Прескочи до съдържание

Филипини, Виетнам, Камбоджа (и евентуално Лаос)


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте експерти!

Сдобих се с билети до Филипините (Манила) на 20 ноември и като имам билети - какво да се прави - ще трябва да се ходи живот и здраве. 😀

 2015 бях на остров Coron (Busuanga) и видях такива невероятни красоти. Сега искам да видя нещо подобно, та въпрос номер 1:

 

1. Има ли по-хубаво място на Филипините или това още държи първенството? Моля за препоръка на друго райско местенце, на което може да се спи в къща за гости и да се хваща всеки ден лодка и да се ходи на самостоятелни островчета, както правех на Корон.

 

От там нататък ми се иска да посетя Виетнам и Камбоджа. Тук питанията са много, като за начало:

 

1. Кои авиолинии и сайтове да ползвам за самолетни билети от Манила? 

2. Кое е по-добрият вариант - първо Виетнам и после Камбоджа или първо Камбоджа и после Виетнам?

Мисля си да мина Сием Реп - Пном Пен - Хо Ши Мин по суша - какви са опциите за транспорт и какво препоръчвате?

3. Доколкото виждам всеки отделя доста време на Виетнам и много малко на Камбоджа - често хората гледат само Ангкор Ват. 

Толкова ли няма нищо друго особено интересно? А за Ангкор Ват колко дни бихте ми препоръчали и защо?

4. Кои места бихте ми препоръчали НЕПРЕМЕННО да посетя във Виетнам и защо? За сега съм набелязала Хо Ши Мин, Ханой, Да Нанг (Хой Ан, Хуе) и много искам Ха Лонг Бей. Коя опция за круиз препоръчвате?

Харесвам история, култура, красиви гледки, но не ми се обикаля из дива провинция и селца, освен ако не водят до нещо наистина уникално. Бих отделила и ден за плаж, кой е най-хубавият плаж?

5. Евентуално ако остане време мисля да видя и Лаос. По-малко известна държава, надявам се да крие красиви тайни. Какво бихте препоръчали там?

  

Спирам с въпросите сега и продължавам да чета многото ви теми и едно по едно да нагласяме заедно пъзела. 

Тагвам няколко специалисти и тръпна в очакване. Благодаря! 😀 @Mary @Rainy @T.E.Lawrence @mililia

Връзка към коментар

Хах, експертът е @T.E.Lawrence, така че аз само ще споделя от моя опит, но имаме различен стил на пътуване, та не знам колко ще ти е отполза поста ми.

За Ангкор Ват оптимални са три дни. Отиваш през ноември, т.е. ще хванеш супер природа. Отдели ден за храмовете в Ангкор, ден за храма на Индиана Джоунс и Тонле Сап и ден за Розовия женски храм и размотаване из Сием Реп. Аз съм била само в Сием Реп, така че за другите неща не знам.

За Виетнам -харесаха ми Ханой, Хой Ан, Хюе и Сапа. В залива пътувах с много добър круизен кораб, но вече собственика му е друг, така че не мога да го препоръчвам. Аз много харесах Сапа, ама ти както си написала, може и да пропуснеш това изживяване. Плаж в Да Нанг или Хой Ан. На мен и 4 дни ми беше недостатъчно за Хой Ан, та ако смяташ да се заседяваш някъде повече, направи го там -приятно място с хубава храна. История - Хюе. Ханой има някакъв особен чар и аз съжалявам, че не му отделих повече време, а само ден. В северен Виетнам на границата с Китай има едни невероятни водопади. За тях не ни остана време, ама ако се връщам, там ще ида. Има екскурзии до там, като Лоурънс ще може да ти препоръча  тур с фирма.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Мерси много Еми, а Хо Ши Мин не ти ли допадна?

 Сапа е онова селце с оризовите тераски, нали? Гледах из снимки на @Rainy, ама то не изглежда така зелено и свежо като на снимките от Гугъл с 10 филтъра, ами едно кално и прасешко. 😀 Та викам да не рискувам, че да няма разочарования.

 А за залива - колко дни ти беше круиза?

Връзка към коментар

Не мисля, не мисля, че е чак такъв риска. Ще си взема спрейове с високо съдържание на DEET. По тази тема питайте @FlyTraveler, той е експерт по репеленти, маларийни зони и намиране на правилните медикаменти. 

