Прескочи до съдържание

дневник Мартиника и Гуаделупа


Kaloyan89

Препоръчани мнения

Здравейте, не съм писал отдавна. 

 

Покрай промоциите на Левел се сдобих с билети Париж - Поант а Питр и връщане Фор де Франс - Париж за скромната сума от 210€ през ноември. Трябва да реша кога да купя свързващия полет.

 

Чудя се как да разпределя времето между двата острова. Засега мисля да наблегна на Гуаделуп, заради островчетата Сент и Дезирад, които отнемат по един ден. Престоят е 12 дни общо, тя си мисля 7-5. Не смятам да катеря планини и вулкани - бил съм на вулканични тропически острови. Интересува ме култура, архитектура, партита, музеи (без фабрики на ром, и тях съм виждал). 

 

Интересуват ме и готини плажове. 

 

Моля, който е бил там с преспиване извън Круизи и еднодневни посещения да помогне. Къде е най-добре да се отседне ? кои райони, градове е най-интересно да се видят? 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравей!

 

Аз бях на круиз, но останахме и допълнително 4 нощувки на Мартиника. Хубавите плажове са от западната страна, където е Карибско море. Източната е по-скалиста и не става много за плуване. Ходихме до два от плажовете - Anse des Salines, който е и най-южната точка на острова, както и до Диамантчето (Anse du Diamant). Лично на мен втория повече ми хареса, може би защото не беше толкова пренаселен. Взехме си кола под наем, като цяло се пътува лесно и бързо. Градчетата близо до тези два плажа са курортни, ако това търсите. Ние си бяхме взели вила под наем в Le Robert, което си беше градче, населено с местни. Имахме и прекрасна гледка от терасата. Посетихме банановата плантация, която се намира от североизточната страна (нищо особено), както и Habitation Clement, което е фабрика за ром, но има прилежащи прекрасни градини, насаждения със захарна трастика и банани, както и голяма колониална къща. Не успяхме да отидем до Сан Пиер , който е бил разрушен някога от изригването на вулкана, но ми изглеждаше интересно. Отделно в столицата също има какво да се види - библиотеката, парка La Savane (вечер се събират много млади хора, има и музика), крепостта (не е отворена за посещения), катедралата Сен Луис, както и ботаническата градина Jardin de Balata. Има и много малко симпатимно плажче точно пред парка. Като уважаващ себе си департамент на Франция, тук английски не се говори много много. Също така, извън столицата, всичко затваря след 18:30, а в неделя дори и не отваря. Имаше много комари вечер, вземете си репеленти.

 

За Гваделупе мога да кажа по-малко. Там дясната страна на пеперудката е по-урбанизираната, лявата е повече гори и планини. От ляво ходихме до зоопарка - Parc de Mamelles. Не е нещо впечатляващо, но се ходи по въжени мостове и ти дават да храниш папагалите :) Опитахме да отидем до Фабриката за какао (на западното крайбрежие), но беше затворено (неделя). По пътя после попаднахме на Музея на кафето - малък, но интересен. Накрая те черпят с домашно кафе и сладки. От дясно ходихме до най-известният им плаж - Sainte-Anne, както и до аквариума. Първото си заслужава, второто - не бих казала. Столицата не беше нищо особено. Има мангрови гори някъде по острова и там може да се кара кану.

 

Като цяло, си изкарахме много добре. Като алтернатива на полет между двата острова, мисля, че можете да вземете и ферибот. Поне на нас така ни доставиха един забравен на съседния остров телефон :)

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ние бяхме за една седмица в Гуаделуп, отседнахме в Гозие, където плажът е много приятен, защото има страшно много дървета. Но плажът, който най-много ни хареса беше  Plage de Bois Jolan, намира се след Сент Ан, ние стигнахме пеша за около 40 минути, но ако си с кола предполагам, че за 10 минути ще си там. Много е дълга плажната ивица и пак има гора, няма много хора, защото все пак е по-далече от градчето.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g147303-d1009153-Reviews-Plage_de_Bois_Jolan-Sainte_Anne_Grande_Terre_Island_Guadeloupe.html

 

А след Сен Франсоа, при Anse Tarare има много як нудистки плаж, дотам вече е за предпочитане с кола, въпреки че ние си взимахме автобуса до Сен Франсоа и после си перкахме пеша един час, на връщане си взимахме кола на стоп, много е вървежно, спират без никакви проблеми:

https://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g147300-d150233-r542987132-Anse_Tarare-Guadeloupe.html

 

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
преди 13 часа, feel_the_rush каза:

 

Аз бях на круиз, но останахме и допълнително 4 нощувки на Мартиника. Хубавите плажове са от западната страна, където е Карибско море.

