Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Така или иначе ти може да "ускориш" заминаването си пред посолството при издаването на виза, за да ти я сложат в настоящия паспорт, но по-важното е при влизането в САЩ да имаш нужната валидност на паспорта.

Емигрейшън-а там следи стриктно за срока на валидност на паспортите. Не бих рискувала да пътувам до там с паспорт с валидност от един или два месеца, аз лично.

Редактирано от funny
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Така, в крайна сметка реших да действам с визата и да се пусна със стария паспорт... онлайн формулярът им е леко натоварващ, особено в частта посетени държави за последните 5 години.... трябва да маркираш до откат и е малко досадна онлайн платформата им. Има и други недомислени неща... например... при кой отиваш/коя организация те кани - ако си обикновен турист, трябва просто да си измислиш нещо... хотел, туристическа агенция или и нещо друго, нямам идея... в моя случай писах адреса на роднина (леля ми), но като цяло не са го домислили това за обикновените туристи... искат някакви абсурдни подробности като дата на издаване и валидност на предишна виза (кой може да им даде точна дата, особено ако е било преди 8 години както е при мен ???)... накрая имат повече от 20 абсурдни въпроса свързани с престъпления, тероризъм и т.н. , за които не знам какво очакват - освен някой да отговори с ДА???... взимат си 280 лева такса за визата, при 268 лева по актуалния курс за 160 долара... австралийците, например, пак тормозят с визата, но поне такса не взимат... Изпилиха ми също нервите с качването на снимката... 2 дена се опитвам да я кача и ми дава грешка при изпълнени всички изисквания... току що пак пробвах и стана най-после... просто си имат бъгове в системата... и накрая при насрочването на интервю отново искат за попълваш част от информацията, която вече имат... изобщо досадна работа, надявам се скоро да попаднем в списъка на нормалните хора, за които не се изисква тази тромава процедура по кандидатстване за виза...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

А, и един съвет за кандидатстващите... задължително SAVE по време на попълването на формуляра, защото има много възможности системата да се бъгне по някое време.... качване на снимка или нещо друго ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

До lyubo21 и iliana_t,

Валидността на българските паспорти трябва да покрива САМО периода на планирания престой. Ние сме член на “Шестмесечния клуб”, което ни освобождава от изискването паспортите ни да са с валидност най-малко шест месеца след предвидения ни престой в САЩ.

Необходима е и съответно валидна виза, отговаряща на целта на пътуването ни.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 30.07.2017 г. в 2:42, FULL_BASS каза:

До lyubo21 и iliana_t,

Валидността на българските паспорти трябва да покрива САМО периода на планирания престой. Ние сме член на “Шестмесечния клуб”, което ни освобождава от изискването паспортите ни да са с валидност най-малко шест месеца след предвидения ни престой в САЩ.

Необходима е и съответно валидна виза, отговаряща на целта на пътуването ни.

Потвърждавам горното. Днес взех виза с изтичащ паспорт след малко повече от 6 месеца и ми казаха, че няма да има проблем с влизане в САЩ, ако е в срока на валидност. Вече след това трябва да се извади нов паспорт и да се запази стария с визата. Иначе интервюто си беше проформа в моя случай - няколко бързи въпроса за 1-2 минути... цел на пътуването (при мен е туризъм/посещение на роднина), предишно посещение (бригада), какво/къде работя в БГ. Служителката държеше листа за взимане на паспорта още от самото начало. Но за моя изненада преди мен отрязаха поне 50% от кандидатите - не знам точно защо, но повечето представяха за цел на пътуването туризъм/посещение на роднина и не говориха английски. Минаваха само възрастни хора (говорещи на български) и такива с цел на пътуване "бизнес". Може би е някакво съвпадение, да не вкарвам филми на бъдещи кандидати :) Няколко съвета: отидете в посолството точно в часа, който е посочен, а не по-рано (иначе се чака поне 1 час), запишете се за възможно най-ранния час (ако бързате за работа :)), говорете си на английски с интервюиращия, ако сте на поне някакво базово ниво (от това, което видях, отношението им се променя изцяло и не се впускат в подробности), трябва да се отговаря кратко, ясно и уверено (това спестява допълнителни уточняващи въпроси) и последно усмихвайте се... това е много важно за американците :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Решението дали да ти откажат виза са го взели още преди да отидеш на интервюто. На интервюто само можеш да се издъниш и да не ти дадат виза, която преди това са решили да ти дадат. Обратното не можеш да направиш. Колкото и да се напъваш, те вече са решили да не ти дадат и няма да им промениш решението.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 32 минути , ShaMan-H_Fel каза:

