Прескочи до съдържание

Галапагос - Еквадор - Колумбия февруари 2019


stefanrusev

Препоръчани мнения

В Испания има много различни произношения, в някои райони на Андалусия съм чувал неведнъж да казват джо вместо йо(аз). От друга страна по карибското крайбрежие на Колумбия, се пройзнася й а не дж, за разлика от вътрешността. Въобще, трудно е да се генерализира произношението на страни от типа на Колумбия, където официално има 11 различни диалектни зони или на Испания, където са още повече.

 

Ето за пример, една песен от Barranquilla, където много ясно произнасят името на града Баранкийя, а не Баранки(д)жа, не навсякъде в Колумбия ll/y се произнася (д)ж между гласни-

 

 

 

Редактирано от nomad
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В Аржентина ще е Вишависенсио. Като бяхме там 2017-а,после сума ти време се лигавехме с приятели и дори в курсовете по испански двойното Л го произнасяхме Ш. Всички си пляскят испанския както им дойде 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, в голяма част от Аржентина ll/y се произнася ш(т.нар. шеисмо), но и там, има доста райони, където ll/y e й. Провинциите в Аржентина, където ll/y не се произнася като ш, са - Мисионес, Кориентес, Формоса, Чако, Салта, Хухуи, Катамарка, Ла Риоха, Сан Хуан, Мендоса.

 

https://animalderuta.com/2013/03/13/el-mapa-del-sheismo-en-argentina/

Редактирано от nomad
Връзка към коментар

Е, ясно, че няма как да се обобщава за всички произношения, ама в най-общия случай в Колумбия дж-ъкат, в Аржентина шъ-кат! В Испания все пак е доста изчистен в това отношение. Много зависи и с какъв човек говориш, колко е образован. В хранителен магазин в Богота не разбраха мантекийя (масло), ама веднага отреагираха на мантекиджа. По крайбрежието пък ядат с-то. Местните казват иля (остров) вместо исля, така че колкото и добре да се знае испанския, трябва време ухото да се настрои на съответното произношение. Имам приятелка колумбийка от Баранкийя/Баранкиджа, за която общите ни приятели от Богота казват, че се напрягат като я слушат. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дайте, да караме по същество - да не изпадаме  в лингвистичен спор. Така и така, не знам испански, за туй, съм си взела местен преводач, та да няма проблеми.

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 22 минути , DaBo каза:

Добре си направила, че там и английският не върви! 😊

Абе, до сега не съм имала случай, да не се разбера някъде. Къде криво-къде право, все някак става.

И по тоя повод, все се сещам, някъде четох за един италианец. Дето, бъкел не знаел на друг език, освен на родния си. И отишъл един месец в Япония и се оправил навсякъде. Тоя ми е пътеводна звезда.:pleasantry:

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Изскочи ми голям проблем относно пътуването до Колумбия. Искам да отида до цветната река между 15-17 октомври, когато Теди и Влади ще са там, но в момента съм само с еднопосочен билет Богота - Ламакарена, което е летището до реката. Опитах да надхитря системата и да взема два еднопосочни, тъй като не ми даваше възможност да купя целия билет, а се оказа, че причината е изчерпване на местата по отсечката Ламакарена - Богота. 

 

Доколкото разбирам, да се стигне от реката до Виявисенсио, откъдето да летя за Богота, с кола е малко кауза пердута. Минава се през земи на местните тероряги и не може да се направи с лек автомобил, тъй като не е нормален асфалтов път. Единственият сносен вариант е със самолетчетата, които оперират по оста Виявисенсио - Ламакарена, но те са с неясен график. 

 

Ако някой има идеи или опит, да сподели, защото при варианта да си изпусна полета за Европа на 17окт, реката май ще трябва да отпадне и да прежаля парите за one way билета. 

Редактирано от Worldismine
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, Worldismine каза:

 

 

Доколкото разбирам, да се стигне от реката до Виявисенсио, откъдето да летя за Богота, с кола е малко кауза пердута. Минава се през земи на местните тероряги и не може да се направи с лек автомобил, тъй като не е нормален асфалтов път. Единственият сносен вариант е със самолетчетата, които оперират по оста Виявисенсио - Ламакарена, но те са с неясен график. 

 

Ако някой има идеи или опит, да сподели, защото при варианта да си изпусна полета за Европа на 17окт, реката май ще трябва да отпадне и да прежаля парите за one way билета. 

По суша от Виявисенсио до Ла Макарена са повече от 1000 километра и повече от 24 часа шофиране, което е мисия невъзможна. Нито има с какво, нито си струва труда.Понеже не се минавало през самия парк, ами се обикаляло, през нам си кви си места, дето нямало път.

Самолетчетата са малки " Чесна", поне, на мен така ми обясниха. Говоря за тези, които хвърчат насам-натам между ВВ и ЛМ.

преди 6 часа, Tedy каза:

@AlexandraKo Алекс, нали ти ще летиш Вилявисенсио - Макарена. Кажи как ще го направите?

На отиване, с кола до ВВ и оттам с малкото самолетче за ЛМ.

На връщане ще летим ЛМ-ВВ-Богота.

