Прескочи до съдържание

Ryanair - мини новини и въпроси


Препоръчани мнения

На мой приятел му бе отказана бордна карта на летището в София от Раян защото паспорта му е без  биометрични  дани ,той е от Украйна и трябваше да пътува до Рим .Може ли никъде да се жалва или да пие една студена вода. 

 

 

 

  • Шок 5
Връзка към коментар
преди 5 часа, Божидар каза:

На мой приятел му бе отказана бордна карта на летището в София от Раян защото паспорта му е без  биометрични  дани ,той е от Украйна и трябваше да пътува до Рим .Може ли никъде да се жалва или да пие една студена вода. 

 

 

 

Здравей, много гадна ситуация.

И за мен беше изненада, но явно има правила в общността, относно биометричните паспорти. Не знам дали твоя приятел е в категория "бягащ от войната", но ето тук са описани вариантите за украинци с бииометричен документ и без:

Украинските граждани, които имат биометрични паспорти, в качеството си на пътуващи, освободени от визови изисквания, имат право да се движат свободно в рамките на Съюза за период от 90 дни, след като са допуснати на територията му. Въз основа на това можете да изберете държавата от ЕС, в която искате да се ползвате от правата, свързани с временната закрила, и да се присъедините към семейството и приятелите си в държавата от ЕС, в която те се намират.

Ако имате право на временна закрила, но притежавате небиометричен паспорт, органите на границата на държавата от ЕС на първо влизане следва да издадат виза за краткосрочно пребиваване със срок на валидност 15 дни при влизане в Шенгенското пространство. Това ще ви позволи при пътуването до държавата от ЕС на местоназначение да се ползвате от правата, свързани с временната закрила.

Ако имате право на временна закрила, но не притежавате документ за задгранично пътуване, органите на границата на страната от ЕС на първо влизане ще решат дали да ви позволят да продължите пътуването си, ако е необходимо, например чрез издаване на документ за пътуване и виза или чрез използване на формуляри за прехвърляне, свързани със законодателството за временна закрила.

Ако сте преминали границата на ЕС за първи път през държава, която не е част от пространството на ЕС без граничен контрол на вътрешните граници (Румъния, България, Хърватия, Кипър и Ирландия), вашите документи по правило ще бъдат проверени отново на граничния контролно-пропускателен пункт на следващата шенгенска държава. Моля, вижте също обясненията по-горе относно регистрацията на непридружени или разделени от семействата си деца.

https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_bg#onward-travel-in-the-eu

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 43 минути , crazyhorse каза:

От снощи се опитвам да вляза в страницата за откриване на евтини полети, но ми дава това:Screenshot_20220617_083236.jpg.6c254ec8ca8de2188b691d5a0a0495f2.jpgНякой успява ли да влезе? 

На компа е ОК:

image.png.933ba79bbcfd0ea7cfe6414ae4ebddf6.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 56 минути , crazyhorse каза:

При мен и от телефона и от лаптопа(Хром) е същото! 

Смени езика на английски. В бг страницата го нямa farefinder-a

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Сложил съм си в отметките този линк https://www.ryanair.com/bg/bg/cheap-flights/?from=SOF&budget=150 При мен се отваря от компютър и смартфон.

Малко бъгват полетата, но това е само визуален бъг.

 

 

785505789_Screenshot2022-06-17at21-15-31Ryanair.png.312dd9d5c7a67eb07a9323a2e04dd24d.png

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте, Магеланци!

Имам платени билети за полет до Малта през август за трима.

За жалост, гаден здравен проблем ни разваля ваканцията.

Никога не съм отказвал полет до този момент.

Бихте ли ми разяснили, какво е нужно да направя, за да откажа този полет, и да възстановя средствата си!?

Виждам, че цените са се вдигнали, но аз не търся печалба...!

2 билета са с платен "Приоритет и 2 чанти ръчен багаж", и един с " Само 1 малка чанта".

Благодаря Ви!

Връзка към коментар
преди 7 часа, Dublin каза:

Здравейте, Магеланци!

Имам платени билети за полет до Малта през август за трима.

За жалост, гаден здравен проблем ни разваля ваканцията.

Никога не съм отказвал полет до този момент.

Бихте ли ми разяснили, какво е нужно да направя, за да откажа този полет, и да възстановя средствата си!?

Виждам, че цените са се вдигнали, но аз не търся печалба...!

2 билета са с платен "Приоритет и 2 чанти ръчен багаж", и един с " Само 1 малка чанта".

Благодаря Ви!

Такса за промяна на полет е 45 евро,а за връщане на пари е 100 евро. Ако билета е по-евтин няма смисъл.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Може да се пробвате да изпратите  епикриза за заболелия пътник, както и бекежка от лекар, че лицето не може да пътува. Поне да се опитате неговите пари да възстановите. Не са задължени, ако нямате Flex, но доколкото съм чувала, връщат пари.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз имах подобен проблем преди 3 години. При Раянеър беше кауза пердута, а при Уизеър ми върнаха 50% от сумата при изпратена епикриза (снимана с телефон, макар и на български), свързах се с колцентъра и те провериха, казаха "виждаме, че не сте отишли на летището", възстановиха ми половината от сумата в моя уиз профил. Раян изобщо не ми и отговориха. Като не съм се качил на борда... губя сумата и това е. И по време на пандемията ми се случи сто пъти. Така че... парите се прежалват, по-важно е здравето.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Закъсненията при Ryanair са доста сериозни.

