Прескочи до съдържание

Зареждане с гориво догоре в Исландия


vorbis

Препоръчани мнения

Може ли да споделите как процедирате при зареждане с гориво догоре в Исландия?

 

По-евтините бензиностанции (например Orkan, Atlantsolía, Skeljungur, Dælan) са без служители и плащането става с карта. Но попаднах на една притеснителна тема в TripAdvisor, според която при избиране на опцията Full Tank, по картата се блокират 25 000 крони (около 200 евро) и трябва да се изчака 1-2 седмици за освобождаването им.  С тези пари може да се купи сериозно количество гориво за една малка кола, а ако това се направи няколко пъти, лимитът по картата може да бъде достигнат и тогава тя ще стане неизползваема. 

 

Препоръчват да преди да се почне пълненето на резервоара, да се избере по-малка сума, например 5 000 крони, съобразена с количеството гориво, което очакваме да ни стигне. Тогава блокираната сума ще бъде значително по-малка.

 

Друг вариант бил да се използват предплатени карти гориво с номинал 3, 5 и 10 хил. крони. Въпросът е дали, ако зареденото горивото е на стойност по-малка от номинала, картата може да се използва за втори път? В TripAdvisor дават разнопосочни мнения по този въпрос. Освен това ако в края на пътуването остане неизползвана сума по картата, има ли начин човек да си я изтегли по някакъв начин. В краен случай трябва, май, да се купуват снаксове от бензиностанцията.

 

Моля споделете практическия си опит, особено с Orkan!

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Преди 1 час, vorbis каза:

Може ли да споделите как процедирате при зареждане с гориво догоре в Исландия?

 

По-евтините бензиностанции (например Orkan, Atlantsolía, Skeljungur, Dælan) са без служители и плащането става с карта. Но попаднах на една притеснителна тема в TripAdvisor, според която при избиране на опцията Full Tank, по картата се блокират 25 000 крони (около 200 евро) и трябва да се изчака 1-2 седмици за освобождаването им.  С тези пари може да се купи сериозно количество гориво за една малка кола, а ако това се направи няколко пъти, лимитът по картата може да бъде достигнат и тогава тя ще стане неизползваема. 

 

Препоръчват да преди да се почне пълненето на резервоара, да се избере по-малка сума, например 5 000 крони, съобразена с количеството гориво, което очакваме да ни стигне. Тогава блокираната сума ще бъде значително по-малка.

 

Друг вариант бил да се използват предплатени карти гориво с номинал 3, 5 и 10 хил. крони. Въпросът е дали, ако зареденото горивото е на стойност по-малка от номинала, картата може да се използва за втори път? В TripAdvisor дават разнопосочни мнения по този въпрос. Освен това ако в края на пътуването остане неизползвана сума по картата, има ли начин човек да си я изтегли по някакъв начин. В краен случай трябва, май, да се купуват снаксове от бензиностанцията.

 

Моля споделете практическия си опит, особено с Orkan!

 

 

 

 Здравей ,

Експертите явно почиват , та затова да  се пробвам като прясно прибрал се.

Първо бензиностанции има достатъчно много , така че от пълнене всеки път догоре не виждам особено голям смисъл.

Повечето   са без хора ( всъщност никъде не видях такива с хора ) ,  но са денонощни ( странно понятие когато е само ден или само нощ 🙂 ) .

 На много от тях има и маркучи с четки за измиване . Та примерно ако не можеш да заспиш от светлината , или от липса на алкохол , или пък от 50 те лева платени за 2 мъъъънички бири  може човек да се разходи да си сипе бензин и да си измие колата  в 3 през нощта 🙂

  Аз сипвах като падне под половин резервоар. Първия път натиснах пълен , за да видя колко крони е половин резервоар . Оказа се около 6000 .  После навсякъде си сипвах по 5000 . Последния ден пак пълен преди връщането на колата .  От картата са ми взели точно толкова пари колкото съм сипал . Не съм забелязал да ми блокират пари за 2 седмици. 

 По важното е в Исландия да имаш повече карти . Едната примерно така и не тръгна на нито една бензиностанция , а иначе си плащах в магазините с нея. 

  На летището смених 300 евро и така и не можах да похарча и 20 . Навсякъде се плаща с карти. Даже в големите тоалетни на едно автоматче си набираш сумата и ти пуска бележчица с баркод за пишкането 🙂 . Голям майтап. 

 В отчаян опит да похарча някакви пари си купих кроасан и експресо на някаква бензиностанция и момъка като го отняма половин час да ми търси ресто🙂 .  

 

 Вземи си няколко кредитни карти . Друго не ти трябва. 

 Пп. Ако ти трябва касова бележка , като свършиш със зареждането си мушкаш пак картата и ти я изплюва 🙂.

 

Редактирано от ivooo
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

И аз като ivooo - въобще недей да го мислиш. Чат-пат зареждай с грубо колкото да допълниш резервоара и няма да имаш проблеми с десеторни блокирани суми. Това за нуждата да си винаги с пълен резервоар може и да звучи разумно, ако ще бичиш из сърцевината или може би северните фиорди, но по стандартните маршрути има бензиностанции по на често, от колкото на магистрала Тракия. Ако стрелката падне под половин резервоар си набележи, че спираш на следващата бензиностанция и това е - няма да имаш проблеми. 

