Прескочи до съдържание

Словения/Австрия по Великден


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Имам нужда от вашето съдействие в последния момент...За да не пиша по различни теми реших да отворя нова, т.к не видях да има специален раздел или тема за Словения. За Великден организирах мини екскурзия с маршрут София-Шарлероа-Любляна- /Уизз ер/ на 6.04.18, следват 2 нощувки в Любляна- после влак до Марибор-нощувка- на 9ти сутринта влак към Грац ( няколко часа разглеждане) и продължаване с влак през Виена до Братислава от където вечерта се връщаме с Уизз към София. Започвам с разказ за програмата, а по-долу съм структурирал и казусите, които трябва да реша.

В петък първо имаме 8 часа престой на Шарлероа, който се чудя как да уплътня, защото не ми се кисне на летището. В Шарлероа сме били и няма какво да се прави, до Брюксел пък така и не хванах евтини билети и не си заслужава за 3часа да похарчим около 60 евро за 2ма и то при все, че сме били много пъти там.  Следващия полет ни е в 16:55 и ще пристигнем към 19ч в Любляна ( в града) така, че за този ден остава кратка разходка и вечеря. За следващия ден съм предвидил пещерата Постойна (пътуване с влак) и тук имам въпрос. Заслужава ли си да се посети Predjama castle? Има ли опция да се снима само отвън и да не даваме +10 евро за вход и за него. Като го гледам на снимки в нета не ми изглежда кой знае какво, а и нямаме време за губене.  След като разгледаме пещерата (надявам се преди обед) се връщаме с влак към Любляна и тук се чудя дали директно да не продължим пак с влак към езерото Блед или да го оставим за следващата сутрин. Тук имам въпрос на коя гара да слезем и какво може да се види/прави там. Идеята е за снимки и любуване на гледката.  За следващия ден преди обед остава разходка в града (какво да се види? предполагам всичко е в стария град? Колко време ще отнеме да обиколим без да влизаме в музеи?). Ако не сме ходили предния ден до езерото ще ги разменим нещата.

Проблем е разписанието на влаковете до езерото, които са 4 за деня и с прекачвания , което означава, че трябва задължително да направя него и пещерата в събота за да хвана влак за Марибор в 13:12 , който пристига в 15ч за да имам няколко часа за разглеждане на града по светло. Има ли автобуси до езерото и къде точно трябва да се отиде за да се види изгледа, който е по всички снимки в нета на малкото островче с църквата? Предпочитам влак, но ако с автобус е по-бързо и има по-удобни часове ще се замисля.

В понеделник ще пристигнем в Graz в 10ч. и ще хванем влак за Виена в 14:26. Надявам се  тези 4 часа и малко ще са достатъчни да обиколим градчето и да хапнем нещо набързо преди да продължим към Братислава.

 

Обобщено имам следните казуси за решаване:

1. Какво да правя с 8-те часа на Шарлероа? За сега като най-евтин вариант ми е да отидем отново да градчето и да обикаляме по магазини/ освен автобус А за по 5 евро в посока има ли по-евтин вариант за стигане до града?/

2. Придвижване от Летище Любляна до града. Има ли градски транспорт? Колко струва на човек билета? Кой е най-евтиния вариант ?

3. Predjama castle - заслужава ли си парите и времето най-вече? Може ли да се стигне до него лесно/бързо/евтино за да го снимаме отвън и да се върнем на влака за Любляна? Има ли някакви автобуси/шътъли от жп гарата Постойна до пещерата?

4. Езерото Блед-къде да се отиде за хубава гледа към островчето с църквата . Има ли маршрутки/автобуси до там т.к влаковете са нарядко и в не много удобни часове.

5. Любляна - всички забележителности ли са в историческия център и колко време ти трябват за разглеждане на всичко без да се влиза по музеи.

6. Съвети за хубави местни ресторанти в Любляна и Марибор?

7. Съвети за маршрут на пешеходна разходка за разглеждане на Грац в 4 часа...

 

Благодаря ви предварително!

Редактирано от Jorro
Връзка към коментар
преди 15 минути , Jorro каза:

1. Какво да правя с 8-те часа на Шарлероа? За сега като най-евтин вариант ми е да отидем отново да градчето и да обикаляме по магазини/ освен автобус А за по 5 евро в посока има ли по-евтин вариант за стигане до града?/

 

А билетите до Люксембург как са? Не, че не доста път до там в двете посоки, ама поне ще можеш да отметнеш още една държава, то за повече време няма да има така и така. 