 

А за шнорхелинг къде е хубаво на Мартиника? 

 

Цитат

Ние си бяхме взели вила под наем в Le Robert, което си беше градче, населено с местни. Имахме и прекрасна гледка от терасата. 

Би ли споделила по-конкретно кое е настаняването? 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Това е вилата, където бяхме отседнали - http://www.villacorail.com/

 

Относно шнорхелинг не мога да бъда полезна. Всички плажове, на които бяхме не ми се струват подходящи. Може би има по-малки заливи, тези бяха прекалено открити.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Записвам се да следя. Калояне, що не пробваш с круиз, има точно такива маршрути, които почват от едното и свършват на другото място. Ще видиш повече според мен - от гледна точка на острови и плажове.

 

 

Връзка към мнение

Благодаря ви. Някой бил ли е на прилежащите островчета към Гуаделуп - Сент, Мари Галант? Ще ми се да им отделя и на тях по един ден. 
Вие как бихте разпределили времето между двата острова? 

Аз си мисля 7-5 дни в полза на Гуаделуп точно заради Сент и Мари Галант. Как е придвижването с местен транспорт? Няма да имам кола за съжаление. 

Иначе не ми се губи време с круиз на ден по остров, аз искам бавно да ги обиколя там по седмица на всеки 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 1 час, Kaloyan89 каза:

Благодаря ви. Някой бил ли е на прилежащите островчета към Гуаделуп - Сент, Мари Галант? Ще ми се да им отделя и на тях по един ден. 
Вие как бихте разпределили времето между двата острова? 

Аз си мисля 7-5 дни в полза на Гуаделуп точно заради Сент и Мари Галант. Как е придвижването с местен транспорт? Няма да имам кола за съжаление. 

Иначе не ми се губи време с круиз на ден по остров, аз искам бавно да ги обиколя там по седмица на всеки 🙂 

Ние през цялото време бяхме на Grande Terre, та за другите части не мога да дам инфо. Иначе междуградски транспорт имаше, съвсем приличен, през 15-20 минути минаваше автобус. Повечето автобуси тръгват от Поант а Питр и обикалят из горната част на острова. Единственият проблем беше, че последният автобус е в 18ч., но няма никакъв проблем да стопираш, ако ти се наложи да се прибереш късно, местните също го правят.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Kaloyan89 каза:

Благодаря ви. Някой бил ли е на прилежащите островчета към Гуаделуп - Сент, Мари Галант? Ще ми се да им отделя и на тях по един ден. 
Вие как бихте разпределили времето между двата острова? 

Аз си мисля 7-5 дни в полза на Гуаделуп точно заради Сент и Мари Галант. Как е придвижването с местен транспорт? Няма да имам кола за съжаление. 

Иначе не ми се губи време с круиз на ден по остров, аз искам бавно да ги обиколя там по седмица на всеки 🙂 

Мари Галант е прекрасен, спокоен и с многооо добър плаж. Ние спахме на него 2 нощи и го харесахме доста . За градския транспорт в Гваделупе - да има, но не и когато имат празници. А това там си е често явление . Изобщо хората на Гваделупе ми се видяха по-лежерни от тези в Мартиника.

И една идея - ако не си бил в Сейнт Лусия има бързи ферита до там. Аз много харесвам този остров и поне според мен е един от най-красивите на Карибите. Плюс това - точно той изобщо не е за круиз само. Трябва си поне 2-3 нощи, за да го усетиш истински.    

