Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

  • 4 седмици по-късно ...

САЩ одобри по-строги правила за издаване на визи

 

Цитат

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп одобри по-строги правила за издаването на американски визи. 

Правилата ще включват попълване на нова анкета, която ще иска псевдонимите в социални мрежи, използвани за последните пет години, и биография за последните 15 години, включително адреси, телефони и пътувания, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Според новите правила служителите на консулствата могат да поискат още номерата на всички предишни паспорти, имейли и телефони за последните 5 години, както и допълнителна информация, ако преценят, че това е необходимо "за потвърждаване на самоличността или за извършване на по-задълбочено проучване за целите на националната сигурност", добави Държавният департамент на САЩ.

Отговарянето на новите въпроси е доброволно, но във формуляра се казва, че ако информацията не бъде предоставена, издаването на виза може да бъде забавено или отказано.

https://offnews.bg/news/Sviat-_12/SASht-odobri-po-strogi-pravila-za-izdavane-na-vizi_657041.html

 

Някои магеланци ще трябват да подготвят няколко тома с “Война и мир“ (описание на пътешествията си за последните 15 години!!!!) Да не говорим, че помните ли номера на служебния си телефон във фирмата, която работехте преди 15 години?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , T.E.Lawrence каза:

Хубав и широк свят, защо трябва да се подлагаш доброволно на такива издевателства не знам. 

За съжаление поне транзитно се налага да минаваш през САЩ....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте. Може би въпросът ми леко се отклонява от топика, но ето каква е ситуацията:

 

Миналата година с тогавашната ми годеница взехме 10-годишни туристически визи за САЩ. Тази година се оженихме и тя взе моето фамилно име. През август ще летим до САЩ на сватбено пътешествие, но сега се получава така, че тя е с една фамилия на визата (с моминското име) и на самолетните билети, и с друга на личната карта. В паспорна служба на МВР ѝ казаха, че трябва да си смени и паспорта, тъй като същият вече бил невалиден. И за да може да си ползва американската виза, ще ѝ оставят стария паспорт с визата (като същият ще бъде перфориран). При тази ситуация тя ще трябва да пътува с 2 паспорта, удостоверение за идентичност на имената, преведено и легализирано, и може би с акта за брак, също преведен и леегализиран.

Въпросът ми е дали тя ще може да пътува със стария паспорт, където ѝ е визата, а да заяви нов едва като се върнем от Щатите? Т.е. на паспорната проверка на летището в София да мине с личната карта, тъй като най-вероятно в националната система излиза, че паспортът ѝ е невалиден и е за смяна (поради смяната на името). Но тази информация не е налична в авиокомпаниите и при чекирането и т.н. ще може да си ползва сегашния паспорт (който по принцип е със срок до 2019).

Според вас паспорнит власти в САЩ ще имат ли някаква информация, че този паспорт в България се води невалиден или те просто ще гледат датите на паспорта (в който е и визата) и тя ще може да пътува в САЩ без да е необходимо да разнася с нея сумати бумаги? 

Редактирано от MC Stojan
Връзка към коментар

Имайки предвид, че това е от най-стриктните държави, искарайте си всичките нужни документи, защото заради спестени 1-2 опашки може да се вкараш в страшен филм. Не забравяй, че визата не ти дава задължително право на достъп в САЩ и служителя на границата има пълното право да откаже влизане, ако прецени, че има нещо нередно. А ще разбере веднага като види, че казвате, че сте на сватбено пътешествие, а фамилиите са различни. Веднага ще попита дали имате друг документ за верификация и ще се вкараш в такава плетеница от лъжи, че няма излизането. 

 

Процедурата с дупчения стар паспорт и с новия е добре изпитана, много хора от нас са пътували така и въобще не повдига вежди на летището. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И според мен си минете по стандартната процедура. Нов паспорт, перфориране на стария и преведени и легализирани документи за брак и промяна на името.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

Благодаря. Май наистина ще е най-добре без тънки сметки, за да не излязат накрая дебели.

И наистина не вярвам да сме първите, които ще пътуват с такъв набор от документи, така че едва ли ще се бавим много по проверките.

Връзка към коментар
преди 16 часа, MC Stojan каза:

Според вас паспорнит власти в САЩ ще имат ли някаква информация, че този паспорт в България се води невалиден или те просто ще гледат датите на паспорта (в който е и визата) и тя ще може да пътува в САЩ без да е необходимо да разнася с нея сумати бумаги? 