Връзка към коментар
Just now, Георги said:

А билетите до Люксембург как са? Не, че не доста път до там в двете посоки, ама поне ще можеш да отметнеш още една държава, то за повече време няма да има така и така. 

Пак е скъпо, а и няма как да го направим по 3 ч е пътя в посока и няма как да се върна навреме за полета в 5 без 5 :) Общо взето всичко основно в околността съм го разгледал с изкл. на Монс, който мислех да посетим, но не знам до колко ще си заслужава похарчените пари... Тъпото е, че и салона на летището е малък и скучен и даже там ще е трудно да се прекара толкова време, ако решим да останем на летището.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Автобусна линия от летището до центъра на Любляна: http://www.lju-airport.si/pripone/2095/Vozni_red_letalisce_2015_verzija_5_5_2015.pdf

 

Историческият център на Любляна се разглежда за два-три часа максимум. Може да включите и парка Тиволи, ако е хубаво времето. Люблянският замък е интересен отдолу или да се изкатери заради гледката отгоре, но самият замък отвътре е доста безличен по мое скромно мнение.

 

Относно пътуването до Блед. Ако държите на влака - слиза се на Lesce-Bled или Jesenice. Двете са свързани с Блед с редовна автобусна линия. Спирката е пред гарата. Плаща се на шофьора. Така беше преди две години.

 

Ако не ви се занимава с прекачвания, от автогарата на Любляна (намира се точно пред гарата) кажи-речи на всеки час тръгва директен автобус за Блед. Повече инфо: http://www.ap-ljubljana.si/en/timetable/?vstopid=1&vstopnaziv2=LJUBLJANA AVTOBUSNA POSTAJA&izstopid=64&izstopnaziv2=Bled&datumvstopa=07.04.2018&ponudnikid=0&rnd=1FmcW

 

За гледките към езерото. Около цялото езеро има еко пътечки, от които се откриват страхотни гледки към островчето с църквата. Но повечето снимки мисля, че са правени от замъка.
 

Аз бих заменил Постойна/Предяма с едно по-лежерно целодневно пътуване до Блед и евентуално отбиване до Бохинското езеро или Кранска гора примерно.

 

п.п. Моите искрени съболезнования за 8-те часа престой в Шарльороа - това за мен си остава един от най-глупавите градове, в които съм бил.

Връзка към коментар
преди 7 часа, Jorro каза:

1. Какво да правя с 8-те часа на Шарлероа? За сега като най-евтин вариант ми е да отидем отново да градчето и да обикаляме по магазини/ освен автобус А за по 5 евро в посока има ли по-евтин вариант за стигане до града?/

С влак до Монс, жп гарата му е известна. Самото градче вероятно е достатъчно компактно да се разходите за няколко часа из него, да хапнете и да тръгнете наобратно. И е близо - не съм гледал време за пътуване, но на картата изглежда много близо до Шарльороа.

Връзка към коментар
40 minutes ago, Боби said:

С влак до Монс, жп гарата му е известна. Самото градче вероятно е достатъчно компактно да се разходите за няколко часа из него, да хапнете и да тръгнете наобратно. И е близо - не съм гледал време за пътуване, но на картата изглежда много близо до Шарльороа.

Монс ми е единствената опция, проверявал съм го като време ще ки стигне. 30 мин е от гарата в Шарлероа,но пак с всички билети отиваме на 60 евро за няма и 3 часа в най-вероятно с нищо по-отличаващ се град. Все пак това май само ми е варианта.

6 hours ago, Meidj said:

Автобусна линия от летището до центъра на Любляна: http://www.lju-airport.si/pripone/2095/Vozni_red_letalisce_2015_verzija_5_5_2015.pdf

 

Историческият център на Любляна се разглежда за два-три часа максимум. Може да включите и парка Тиволи, ако е хубаво времето. Люблянският замък е интересен отдолу или да се изкатери заради гледката отгоре, но самият замък отвътре е доста безличен по мое скромно мнение.

 

Относно пътуването до Блед. Ако държите на влака - слиза се на Lesce-Bled или Jesenice. Двете са свързани с Блед с редовна автобусна линия. Спирката е пред гарата. Плаща се на шофьора. Така беше преди две години.

 

Ако не ви се занимава с прекачвания, от автогарата на Любляна (намира се точно пред гарата) кажи-речи на всеки час тръгва директен автобус за Блед. Повече инфо: http://www.ap-ljubljana.si/en/timetable/?vstopid=1&vstopnaziv2=LJUBLJANA AVTOBUSNA POSTAJA&izstopid=64&izstopnaziv2=Bled&datumvstopa=07.04.2018&ponudnikid=0&rnd=1FmcW

 

За гледките към езерото. Около цялото езеро има еко пътечки, от които се откриват страхотни гледки към островчето с църквата. Но повечето снимки мисля, че са правени от замъка.
 

