Прескочи до съдържание

Ломбардия карта


mary_shery

Препоръчани мнения

Здравейте магеланци! Знам, че повечето пътувате с коли под наем в Италия, но се надявам все още да има хора, които да са пътували с обществен транспорт в Ломбардиа и да могат да ми помогнат. Съществуват много изгодни Ломбардия карти за 1,2,3 и 7 дни с всички регионални влакове, автобуси, метро, корабчета в Изео и някои лифтове: 

http://www.regione.lombardia.it/wps/portal/istituzionale/HP/DettaglioServizio/servizi-e-informazioni/cittadini/muoversi-in-lombardia/biglietti-e-agevolazioni/io-viaggio/io-viaggio-ovunque-in-lombardia-biglietti-giornaliero-settimanale

Покрива и пътуването от летище Бергамо Орио до града. 

 

Въпросът ми е дали на летището на Бергамо има от къде да се купи такава карта. Пише, че онлайн не може. Била съм много за кратко на летище Бергамо преди и не съм забелязала дали има машини за купуване на билети за влакове и т.н. Моля за съдействие, ако някой е запознат с купуването на тези карти.

Връзка към мнение

Порових и аз, но не откривам вариант да си я вземете на летището.

В трипъдвайзъра също това пишат. Така че ще жертвате още 2,30 до града и от там вече може да се купи.

3. Re: Io viaggio in Lombardia ticket from Bergamo Orio Al Serio
 
 
I've had a reply from ATB who tell me:

1. The IVOL tickets cannot be bought at the airport.

2. IVOL tickets are valid on the #1 bus to/from the airport.

3. The IVOL ticket does not include luggage so a timed ticket is needed for a large suitcase.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На летището не може. Платихме си еднопосочни билети до Бергамо, после на гарата купихме седемдневна карта за цяла Ломбардия. За еднодневна и тридневна не помня, но седемдневна не навсякъде продават. Тя е и поименна, издава се срещу документ за самоличност. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изнанадваме, че тази карта не може да се купи от летище Бергамо.

Аз си купих моята от летище на Милано преди две години от гише на Трениталия, въпреки че изрично ми казаха, че не важи от/до летището и затова трябваше да си купя допълнителен билет до най-близката гара.

Връзка към мнение

Темата ме заинтересува, защото планирам кратка разходка около Милано.

На 4/25/2018 в 16:59, vorbis каза:

... Аз си купих моята от летище на Милано преди две години от гише на Трениталия, въпреки че изрично ми казаха, че не важи от/до летището и затова трябваше да си купя допълнителен билет до най-близката гара.

На посочения от mary_shery в началото на темата сайт, в секция Allegati има Travel card to get around Lombardia on public transport (Documento IO+VIAGGIO+INGLESE.PDF), който потвърждава:
"Not valid on: trains between Malpensa airport and Busto Arsizio/Ferno, Long distance and HighSpeed trains (Intercity, Eurocity, FrecciaBianca, FrecciaArgento, FrecciaRossa, Italo, Thello), airport shuttles, ferries on other lakes (Garda, Maggiore, Como and Lugano)"
 

На http://www.trenord.it виждам цени за билетите до най-близките гари:

MALPENSA AEROPORTO T1 - FERNO-LONATE POZZOLO - 3.00 €

MALPENSA AEROPORTO T1 - BUSTO ARSIZIO NORD - 4.00 €

 

Използвал ли си картата от Милано към летище Малпенса?
 

 

Връзка към мнение

Картата не важи от летище Малпенза до Милано, въпреки че на Малпенза я продават. Обаче от летище Бергамо до град Бергамо важи, но няма от къде да се купи.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ползвахме картата за 7 дни, която излиза изключително изгодно, дори само за 5, ако се обикаля по езерата с нея или пък някъде другаде в Ломбардия. Не може да се купи на летището. Купих я от зелена машина на Тренорд на гарата в Бергамо (дясната работи кеш, а лявата с карти само). Името под което я изписват е "ioviaggio". Важи дори за автобус C12 от Менаджио до Лугано като автобусът спира на някъде 2-3 км от центъра на Лугано (Castagnola). От тази спирка, която е последна за автобуса може спокойно да се качи Монте Бре пеша, пък и с фуникуляр, макар и според мен той да е ненужен (а и е пълна глупост да не работи в неделя).

