или Ковънтри Бирмингам летище ( Birmingham International)  билета на Virgin Trains е по-евтин билета от този на London Midland за същата отсечка макар , че влаковете им са тип Intercity т.е по-бързи от тези на London Midland.

Аз от ей това изхождах:

 

Цитат

How are fares set?  Here comes the science bit...  Behind the scenes, fare setting works like this:  Every origin-destination pair (known as a 'flow') is allocated to a particular train operator who has the right and the obligation to set the fares.  This operator is known as the 'Lead Operator' for that flow.  Once the Lead Operator has set the fares, every other operator serving any part of that flow (known as the 'Secondary Operators') are legally obliged to accept those fares for travel on their trains.  As I've said, Advance fares are by definition only valid on one train operator's trains, and both Lead Operators and Secondary Operators are allowed to set Advance fares for their own trains.  In addition Secondary Operators are allowed to set other (more flexible) fare types for their own trains, although only a few choose to do so.  For example, you'll see 'anytime' & 'off-peak' fares from London to Hull routed 'Hull Trains only' set by Secondary Operator Hull Trains, in addition to the main London to Hull 'route any permitted' anytime & off-peak fares set by Lead Operator National Express East Coast.  However, Lead Operators are not permitted to set fares which are only valid on their own trains, other than Advance fares, temporary fares & first class fares.  Revenue from the fares set by Lead Operators is shared between all operators serving that route, based on a computer system called ORCATS which models the proportion of passenger miles travelled on each operator.

https://www.seat61.com/UK-train-travel.htm#30 second guide to UK rail fares

 

Явно съм пропуснал, че за Advanced fares са валидни само за съответния оператор, но цените би трябвало да съвпадат за всички тарифи над тях. (болднатата част).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

О, много добра тема! Миналата година пътувах до Лондон и трябваше сам да разучавам нещата с влаковете. Има например групови намаления от 3 до 9 души, които се дават от някои компании за един и същ влак, а от други не. Не мисля обаче, че може да използваш машини на различни оператори при отпечатването - вземането на хартиения билет.

Връзка към мнение

Най-накрая остана време и аз да се включа с малко трикове по темата:

  • Както вече вече по-напред в темата е обсъждано, най-добрата търсачка за влакове в ЮК е http://www.nationalrail.co.uk. Ако търсите в нея вероятността да попаднете на най-добрата цена е над 95%. Много рядко съм успявал да намеря по-евтини билети извън нея. Това са били все специализирани промоции на конкретен влаков оператор, който само на неговия си сайт е качил своята промоция. Затова търсите в http://www.nationalrail.co.uk отсечката, която сте си харесали, и преди да купите, проверявате на сайта на конкретния оператор дали ще намерите по-евтин. То пози начин със сигурност минимизирате цената.
  • Не е много известна, но Nationalrail.co.uk имат и втора търсачка, наречена Cheapest Fare Finder. В нея има една опция All Day, чрез която може да намерите най-евтината тарифа за целия ден. Полезно, ако сте гъвкави с времето. Понякога в 5-6 часа сутринта цените са доста по-ниски отколкото по обед (нищо, че и двете са off-peak).
  • Друг начин за оптимизиране на билетите е така нареченото "разбиване" на билета (split). Това е случай, при който вместо да купите един билет от А до С, купувате два билета за А-В и В-С. Изключително нечестна практика на влаковите оператори е, че понякога продават по-скъпи билети между главни гари. За такива случаи се ползва сайтът https://www.splitticketing.com. Преди две години бях чел за един футболен запалянко, който, за да отиде на мач на любимия си футболен клуб, си купил разбит билет (10+ !!!) и цената му паднала на половина. Аз лично никога не съм успявал така да намаля цената, но това е, защото, явно, не съм пътувал по такава нечестна линия. Важно: От правна гледна точка няма проблем да си купите билети за А-В и В-С и няма нужда да слизате на гара В за валидиране на билетите. Просто на кондуктора трябва да се покажат всички билетчета.
  • Относно закъсненията и правата ви като пътници. За разлика от българското БДЖ, в ЮК правата ви като пътници са железни, въпреки че компаниите не са много щастливи от това. Ако влакът ви пристигне със закъснение от 30 минути или повече, вие имате право да получите пълно възстановяване на парите за билета (full refund). За целта си пазите си билетите и отивате на сайта на съответния превозвач, където обикновено има форма за попълване или се сваля pdf файл за попълване. Всеки оператор си има утвърдена процедура за възстановяване на парите, описана на сайта им. Не ги оставяйте да избягат с вашите пари!
  • Една насока за размишление, ако сте заредили на вашия Ойстър с дневна/седмична карта за пътуване или пък сте в daily cup. Пример имате дневна карта на Ойстър за зона 1-3. По-късно през деня ще трябва да хващате самолет от летище Станстед. Влаковете за Станстед тръгват от гара Ливърпул Стрийт (намираща се в зона 1). В сайта на National Rail проверявате през кои гари минава въпросния влак:

image.png.368f5acef882a3910d7a135e2c6013d4.png

 

image.png.c4aa8035adb30f2cede7a32f6ab5c64b.png

 

И тук вече виждате, че въпросният влак спира на Tottenham Hale [TOM].