Аз бих заменил Постойна/Предяма с едно по-лежерно целодневно пътуване до Блед и евентуално отбиване до Бохинското езеро или Кранска гора примерно.

 

п.п. Моите искрени съболезнования за 8-те часа престой в Шарльороа - това за мен си остава един от най-глупавите градове, в които съм бил.

Не ми се иска да изпускаме пещерата,а замъка ми се иска отвън да го снимаме. Само нз с транспорта как стоят нещата. 

За Блед видях, че има спирка на влака, която се казва bled jesolo. Тя на същото място ли е където спира и автобуса ?

Връзка към коментар
преди 22 минути , Jorro каза:

60 евро за няма и 3 часа

Ако си планирал по-рано, можеше да вземеш Флибко до Лил и обратно, имало е по 5 евро билети на човек на посока, ама в последния момент няма как да е евтино :)

Кола под наем и обикаляне с нея как ти звучи? Може да излезе оферта, пробвай търсачките, Раян сега има "промо" за колите под наем.

Редактирано от 45#2
Връзка към коментар
преди 1 час, Jorro каза:

За Блед видях, че има спирка на влака, която се казва bled jesolo. Тя на същото място ли е където спира и автобуса ?

 

ЖП гарата на Блед (Bled Jezero) е от другата страна на езерото, докато регионалните автобуси имат няколко спирки в централната част на Блед, а с междуградските (от Любляна) не съм пътувал, ама и те трябва да спират някъде там.

 

 

Връзка към коментар
On 4.04.2018 г. at 8:31 AM, Боби said:

Ако си планирал по-рано, можеше да вземеш Флибко до Лил и обратно, имало е по 5 евро билети на човек на посока, ама в последния момент няма как да е евтино :)

Кола под наем и обикаляне с нея как ти звучи? Може да излезе оферта, пробвай търсачките, Раян сега има "промо" за колите под наем.

В Лил сме били, а и билетите ги гледам от както съм букнал полетите преди 2 месеца, но билетите по всички отсечки от Шарлероа бяха вече с по-скъпите билети. Колата за 1 ден ( реално за 7 часа я ползваме ) започва от 200лв без застраховките.....  

Утре ще го решим спрямо времето и настроението....

On 4.04.2018 г. at 10:07 AM, Meidj said:

 

ЖП гарата на Блед (Bled Jezero) е от другата страна на езерото, докато регионалните автобуси имат няколко спирки в централната част на Блед, а с междуградските (от Любляна) не съм пътувал, ама и те трябва да спират някъде там.

 

 

Видях на street view  от езерото близо до тази гара  и мисля, че това е мястото, което искам да видя. Ще питам в Tourist information-а в Любляна за автобуси до там.

 

Някое заведение в Любляна някой да препоръча?

Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...
  • 4 месеца по-късно ...

Дали реализирахте планираната екскурзия? 
Ще се радвам да споделите практическа информация.В момента съм в  процес на избистрянва на програмата за нашата предстояща екскурзия в словенската част .Колко време отделихте на Блед? Какво успяхте да видите? За Любляна наистина ли  няколко часа са достатъчни?

Връзка към коментар

За съжаление не - разболях се...

На ‎15‎.‎1‎.‎2019‎ г. в 9:43, Velmar каза:

Дали реализирахте планираната екскурзия? 
Ще се радвам да споделите практическа информация.В момента съм в  процес на избистрянва на програмата за нашата предстояща екскурзия в словенската част .Колко време отделихте на Блед? Какво успяхте да видите? За Любляна наистина ли  няколко часа са достатъчни?

 

Връзка към коментар
На 15.01.2019 г. в 9:43, Velmar каза:

Дали реализирахте планираната екскурзия? 
Ще се радвам да споделите практическа информация.В момента съм в  процес на избистрянва на програмата за нашата предстояща екскурзия в словенската част .Колко време отделихте на Блед? Какво успяхте да видите? За Любляна наистина ли  няколко часа са достатъчни?