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Пристигнах в Бергамо, от гарата взех влак до Леко, после до Варена, разгледахме града и взехме корабчето за Беладжио (то не се включва в картата), от Беладжио взехме последния автобус C30 до Комо (към 19 ч). Нощувка в Комо. На следващия ден с градския транспорт в Комо взехме автобус до долната станция на фуникуляра за Брунате, там си показваш на гишето картата и ти издават безплатен двупосочен билет. Разходихме се в Брунате и слезнахме с фуникуляра. После хванахме автобус C10 за Менаджио, но слезнахме в Argegno, за да хванем лифта за Пирга заради страхотната гледка от горе, той също влиза в картата. На около 30 Мин е и ако има много хора може да не пуснат всички, май около 15 души само побира. Ние хванахме точно първия лифт след обедната почивка - в 14 часа. Не е много популярно място, но останаха 4-5 души отвън за първата кабинка. После точно по разписание слезнахме 1 Мин преди автобус C10 за Менаджио, но той закъсня 25 мин (нормално нещо за Италия). Хванахме го до спирката за Вила Балбаниело и след като я разгледахме хванахме пак същия автобус до Менаджио. От Менаджио на другия ден отидохме до Лугано с C12 като ние държахме да се качим на Монте Бре и от спирката е много удобно. Хванахме си го после наобратно до Менаджио и от там с C10 отидохме в едно приятно паркче в Тремецо и поседяхме там 1 час. Върнахме се пак в Менаджио с автобуса. На другия ден хванах пак C10 до вила Карлота и след като я разгледах отново в обратната посока до Менаджио и там почаках 30 Мин за отново C10 до Домасо. Просто не всички автобуси C10 вървят от Комо до Колико по целия маршрут, обикновено са до Менаджио и от там се хваща друг. Въобще C10 е една приказно красива линия и освен в най-известните градчета спира и в много други малки и хубави селца по езерото. Дори разписанието не обхваща всички спирки по маршрута, но моят съвет е да следите на телефоните си къде се движи, защото ако не се натисне бутон, автобусите не спират на нито 1 спирка, а и се движат почти празни. На третия ден дори шофьорите ни знаеха, че сме с тези карти и не ги и показвахме. Последния ден от Домасо хванахме автобуса до Колико и от там влак до Леко, после от Леко до Бергамо. В Бергамо можеш да използваш градския транспорт с картата, включително новите електрически линии C, които на нас ни свършиха добра работа. После взехме влак до Сулзано (с пракачване в Бреша) на езерото Изео и от там корабче до Монте Изола. На корабчето се плаща 1 евро за акустиране на острова и е еднократно, доколкото разбрах. На самия остров, противно на написаното, автобус изобщо не минава през делнични дни или поне за 4 часа нито 1 не мина. Връщането беше с корабчето до Сулзано и после влак, но на Бреша видяхме, че единият влак закъснява и със сигурност ще си изпуснем връзката, затова решихме да изчакаме последния директен, но той също имаше 10 Мин закъснение и решихме да хвърлим един бърз поглед на Бреша за 1 час, пък като се върнахме на гарата се оказа, че закъснението е станало 25 Мин. Както и да е, дойде все пак, но вече нямаше графски транспорт, та 2 км пеша вървяхме. На сутринта хванахме електробуса до гарата и от там бус 1 до летището. 

  • Харесвам 14
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Благодаря🙂! Когато картата  се използва за регионалните влакове как се взимат билети? За някои дестинации се използват само машините.

Връзка към мнение

Не си купуваш никакви билети, ако имаш картата. Направо я показваш на кондуктора. Първият път, преди да я използваш, трябва да я валидираш на някоя машинка, където се валидират по принцип билети.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пореден въпрос:

С Ломбардия карта може да се пътува и до Stresa нали? Има го на картата в сайта, питам защото градът се намира в регион Пиемонт.

Връзка към мнение

Стреза твърдо не се включва в IVOL картата. Картата важи до първата спирка след границата с Пиемонт, която е Арона. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@mary_shery би ли споделила къде бяха нощувките ви? И има ли място, което препоръчваш да не бъде пропускано? И ако може някоя снимчица? 🙂

И си запазвам правото да питам още, специално за швейцарската част от пътуването.

Връзка към мнение

Нощувките ни бяха по хостели и в една къща в Бергамо. 

Хостелът в Комо ( Ostello Villa Olmo)беше хубав, но затваряше след 0:00 и между 10 и 16 часа, което го прави леко неудобен. Стаите бяха големи и беше сравнително чисто.