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

Обмислям 1 седмица почивка на двата острова ( още не съм решил , но вероятно ще направим и двата за по 3-4 дни).  Датите са втората седмица на януари би трябвало да е топ месец за посещение там, но се притеснявам за водорасли и т.н.  Имам ли за какво да се притеснявам? Също така как са цените на двата острова? По-скъпо ли е от Франция например? Може ли някой да спомене някакви цени на храни, ресторанти, транспорт и т.н...

 

Връзка към мнение

Ние бяхме февруари и нямаше водорасли. Цените не са много по- високи от Франция.  Има Карфури и може от там да си взимаш някои неща. Фрешове и вода на плажа   по 1-2€, плодовете са евтини. Вечеря и обяд в зависимост от мястото и какво хапваш  -20-50$. Билетите за автобусите са 2-3€, градския транспорт е редовен и евтин. Такситата са адски скъпи и не ги ползвахме , не искаха и да се пазарят. За около 15 км таксито беше  около 40-50$, а билетчето за градския транспорт мисля , че  беше 1.30€. Вижте опция за рента кар, има къде да се обикаля и какво да се види. Шофирането ми направи впечатление , че е доста спокойно. 

 

Редактирано от liliya
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Подкрепям Liliya за шофирането на Гваделупа. Само там сме били от посочените острови и само да кажа, че там бяха най-внимателните шофьори EVER. Никой никъде не изпреварваше. Пътищата предимно са еднолентови, но има и няколко магистрални трасета. При еднолентовите всяка кола си кара спокойно една зад друга и ако някой затапва цялата колона го изчакват да си отбие, накъдето е решил, и чак тогава продължаваме. Направо бяхме изумени! За първи път виждаме такова нещо. Обясняваме си го по огромния брой бели коли т.е. взети под наем коли 😁

 

Относно цените - на Гваделупа, като съм чувала, че и на други Карибиски острови е така, има 2 вида супермаркети - за черни и за бели. Ние пазарувахме и от двата. Този за черните ни беше най-близък, беше по-неугледен, с дооста малък осортимент, но значително по-добри цени. Този за бели ( в случая Карфур ) беше с огромен асортимент, но с доста завишени цени. Всеки си преценя кое, как и откъде. 🙂

Редактирано от saved_
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
3 hours ago, liliya said:

Ние бяхме февруари и нямаше водорасли. Цените не са много по- високи от Франция.  Има Карфури и може от там да си взимаш някои неща. Фрешове и вода на плажа   по 1-2€, плодовете са евтини. Вечеря и обяд в зависимост от мястото и какво хапваш  -20-50$. Билетите за автобусите са 2-3€, градския транспорт е редовен и евтин. Такситата са адски скъпи и не ги ползвахме , не искаха и да се пазарят. За около 15 км таксито беше  около 40-50$, а билетчето за градския транспорт мисля , че  беше 1.30€. Вижте опция за рента кар, има къде да се обикаля и какво да се види. Шофирането ми направи впечатление , че е доста спокойно. 

 

 

1 hour ago, saved_ said:

Подкрепям Liliya за шофирането на Гваделупа. Само там сме били от посочените острови и само да кажа, че там бяха най-внимателните шофьори EVER. Никой никъде не изпреварваше. Пътищата предимно са еднолентови, но има и няколко магистрални трасета. При еднолентовите всяка кола си кара спокойно една зад друга и ако някой затапва цялата колона го изчакват да си отбие, накъдето е решил, и чак тогава продължаваме. Направо бяхме изумени! За първи път виждаме такова нещо. Обясняваме си го по огромния брой бели коли т.е. взети под наем коли 😁

 

Относно цените - на Гваделупа, като съм чувала, че и на други Карибиски острови е така, има 2 вида супермаркети - за черни и за бели. Ние пазарувахме и от двата. Този за черните ни беше най-близък, беше по-неугледен, с дооста малък осортимент, но значително по-добри цени. Този за бели ( в случая Карфур ) беше с огромен асортимент, но с доста завишени цени. Всеки си преценя кое, как и откъде. 🙂

 Благодаря за отговорите. А като настаняване и на двата острова на къде да се ориентирам за да ни е удобно придвижването. Май в столицата ще е най-добре предвид връзките на автобусите?  На плажовете има ли чадъри/ шезлонги и колко се очаква да кихна за тях , ако ги ползваме? 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За чадърите и шезлонгите нямам спомен, ние не ползваме, но и не ми е направило впечатление да е претрупано с шезлонги. Има много палми на самите плажове, които хората, както и ние, използвахме за сянка. 

