Прескочи до съдържание

Какво ще покажете на чужденец в София


Worldismine

Препоръчани мнения

Винаги съм се чудел как ще ми се стори София, ако я видя през очите на чужденец. Дали ще ми хареса и какво най-много би ми направило впечатление. 

 

Именно затова искам да Ви питам какво бихте показали на чужденец за един ден в София. Утре един познат от Тайван ще има 9-10ч престой през деня тук и му обещах да го разходя наоколо. 

 

Александър Невски и Витошка са ясни, но ми е интересно какво друго би било интересно да види един другоземец тук. С уточнение, че няма да има време за кръчми, ракии и хора хаха

Връзка към коментар
преди 10 минути , Worldismine каза:

Винаги съм се чудел как ще ми се стори София, ако я видя през очите на чужденец. Дали ще ми хареса и какво най-много би ми направило впечатление. 

 

Именно затова искам да Ви питам какво бихте показали на чужденец за един ден в София. Утре един познат от Тайван ще има 9-10ч престой през деня тук и му обещах да го разходя наоколо. 

 

Александър Невски и Витошка са ясни, но ми е интересно какво друго би било интересно да види един другоземец тук. С уточнение, че няма да има време за кръчми, ракии и хора хаха

Всеки ден от 10, 11 и 18 ч. от Съдебната палата започва безплатния тур на София. Много е добър. Когато се занимавах с Каучсърфинг гостите ми ходиха на този тур и няма човек да не е останал доволен. Иди и ти, ще научиш интересни неща. Турът трае около 1-1.30 мин.

https://freesofiatour.com/

 

Ако се интересува от изкуство - Квадрат 500 и Националната художествена галерия.

Аз ги водех и в църквата в подлеза на ЦУМ и ако работи е хубаво да се влезе вътре. Отделно Ротондата и Църквата в сградата на Съборна.

Понеже обичам да влизам в църкви по света, когато имам гости с такива интереси задължително се влиза и в Руската църква отзад при Св. Серафим с пускане на желание, Св. София с подземията.

Малките улички Шишман, Иван Асен и т.н., зоната около Университета, паметника на Левски с обяснения за него, някоя баничарница и денят си е отишъл.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 5 минути , mililia каза:

Всеки ден от 10, 11 и 18 ч. от Съдебната палата започва безплатния тур на София. Много е добър. Когато се занимавах с Каучсърфинг гостите ми ходиха на този тур и няма човек да не е останал доволен. Иди и ти, ще научиш интересни неща. Турът трае около 1-1.30 мин.

https://freesofiatour.com/

 

Потвърждавам за тура! Преди 4-5 години аз също го направих в София. Беше много весело да разглеждам София с цяла група чужденци. Аз бях единственият българин, та на всички им беше много любопитно защо го правя. Научих и видях доста интересни неща.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Дани Магелани

Боянската църква и Националния исторически музей. 

Смяната на караула пред Президентството. Гвардейците се харесват на чужденците. И археологическия музей.

И Стара Сердика, за да види колко сме древни.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

За един ден едва ли ще има време да се ходи и до Бояна. Ама, ако ще се ходи, тя боянската църква логистично по-ми се връзва с едно леко преходче до Боянския водопад. В комбинация с НИМ си запълват цял ден от до.

Аз много пъти съм развеждал чужденци в студентските си години, и дори тогава си имаше с какво да се запълни един ден в центъра. Александър Невски с криптата, Руската църква със св. Серафим природонаучния или археологическия музей (според интересите), ротондата, св. Неделя, св. Петка, че и Синагогата, която често се пропуска.