Любляна
Любляна не е много голям град и всъщност старият град е "черешката". Да, наистина може да се разгледа за около два часа, ако не се зазяпвате много. Обаче Любляна е твърде чаровен град и заслужава малко повече внимание, според мен. Така че, ако искате да се насладите на атмосферата й, да влезете в красивата барокова катедрала Св. Никола (в стария град е) и във францисканската църква, която е точно срещу трите моста - да се качите на хълма за панорамна гледка над града, да се разходите по алеите край реката, да видите красивите сгради на Операта и Американското посолство, да хапнете нещо вкусно или поне да пийнете по бира/кафе в някое кръчме или кафене из стария град или край реката, половин ден ще ви трябва. Защо трябва да бързате, нали не отивате по работа, а да се разходите за удоволствие? Впрочем и паркът Тиволи е приятен за разходка и е на пешеходно разстояние от центъра.

Блед
Блед е може би визитката на Словения. Хубава природа, но много туристическо и съответно скъпичко. Организираните екскурзии ги водят там за час-два или само за фотопауза, доколкото съм чувала. Аз, обаче, бих препоръчала поне една нощувка в Блед. За да се разходите на спокойствие из замъка над езерото, да се насладите на красотата му и отгоре, без тълпите пришълци от деня... за да видите сутринта как порозовяват заснежените върхове на Словенските Алпи при изгрева на слънцето, как се дипли на талази мъглата над езерото... И непременно да опитате прочутата "Кремна резина", сладък специалитет на Блед. Препоръчвам я с кафе/чай в Slascicarna Smon - много уютна сладкарница, в която сервират и куп други вкуснотии. На лесно място е, сигурна съм, че всеки местен ще ви упъти. В Блед (и на Бохинското езеро също) правят изключително вкусна пастърва на керемида, пък и не само. Препоръчвам също рибена чорба и крем-супа от гъби. Всъщност въобще словенската кухня е много добра - смесица от балкански, австрийски и италиански вкус.
До Блед има редовни автобуси и спират на автогарата в градчето, докато влаковете спират извън него. Гарите са две и са отдалечени - едната е Lesce Bled, по линията Любляна-Йесеница. Другата е Bled Jezero по линията Нова Горица-Йесеница. Билетите за влака са с около 50 цента по-евтини от автобусните.
== Близо до Блед (на 2-3км) се намира каньонът Винтгар, който не е труден за минаване - бистра планинска река, водопади, мостчета - обезопасен е и е добра опция за приятна разходка. Връщането от Винтгар може да бъде не обратно по същия път, а по обозначена пътека през възвишението в края на каньона (там има къщичка, място/тераса за почивка и лафка за закуски и напитки) - пътеката не е твърде стръмна, минава през борова гора, после и планински ливади, пак малко гора и се излиза при една панорамна площадка с пицария, параклис и пейки с гледка към селцата долу край Блед, замъкът, кацнал над езерото. Всички пътища, алеи и пътеки са означени. Половин ден е достатъчен за тази разходка.
== От Блед можете да отидете с автобус до езерото Бохини, което е на около половин час път и което също си струва. Автобусът всъщност е от Любляна до Уканч (в западния край на езерото). Малко преди Уканч е долната станция на лифта Вогел (гондола), а от върха се разкрива разкошна 360 градуса панорама над Бохинското езеро, водопада Савица, връх Триглав и още куп алпийски върхове. По Бохинското езеро можете да се разходите и с корабче от Рибчев Лаз до Уканч.
От Уканч има алея до водопада Савица - 3км в едната посока - лек, равен път, по-голямата част от който е покрай реката, само последните около 600м са по-стръмни. Точно преди тези 600м има нещо като хижа и хотелче, 1-2 заведения за хапване, магазинче за сувенири.
За екскурзията до ез. Бохини, качване на Вогел и водопад Савица е необходим цял ден от 9ч сутринта до към 16-17ч. включително почивките за хапване и наслаждаване на природата. Апропо, в Уканч има два хотела и две-три къщи за гости с ресторанти. В Рибчев Лаз са повече. Гарантирам ви разкошна дву-три-дневна почивка там, ако изберете подобен варинат. Цените за нощувки и храна около Бохинското езеро са по-прилични от цените около Блед. Отделно около Бохинското езеро има доста интересни планински маршрути, които любителите на планината биха оценили.

 

Кран
Старият град е много малък и един час му стига. Но...

 

Шкофя Лока

... е градче, което силно препоръчвам! Още по-малко градче е, но много приятно. Мисля, че е в списъка на ЮНЕСКО. Два до три часа в него, включително разглеждането на замъка са едно добре прекарано време. Ако видите първо Шкофя Лока, Кран ще ви се стори мнооого "постен" после.

 

Марибор - все още не съм била там, нямам мнение.

Постойна - не съм била, защото не ми е комфортно в пещери и подземия.