В петък вечерта на Бергамо почти всички полети имаха закъснение от поне час. Полетът за София беше обявен без закъснение на таблото. Качиха ни на автобуса на изхода, който направи едно кръгче по piazzale-то и ни върна обратно на изхода. Свалиха ни в терминала и ни казаха, че нямало екипаж за полета. В крайна сметка излетяхме с почти 2 часа закъснение - с пристигане в София след полунощ.

 

Препоръчвам да се въздържате от варианти с прекачване на техни полети, защото обявените разписания са пожелателни.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Здравейте, децата на моя позната са в момента в Брюксел, първо самостоятелно пътуване. Снощи от Раян еър са получили имейл, че днешния им полет е анулиран заради стачка.Какво трябва да направят в случая? Имат ли право на друг полет, защото са говорили с Райян и са им предложили само ваучер за сумата, която са платили за билети. Цените на полетите за утре са астрономически.

Връзка към коментар
преди 37 минути , aleks_s каза:

Здравейте, децата на моя позната са в момента в Брюксел, първо самостоятелно пътуване. Снощи от Раян еър са получили имейл, че днешния им полет е анулиран заради стачка.Какво трябва да направят в случая? Имат ли право на друг полет, защото са говорили с Райян и са им предложили само ваучер за сумата, която са платили за билети. Цените на полетите за утре са астрономически.

Цените на билетите от Брюксел към почти цяла Европа в идната седмица са доста високи. Най-добре е отново да говорят с авиокомпанията и да настояват да ги премаршрутират или да им презаверят билетите за следващия възможен полет, иначе до времето на новия полет, независимо дали ще е с Раян или не - нощувки/транспорт от/до летище и храна да се заплаща с карта и да се изискват касови бележки, за да може после евентуално да се претендира някаква компенсация.

 

Раян могат да кажат, че не дължат компенсация за самия полет по Регламента, защото има стачка, а това е извън техните правомощия. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, aleks_s каза:

Здравейте, децата на моя позната са в момента в Брюксел, първо самостоятелно пътуване. Снощи от Раян еър са получили имейл, че днешния им полет е анулиран заради стачка.Какво трябва да направят в случая? Имат ли право на друг полет, защото са говорили с Райян и са им предложили само ваучер за сумата, която са платили за билети. Цените на полетите за утре са астрономически.

Много неприятно! Чак да откажат премаршрутиране не са си позволявали досега. Виждам, че полетите от Брюксел до София и Букурещ са sold out за доста дни напред, нека да настояват за полет от съседни летища като Айндховен, дори Бове. Краен вариант да купят билети и после да искат възстановяване.

Обявени са още стачки, този път в Испания.

 

The unions voted to walk out for two three-day strikes from 24 June to 26 June and 30 June to 2 July.

 

Както са тръгнали, заедно с хаоса по летищата, имат потенциал да направят лятото ни "незабравимо".

https://inews.co.uk/inews-lifestyle/travel/ryanair-strike-dates-when-spain-striking-june-july-2022-how-uk-flights-affected-1688253

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Всъщност доколкото прочетох в Италия също ще стачкуват на 25 юни, както и че профсъюзите възнамеряват да координират действия и в Франция и Португалия, освен с Испания. Но всички стачки са планирани за  периода 24-26 юни, в поста по-горе за Брюксел разбрах че получават днес мейл за канцелиран полет утре, не намирам инфо за стачка утре и съвсем няма време за реакция. Има ли някакъв период предизвестие което са длъжни дадат или да премаршрутират? 

Връзка към коментар

Повече за планираните стачки на Ryanair в следващите няколко дни.

Белгия , Франция , Испания , Португалия и Италия ще са сред засегнатите :

 

 

https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/belgian-cabin-crew-unions-plan-june-24-26-strike-ryanair-2022-06-17/

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Утре летим с Райън за Рим и  те днес са ми писали да сме 3ч предварително на летището поради големи опашки на секюрити. Досега съм ходила 2ч предварително и дори и при опашки в било достатъчно. Има ли смисъл наистина да се ходи толкова рано (3ч) или 2ч са достатъчни?

Връзка към коментар
преди 3 минути , Бръмбар каза:

Утре летим с Райън за Рим и  те днес са ми писали да сме 3ч предварително на летището поради големи опашки на секюрити. Досега съм ходила 2ч предварително и дори и при опашки в било достатъчно. Има ли смисъл наистина да се ходи толкова рано (3ч) или 2ч са достатъчни?

Миналият понеделник летях с Райън до Венеция и отидох час и половина преди полета. Минах съвсем спокойно,нямаше големи опашки. Това за полет в 11и нещо. Но ми пишеше да отида не 3,а 2 часа по-рано.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Бръмбар каза:

Утре летим с Райън за Рим и  те днес са ми писали да сме 3ч предварително на летището поради големи опашки на секюрити. Досега съм ходила 2ч предварително и дори и при опашки в било достатъчно. Има ли смисъл наистина да се ходи толкова рано (3ч) или 2ч са достатъчни?

виж колко полета има в този часови интервал и прецени. Ако са под 4, аз не бих ходила 3 часа по-рано. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ами полета е в 6.50ч и между 6.45ч и 7.10ч има 5 полета от същия терминал. Не ми се ходи много рано ако мога да го избегна, защото трябва посреднощ да стана почти.... От друга страна не ми се и рискува

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.