Решението дали да ти откажат виза са го взели още преди да отидеш на интервюто. На интервюто само можеш да се издъниш и да не ти дадат виза, която преди това са решили да ти дадат. Обратното не можеш да направиш. Колкото и да се напъваш, те вече са решили да не ти дадат и няма да им промениш решението.

Много точно казано, в 99% от случаите е така...

Връзка към коментар
Преди 1 час, ShaMan-H_Fel каза:

Решението дали да ти откажат виза са го взели още преди да отидеш на интервюто. На интервюто само можеш да се издъниш и да не ти дадат виза, която преди това са решили да ти дадат. Обратното не можеш да направиш. Колкото и да се напъваш, те вече са решили да не ти дадат и няма да им промениш решението.

Мога само да потвърдя от личен опит и отказаната ми виза. Повече инфо съм дал на предишните страници :)

Връзка към коментар
Преди 1 час, ShaMan-H_Fel каза:

Решението дали да ти откажат виза са го взели още преди да отидеш на интервюто. На интервюто само можеш да се издъниш и да не ти дадат виза, която преди това са решили да ти дадат. Обратното не можеш да направиш. Колкото и да се напъваш, те вече са решили да не ти дадат и няма да им промениш решението.

От чисто любопитство - на какво се базира това твърдение?

Връзка към коментар
преди 2 часа, ShaMan-H_Fel каза:

Решението дали да ти откажат виза са го взели още преди да отидеш на интервюто. На интервюто само можеш да се издъниш и да не ти дадат виза, която преди това са решили да ти дадат. Обратното не можеш да направиш. Колкото и да се напъваш, те вече са решили да не ти дадат и няма да им промениш решението.

С едно малко, но съществено уточнение - не е решение, а е "задача" за поддържане на процента на отказите НАД определния максимум, след който се задейства процедурата по отмяна на визовия режим :) През годините се променяше, като в началото на 90-те беше 20%, след това през годините се понижаваше и покачваше, но в България отказите винаги са се поддържали над определения процент. На ръба, но с малко над.

 

преди 45 минути , Георги Матеев каза:

От чисто любопитство - на какво се базира това твърдение?

Каза го посланика им в България в последното си интервю преди няколко дена. Не в прав текст (дипломат е, все пак), но достатъчно разбираемо в този смисъл ;) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, Георги Матеев каза:

От чисто любопитство - на какво се базира това твърдение?

В по-голямата си част на логика. Запитах се, ако аз организирах процеса, как щях да го организирам. Документите събрани във фазата преди интервюто дават достатъчно основания да се даде или откаже виза. Интервюто е само една формалност, която цели да се намали броя на погрешно позитивния резултат от процеса на оценяване на документите.
Основен принцип при създаването на такива процеси и да се намали както възможността да дадат виза на неподходящ човек така и да не дадат виза на подходящ. Интервютата, от всякакъв тип, включително за работа, са доказано ненадеждни в това отношение. От друга страна, пълната липса на човешко взаимодействие също не е добра стратегия. Документи лесно се фалшифицират, нервното поведение не е толкова лесно да се скрие от интервюиращия, който може да направи "кръстосан разпит" и да установи несъответствия между поведението на човека и документацията му.

Накрая добавяме и малка част лични наблюдение. Как на човек от моята фирма му отказват туристическа виза, после същия човек подава документи за бизнес виза без спонсорството на фирмата и му дават 10 годишна виза. Доста нелогично ми се струва, но така работи системата. Като добавим към това и многобройните изказвания на посланици и други дипломати, как щатите нямали "юридическото" основание да премахнат визити, защото процентът на отказани визи бил над някакво число. Сякаш не те определят правилата, по които се дават визите. Просто не мога да видя някаква друга причина.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И моето мнение е че визи се дават и на база късмет, доста често без логична връзка.