Връзка към коментар

Не си отбелязала колко ще е престоя и в коя държава колко планираш грубо, това малко замътнява съветите ми 🙂 

 

преди 12 часа, Happy_Traveler каза:

1. Кои авиолинии и сайтове да ползвам за самолетни билети от Манила? 

 

Lawrence да каже, но подозирам че стандартните класики - Garuda, Air Asia, Lion Air и т.н. С уточнението, че индонезийските авиокомпании имат пословични проблеми с безопасността, така че не се нахвърляй на нещо апокрифно, макар и големите също да имаха инциденти тук-там. Garuda ще ти е най-сигурният избор от индонезийските компании, но и най-скъпият вероятно. 

 

преди 12 часа, Happy_Traveler каза:

2. Кое е по-добрият вариант - първо Виетнам и после Камбоджа или първо Камбоджа и после Виетнам?

 Мисля си да мина Сием Реп - Пном Пен - Хо Ши Мин по суша - какви са опциите за транспорт и какво препоръчвате?

В зависимост как нагласиш самолетните билети. Има автобуси, всякакви класове - от луксозни до кокошкарски. Има и комбинация с фери, но поне по мое време не се препоръчваше заради много агресивното предлагане на услуги на терминалите. 

 

преди 12 часа, Happy_Traveler каза:

3. Доколкото виждам всеки отделя доста време на Виетнам и много малко на Камбоджа - често хората гледат само Ангкор Ват. 

Толкова ли няма нищо друго особено интересно? А за Ангкор Ват колко дни бихте ми препоръчали и защо?

Зависи какво търсиш. Обикновената Камбоджа извън туризма се вижда от прозореца на автобуса, аз лично не изпитвах интерес за по-автентични преживявания там и ми беше достатъчно. По-долу си отбелязала, че предпочиташ да не се забиваш в неизвестни селца, така че според мен няма какво да търсиш извън Сием Реп - Пном Пен. За Ангкор комплекса 3 дни обикновено са класиката. 

 

преди 12 часа, Happy_Traveler каза:

Харесвам история, култура, красиви гледки, но не ми се обикаля из дива провинция и селца, освен ако не водят до нещо наистина уникално. Бих отделила и ден за плаж, кой е най-хубавият плаж?

 

По това време май плажовете само на юг. Виж Phu Quoc дали ще ти хареса, имахме разказ от там във форума, мисля че беше на @Евгени Димитров.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Съни, Хо Ши Мин или Сайгон не ме впечатли особено на фона на останалите неща. От там обаче може да се направи тур по Меконг. Ние разглеждахме Сайгон основно вечер, ходихме на тура по Меконг и ни хареса, но е силно туристическо пътуване. Това е първото нещо, което правихме във Виетнам, та преценката не е съвсем точна. В предишния пост ти посочих какво ме е впечатлило най-много, иначе всичко ми хареса. Достатъчно е да набляга на храна и емоции и със сигурност ще останеш доволна. Във Виетнам няма чак толкова забележителности, които да са must do, че да трябва да правиш всичко. Избери си няколко места и им отдели време. На нас много ни хареса там. 

Круиза беше с една нощувка, но според мен човек може да види същите неща и с еднодневен трип от Ханой. Просто с нощувка плащаш за каюта и храна, което оскъпява силно тура. Излишен разход. 

За Сапа си права, че края на годината е кално. Ние бяхме там през май и всичко цъфтеше. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

аз посетих в Камбоджа и езерото Тонле Саап, което горещо препоръчвам. Там можете да видите как живеят хората буквално във водата, как децата ходят на училище с лодки... Лично за мен беше доста интересно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мерси много за съветите. Еми, аз ти препрочитам пак пътеписа и много ми харесва разходката ви по Меконг. За Халонг Бей ако го направим само за ден - дали ще се запази същата програма и с прибиране късно вечер? Много ми харесва вашата фирма и мисля да ги ползвам, нищо, че са с нов собственик. Иначе съм съгласна - храна и атмосфера, стига ми перфектно. 

 @Георги ти в Пном Пен какво посети, колко време беше? 

За престоя ми - общо за 3 седмици, значи 4-5 дена на Филипините и после Камбоджа и Виетнам - т.е. грубо 14 дни за там.