 

Относно придвижването с автобус го помислете отново. Има автобуси, но те са абсолютно без график. Случи ни се да чакаме автобус над 1 час от Свети Франсоа до столицата. А обратния автобус от столицата до Свети Франсоа го хванахме по чудо - гледаме някакъв паркинг с 3-4 автобуса, без сграда, без каса, нищо, просто паркинг и просто го улучихме, иначе ако трябваше да го търсим....

 

И още една случка с автобусите в Гваделупа. Последния ден бяхме решили че ще хващаме автобус до летището. Отиваме ние до въпросната "автогара" и хората ни казват, че няма такъв автобус. А в Интернет преди това бях си извадила даже карта на маршрута на въпросния автобус. Та така... един ден има, един ден няма. Друг е въпросът, че веднъж на отиване ни чарджнаха една сума, а после на връщане - друга.

 

Просто отново обмислете опцията за кола под наем. Ние например си взехме само за 2 дни и то за по-сложните от логистична гледна точка дни. През останалото време с автобуса.

Редактирано от saved_
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме в Гозие на Гуаделуп, ползвахме автобусите или си спирахме коли на автостоп - много е популярно и няма никакъв проблем, чакали сме не повече от 5 минути. Мисля, че няма смисъл да отсядате в столиците, защото там плажовете не стават, ако изобщо ги има.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
55 minutes ago, saved_ said:

За чадърите и шезлонгите нямам спомен, ние не ползваме, но и не ми е направило впечатление да е претрупано с шезлонги. Има много палми на самите плажове, които хората, както и ние, използвахме за сянка. 

 

Относно придвижването с автобус го помислете отново. Има автобуси, но те са абсолютно без график. Случи ни се да чакаме автобус над 1 час от Свети Франсоа до столицата. А обратния автобус от столицата до Свети Франсоа го хванахме по чудо - гледаме някакъв паркинг с 3-4 автобуса, без сграда, без каса, нищо, просто паркинг и просто го улучихме, иначе ако трябваше да го търсим....

 

И още една случка с автобусите в Гваделупа. Последния ден бяхме решили че ще хващаме автобус до летището. Отиваме ние до въпросната "автогара" и хората ни казват, че няма такъв автобус. А в Интернет преди това бях си извадила даже карта на маршрута на въпросния автобус. Та така... един ден има, един ден няма. Друг е въпросът, че веднъж на отиване ни чарджнаха една сума, а после на връщане - друга.

 

Просто отново обмислете опцията за кола под наем. Ние например си взехме само за 2 дни и то за по-сложните от логистична гледна точка дни. През останалото време с автобуса.

Значи няма как да избягам от наемането на кола. За плажовете е супер за палмите, това повече ме устройва..в момента се опитвам да сглобя програма за да видя ще вляза ли в бюджета. Благодаря за съдействието.

Връзка към мнение
преди 6 часа, Jorro каза:

 На плажовете има ли чадъри/ шезлонги и колко се очаква да кихна за тях , ако ги ползваме? 

 

Има, но нямам идея колко струват, защото не сме наемали. Масово хората си носят столчета и чадъри, както е популярно и в Европа.  

А за палми...., палми да искаш-много са , но се пазете от падащи кокоси 🙂

Редактирано от liliya
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Благодаря за съветите. Програмата за Гуаделупа е готова : 

Пристигане в 19:55 на 5 ноември. Такси до Ст Ан. Нощувка. 
6-7 ноември - Ст Франсоа
8 ноември - Фери Ст Франсоа - Мари Галант - Сент (Terre de Haut). Нощувка в Тер де О. 
9 ноември - Фери Тер де о - Бас Тер. Автобус до Деe (Deshaies). 
10 ноември - Дее - Поант а Питр и нощувка в ПаП. 
11 ноември - Полет до Мартиника. 