Моя опит :

1-во кандидатстване - аз и съпругът ми ( дъщеря ни на 3 год. я оставяме в БГ) - отказ - били сме "потенциални емигранти".

2-ро кандидатстване - дават ни виза ( една година по-късно)

Междувременно решаваме и дъщеря ми да вземем , макар и да сме скептични дали на нея ще и дадат виза.

Кандидатсваме за виза за нея ( нашите визи по това време бяха 3-годишни многократни) - и почти без никакви въпроси и дават многократна виза и на дъщеря ми.

 

Та как да си мислиш че има логика, като при кандидатстване на двама родители, оставили детето си в БГ,   те са "потенциални емигранти" а после ни дават визи на цялото семейство и вече явно не сме такива :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Миналата година на мен ми отказаха туристическа виза. Имах железни документи с покана от човек с годишен доход над $100K, който гарантираше за мен, че няма да остана гладен и жаден, както се казва. В поканата имаше всички данни - къде работи, позиция, телефон и т.н. Питаха ме стандартните въпроси защо искам да посетя САЩ, къде искам да отида (даже се учудиха, че знам места, където не били популярни за чужденците), колко време смятам да остана там, къде съм пътувал предните 9 месеца (бях в Япония, Китай, Макао, Хонконг, Испания) и т.н. Накрая ме питаха дали съм семеен (отговорих не), после дали имам извънбрачни деца (отново не) и това беше всичко. Жената просто ми подаде документите и каза, че ми е отказана виза. 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, съфорумнице! Предстои, на мен и приятелят ми, да подадем документи за туристическа виза.

Тъй като искаме всичко да ни е изрядо от документална гледна точка, бих искала да помоля за съвет. Ппри попълване на DS-160 формата:

-        Given name – предполагам може да се сложи 2-рото име?

-        Full name in native alphabet – предполагам тук трябва 3-те имена на български да бъдат изписани?

-        има въпрос дали имаме конкретни планове - Тъй като искаме да получим визи преди да правим каквито и да е планове, не сме се ориентирали конкретно, освен че за момента щата е Флорида и имаме яснота кои месности да посетим. По-удачно е да направим някакви планове за резервации на хотели със съответни дати (с възможност за канселиране) или всъщност това не е от особено значение?

-        Other Persons Traveling with You”, тук отбелязвам с „да“ за приятеля ми. Следващият въпрос е “Are you traveling as part of a group or organization?” – тук трябва ли да отговоря отново с „да“ в следствие на предходния въпрос? На примерната DS-160 е показано „не“, но логически не мога да преценя кое е правилно.

Capture.PNG.91c8cd674a6683b7085f8a778977143c.PNG

-        Point of contact information: Имаме приятели в щатите, но тъй като не планираме да им гостуваме, има ли смисъл да се попълва тази част?

Препоръчително или задължително е да предоставим потвърждение от работодадел за постоянна место работа, както и банково извлечение?

Благодаря предварително на отзовалите се!

Връзка към коментар
преди 9 минути , smileyy каза:

По-удачно е да направим някакви планове за резервации на хотели със съответни дати (с възможност за канселиране) или всъщност това не е от особено значение?

От самото консулство съветват да не се купуват билети и да се правят резервации преди да получите виза, така че никой няма да очаква от вас да показвате програми и резервации за хотели.

 

преди 10 минути , smileyy каза:

Следващият въпрос е “Are you traveling as part of a group or organization?” – тук трябва ли да отговоря отново с „да“ в следствие на предходния въпрос? На примерната DS-160 е показано „не“, но логически не мога да преценя кое е правилно.

Тук отговорът е "не". Да е, когато пътуваш с някаква група - примерно организирана екскурзия от агенция или отивате много хора на някакъв сипмозиум...

 

преди 11 минути , smileyy каза:

предполагам тук трябва 3-те имена на български да бъдат изписани

3-те имена на кирилица.

 

преди 12 минути , smileyy каза:

Препоръчително или задължително е да предоставим потвърждение от работодадел за постоянна место работа, както и банково извлечение?

Препоръчително. Никой никъде не е написал, че трябва да носиш това или онова. Твое задължение е да предоставиш убедителни доказателства за обвързаността ти с България и, че ще се върнеш... Макар, че като ти гледам името от формуляра, не са нужни никакви документи... просто се яви в консулството върху дракон и няма да имат кураж да ти откажат виза... :lol: Съжалявам, не се сдържах. :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , smileyy каза:

Здравейте, съфорумнице! Предстои, на мен и приятелят ми, да подадем документи за туристическа виза.

