Прескочи до съдържание

Споделете впечатления за Танзания !


Ася Гуленова

Препоръчани мнения

преди 4 часа, Ася Гуленова каза:

 

Здравейте! Моля още веднъж за вашите съвети 🙂 Това е накратко предложената ни програма ( изтрих всички суперлативи и разкрасителни обяснения, за да не ви затормозявам)

 Може ли да кажете как ви се струва разпределението на времето? Всичко изброено ли да посетим или да махнем нещо за сметка на друго? Може би да махнем  Маняра и да сложим още един ден за Серенгети, например езерото Ндуту ? За Нгоронгоро достатъчна ли ни е една сутрин? Мерси предварително!

 


 

За коя дата е това? Ако е Февруари, аз бих направил две вечери в African View Camp, където наблизо трябва да е Голямата миграция. Преди година и половина не беше там, което е невероятна рядкост, която едва ли ще се случи сега пак. Парка Lake Manyara никъде не го виждам в програмата. Виждам Lake Natron, което езеро не бих пропуснал в никакъв случай. То е содено (не сладководно) и най-вероятно ще има милиони фламинго. Освен това може да има много интересен червен цвят. Не съм ходил и даже ми се приходи много сега, като прочетох. Аз лично бих заменил вечерта в Тарангире с втора вечер в African View Camp.  От този лагер поискайте да отидете и до Moru Kopjes (забравих да погледна дали са го описали в програмата) - много са красиви тези скали и често има лъвове на върховете им. Наблизо са до лагера.

Gol Mounatins не съм ги виждал, но мисля, че би могло да има много красиви изгледи към равнините от там. В краен случай може и нищо да не сменяте и пак няма да сбъркате.

Ако е през Януари сафарито, миграцията може да е в централно Серенгети, може и да е на юг.  Както имате по един ден на двете места (African View Camp не е чак толкова на юг, но достатъчно, за да можете да стигнете до миграцията ако е отишла съвсем надолу), все ще я засечете някъде. 

Тарангире е извън сезон през Януари и през Февруари, но пък ако искате да видите баобабите, може и да го оставите. Така ще сте видяли повече места и ще ви е по-разнообразно като за първо сафари. Аз бих го заменил де, но това съм аз. 🙂 

За Нгоронгоро кратера една сутрин (до обяд) е напълно достатъчна. Просто искайте да отидете много рано, като отварят портала да сте там, защото после се събират страшно много джипове и става досадно. В Rhino Lodge съм отсядал - напълно прилична и удобна без да е много скъпа.

Коя е фирмата и колко пари ви искат за тази програма? Харесва ми как е измислена.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, FlyTraveler каза:

За коя дата е това? Ако е Февруари, аз бих направил две вечери в African View Camp, където наблизо трябва да е Голямата миграция. Преди година и половина не беше там, което е невероятна рядкост, която едва ли ще се случи сега пак. Парка Lake Manyara никъде не го виждам в програмата. Виждам Lake Natron, което езеро не бих пропуснал в никакъв случай. То е содено (не сладководно) и най-вероятно ще има милиони фламинго. Освен това може да има много интересен червен цвят. Не съм ходил и даже ми се приходи много сега, като прочетох. Аз лично бих заменил вечерта в Тарангире с втора вечер в African View Camp.  От този лагер поискайте да отидете и до Moru Kopjes (забравих да погледна дали са го описали в програмата) - много са красиви тези скали и често има лъвове на върховете им. Наблизо са до лагера.

Gol Mounatins не съм ги виждал, но мисля, че би могло да има много красиви изгледи към равнините от там. В краен случай може и нищо да не сменяте и пак няма да сбъркате.

Ако е през Януари сафарито, миграцията може да е в централно Серенгети, може и да е на юг.  Както имате по един ден на двете места (African View Camp не е чак толкова на юг, но достатъчно, за да можете да стигнете до миграцията ако е отишла съвсем надолу), все ще я засечете някъде. 