Но моето мнение е, че ако имате 9-10 часа, направо отивайте до Рилския Манастир вместо да стоите в София.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

още един глас за НИМ - експозицията е интересна, дори и за чужденци. Най-добре там наемете професионален гид - той знае на какво да обърне внимание. Аз съм ходил в НИМ с тур и 3-те път беше много интересно, като гидовете се съсредоточаваха на Античността и Средновековието в беседите си с нас (бяхме група), защото и 3-мата, независимо един от друг, изразиха мнение, че от Възраждането натам знаем достатъчно :).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Днес ме спряха на улицата едни италианци с българско знаменце. Мъжът ми обясни, че искал да стигне до лифт и да ходят на Витоша. Незнайно защо бяха на площад Македония и знаеха за автобус 9 и 93, от който аз им казах, че само 93 ходи до там. В крайна сметка им казах да го вземат от метростанция Витоша, но не съобразих, че лифтовете май не работят през седмицата. Не знаеха на кой лифт искат да отидат - дали кабинков или не и аз ги пратих на Драгалевския. Дано да са намерили някой там да ги качи я с такси, я на стоп. А защо не и пеша, изглеждаха добре облечени като за зима. Не знам за колко дни са били, но явно и Витоша може да бъде интересна спирка, ако имаш повече от 1 ден в София.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По пътеките на Витоша през почивните дни редовно има чужденци. Някой търси Боянския водопад, друг Копитото, трети Златните мостове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами зависи той какво харесва, къде е бил до сега. Някой много се прехласват по соц.сгради от типа на поща, НДК и т.н (не ви ги знам добре в Сф кои са най-соц, в Пловдив е пощата).

 Турът на София е наистина страхотен. Смяната на караула. Музеят на БГ история точно до него. 

  А аз съм хващала и hop on hop off bus-а от Ал.Невски, дава много хубава информация за София, разказва кои сгради са строени по времето на Фердинанд, последният цар Борис и кой къде е обичал да ходи и отсяда. Така добре разказват все едно си на тур във Виена. Едно аристократично звучи всичко...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, lesy каза:

Някой търси Боянския водопад, друг Копитото, трети Златните мостове

И други места търсят. Веднъж застигнах загубена възрастна двойка, застинала в пред табелка-стрелка с надпис КУМАТА с главни букви. Помолиха ме да им я разчета. Разчетох им я и се осведомих за къде са тръгнали. Отговорът беше: Точно за хижа Кумата, където имало църква (Вярно има постройка с кръст там отзад). Интересно колко ли дълго са били готови да чакат експерт по кирилица, преди да се осмелят да пробват да разчетат табелата сами.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

преди 7 часа, Worldismine каза:

Винаги съм се чудел как ще ми се стори София, ако я видя през очите на чужденец. Дали ще ми хареса и какво най-много би ми направило впечатление. 

 

Именно затова искам да Ви питам какво бихте показали на чужденец за един ден в София. Утре един познат от Тайван ще има 9-10ч престой през деня тук и му обещах да го разходя наоколо. 

 

Александър Невски и Витошка са ясни, но ми е интересно какво друго би било интересно да види един другоземец тук. С уточнение, че няма да има време за кръчми, ракии и хора хаха

 

Сняг хах :)

Колега от офиса ни в Гуанджоу ми каза, че там никога не вали сняг и той никога не е виждал. 

Един ден вместо да вършим работа се лигавехме и аз му пращах снимки от София със сняг да види. Той мноооого я хареса със сняг и каза че много иска да дойде. Октомври 2017 ми пише дали приемам гости.

Казах му да той, дойде края на Ноември и точно 1 ден преди да си тръгне в София наваля сняг за негов късмет, излязохме пред НДК и съм стоял час и повече докато човека се накефи и наснима:) После ходихме да си купи обувки, защото той беше с ниски кецове, а те се намокриха заради снега понеже той гази навсякъде, но пък беше много радостен!! На 27 години за 1ви път вижда как вали сняг. Иначе не съм го водил из София много много.... беше в тукашния ни офис, но каза че там сградите са по - модерни. Не хареса и храна тук  - всичко което купувахме от Фантастико го пържеше - пилешко филе, броколи, абе всичко в тигана. Но снега съм 100% сигурен - ще му остане спомен до живот :lol:освен ако не иде в Япония през зимата, тогава изглежда хубаво и доста снежно поне на снимки ..

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

В последните години имам чувството, че съотношението на българи към чужденци на Витоша е 1:1. На почти всяка разходка си упражняваме поне по два чужди езика - английски, френски, немски или руски.

Много чужденци са ми споделяли, че Витоша им харесва адски много и ги пленява идеята, че можеш за толкова кратко време да стигнеш от центъра на София до нея и да си направиш една хубава разходка.