Връзка към коментар

Няма проблем Ха Лонг да е в един ден. Отива се сутринта, около 8 се накачулихме на лодките, После - спирки за гледане на две пещери, после - обяд на кораба, след обяд - печене на палубата и плаване обратно. Късно вечерта се върнахме в Ханой.

преди 18 часа, Happy_Traveler каза:

 

2. Кое е по-добрият вариант - първо Виетнам и после Камбоджа или първо Камбоджа и после Виетнам?Мисля си да мина Сием Реп - Пном Пен - Хо Ши Мин по суша - какви са опциите за транспорт и какво препоръчвате?

Спирам с въпросите сега и продължавам да чета многото ви теми и едно по едно да нагласяме заедно пъзела. 

Тагвам няколко специалисти и тръпна в очакване. Благодаря! 😀 @Mary @Rainy @T.E.Lawrence @mililia

Това е ужасно много път, ние веднъж го пътувахме с автобус. Пътищата са лоши, тия карат като изоглавени/ дето вика Рейни/, изобщо не ти го препоръчвам. Има си евтини полети до Сием риеп, хвани си самолетчето, да не береш ядове.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Хората сме различни. На мен пък, Ханой не ми харесва, но Сайгон, смятам, че е страхотен. И на двете места съм била по два пъти и достатъчно дни.

Като ми понамалеят планчетата, ще ида две седмици само в Сайгон и околия.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мерси, да, четейки пътеписи се убедих. Язък, мислех така да видя поне малко повече, ама пък поне ще си спестя и време. Пном Пен явно ще го пропусна, разбирам, че няма нищо особено... Хем столица, пък няма нищо... 

 Значи нещата започнаха да се оформят с полет до Сием Реп, 2-3 дена там и после към Хо Ши Мин. Нататък още го нагласям.

 За Филипините си избрах Ел Нидо - някой от вас да е бил там?

Връзка към коментар

Доста въпроси и нямам толкова време да отговоря, тази седмица съм сам войн във фирмата  😞  Вече много хора бяха и могат да дадат съвет. Ползвай търсачката на форума, писали сме подробно за тези места. За Ел Нидо има цяла тема за туровете, за Ангкор съм писал подробни програми... ако остане нещо специфично, мога да се включа в следващите дни.

Връзка към коментар

За Ел Нидо и Ангкор нещо не намирам инфо, иначе повечето други въпроси ми го отговориха. Пном Пен смятам да го пропусна и с това приключва въпроса за обиколки из Камбоджа.

 

 Най-вече бих искала да знам авиолинии и сайтове ако обичаш, тази информация е много лошо разпръсната из десетки теми и най-вече тези, които ти би ми препоръчал. Другото ще го мислим по-нататък като нагласим билетите и ще е по-лесно.

 

Бих искала да те питам специално за Лаос какво би препоръчал? Мерси.

Връзка към коментар
преди 18 часа, Happy_Traveler каза:

 @Георги ти в Пном Пен какво посети, колко време беше? 

За престоя ми - общо за 3 седмици, значи 4-5 дена на Филипините и после Камбоджа и Виетнам - т.е. грубо 14 дни за там.

Гледам, че си му била шута на Пном Пен, ама аз да си кажа 🙂 Пном Пен има красиви храмове в дворцовия комплекс, ако не си била в Тайланд може да е интересно: https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Palace,_Phnom_Penh

 

Също така, ако те интересува челен сблъсък с реалността по време на управлението на червените кхмери, има два обекта - старото училище, което е използвано за затвор и изтезание и е доста натуралистично, както и Killing Fields, които са малко извън самия град, там нещата са още по-брутални (ние там не ходихме). Ето това е хубав филм за този период: https://www.imdb.com/title/tt0087553/

 

Иначе разходката вечер край реката също е приятна. 

 

Ние отделихме на Пном Пен малко повече от половин ден при транзит между Сием Реп и Сайгон, ако ти е на път така и така ден може да се отдели. Ако смяташ да летиш, може и да пропуснеш. 

 

Относно Ангкор, там нещата са въпрос на колко ти искаш да задълбаеш. Има си класически обиколки, тук-тукаджии и таксиджии ги знаят, не ти трябва никакво предварително проучване. Ако искаш все пак да разбереш част от символиката на барелефите и въобще защо храмовете изглеждат така архитектурно, ще трябва да се подготвиш предварително или да търсиш гид на място (има много ментета, трябва да се внимава). Имам една книга за Ангкор, на доста хора съм я давал назаем, ако искаш мога да я пусна до Пловдив или на следващата сбирка, на която се засечем. 