Бъдете сигурни, че имат достъп до тази информация и подобен опит за влизане при вдигнати мерки за сигурност може да ви донесе доста главоболия. Не подценявайте факта, че на границите тези неща се следят из късо в тези опасни времена.

Връзка към коментар

Питайте в посолството, преведен акт за граждански брак бих имала също, но след като вече сте били там има големи шансове изобщо  да не ги поискат.

Аз пътувах 2010 с туристическа виза, 2013 пътувах с немски паспорт и ЕСТА, на митницата ме питаха дали съм била вече там, казах кога и само ми кимнаха и ми върнаха докумнтите.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Знаете ли как се процедира при кандидатстване за туристическа виза, изтичащ паспорт след 8 месеца и отложено пътуване във времето? В сайта на посолството пише " Вие трябва да притежавате паспорт с дата на валидност най-малко шест месеца след предвидения от Вас период на престой в Съединените щати" и "Ако Вашата виза е още валидна, може да пътувате до Съединените щати с два паспорта (стар и нов) до изтичане валидността на визата".

Обмислям пътуването през октомври 2017 или април 2018, но сега искам да изкарам визата с оглед на предварителното закупуване на билети. Ако приемем, че взема виза сега и пътувам през октомври, то тогава няма да има 6 месеца валидност на стария паспорт след периода на пътуването, т.е. би следвало междувременно да съм си преиздал паспорта и да пътувам със стар и нов. При втория случай е същото - април 2018 със стар и нов паспорт. Въпросът е, че и в двата случая ще остана с виза в стария паспорт, която е неизползвана и нов паспорт, с който трябва да пътувам и да представям. Има ли драма с това и да вадя направо нов паспорт, някаква идея или опит с подобен случай?

Връзка към коментар

По начало няма драма, доста хора сме с по два паспорта. Понеже имаш двумесечен буфер до минимума, не би трябвало и от посолството да ти правят проблем.

 

Но ако нямаш някакви интересни визи и печати в стария паспорт, на които да държиш от чисто сувенирна гледна точка, аз бих си изкарал нов паспорт преди да кандидаствам за визата - не е трудно, а и очевидно трябва да го направиш скоро така и така. Най-малкото ще намалиш риска да загубиш например стария паспорт с визата и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мерси за отговора Георги. Сега обаче като ги смятам по-точно са 6,5 месеца до изтичането и май ще трябва да вадя нов паспорт. А дали има риск в посолството да им се стори съмнителен факта, че паспортът е нов/преиздаден и в него няма никакви печати - да не си помислят, че това е умишлено и крия нещо, като знам колко са бдителни към хора, които са пътували в определени страни - Иран, Ирак, Сирия и т.н. ?

Връзка към коментар
Преди 1 час, lyubo21 каза:

Мерси за отговора Георги. Сега обаче като ги смятам по-точно са 6,5 месеца до изтичането и май ще трябва да вадя нов паспорт. А дали има риск в посолството да им се стори съмнителен факта, че паспортът е нов/преиздаден и в него няма никакви печати - да не си помислят, че това е умишлено и крия нещо, като знам колко са бдителни към хора, които са пътували в определени страни - Иран, Ирак, Сирия и т.н. ?

Изваждането на американска виза винаги е съпроводено с голяма доза параноя. Лошото, е че неяснотата на използваните критерии в повечето случаи я правят оправдана :) Сигурен съм, че няма да има проблем, особено ако питат и кажеш, че стария ти паспорт е изтичал скоро и искаш евентуално визата да ти е в новия за да не носиш по два паспорта с години наред. Съвсем безобидно и логично обяснение е и най-вече истинско. Вероятността да искаш да си с нов паспорт по тази причина е десетки пъти по-голяма от тази, че си бил в Сирия и Иран. 

Връзка към коментар

Да, наистина си има някаква параноя при тази виза, особено в последно време. Аз вече веднъж съм вадил виза за бригада и предполагам, че това ще им е основния ориентир, но в крайна сметка параноята с този нов паспорт се прояви и при мен :)

Връзка към коментар

@lyubo21, ти мина ли процедурата по изпращането на DS формата? Предполагам още не си, щом уточняваш първо паспорта...