 

За забележителности - повечето сме ги казали, но аз обикновено ги равеждам и им разказвам и разни истории или интересни факти, които допълват изживяването, като също така ги разхождам и по някои по-живописни улички и любими мои места в града. Също така ми е много интересно, че чужденците много се впечатляват от парковете ни (Борисовата градина и Южен парк), където казват, че най-много им харесва това, че не са стерилни и поддържани, ами са диви и природни. Първите няколко пъти си мислех, че е сарказъм това, но май наистина ги впечатлява, че са по-натурални.

 

Освен НИМ, бих препоръчал да се посети и Музея на София (в сградата на Централната минерална баня).

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

От споделено от чужденци по нета (главно от западни страни), сред любопитните обекти, които за нас често не са такива, попадат Военноисторическият музей (колекцията от бойни машини наистина е богата), соц-кварталите с блокове, Женският пазар и чешмите с минерална вода до Банята.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

На мен много ми харесва опцията с хващане на рейс за Витоша и слизане пеша. Някой ако може да каже спирки/линии и маршрут - ще е супер.

Връзка към коментар

Хубав и лек маршрут е хващане на автобус 69 (мисля, че беше този) и от с. Железница по маркировка бяло-жълто-бяло до Симеоново. Откъдето пак може да се хване автобус обратно до София.

За по-дълъг маршрут мога да препоръчам и любимия ми (качвам се с лифт обаче) - х. Алеко - Камен дел - Златните мостове - Белята Вода - Княжево и прибиране до София с трамвай 5.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 3.04.2018 г. в 12:34, mililia каза:

Всеки ден от 10, 11 и 18 ч. от Съдебната палата започва безплатния тур на София. Много е добър. Когато се занимавах с Каучсърфинг гостите ми ходиха на този тур и няма човек да не е останал доволен. Иди и ти, ще научиш интересни неща. Турът трае около 1-1.30 мин.

https://freesofiatour.com/

 

Ако се интересува от изкуство - Квадрат 500 и Националната художествена галерия.

Аз ги водех и в църквата в подлеза на ЦУМ и ако работи е хубаво да се влезе вътре. Отделно Ротондата и Църквата в сградата на Съборна.

Понеже обичам да влизам в църкви по света, когато имам гости с такива интереси задължително се влиза и в Руската църква отзад при Св. Серафим с пускане на желание, Св. София с подземията.

Малките улички Шишман, Иван Асен и т.н., зоната около Университета, паметника на Левски с обяснения за него, някоя баничарница и денят си е отишъл.

Всеки пропуска да спомене джамията Баня башъ. Никой ли не допуска, че евентуално може да има и мюсюлмани сред чужденците и може би биха искали да я видят и снимат?  А дори и да няма...какво толкова срамно има, че вечно я прескачаме? Понеже споменавате синагоги и църкви, но джамията сякаш ще ухапе някого...  (Това коментирахме наскоро и с колеги, които са гледали София-ден и нощ. Че в пресечките между сцените все дават кадри от София, я някой трамвай, я НДК, я Храм-паметника... и доста често синагогата. Но джамията никога. Сакън да не си помисли някой нещo)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, montepinar каза:

Всеки пропуска да спомене джамията Баня башъ. Никой ли не допуска, че евентуално може да има и мюсюлмани сред чужденците и може би биха искали да я видят и снимат?  А дори и да няма...какво толкова срамно има, че вечно я прескачаме? Понеже споменавате синагоги и църкви, но джамията сякаш ще ухапе някого...  (Това коментирахме наскоро и с колеги, които са гледали София-ден и нощ. Че в пресечките между сцените все дават кадри от София, я някой трамвай, я НДК, я Храм-паметника... и доста често синагогата. Но джамията никога. Сакън да не си помисли някой нещo)

Недей така на едро да обобщаваш 🙂 . По скоро и джамията, и синегогата са трудни за посещение...иначе София е забележителна с това, че в центъра и има храмове на всички религии...като добавиш и католическия такъв до статуята на св. София. Тази верска толерантност и търпимост винаги са правили впечатление на чужденците- поне на тези, които аз съм развеждала...Дали това е за добро или зло, вече е друга тема . 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 22.09.2018 г. в 7:41, stebal каза:

 Тази верска толерантност и търпимост винаги са правили впечатление 

То най-интересното е, че т.нар. "толерантност" е изразена само в това, че храмовете са един до друг в центъра на София. Иначе за търпимост и толерантност и дума не може да става. Всеки, който е бил в Европа, а и където и да било в чужбина може да го потвърди. В  Амстердам като се возиш метрото чуваш хората да говорят на 10 езика, на никого не му прави впечатление. Има вътре араби, негри, източно-азиатци... никой не се впечатлява. Тук в метрото имаше чернокож наскоро... забелязах, че всички го зяпаха все едно е извънземен. И една едно забулено момиче имаше преди няколко седмици, помня как я зяпаха и коментираха. Ше кажеш кой знае какво станало. На "Сердика" се качват чужденци. И съвсем наскоро едни двама младежи говореха на висок глас на испански помежду си... и един им каза на чист български "айде малко по-тихо, никой не е длъжен да ви слуша циганския език!". И като за последен пример ще дам пак метростанция Сердика и как реагира касиерката, когато две момчета от Турция (понеже ги чух че говореха помежду си на турски) попитаха на английски жената на касата дали могат да влязат с билет, който са си купили 2 минути по-рано от Сердика 2 (за втория лъч), а всъщност им трябва първия лъч за летището (не са знаели, че може и вътре да се придвижат), жената директно затвори кепенците, без да им отговори, без да им каже и дума. Точно тогава реши да излезе в почивка! (Или до WC). И същите тези касиерки викат и нагрубяват чужденците на станция Сердика, дръзнали да мина на левия турникет, ако се цъкнат отдясно, защото ПО ЦЯЛ СВЯТ е направено за десняци, само у нас в метрото турникетите са направени като за леваци (левичари) и трябва да се цъкнеш с лявата ръка, да минеш отдясно. Това кой е длъжен да го знае? Пищи съобщение "Времето изтича, моля преминете". Разбира се ... само на български. Чужденците не го разбират и се чудят защо не могат да преминат. А касиерката крещи от нейното прозорче. 

Вие ми говорите за толерантност....

Това са само няколко примера от лятото насам.  А такива са безброй, навсякъде. За бежанците... да не говорим. Не ща да се връщам на примера от Елин Пелин как изгониха едно сирийско семейство. Кметът казва "тука винаги са били християни, мюсюлмани нямаме, те нямат работа тука". Протести навсякъде, където дори се пусне слух, че ще се открие бежански лагер. "Те са друга култура, какво търсят тука, да се връщат откъдето са дошли" (сякаш за собствен кеф са избягали и супер им се идва точно в България). И вие ми говорите за толерантност, oh my days!

Изводите оставям на вас!

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 1
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Ами пак на едро се обобщава...нямам намерение да споря, просто казвам какво е направило впечатление на чужденци, които аз съм водила из София. Нека да разкажа една случка. Май месец бях с приятели в Димиотика, Гърция. Бях чела за градчето, че има прекрасна джамия на около 500 години. Единствената с дървен покрив , целият в дърворезба. Гърците получават средства за реконструкция, не щеш ли един ден джамията пламнала  и от прекрасния покрив не останало нищо. Сега заради безопасността на хората е затворена и не може да се посещава. Когато попитах приятелите ни гърци какво точно се е случило, отговора беше, че работник е хвърлил незагасен фас. Следваше ехидно подсмихване. Трябва да си пълен глупак за да повярваш на това...другият коментар беше...”Сега от Одрин ще гледат купола на църквата ни, а не минаретата на джамията. “....Само да поясня, че при ясно време от хълмовете на Димиотика се вижда Одрин. Аз не знам какво точно е станало , не мога да съдя , не мога да обвинявам гърците...просто ми се иска да вярвам , че тук такива неща не могат да се случат. Толкова за толерантността... изместваме темата към верска търпимост, която няма нищо общо с това, което показваме като забележителности из София. Нямам намерение повече да коментирам. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.