 

При 14 дни, 3-4 за Камбоджа и 10 за Виетнам е оптимално според мен. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Охо, мерси много!

Ами аз по принцип точно това исках - да си мина с рейса от Ангкор до Хо Шо Мин и да спра в Пном Пен. 

Ама виж Александра казва, че бил ужасен. При теб как беше, сещаш ли се име на фирмата да ги разгледам в нета? Знам за Killing Fields, всеки, който е ходил, казва, че е много въздействащо, даже са плакали хората. Но не ми се гледат такива тъжни неща. Ако има удобен и модерен рейс - със сигурност бих минала по суша.

Връзка към коментар

Най -добрата фирма е giant ibis. Има и онлайн билети. Както и друг път съм писал, не препоръчвам нощните преходи, пълно е с идиоти, които сечат завоите. Затова обикновено профи шофьорите влизат с клаксон в острите завои. През деня е ок. 

Връзка към коментар
преди 14 часа, Happy_Traveler каза:

Охо, мерси много!

Ами аз по принцип точно това исках - да си мина с рейса от Ангкор до Хо Шо Мин и да спра в Пном Пен. 

Ама виж Александра казва, че бил ужасен. При теб как беше, сещаш ли се име на фирмата да ги разгледам в нета? Знам за Killing Fields, всеки, който е ходил, казва, че е много въздействащо, даже са плакали хората. Но не ми се гледат такива тъжни неща. Ако има удобен и модерен рейс - със сигурност бих минала по суша.

При мен дилемата я нямаше, защото полетите  бяха на космически цени 🙂 Но замисляйки се сега като цяло не считам този допълнителен ден там за излишен. Камбоджа не е само Ангкор и за мен беше любопитно да я видя малко и извън туризма, пък макар и през прозореца на автобус. Качеството на снимките е потресаващо, ама поне някаква груба идея. 

 

 

IMG_1074.JPG

IMG_1082.JPG

IMG_1091.JPG

IMG_1094.JPG

IMG_1105.JPG

IMG_1106.JPG

IMG_1110.JPG

IMG_1120.JPG

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Мерси много @Георги. Добих представа. По принцип много обичах такива натурални и естествени гледки, но вече ми идват малко в повече. Ще гледам да нагласям полетите сега и да видим какво ще се получи. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

След 2 месеца мислене и нагласяне вече маршрутът ми е почти готов. Само една малка питанка ми остана: 

 Как да разпределя времето между Hue, Da Nang и Хой Ан. 

 Полетът ми на идване каца в Хюе на 1-ви вечерта, а на 6-ти рано сутрин от Да Нанг трябва да излетя за Сайгон.

 Т.е. това са 4 пълни дни в региончето. 

 Мислех го нещо от сорта на: на 2-ри сутринта ставане и разглеждане на Хюе, привечер отпътуване към Да Нанг (гледам влаковете са 3 часа) , 3-ти Да Нанг цял ден и нощувка, 4-ти разходка до Хой Ан и връщане или оставане 1 нощ и 5-ти вечерта пак трябва да сме в Да Нанг, че на 6-ти летим. 

 Може ли малко съвети как да го направя и какъв транспорт да ползвам? 

Връзка към коментар
преди 44 минути , Happy_Traveler каза:

След 2 месеца мислене и нагласяне вече маршрутът ми е почти готов. Само една малка питанка ми остана: 

 Как да разпределя времето между Hue, Da Nang и Хой Ан. 

 Полетът ми на идване каца в Хюе на 1-ви вечерта, а на 6-ти рано сутрин от Да Нанг трябва да излетя за Сайгон.

 Т.е. това са 4 пълни дни в региончето. 

 Мислех го нещо от сорта на: на 2-ри сутринта ставане и разглеждане на Хюе, привечер отпътуване към Да Нанг (гледам влаковете са 3 часа) , 3-ти Да Нанг цял ден и нощувка, 4-ти разходка до Хой Ан и връщане или оставане 1 нощ и 5-ти вечерта пак трябва да сме в Да Нанг, че на 6-ти летим. 

 Може ли малко съвети как да го направя и какъв транспорт да ползвам? 