 

Колкото до цените на горивото, не си спомням да са били кой знае колко по-различни на различните вериги. 

преди 1 час, ivooo каза:

Експертите явно почиват , та затова да  се пробвам като прясно прибрал се.

 

Silfra? Да чакаме ли? 🙂 Сори, че съм поизостанал с темите малко, утре сутрин ще наваксам, може да си писал някъде. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, ivooo каза:

Ако ти трябва касова бележка , като свършиш със зареждането си мушкаш пак картата и ти я изплюва 🙂.

Странно звучи тази схема и благодаря за споденянето, защото щях да се пуля откъде и как да си взема бележката. Със сигурност за последното зареждане ще трябва да взема касова бележка. Някои рентал фирми искат да им покажеш бележка от последното зареждане. (Аз ще съм с Blue Car Rental.)

преди 44 минути , Георги каза:

Ако стрелката падне под половин резервоар си набележи, че спираш на следващата бензиностанция и това е - няма да имаш проблеми. 

Аз също си мислех да използвам тази стратегия с горивото.

преди 36 минути , Георги каза:

Колкото до цените на горивото, не си спомням да са били кой знае колко по-различни на различните вериги. 

Според този сайт разликата към момента на 1 литър бензин между най-евтиния и най-скъпия бензин е приблизително четвърт евро. Така че има смисъл човек да поръзцъка маршрута си и да види покрай кои изгодни бензиностанции ще мине. Някои от тях на Гугъл Мапс изглеждат неоткриваеми и много лесни за пропускане, ако човек не ги знае къде са.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Георги каза:

 

Silfra? Да чакаме ли? 🙂 Сори, че съм поизостанал с темите малко, утре сутрин ще наваксам, може да си писал някъде. 

 

  Не не , не съм толкова вманячен  , затова си махнах и значката , благодаря ти . Ако беше 25-30 градуса водата а не около нулата  със сигурност 🙂

Исландия е за професионалистите за снимане и разказване   .  

На мен ми стигат плановете да отида пак през зимата :biggrin: .

 

преди 25 минути , vorbis каза:

 

Според този сайт разликата към момента на 1 литър бензин между най-евтиния и най-скъпия бензин е приблизително четвърт евро. Така че има смисъл човек да поръзцъка маршрута си и да види покрай кои изгодни бензиностанции ще мине. Някои от тях на Гугъл Мапс изглеждат неоткриваеми и много лесни за пропускане, ако човек не ги знае къде са.

   

Вземи си от безмитния повечко алкохол и със сигурност ще икономисаш повече от колкото от гориво :biggrin: . И според мен пропусни разни сини лагуни и Миаватски бани .  Поне за нас това бяха най глупаво изхарчените пари ( доста при това )  . 

 

Редактирано от ivooo
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Привет и от мен 🙂 Докато бяхме в Исландия не сме зареждали до горе, но когато решихме да върнем колата избрахме тази опция (за съжаление нямам спомен на коя бензиностанция е било) и като се върнах открих, че при зареждането са ми изтеглили сумата, за която сме заредили и отделно са ми блокирани 250 евро. Доста се поизпотих следващите 2-3 седмици докато ми ги разблокираха 🙂 .  Ние бяхме само с една кредитна карта, но за щастие нямахме проблеми с това. 

Завиждам на всички, на които им предстои това вълшебство Исландия 🙂 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Нямаш проблем с бензиностанциите по Road 1. И ние зареждахме, когато резервоарът се преполови, а бензиностанции има по- начесто. Няма да останете без гориво. Нашата кола я взехме на летището. Там имаше къде да заредим за последно до горе. Питай в офиса на рент а Кар компанията къде е най-близката колонка.  Няма нужда и от предплатени карти. Както са ти казали и по-горе, дори тоалетната се плаща с кредитна карта. 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Ние зареждажме много на често и почти не сме гледали каква е бензиностанцията. Разликите не са толкова големи, като ги съотнесеш по места. Винаги я пълних догоре. На много от колонките си имаше обяснение на английски, които накрая дори не бяха необходими и си зареждах на исландски. Но държа да отбешежа, че разликата между първото зареждане и последното беше огромна. 

 

На първото зареждане, след като 15 минути се ядосвах не могат ли да напишат една по-подробна инструкция и се чудих какво да направя, къде да я пъхна тази карта, кога да си въведа пина, като дори си забравих да си чекна чипа за отстъпката, т.е. изглеждал съм, като изтървана българска маймуна на исландска бензиноколонка, накрая с погрешно изчисление реших, че ще глътне спокойно 10000ISK.  Събрах към 2500 и сериозно се замислих, къде да сипя останалото, като варианта ми беше да излея водата от шишето и да си го напълня с бензин. В крайна сметка си отворих банкирането, хората си бяха хванали, точно колкото си показваше. Няма депозити, няма надписване. 🙂 В последствие винаги пълних догоре, но никога не повторих опцията 10000. 

Връзка към коментар

Aко на колонката избереш опция "до горе" според може и да блокира пари по картата, както пише и в темата в Tripadvisor.

Ние процедирахме като или чакахме да преполовим резервоара и зареждахме за 3000-5000 ISK, или пък избирахме сума, която със сигурност е над това, което ще побере резервоара - например 10 000 ISK. Тогава просто ни таксуваше колкото сме заредили.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.