Моля те да споделиш, когато имаш възможност и след като изпратиш формата си, какви въпроси горе долу питат относно историята на пътуванията. Даже, ако не ти представлява трудност, направи print screen само на тези въпроси, да видим за какво става въпрос. :)

Благодаря ти предварително. Някой ден ще ми бъде от полза, а вярвам и на още хора от този форум. Не за друго, а просто защото това е допълнение към установения стандарт и докато свикнем с нововъведенията има лека паника. Както Георги спомена по-горе, в повечето случаи неоправдана. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 2017. 07. 26. в 11:16, lyubo21 каза:

Мерси за отговора Георги. Сега обаче като ги смятам по-точно са 6,5 месеца до изтичането и май ще трябва да вадя нов паспорт. А дали има риск в посолството да им се стори съмнителен факта, че паспортът е нов/преиздаден и в него няма никакви печати - да не си помислят, че това е умишлено и крия нещо, като знам колко са бдителни към хора, които са пътували в определени страни - Иран, Ирак, Сирия и т.н. ?

Повечето хора подават молба за виза с нов паспорт, защото за пътуване в ЕС не трябва паспорт, а извън ЕС рядко пътуват. Не се вкарвай в излишни филми и притеснения :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 7/26/2017 в 11:48, lyubo21 каза:

Знаете ли как се процедира при кандидатстване за туристическа виза, изтичащ паспорт след 8 месеца и отложено пътуване във времето? В сайта на посолството пише " Вие трябва да притежавате паспорт с дата на валидност най-малко шест месеца след предвидения от Вас период на престой в Съединените щати" и "Ако Вашата виза е още валидна, може да пътувате до Съединените щати с два паспорта (стар и нов) до изтичане валидността на визата".

Обмислям пътуването през октомври 2017 или април 2018, но сега искам да изкарам визата с оглед на предварителното закупуване на билети. Ако приемем, че взема виза сега и пътувам през октомври, то тогава няма да има 6 месеца валидност на стария паспорт след периода на пътуването, т.е. би следвало междувременно да съм си преиздал паспорта и да пътувам със стар и нов. При втория случай е същото - април 2018 със стар и нов паспорт. Въпросът е, че и в двата случая ще остана с виза в стария паспорт, която е неизползвана и нов паспорт, с който трябва да пътувам и да представям. Има ли драма с това и да вадя направо нов паспорт, някаква идея или опит с подобен случай?

За да си спокоен, изваждаш си нов паспорт и не си връщаш стария, след перфорирането. Има такава опция съвсем официално, подписва се един документ, че ще го върнеш след една година.

И се явяваш с двата паспорта, за да стане ясно, по каква причина си извадил нов.

Аз така пътувах преди две години за Австралия, с двата , че визата ми беше за стария паспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вкарах се аз в размисли и страсти и вече започнах да се обърквам! :huh: Поправете ме, ако греша, моля.

Правилото гласи:

 

Цитат

Паспорт, валиден за пътуване до САЩ с дата на валидност най-малко шест месеца след планирания период на престой в Съединените щати (освен ако специфични за страната споразумения не предвиждат изключения). България е сред страните, които са освободени от това правило, така че българските граждани се нуждаят от паспорт, валиден за периода на планирания им престой.

Т.е., ако паспортът на Любо изтича Януари 2018, той има право да кандидатства за виза сега и да пребивава там не по-късно от този период със стария му паспорт? Така ли да го разбирам? И чак после ще пътува обратно до САЩ с 2 паспорта (заради визата).

Защото мен ме обърква началото на цитираният текст, където искат минимум 6м. след престоят му там, в който вариант си мисля, че нямаше да му дадат виза, докато не си поднови паспорта.

Надявам се да не съм ви объркала много и вас :biggrin:

 

Връзка към коментар
12 minutes ago, iliana_t said:

Вкарах се аз в размисли и страсти и вече започнах да се обърквам! :huh: Поправете ме, ако греша, моля.

Правилото гласи:

 

Т.е., ако паспортът на Любо изтича Януари 2018, той има право да кандидатства за виза сега и да пребивава там не по-късно от този период със стария му паспорт? Така ли да го разбирам? И чак после ще пътува обратно до САЩ с 2 паспорта (заради визата).

Защото мен ме обърква началото на цитираният текст, където искат минимум 6м. след престоят му там, в който вариант си мисля, че нямаше да му дадат виза, докато не си поднови паспорта.

Надявам се да не съм ви объркала много и вас :biggrin:

 

Аз го разбирам, че с този паспорт не може да кандидатства

Връзка към коментар

Ако планира да ходи от септ до декември, няма проблем да кандидатства с този паспорт. Ако плановете му се променят и трябва да стои от ноември до март, следва на влизане да е с нов паспорт, който е валиден поне до края на престоя. МВР ще му оставят стария и ще пътува с 2 паспорта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.