Разпиши маршрута де... 🙂 

Връзка към коментар
преди 51 минути , Happy_Traveler каза:

Мислех го нещо от сорта на: на 2-ри сутринта ставане и разглеждане на Хюе, привечер отпътуване към Да Нанг (гледам влаковете са 3 часа) , 3-ти Да Нанг цял ден и нощувка, 4-ти разходка до Хой Ан и връщане или оставане 1 нощ и 5-ти вечерта пак трябва да сме в Да Нанг, че на 6-ти летим. 

 Може ли малко съвети как да го направя и какъв транспорт да ползвам? 

В самото Hue имаш "само" Императорския дворец. Аз бях дълбоко очарована - а бях чела противоположни мнения. Ние му бяхме отделили един след обяд (след 14.30 часа) и не ни стигна. Едно от топ местата ми в света... 

 

Останалите места са извън Hue. Има турове, които обхващат всички гробници. Тях с влак няма как да стане. Един ден е ок за Hue и околността, но логистиката ти ми се губи.

 

Нямам впечатления от Da Nang. Съвсем умишлено не отседнахме там. Мисля, че @desislavna имаше добри впечатления. Има някакъв известен мост там - не сме го посещавали. Аз бих отпрашила в посока Hoi An, но това съм аз. 

 

Тоест: 

 

1-ви: нощувка Hue.

2-ри: един пълен ден за Hue и околността. Нощувка Hue.

3-ти: Автобусен трансфер до Hoi An - има много опции. Попътно се гледат разни готини неща. Пристигане в Hoi An по обяд. Нощувка Hoi An.

4-ти: Hoi An. Нощувка Hoi An.

5-ти: Трансфер до Dа Nang и мотаене - ако искате, или трансфер следобяд директно. Нощувка Da Nang.

6-ти: Полет.

Връзка към коментар

Целият маршрут? Ето ти го накратко:

 

 Ден 1: Полет Дубай-Манила-Пуерто Принцеса

Ден 2: Пуерто Принцеса - Ел Нидо с ван, настанвяване, разходка, букване на турове (вероятно класиката - А и С)

Ден 3: Тур 1

Ден 4: Тур 2 и вечерта към 8 с рейс/ван пак към П.Принцеса

Ден 5: Полет П.Принцеса-Манила- Сием Реп. Пристигане привечер, настаняване.

Ден 6: Сием Реп - храмовете (малък тур или голям)

Ден 7: пак Сием Реп и пак храмове (голям тур или там каквото се казва)

Ден 8: пак Сием Реп и каквото ни се гледа, не знам дали след 2 дена храмове ще искам 3-ти, та на място ще се решава (ПРИЕМАМ ИДЕИ!), привечер полет за Ханой

Ден 9: Разходка в Ханой и намиране на круиз за Халонг Бей за ден 10

Ден 10: Круиз, приспиване

Ден 11: връщане в Ханой, още малко разходка и привечер полет за Хюе

Ден 12,13, 14, 15: ............................................... това се търси в задачата............................... 

Ден 16: Да Нанг- Сайгон полет, разходка...

 Ден 17: Моята спътничка живот и здраве си заминава за България, а аз имам още някакво свободно време (и на базата какви средства ще има)  - примерно още 10 дни... Ще го мисля после къде да ги изкарам в региона (примерно Лаос или Тайланд) и след това ще трябва да си се прибирам нанякъде и понеже чакам да ми кажат къде, ще гледам да постоя колкото може. 🙂

  

 За тези дни 12 (вероятно цял ден Хюе),13,14,15 разглеждам интересния вариант за ден 13 с кола от Хюе към Хой Ан (какво да не изпусна по пътя? Агенция?), 14 цял ден Хой Ан и 15 по някое време да се преместим към Да Нанг ( пак нямам идея дали вечерта преди полета или има нещо за гледане/правене и през деня).

 

А, Рейни е писала с мене. Сега го видях.

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Между Hue и Hoi An е Hai Van Pass, при хубаво време се откривали страхотни гледки, ние нямахме този късмет 🙂 Но това е по-бавния маршрут, ако изрично кажете на колата да мине от там, нормалния принципно минава през тунел. Друго за спиране по пътя не мисля че има. И според мен режи повече от Да Нанг за сметка на Hoi An. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.