Прескочи до съдържание

Колумбия, разказ със закъснение


slujitel

Препоръчани мнения

Ще се опитам да разкажа каквото си спомням от отдавна отминалото ни пътуване в Колумбия. Можеби ще е малко сухо и не в стила ми, но времето и други пътувания убиха музата. 

Летяхме от Рим до Богота с Иберия. От Богота до Картахена с Виваколумбия и от там се спуснахме с автобуси до Кито в Еквадор. Първоначално плана беше първата нощувка да е в Богота и на другия ден сутринта да летим до Картахена, но ни изместиха полета в 05,00 часа сутринта и се наложи да спим на летището.Наложи се да откажа перфектно избрания ни хотел с безплатни летищни трансфери, просто нямаше нужда за няколко часа. Така пристигнахме в Картахена след 2 безсънни нощи една сутрин, разгледахме я за ден и продължихме  с нощен автобус към Меделин. Тогава си мислех, че това няма да го издържа, но толкова ми харесваше всичко в тази страна, че съня беше последното за което си мислех. 

Картахена за мен е силно преувеличена дестинация, има стар и красив град, ограден с крепостни стени, красив и цветен, и препълнен с туристи, основно от круизите. Извън нея обаче е гето, при това опасно. Ние хванахме микробус от обществения транспорт от летището до автогарата, оставихме си багажа там, купихме си билети за автобуса и се върнахме да разгледаме.

 

IMG_1434.JPG

IMG_1444.JPG

IMG_1451.JPG

IMG_1462.JPG

  • Харесвам 40
  • Браво 4
Връзка към коментар

Както вече казах, вечерта хванахме нощен автобус за Меделин и от там микробус до Гуатапе. Гуатапе е прекрасно цветно село, от където с маршрутка се ходи до Ел Пенон. Това е огромна скала, която навремето е служила за поклонение на местното индианско племе, а сега служи за невероятни гледки към Лагуна Гуатапе. IMG_1476.JPG.d745812079f66defb577241b447a8623.JPGIMG_1491.JPG.3d3e39e190eb9f8a6fadcf59b6f93940.JPGIMG_1532.JPG.bff2973c6df1acbbfe67ec7c2076765e.JPGIMG_1535.JPG.8f7c75c3995ef9b59de09978256ab0ce.JPGIMG_1558.JPG.225046af7a66da3198655d00b534ceef.JPGIMG_1580.JPG.38d44357155d97fbdd8d18299a13d969.JPG

На връщане от скалата маршрутките се спират като просто махнеш с ръка. Нас ни качи едно мило семейство, което живее в Меделин и има ферма в Гуатапе, без да сме махали, просто така да ни закара, само защото сме чужденци. Обичам такива мили жестове от местните, разтапят ми сърцето. Всъщност местните се оказаха много добри и мили хора, постоянно ни предупреждаваха да не ходим на там, че било опасно, да внимаваме с фотографската чанта, по-добре да я скрием...аз така и не я скрих, но и не съм се чувствала застрашена. Но когато ни казваха да не ходим в някоя посока, ги слушахме. Опасността се усещаше повече в южната част, където и туристите бяха много по-малко, тук в Гуатапе и в Саленто туристите бяха повече от местните

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 40
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

След като разгледахме Гуатапе, сутринта хванахме поредния микробус до Меделин, сменихме автогарите с метрото в час пик, с багажа, което беше голямо изпитание и местните ни натъпкаха и после изхвърлиха като тези, които съм гледала на клиповете за Япония и продължихме към Саленто. Саленто е друго прекрасно, цветно село, от където се тръгва за национален парк Кокора, известен с най-високата палма в света. Трека е 10 км. и мен малко ме поозори, но гледките от върха са невероятни. 

 

IMG_1609.JPG

IMG_1668.JPG

IMG_1692.JPG

IMG_1699.JPG

IMG_1714.JPG

  • Харесвам 40
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към коментар

Следващата ни спирка беше в град Попаян. Тук вече чужденци почти нямаше, всъщност аз не видях нито един и това, което ми направи най-голямо впечатление беше, че много от магазинчетата продаваха през решетка.  

IMG_1730.JPG

IMG_1781.JPG

IMG_1792.JPG

IMG_1772.JPG

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 36
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , mililia каза:

Красота!

Толкова е цветно, че със сигурност много би ми харесало в Колумбия!

Май ще я вкарам в списъка с мечтаните дестинации!

Трябваше да дойдеш с нас, нали знаеше испански? Толкова исках да комуникирам с местните, а и те с мен, но пусти испански...щеше да се получи още по-хубаво пътуване.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 часа, chandni каза:

Прекрасни снимки...чак ми се доходи! :)

И на мен така :)

преди 12 часа, slujitel каза:

Колумбия е много красива.

Надявам се да я видя и аз някой ден.  През твоя обектив  изглежда пленителна. Очаквам продължението с нетърпение. Ако имаш възможност , разкажи по подробно за организацията на пътуването.

Връзка към коментар

Много градчета сте минали, предполагам, защото сте пътували с автобуси. Моите забележителности са 2, но едната на юг, а другата - на север. Логистиката ще е интересна.

Хубаво пътуване сте направили и красива природа. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, liliya каза:

И на мен така :)

Надявам се да я видя и аз някой ден.  През твоя обектив  изглежда пленителна. Очаквам продължението с нетърпение. Ако имаш възможност , разкажи по подробно за организацията на пътуването.

Няма продължение, това беше, другото е в Еквадор, бях ги съчетала двете държави. Логистиката, нищо особено, самолетни билети и автобуси, има всякакви и за навсякъде. Хостели от Букинг. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 4/9/2018 в 13:44, slujitel каза:

Няма продължение, това беше, другото е в Еквадор, бях ги съчетала двете държави. Логистиката, нищо особено, самолетни билети и автобуси, има всякакви и за навсякъде. Хостели от Букинг. 