И оттук започва наново чуенето за Мартиника. Ще ми се да няма толкова преускане и всеки ден спане на различно място. За това си търся най-подходящото. 

Мисля за сега в Сент Люс да прекарам поне 3 нощувки и да видя: Диамант, Anse d'Arlet, St Anne. Оттам ден в Ст Пиер и поход в планината Пеле. 
Последна нощувка във Фор де Франс. 

Какво мислите за така планираната програма? Пропускам ли нещо? Няма да наемам кола, ще разчитам на стоп и градски транспорт. 
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 3.08.2018 г. в 15:20, feel_the_rush каза:

Относно шнорхелинг не мога да бъда полезна. Всички плажове, на които бяхме не ми се струват подходящи. Може би има по-малки заливи, тези бяха прекалено открити.

Вие от окя страна на острова ходехте на плаж, виждам, че вилата ви е била на източния (атлантическия) бряг , а преобладаващите ветрове на Мартиника (Les alizés ) са точно от изток. По тази причина, според каквото прочетох, добрите плажове (освен може би за сърф и кайт) са от западната страна, към Карибско море. 

преди 4 часа, Kaloyan89 каза:

 и поход в планината Пеле. 

Мислиш ли да се качваш на върха на вулкана? 

 

Цитат

Какво мислите за така планираната програма? Пропускам ли нещо? 

Понеже и аз съм в процес на планиране, ето на този сайт намерих доста полезна и добре структурирана  информация , набелязах си плажове, посещение на няколко дестилерии за ром, ботаническа градина, няколко музея, Habitation Clément, La savane des esclaves, La Pagerie, Canal de Beauregard, шнорхелинг и евентуално качване на върха на вулкана по  Aileron route (изходен пункт Le Refuge De L'aileron)  



Въпрос към тези, които се били в Мартиника - някакви препоръки за еднодневни разходки с лодка? 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
преди 31 минути , Фил каза:

Въпрос към тези, които се били в Мартиника - някакви препоръки за еднодневни разходки с лодка? 
 

Не сме били в Мартиника, но ни предстои. Разходка с лодка, само това https://www.airbnb.ru/experiences/244938?checkin=2019-01-22&checkout=2019-02-05&source=homes_pdp  намерих с добри отзиви.

Редактирано от Marisha
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Marisha каза:

 Разходка с лодка, само това https://www.airbnb.ru/experiences/244938?checkin=2019-01-22&checkout=2019-02-05&source=homes_pdp  намерих с добри отзиви.

Благодаря ти! Мисля че го намерих на собствения им сайт, цената логично е по-добра, отколкото в AirBNB  - 45€ полудневната разходка и 70€ - целодневната.  

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря, ние ще бъдем в Мартиника 2 седмици и смятам, че на място ще намерим и по-добри цени. Поне така беше в Доминикана. На място цените бяха много по-ниски.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, Фил каза:

Мислиш ли да се качваш на върха на вулкана? 

Чак на върха не вярвам, но има много трекове на север в тропическата гора до разни езера и водопади. Сега ги проучвам. В Реюнион като бях ползвах един сайт onvasortir (ovs) където се организират местни за излизания сред природата, походи и т.н., който  и в Мартиника действа - и в цяла Франция де. Ще гледам към нещо подобно да се присъединя - хем контакт с местното население, хем с познавачи, хем безплатно. В airbnb има разни гидове, но ми е странно да плащам за да ида в планината на поход. Но си трябва френски език. За сега няма за моите дати но мога да публикувам.

 

https://martinique.urbeez.com/vue_sortie_all.php

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 28 минути , Kaloyan89 каза:

Сега ги проучвам.

Споделяй, моля, ако откриеш нещо интересно.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

С удоволствие. Другия вариант за който се сещам е каучсърфинг - може да се публикува обява, тип търся си компания за поход/хайкинг. Обикновено се отзовават хора, местни или други туристи.  Ще рапортувам от мястото на събитието. Мартиника и Гуаделупа са в ЕС, т.е. Няма роуминг, ще е пиша от там. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.