Аз не се занимавам с нищо, намерих си в нета няколко руски туристически фирми в Богота,/ оказа се, че и в Колумбия и в Еквадор, руснаците са навсякъде/, писахме си, писахме си, накрая си избрах една и възложих всичко.

Мен друго ме притеснява, като гледам прогнозата за времето,дават го дъждовно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Въпрос към @DaBo и други, посещавали Колумбия, в частност Меделин.

Излизат ли местните в петък и събота вечер по улиците, например да танцуват, да се срещат или да послушат музика например. И ако да, къде бихте ни препоръчали да отседнем?

Трябва да решим дали да вземем късен полет Меделин - Богота и да спим в хотел на летището в Богота или да останем в Меделин и да видим Богота за няколко часа на другия ден. Аз клоня към втория вариант, още повече, че в двете латиноамерикански страни, където съм била - Мексико и Перу, местните се веселят петък и събота. По план ще тръгнем около 12ч. с автомобили от Хардин, трябва да оставим  Еми в Ел Побладо и още не сме решили за тази нощувка.

 

Може би трябва да ми преместите мнението в нашата тема:

 

 

 

Връзка към коментар
2 hours ago, lesy said:

Въпрос към @DaBo и други, посещавали Колумбия, в частност Меделин.

Излизат ли местните в петък и събота вечер по улиците, например да танцуват, да се срещат или да послушат музика например. И ако да, къде бихте ни препоръчали да отседнем?

Трябва да решим дали да вземем късен полет Меделин - Богота и да спим в хотел на летището в Богота или да останем в Меделин и да видим Богота за няколко часа на другия ден. Аз клоня към втория вариант, още повече, че в двете латиноамерикански страни, където съм била - Мексико и Перу, местните се веселят петък и събота. По план ще тръгнем около 12ч. с автомобили от Хардин, трябва да оставим  Еми в Ел Побладо и още не сме решили за тази нощувка.

 

Може би трябва да ми преместите мнението в нашата тема:

 

 

 

Местните се веселят много, но само на костата ще ги видите отвън. В Меделин и Богота са по барове и заведения. 

Богота за няколко часа няма как да я видите. 

Връзка към коментар
преди 11 минути , DaBo каза:

Местните се веселят много, но само на костата ще ги видите отвън. В Меделин и Богота са по барове и заведения. 

Богота за няколко часа няма как да я видите. 

Какво е "костата"?

Ясно е за Богота, че не можем да я видим, но групата според интересите клоним към природа и автентичност, отколкото големи градове. А и Колумбия е като допълнение към Галапагос и Кито, трябва от някъде да се реже, за съжаление.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Дойде и време за нашето пътуване. Четирима тръгваме след малко за Мюнхен, двама утре ще се включат и надявам се утре вечер да тръгнем към Галапагос. Ние двамата имаме един много кратък престой в Богота и се надяваме да не изпуснем следващия полет. По летищата ще пусна програмата. 

  • Харесвам 22
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, lesy каза:

Четирима тръгваме след малко за Мюнхен, двама утре ще се включат и надявам се утре вечер да тръгнем към Галапагос. Ние двамата имаме един много кратък престой в Богота и се надяваме да не изпуснем следващия полет

А някои още не са си събрали багажа... То какво му да му събирам  - половината стои неизползван и неразопакован от последното пътуване..

Обаче - изключвам телефона си и ДИМ ДА МЕ НЯМА, не ме търсете известно времееее.

 

п.с. 1 И стига си се притеснявала с тоя кратък престой - и ние имаме  час и нещо на Гуякил!  

п.с. 2 Само не разбрах челник за какво ни е ? 😜😜😜

п.с. 3 И още един ще се включи в Кито!!!! 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , stefanrusev каза:

п.с. 2 Само не разбрах челник за какво ни е ? 

Ще свърши добра работа, ако сколасаме за Las Lojas чак посред нощите. 😉

 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 49 минути , mililia каза:

сколасаме за Las Lojas чак посред нощите.

През нощта ще е още по-красива! (аз тайничко се надявам да влезем точно по тъмно. Голяма работа че няма да спим една нощ)
  Стига де, тая отсечка е най-ясна и подсигурена и то  благодарение на твоите парламентьорски способности. Ха, как му беше името, нали ние ще правим първия контакт с него?
А и нали трябва да има малко адреналин, поне малко импровизация... И ще се омешаш с  венесуелците 😂

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , stefanrusev каза:

През нощта ще е още по-красива! (аз тайничко се надявам да влезем точно по тъмно. Голяма работа че няма да спим една нощ)
  Стига де, тая отсечка е най-ясна и подсигурена и то  благодарение на твоите парламентьорски способности. Ха, как му беше името, нали ние ще правим първия контакт с него?
А и нали трябва да има малко адреналин, поне малко импровизация... И ще се омешаш с  венесуелците 😂

Писах му да носи табела с твоето име, но все пак гледайте и за моето име, че знам ли какво ще направи. Иначе не му знам името, но се е обозначил като UIO, абревиатурата на летището в Кито 😀

Ако купувате карти за Интернет мога да ви пратя телефона му. Утре като ми отговори ще питам и за име. Ще ви  пратя инфото после. 

 

А гледките в тъмното може и да са хубави, но снимките няма да станат😂. А на венесуелците ще носим поздрави от висшия ешелон 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.