Тарангире е извън сезон през Януари и през Февруари, но пък ако искате да видите баобабите, може и да го оставите. Така ще сте видяли повече места и ще ви е по-разнообразно като за първо сафари. Аз бих го заменил де, но това съм аз. 🙂 

За Нгоронгоро кратера една сутрин (до обяд) е напълно достатъчна. Просто искайте да отидете много рано, като отварят портала да сте там, защото после се събират страшно много джипове и става досадно. В Rhino Lodge съм отсядал - напълно прилична и удобна без да е много скъпа.

Коя е фирмата и колко пари ви искат за тази програма? Харесва ми как е измислена.

Добро утро! Благодаря много за съветите 🙂 Живот и здраве първият ден на сафарито ще е 14.02. Ще помолим непременно за Moru Kopjes. А за Тарангире ще помислим още... като за първо сафари хем всичко ни се иска, хем всъщност сигурно и всичко ще ни хареса. За Нгоронгоро е писал закуска в 05.45 и посрещане на изгрева на слизане в кратера :)...

Сега основния проблем пак, разбира се, е цената, защото тръгнахме от 6350 долара за двамата 🤣🤣🤣... Сега ще видим дали ще можем да я намалим. Гидът е този, препоръчаха ни го горещо https://www.facebook.com/fkirua

Редактирано от Ася Гуленова
Връзка към коментар
преди 1 час, Ася Гуленова каза:

Добро утро! Благодаря много за съветите 🙂 Живот и здраве първият ден на сафарито ще е 14.02. Ще помолим непременно за Moru Kopjes. А за Тарангире ще помислим още... като за първо сафари хем всичко ни се иска, хем всъщност сигурно и всичко ще ни хареса. За Нгоронгоро е писал закуска в 05.45 и посрещане на изгрева на слизане в кратера :)...

Сега основния проблем пак, разбира се, е цената, защото тръгнахме от 6350 долара за двамата 🤣🤣🤣... Сега ще видим дали ще можем да я намалим. Гидът е този, препоръчаха ни го горещо https://www.facebook.com/fkirua

Няма проблем. Да, сега видях за кратера, че са писали ранна закуска, все пак е добре да знаете, ако случайно решат да променят нещо, да искате да отидете рано. 14.02 изглежда много добра идея като време на годината, може и да имате късмет да улучите масовите раждания на антилопите гну в района на езерото Ндуту, което аз пропуснах. Цените са горе-долу такива за типа настаняване и локациите, които сте избрали. Биха могли да ви свалят ако вземете някоя и друга вечер на обществен къмпинг, например централно Серенгети (Серонера) и кратера Нгоронгоро. Последния е много хубав къмпинг, с прекрасна гледка към калдерата май беше. Този гида ви му гледах сега снимки, вижда се, че прави къмпинг сафарита. Гида ли е фирмата? Т. е. тази Фейсбук страница му е рекламата, нямат уебсайт?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
3 hours ago, FlyTraveler said:

 Този гида ви му гледах сега снимки, вижда се, че прави къмпинг сафарита. Гида ли е фирмата? Т. е. тази Фейсбук страница му е рекламата, нямат уебсайт?

Това е гидът, за когото разказвах по-горе. Има сайт и страница във фейсбук, Nyumbani Safaris. Въпреки че сайтът изглежда много богат и изпипан, сякаш почти всички пътувания ги води той. Плащанията правих на банкова сметка на неговото име или на негов акаунт от Western Union и не съм имал интеракции с никакво друго "официално лице". Твърди, че е завършил колеж по туризъм и иска да прави всичко "професионално" и се определено се старае - снимки, лайкове, обратна връзка с клиентите. Не знам дали не са ми били ниски очакванията, но в това отношение беше добре.
Е, малко си е мърльо и за 5 дни не си смени ризата, това се отрази и на преценката му за нивото и условията на местата за спане.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, FlyTraveler каза:

Няма проблем. Да, сега видях за кратера, че са писали ранна закуска, все пак е добре да знаете, ако случайно решат да променят нещо, да искате да отидете рано. 14.02 изглежда много добра идея като време на годината, може и да имате късмет да улучите масовите раждания на антилопите гну в района на езерото Ндуту, което аз пропуснах. Цените са горе-долу такива за типа настаняване и локациите, които сте избрали. Биха могли да ви свалят ако вземете някоя и друга вечер на обществен къмпинг, например централно Серенгети (Серонера) и кратера Нгоронгоро. Последния е много хубав къмпинг, с прекрасна гледка към калдерата май беше. Този гида ви му гледах сега снимки, вижда се, че прави къмпинг сафарита. Гида ли е фирмата? Т. е. тази Фейсбук страница му е рекламата, нямат уебсайт?

Да явно нощувките са голямо перо в схемата. Променихме ги на следните Tarangire national park campsite, Maasai Giraffe Eco lodge, central Serengeti-Seronera campsite, Simba campsite - 5 на палатка и 1 в lodge и цената падна на 4400$.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Ася Гуленова каза:

Да явно нощувките са голямо перо в схемата. Променихме ги на следните Tarangire national park campsite, Maasai Giraffe Eco lodge, central Serengeti-Seronera campsite, Simba campsite - 5 на палатка и 1 в lodge и цената падна на 4400$.

А бирата? 😉 

А в южно Серенгети African View лагера ли остана?

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, Ася Гуленова каза:

Гидът е този, препоръчаха ни го горещо : https://www.facebook.com/fkirua

Баси! С този имаме кусурнайсе общи приятели от България. 😄 Явно е голяма знаменитост. 🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, T.E.Lawrence каза:

Баси! С този имаме кусурнайсе общи приятели от България. 😄 Явно е голяма знаменитост. 🙂

И ти ли си пътувал с него? Как беше?

Връзка към коментар
преди 8 часа, FlyTraveler каза:

А бирата? 😉 

А в южно Серенгети African View лагера ли остана?

Не. 3 нощувки са в seronera campsite. Рекламата на палатката му беше много забавна. Каза, че е 6 пъти по-добра от всяка лоджа, с "real bush feeling"🤣.

Но инак програмата ми се струва чудесна и няма да я променяме. За Manyara се бях заблудила, защото накъде по път ще ядем с изглед към езерото.

А пътя за Натрон май също е много красив. Минава се покрай Ol doinyo lengai. 

А гледах в Серенгети има доста kopjes. Тея moru kopjes ли са най - красиви? Другите също ли са скалички носред пейзажа?

Въобще вече нямаме търпение 🙂

 

Редактирано от Ася Гуленова
Връзка към коментар
преди 3 часа, Ася Гуленова каза:

Не. 3 нощувки са в seronera campsite. Рекламата на палатката му беше много забавна. Каза, че е 6 пъти по-добра от всяка лоджа, с "real bush feeling"🤣.

Но инак програмата ми се струва чудесна и няма да я променяме. За Manyara се бях заблудила, защото накъде по път ще ядем с изглед към езерото.

А пътя за Натрон май също е много красив. Минава се покрай Ol doinyo lengai. 

А гледах в Серенгети има доста kopjes. Тея moru kopjes ли са най - красиви? Другите също ли са скалички носред пейзажа?

Въобще вече нямаме търпение 🙂

 

Ако можете да си го позволите, вземете поне една вечер в African View Camp. Там по това време на годината е гвоздея на пирона от всички места из северните паркове в Танзания, а и не само. Има и лагери с по-добра локация, но този пак е на добро място.

Има доста kopjes в Серенгети и всички са гранитни скали в равнините (то това е и "копи"), но Moru Kopjes и Masai Kopjes са едни от най-красивите.