Тъй като искаме всичко да ни е изрядо от документална гледна точка, бих искала да помоля за съвет. Ппри попълване на DS-160 формата:

-        Given name – предполагам може да се сложи 2-рото име? - Given name е собствено име. Surname - фамилно име.

-        Full name in native alphabet – предполагам тук трябва 3-те имена на български да бъдат изписани? - да

-        има въпрос дали имаме конкретни планове - Тъй като искаме да получим визи преди да правим каквито и да е планове, не сме се ориентирали конкретно, освен че за момента щата е Флорида и имаме яснота кои месности да посетим. По-удачно е да направим някакви планове за резервации на хотели със съответни дати (с възможност за канселиране) или всъщност това не е от особено значение? - направете план по дни какво искате да видите и в кои хотели сте набелязали да спите. Може без резервации

-        Other Persons Traveling with You”, тук отбелязвам с „да“ за приятеля ми. - да. Следващият въпрос е “Are you traveling as part of a group or organization?” – тук трябва ли да отговоря отново с „да“ в следствие на предходния въпрос? На примерната DS-160 е показано „не“, но логически не мога да преценя кое е правилно. - отговора е не. пътувате самостоятелно, не с група или организация

Capture.PNG.91c8cd674a6683b7085f8a778977143c.PNG

-        Point of contact information: Имаме приятели в щатите, но тъй като не планираме да им гостуваме, има ли смисъл да се попълва тази част? - не

Препоръчително или задължително е да предоставим потвърждение от работодадел за постоянна место работа, както и банково извлечение? - силно препоръчително. Ако искате да имате шанс за визи трябва да покажете възможно най-здрави връзки с БГ - работа, имоти, движима собственост - коли...

Благодаря предварително на отзовалите се!

 

Връзка към коментар
преди 11 минути , chandni каза:

От самото консулство съветват да не се купуват билети и да се правят резервации преди да получите виза, така че никой няма да очаква от вас да показвате програми и резервации за хотели.

 

Тук отговорът е "не". Да е, когато пътуваш с някаква група - примерно организирана екскурзия от агенция или отивате много хора на някакъв сипмозиум...

 

3-те имена на кирилица.

 

Препоръчително. Никой никъде не е написал, че трябва да носиш това или онова. Твое задължение е да предоставиш убедителни доказателства за обвързаността ти с България и, че ще се върнеш... Макар, че като ти гледам името от формуляра, не са нужни никакви документи... просто се яви в консулството върху дракон и няма да имат кураж да ти откажат виза... :lol: Съжалявам, не се сдържах. :lol:

Благодаря за отговорите! 

 

П.С. Явно от US Department of State са големи фенове на Game of Thrones. Главният "попълващ" е John Snow :lol::biggrin:

преди 10 минути , funny каза:

 

 

 

преди 11 минути , funny каза:

 

Много благодаря за бързия отговор. :giverose: Заемам се! 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

You must schedule an appointment for your visa interview, generally, at the U.S. Embassy or Consulate in the country where you live. You may schedule your interview at any U.S. Embassy or Consulate, but be aware that it may be difficult to qualify for a visa outside of your place of permanent residence

src: DoS

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Със сигурност ако работиш/учиш в съответната държава или по някаква причина пребиваваш дългосрочно -  може ( приятелка на дъщеря ми кандидатства от Англия, че беше на летен стаж за 2 месеца там).

Все пак във формата за кандидатстване вписваш адресите по местоживеене за последните 5-10 (не съм сигурна колко) години и ще присъства и адреса в съответната държава в която се явяваш.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
5 hours ago, Ицката said:

Здравейте, искам да попитам записал съм една година по късно университет има ли проблем с даването на виза 

 

Решението е на администрацията на DoS. Каквито и отговори да последват тук, ще бъдат (само) относително (не)верни.

Връзка към коментар

И в допълнение на горното мнение, да добавя, че е много важно какви доказателства ще имаш за здрави връзки с родината, а не толкова кога си се записал да учиш и т.н.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • venceremos
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.