Замък Предяма - няма директен транспорт до него. Или поне доскоро нямаше. Само организиран туризъм, такси или частен транспорт. Сам по себе си е интересен отвън. Но да бие път човек само за една външна снимка - според мен не си струва. Ако се комбинира с друго или имате транспорт е О'к.

 

Много живописно е пътуването с влак от Блед Йезеро или Бохинска Бистрица до Нова Горица. Особено около и след Мост на Соча, където реката има невероятен изумруден цвят. А гарата при Нова Горица се поделя с гарата на Гориция (Италия). Точно отпред, пред централния вход откъм площада, на земята е разделителната ивица между двете държави. Нова Горица не бих казала, но Гориция е интересен (италиански) град и си струва да се види - 3часа, с качване до замъка на хълма, но без да се влиза в него + кафе/манджаре-пауза са достатъчни.
 

 



 

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 8 месеца по-късно ...

Здравейте, да питам и тук, обмислям отиване до Марибор през април 2020 - пролетната ваканция, но там са някъде православния и католическия великден. Датите явно ще трябва да са гъвкави. Дайте съвет как да стане с по-малко разходи понеже за сега сме трима (а има вероятност и четирима). За сега плана е:

  •  с Lauda София-Виена (с нощувка/и) ...€
  •  Виена-Братислава (с нощувка/и) -Будапеща (с нощувка/и) - този маршрут ми е познат с автобус/и сме го минавали и не е скъпо 3€+19.50€ за трима
  • Виена-Грац (с нощувка/и)- с влак ...€
  • Будапеща или Грац-Марибор с автобус/влак (нощувки) ...€

През последните години ползваме Райън + приорити и се справяме с багажа, а и нямам Уиз членство...

Още не мога да измисля връщането до София/Пловдив. Или дайте идеи за отиване от БГ до Марибор и връщането може да стане през Виена с Lauda или...

Връзка към коментар

С кола? Обмисляли ли сте този вариант и смятали ли сте колко ще излезе? Аз бях с кола и вече дори не помня коя ни беше последната дестинация преди Марибор.

Ако целта на пътуването е каране на ски - може и да няма сняг по това време. Ние като бяхме изтеглихме късата клечка. Но Словения си е любима дестинация

 

Връзка към коментар
преди 39 минути , temporary каза:

С кола? Обмисляли ли сте този вариант и смятали ли сте колко ще излезе? Аз бях с кола и вече дори не помня коя ни беше последната дестинация преди Марибор.

Ако целта на пътуването е каране на ски - може и да няма сняг по това време. Ние като бяхме изтеглихме късата клечка. Но Словения си е любима дестинация

 

Не ми се кара и чака по граници. Дъщерята хареса Марибор като дестинация, а и аз предпочитам по-малките градове за разходка. Останах приятно изненадан от градове като Братислава, Вроцлав, Краков, Нови сад  и др. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Plovdiv_BG каза:

Здравейте, да питам и тук, обмислям отиване до Марибор през април 2020 - пролетната ваканция, но там са някъде православния и католическия великден. Датите явно ще трябва да са гъвкави. Дайте съвет как да стане с по-малко разходи понеже за сега сме трима (а има вероятност и четирима). За сега плана е:

  •  с Lauda София-Виена (с нощувка/и) ...€
  •  Виена-Братислава (с нощувка/и) -Будапеща (с нощувка/и) - този маршрут ми е познат с автобус/и сме го минавали и не е скъпо 3€+19.50€ за трима
  • Виена-Грац (с нощувка/и)- с влак ...€
  • Будапеща или Грац-Марибор с автобус/влак (нощувки) ...€

През последните години ползваме Райън + приорити и се справяме с багажа, а и нямам Уиз членство...

Още не мога да измисля връщането до София/Пловдив. Или дайте идеи за отиване от БГ до Марибор и връщането може да стане през Виена с Lauda или...

В момента Air Serbia имат много добри цени от Ниш до Любляна и Залцбург,а от там лесно ще стигнеш Марибор. Все още не е излязло лятното разписание за 2020,а и не е ясно дали ще се задържат тези полети,но може да хвърляш по едно око от време на време.Автобуса София-Ниш е 24лв.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Някой ползвал ли е двупосочните автобусни билети? Имам такава чуденка: Ако купя двупосочен билет /който е по-изгоден от еднопосочните/ от Любляна до Бохинското езеро, навръщане мога ли да сляза на някоя от спирките около езерото Блед и след няколко часа престой там да продължа към Любляна със същия билет?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.