Супер е програмата, само сложете поне една вечер в южно Серенгети. Миграцията на 98% ще е там втората половина на Февруари, а може да имате изключителен късмет да видите масовите раждания на антилопите гну. Това е едно от най-големите чудеса на дивата природа - в рамките на седмица или две няколкостотин гну раждат едновременно. Това с цел хищниците да могат да изядат само минимален процент от новородените. Тези пари къде не сте ги дали, а впечатленията остават за цял живот.  Просто може да се случи една вечер там да има тежеста на три от останалите по маршрута (за ценители - много повече и от цялото останало сафари).

В двата най-интересни (в определени периоди от годината) района на Серенгети - около река Мара на север и около езерата Ндуту и Масек на юг няма нискобюджетни опции за преспиване, но това по-скоро е плюс, понеже е някаква пречка за събиране на тълпи.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 19.10.2018 г. в 10:18, Ася Гуленова каза:

хем всъщност сигурно и всичко ще ни хареса.

Нямай грам съмнения, че всичко ще ви хареса. Нищо не изпускате, просто за това пътуване го пропускате.

Ако имаше доволно завистливо имоджи да знаеш, че тук щях да сложа стотина. Без грам замисляне.

Благодаря ти, че пусна тази тема.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, бил ли е някой на Килиманджаро? Може ли да споделите - струва ли си разходка до Mandara huts? Или ако сте видели нещо друго хубаво в региона около JRO Tanzania?

Връзка към коментар
Преди 1 час, домосед каза:

не

Аргументирам: Килиманджаро е една от най-масово изкачваните планини в света. Чел съм статистики, че в рамките на една година до върха са стигали над 35000 души. Още толкова не са стигнали, но са тръгнали. Това прави по 100-200 души средно на ден, но ... има силни и слаби сезони. Ще рече - в силния (без дъжд) нагоре тръгават по 400-500 души на ден. Всеки турист тръгнал към върха води със себе си поне трима души поддръжащ персонал - носачи, водачи, готвачи. Всичките тия хора се надпреварват нагоре-надолу по пътеката. Въпросните Mandara huts се намират на най-популярния и масов маршрут. По-лошо - намират се в ниските части в края на първия етап, където още никой не е отпаднал от трасето, затова пък са се добавили такива, които отиват само до Mandara huts. По логично съвпадение точно това е калният горски етап. Кал с главна буква. Нагоре над гората е по-сухо и по-твърдо. Единствената разумна причина да си причиниш всичко това би било удовлетворението от изкачаването на континентален първенец, висок почти 6000 метра. Ако нямаш такава амбиция - бягаш надалече 😮

  • Харесвам 9
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

Аргументирам: Килиманджаро е една от най-масово изкачваните планини в света. Чел съм статистики, че в рамките на една година до върха са стигали над 35000 души. Още толкова не са стигнали, но са тръгнали. Това прави по 100-200 души средно на ден, но ... има силни и слаби сезони. Ще рече - в силния (без дъжд) нагоре тръгават по 400-500 души на ден. Всеки турист тръгнал към върха води със себе си поне трима души поддръжащ персонал - носачи, водачи, готвачи. Всичките тия хора се надпреварват нагоре-надолу по пътеката. Въпросните Mandara huts се намират на най-популярния и масов маршрут. По-лошо - намират се в ниските части в края на първия етап, където още никой не е отпаднал от трасето, затова пък са се добавили такива, които отиват само до Mandara huts. По логично съвпадение точно това е калният горски етап. Кал с главна буква. Нагоре над гората е по-сухо и по-твърдо. Единствената разумна причина да си причиниш всичко това би било удовлетворението от изкачаването на континентален първенец, висок почти 6000 метра. Ако нямаш такава амбиция - бягаш надалече 😮

Съгласих се 🙂 махаме го от програмата. Просто последната ни вечер ще е в Moshi и се чудим има ли къде наоколо да се разходим преди полета наобратно

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте! Нашето мечтано пътуване наближава 🙂 Имам  няколко въпроса за Занзибар.