 

image.png.3549fcd793a9f5e03aa2051e24560c3d.png

 

Tottenham Hale [TOM] се намира в 3-та зона. Т.е. вие вече чрез Ойстъра сте си платили за пътуването между 1-3 зона. Затова може да си купите билет от сайта само за отсечката Tottenham Hale [TOM] - Stansted Airport, който е по-евтин. (В конкретния случай £16.20 срещу £17.) А до Tottenham Hale може да отидете с линия Victoria на лондонското метро.

 

Само за напреднали: Съществува вариант да пътувате с вашия Ойстър от Ливърпул Стрийт до Тотнъм Хейл. Ако сте в daily cup вие сте задължени да валидирате на входа (Ливърпул Стрийт) и на изхода (Тотнъм Хейл). Това означава, че влакът пристигайки на Тотнъм, вие ще трябва по най-бързия начин (разбирайте на бегом) да търсите някой жълт четец на Ойстър или дори да търчите до турникетите (автоматичните врати) и пак да се върнете на влака. Ако не се направите чек-аут, тогава ще бъдете глобени с максималната тарифа на пътуване в Лондон към съответния момент. Ако сте със заредена карта за пътуване (дневна, седмична, месечна, годишна), тогава не сте задължени да се валидирате на изхода и тази процедура може да я пропуснете. Но правите това на собствен риск!

 

Тук спирам. Надявам се да съм бил полезен и достатъчно разбираем за магеланците. :)

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
На 4/3/2018 в 19:09, Гост каза:

Важното е да посочиш точната гара, няма никакъв проблем с разпечатката. Но да, картата е важна. 

До преди година и аз мислех, че е така, но, пусто любопитство, реших да пробвам системата. Купени билети онлайн с посочен collect на Charing Cross, успешно взети от Stratford. И така 3 пъти по същия сценарий, или разменени гари. Така че за лондонски гари със сигурност няма проблем вземането им да е от различни място. За извън Лондон не мога да кажа. Мисля си, че е важен градът, а не конкретната гара.

 

Относно картата и това е под въпрос. Преди време си купих билети, мисля от ThamesLink, чрез PayPal и посочена гара за вземане. Като отидох на гарата и се усетих, че нямам как да вкарам картата, с която са купени билетите, защото чисто и просто не съм използвал карта. Затова сложих една от моите карти в машината и всичко беше ОК. Затова си мисля, че картата им трябва само, за да проследят при евентуален пролем кой е взел билетите. Мисля си, че дори и на друго име да беше картата, пак щеше да е наред.

Редактирано от vorbis
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

През сайта goeuro.com си взех билети за автобус (може за различни фирми в Европа,става  и за влак) ,със Paypal.Имах от кешбек събрани пари и така ги използвах.Аз ги смятам като безплатни такива билети.Търсих сайтове за хотели с Paypal,но не намерих.

Редактирано от dimitrov6
Връзка към мнение
преди 4 часа, dimitrov6 каза:

През сайта goeuro.com си взех билети за автобус (може за различни фирми в Европа,става  и за влак) ,със Paypal.Имах от кешбек събрани пари и така ги използвах.Аз ги смятам като безплатни такива билети.Търсих сайтове за хотели с Paypal,но не намерих.

agoda приема paypal

Аз така плащам хотели с Дайнърс през paypal

Връзка към мнение
преди 7 часа, vorbis каза:

Така че за лондонски гари със сигурност няма проблем вземането им да е от различни място. За извън Лондон не мога да кажа. Мисля си, че е важен градът, а не конкретната гара.

 

Относно картата и това е под въпрос. Преди време си купих билети, мисля от ThamesLink, чрез PayPal и посочена гара за вземане. Като отидох на гарата и се усетих, че нямам как да вкарам картата, с която са купени билетите, защото чисто и просто не съм използвал карта. Затова сложих една от моите карти в машината и всичко беше ОК. 

Може, може! :) Просто не съм го пробвала и бях предпазлива в изказа. Благодаря ти!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.