Ха ха. 

Логистиката за Колумбия и Еквадор е X problemo. :lol: 

И аз преди седмица нямах какво да правя, цял ден се въртях, та отскочих до Търново и между другото минах през Килифарево. Запалих си колата и просто отидох. ;)

Снимките ти са уникални. :thankyou:

Надявах се да споделиш повече моменти и изживявания от това невероятно пътуване.

Имай предвид, че хора като нас, като мен по-скоро, вероятно никога няма да стигнат до подобни места. Така, че ако не можем да отидем, поне да съпреживеем ... :)

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Radnev каза:

Ха ха. 

Логистиката за Колумбия и Еквадор е X problemo. :lol: 

И аз преди седмица нямах какво да правя, цял ден се въртях, та отскочих до Търново и между другото минах през Килифарево. Запалих си колата и просто отидох. ;)

Снимките ти са уникални. :thankyou:

Надявах се да споделиш повече моменти и изживявания от това невероятно пътуване.

Имай предвид, че хора като нас, като мен по-скоро, вероятно никога няма да стигнат до подобни места. Така, че ако не можем да отидем, поне да съпреживеем ... :)

Това пътуване беше преди повече от година и просто не можах да го опиша както трябва, като не го направих веднага сега вече еуфорията я няма и писането трудно вървеше, затова се получи по скоро фоторепортаж. Но ако има въпроси, с радост ще отговоря. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Колумбия е от държавите,  хем така , хем иначе... Ту много ми се ходи, ту пък - какво толкова.

Но така беше и с последните ми две пътувания до Шри Ланка и Куба, пък много ми хареса...

Сигурно така ще е и с Колумбия, а за там моите планове са по-мащабни, като дори планирам пътуването да завърши с кораб по Амазонка до Манаус, Бразилия....

Та ще видим.  Чакам евтина самолетна оферта и мераклии да споделят с мен такова приключение...

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 37 минути , ruwenzogy каза:

Колумбия е от държавите,  хем така , хем иначе... Ту много ми се ходи, ту пък - какво толкова.

Но така беше и с последните ми две пътувания до Шри Ланка и Куба, пък много ми хареса...

Сигурно така ще е и с Колумбия, а за там моите планове са по-мащабни, като дори планирам пътуването да завърши с кораб по Амазонка до Манаус, Бразилия....

Та ще видим.  Чакам евтина самолетна оферта и мераклии да споделят с мен такова приключение...

Твоите планове са винаги мащабни, имаш времето и възможността да ги направиш такива. Ще те следя с интерес.

Връзка към коментар
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

Колумбия е от държавите,  хем така , хем иначе... Ту много ми се ходи, ту пък - какво толкова.

Но така беше и с последните ми две пътувания до Шри Ланка и Куба, пък много ми хареса...

Сигурно така ще е и с Колумбия, а за там моите планове са по-мащабни, като дори планирам пътуването да завърши с кораб по Амазонка до Манаус, Бразилия....

Та ще видим.  Чакам евтина самолетна оферта и мераклии да споделят с мен такова приключение...

Взимаш ми акъла винаги, Оги... Ако не бях в матрицата с прецизно планиране на отпуски, сигурно бих се изкушила да стана част от твоите лудости - ако ти издържа на темпото :) 

Връзка към коментар
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Колумбия е от държавите,  хем така , хем иначе... Ту много ми се ходи, ту пък - какво толкова.

Но така беше и с последните ми две пътувания до Шри Ланка и Куба, пък много ми хареса...

Сигурно така ще е и с Колумбия, а за там моите планове са по-мащабни, като дори планирам пътуването да завърши с кораб по Амазонка до Манаус, Бразилия....

Та ще видим.  Чакам евтина самолетна оферта и мераклии да споделят с мен такова приключение...

Ех. Манауш, Манауш!!!

Моята невъзможна мечта, за която няма как да не споделя малко инфо. :)

Това е град 1500 км. навътре в джунглата с население от над милион души. До колкото знам този град е имал трамвай преди Ню Йорк и електрическо осветление по улиците веднага след Лондон. Невероятният му растеж се е дължал на каучука добиван от каучоковите дървета. В последствие обаче англичаните пренасят тези дървета на о. Борнео, днешна Индонезия и Манауш замира.  

За да запазят града, бразилците строят т.нар. "Трансамазаонска магистрала" дълга почти 5000 км., а Манауш е обявен за безмитна зона. 

Казвали са ми, че истинската Амазонка, дивата и неподправената, реално започва след Манауш. В началната си част реката била като истинска магистрала, по която се придвижвали невероятно количество шлепове с дървен материал, а извършвания риболов бил буквално промишлен.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Манаус си е голям град, но е наистина врата към истинската Амазонка. И честно казано не е толкова трудно за организация. И Porto Velho си е голям.. трябва да се внимава само за сезона - там не трябва компромиси със сезона , за да се търси евтина цена... Не че е задължително , но на 80% няма да видите нищо , ако не е в периода май-септември. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 4/12/2018 в 15:57, Radnev каза:

Моята невъзможна мечта, за която няма как да не споделя малко инфо. :)

 

Защо да е невъзможна? Не е по-трудно да се стигне отколкото да речем Бали...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

О, много балгодаря за хубавия разказ и прекрасните снимки! Върна ме във времето, когато живеехме там. Изкарахме близо 4 страхотни години там, а от две сме в другия край на света. Имаме страхотни спомени и невероятни приятели в Богота. Вече се чудим как да им отидем на гости, ама оттук ще ни е много трудно. Но поне се чуваме през уикендите - ние сутрин с кафето, при тях вечер с рома. Имаме 13 часа разлика.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.