 Първият - ходили ли сте на разходка с лодка за шнорхелинг, къде? Четох различни мнения- гмуркане около Mnemba, Changuu, Chumbe. Може ли да споделите къде сте били и ви е харесало, както и колко време отнема разходката и какви пари?

Вторият ми - имаме седмица на Занзибар. Ще бъдем в района на Паже, после и в Nungwi. Предпоследният ден стигаме в Стоун таун. Ще разгледаме и там и къде да идем последния ден? Някой ме посъветва за един ден в района на Menai Bay. Струва ли си? 

И последно - съпругът ми има рожден ден вечерта, която сме в Стоун таун. Дали може да ми препоръчате хубаво заведение? С гледка, романтично... :)))

Благодаря ви предварително много!

Връзка към коментар
12 hours ago, Ася Гуленова said:

Имам  няколко въпроса за Занзибар.

 Първият - ходили ли сте на разходка с лодка за шнорхелинг, къде? Четох различни мнения- гмуркане около Mnemba, Changuu, Chumbe. Може ли да споделите къде сте били и ви е харесало, както и колко време отнема разходката и какви пари?

Ходихме на шнорхелинг на Мнемба, но от плажа Matemwe, който е почти срещу острова, та пътуването отне максимум половин час. Да кажем, че цялото нещо не беше повече от 3 часа и ми се върти в акъла числото 15, явно са били 150 хиляди шилинга, но сякаш беше на човек, а не за цялата лодка. Обаче нямаше почти никакъв изглед за други клиенти този следобед. 

От Нунгуи и Паже ще е малко по-скъпо, заради времето и горивото, но пък може и да има по-големи групови лодки. Каквото и да ви искат обаче, ако сте с малка лодка, 12-15 долара на човек за един следобед според мене е повече от добра цена, съдейки по местния стандарт на хората

Редактирано от Венелин
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Венелин каза:

Ходихме на шнорхелинг на Мнемба, но от плажа Matemwe, който е почти срещу острова, та пътуването отне максимум половин час. Да кажем, че цялото нещо не беше повече от 3 часа и ми се върти в акъла числото 15, явно са били 150 хиляди шилинга, но сякаш беше на човек, а не за цялата лодка. Обаче нямаше почти никакъв изглед за други клиенти този следобед. 

От Нунгуи и Паже ще е малко по-скъпо, заради времето и горивото, но пък може и да има по-големи групови лодки. Каквото и да ви искат обаче, ако сте с малка лодка, 12-15 долара на човек за един следобед според мене е повече от добра цена, съдейки по местния стандарт на хората

Благодаря за отговора 🙂 А хареса ли ви?

Аз май най- клоня към Chumbe. Там предлагат еднодневна екскурзия за 90 долара. Включен е шнорхелинг, обяд, разходка на островчето. Някой дали е бил там да сподели впечатления ?

Връзка към коментар

Аз съм била за 4 дни на Мнемба. Наистина потресаваща вода и корали. Но... водеха туристи до една пясъчна коса и там се събираха десетки лодки, а островът е частен и не разрешават достъп на еднодневните туристи и не искам да мисля какво я било при толкова хора. Говоря за сезон юли 2017, но едва ли има промяна. Така че помислете дали това искате. Със сигурност не е истинската Мнеемба като усещане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 часа, Ася Гуленова каза:

Здравейте! Нашето мечтано пътуване наближава 🙂 Имам  няколко въпроса за Занзибар.

 Първият - ходили ли сте на разходка с лодка за шнорхелинг, къде? Четох различни мнения- гмуркане около Mnemba, Changuu, Chumbe. Може ли да споделите къде сте били и ви е харесало, както и колко време отнема разходката и какви пари?

Вторият ми - имаме седмица на Занзибар. Ще бъдем в района на Паже, после и в Nungwi. Предпоследният ден стигаме в Стоун таун. Ще разгледаме и там и къде да идем последния ден? Някой ме посъветва за един ден в района на Menai Bay. Струва ли си? 