Хостелът в Менаджио беше със страхотна гледка от терасата и с градина, където може човек да си хапва пица или пък меню тип бюфет. Стаите обаче са малки и с недостатъчно контакти, а и баните не бяха много чисти. 

Хостелът в Домасо предлага неповторима гледка, собствено плажче(дребни камъчета), водни атракции, шезлонги, вкусна храна, любезен персонал, изключително чисти стаи, дори двойните стаи са със самостоятелна баня. Препоръчвам го на всеки, който би искал да види Комо не само в най-туристическите части или пък просто да нощува на хубаво място след обиколката на популярните местенца. Ето линк: https://www.booking.com/hotel/it/lake-como-beach-hostel.en-gb.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-XX-it-lakeNcomoNbeachNhostel-unspec-bg-tab-L%3Aen-O%3AosSx-B%3Asafari-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX-H%3As;sid=923dcc14b2c3fdf0a309f8c70cde8c6b;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

mary_shery 

Благодаря за темата. Беше ми изключително полезна. Купихме картите от гише, на което се продават билетите за влак на гарата в Бергамо /автоматът не ни прие КК и ДК/. Използвах я много успешно . Искам да допълня:

Използването на картата в метрото в Милано ставаше като я показвахме на служител в остъклена кабинка на влизане и излизане от съответната метро станция и той отваряше вход или изход за инвалиди. Там никой не ни провери. Поради тази причина я използвахме и четвъртия ден. Разглеждайки картата не открих абсолютно никаква външна  разлика от обикновен билет за влака, освен текста където е описано за колко дни е картата, което в никакъв случай не се забелязва от  1, 2 метра. Веднага ми дойде идеята, че в метрото може да се  използва и употребяван билет за влака. Има риск разбира се, но според мен е минимален.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте магеланци, много благодаря за подробната информация поднесена от вас!  Предстои и ми 5 дни в Италия с кацане в Бергамо. Обмислям 2нощувки по езерото Комо, не съм решила кой населени места и ми се ще 2 нощувки до Верона. А може и една около Гарда и там към Верона. Въпроса ми е има ли опция с картата Ломбардия да стигна до някъде и от там да доплащане билет за Верона? Във Верона бихме ли се оправили без градски транспорт, ако спим по централно? От друга страна се чудя да стигаме линдо Верона или около Гарда? На нас може би ще ни трябва 7дневна карта може ли дс споделите цената и?  Много благодаря! 

Редактирано от vioila
Връзка към мнение

Не съм ползвал картата, но като гледам, би трябвало да може да се ползва до Desenzano Del Garda-Sirmione което е на 2 гари от Верона.

 

Във Верона може да се обикаля пешеходно, гарата е на 15-тина минути от центъра, но и от там може пеша да се стигне.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бяхме есента в Ломбардия за 5 дни, после 2 нощувки във Верона. 7дневната карта свърши чудесна работа. На отиване към Верона обаче нямаше как да я ползваме. Мислих за вариант да купим билети Бреша-Верона, а до Бреша да минем с картата, но пък трябваше да губим няколко часа в Бреша и реших, че не си струва. / Защо сме направили подобен маршрут, а не си останахме в Ломбардия? Защото аз настоявах за Верона на всяка цена. За Бреша просто времето нямаше да стигне, оставихме за друго пътуване и вместо да галопираме и отмятаме "видях това, видях онова" се размотавахме лежерно./

 

Във Верона гарата не е далече от историческия център. Колко точно "не е далече" не мога да твърдя, защото пътьом се отбихме първо да хапнем, после пихме кафе.  / Гугъл мапс казва че от гара Порта нуова до къщата на Жулиета е около 2 км и двайсетина минути пеша./ На тръгване ползвахме градски транспорт до гарата, за да си спестим ходенето, че после ни чакаше цял ден обикаляне из Мантуа. Беше неделя, автобусът закъсня 6-7 минути, добре, че го бяхме предвидили. 

 

Цената на 7дневната карта беше около 42 Е

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен картата може да се ползва до последната въможна гара, която е посочил  bad kid 

преди 3 часа, bad kid каза:

Не съм ползвал картата, но като гледам, би трябвало да може да се ползва до Desenzano Del Garda-Sirmione 

  като се купи билет само за отсечката Desenzano Del Garda - Sirmione до Верона. Билета да се валидира преди качването на влака, той важи няколко часа. Цената на картата може да се види в посочения в началото на темата линк.

Редактирано от Вероника
Правописна грешка
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.