И последно - съпругът ми има рожден ден вечерта, която сме в Стоун таун. Дали може да ми препоръчате хубаво заведение? С гледка, романтично... :)))

Благодаря ви предварително много!

   1.На фона на това че сте били в Мабул подводния свят  едва ли ще ви впечатли силно .  

   2. В Стоун таун не бих стоял повече от санитарния минимум за отмятане , още по малко да празнувам нещо , но всеки си има вкусове . Тук има хора на които им харесва . 

  3. Ето една идея . На юг от Паже ( питайте в хотела ) има шнорхелинг с диви стада делфини .  На много места по света това е забранено по една или друга причина . Няма да коментирам лицемерието на съвремения западен  псевдоморал .  Ние бяхме само 2-ма с двама местни и само още една лодка когато открихме стадо .  И това ни беше най забавното от 2-те седмици в Занзибар . 

   

  

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 14 минути , ivooo каза:

   1.На фона на това че сте били в Мабул подводния свят  едва ли ще ви впечатли силно .  

   2. В Стоун таун не бих стоял повече от санитарния минимум за отмятане , още по малко да празнувам нещо , но всеки си има вкусове . Тук има хора на които им харесва . 

  3. Ето една идея . На юг от Паже ( питайте в хотела ) има шнорхелинг с диви стада делфини .  На много места по света това е забранено по една или друга причина . Няма да коментирам лицемерието на съвремения западен  псевдоморал .  Ние бяхме само 2-ма с двама местни и само още една лодка когато открихме стадо .  И това ни беше най забавното от 2-те седмици в Занзибар . 

   

  

Благодаря ти! Тази идея с делфините звучи супер 🙂 Ще я обмислим.

За Стоун Таун и аз имам подобни съмнения ама както и да въртях програмата там се падаше, та ще трябва да намерим барем едно читаво място....

Връзка към коментар
преди 22 часа, Ася Гуленова каза:

И последно - съпругът ми има рожден ден вечерта, която сме в Стоун таун. Дали може да ми препоръчате хубаво заведение? С гледка, романтично...

Рожден ден празнувах и аз, в 6 degrees South. На снимките в интернет виждам, че гледка има, но вечер е тъмно, няма улично осветление и тя реално не се вижда тогава.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, Ася Гуленова каза:

Благодаря ти! Тази идея с делфините звучи супер 🙂 Ще я обмислим.

За Стоун Таун и аз имам подобни съмнения ама както и да въртях програмата там се падаше, та ще трябва да намерим барем едно читаво място....

Според мен си е добре да се преспи в Стоун Таун, вечер става доста интересно по улиците. Може да се слуша и традиционна Таараб музика в така наречената им "Музикална академия" - някаква смесица от арабска, индийска и африканска музика, точно каквато е и Суахили коуст културата. Най запазени би трябвало да се коралите около остров Chumbe, там си е резерват от доста години. Има опции за еднодневни турове за шнорхелинг без преспиване. За ресторанти не мога да дам мнение, защото не сме посещавали точно там, има много хубава улична храна с морски деликатеси - омари, октоподи, миди и пр. Не, че това ще ви свърши работа за рожден ден, но можете през деня да пробвате. Хотел мога да препоръчам с две ръце - чист, приятен, с покривна тераса, на много добра локация за не много пари - Al Minar.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ние нощувахме в Tausi Hotel в Stone town. Стаите бяха много прилични.

13735004_1093888067345081_17586058450194

 

Ресторантът им (както и на всеки друг хотел там) е на покрива и има гледка към пристанището

13692784_1093888094011745_76293602669549

 

...и St Joseph’s Cathedral - едно от първите неща, които пътникът вижда когато пристига с ферибот са кулите на римската католическа катедрала, проектирана от френския архитект, построил и катедралата в Марсилия.

13723983_1093888120678409_73911709079642

 

Доколко може да се нарече "гледка", оставям на вас да прецените. Иначе храната ни допадна много - поръчахме си плато с морски деликатеси.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.