Прескочи до съдържание

Филипини - Себу


Abyssos

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

интересувам се от о. Себу във Филипините. Имам желание да го посетя, ни никога не съм пътувал напълно сам. Не намирам съмишленици за тази част на света, бил съм в САЩ, Франция, Турция, но все с приятели. 

 

Безопасно ли е да се пътува сам? Ще съм благодарен на насоки, доколкото разбрах има вътрешни полети от Манила до гр. Себу.

 

Благодаря !

Връзка към коментар
На 4.09.2018 г. в 22:19, Abyssos каза:

Здравейте,

 

интересувам се от о. Себу във Филипините. Имам желание да го посетя, ни никога не съм пътувал напълно сам. Не намирам съмишленици за тази част на света, бил съм в САЩ, Франция, Турция, но все с приятели. 

 

Безопасно ли е да се пътува сам? Ще съм благодарен на насоки, доколкото разбрах има вътрешни полети от Манила до гр. Себу.

 

Благодаря !

Има ли някой посетил Филипините от Дутерте насам, който може да отговори как е обстановката от гледна точка на безопасност за туристи? Ясно е, че ще е лично мнение, но поне някаква перспектива да имаме. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Не виждам никаква разлика между преди Дутерте и сега. И преди имаше патрули на армията и полицията с автомати, които правеха проверки на автомобили по пътищата има ги и сега. Понякога правят проблеми на туристи влизащи в страната със скъпа техника - искат да се заплати като депозит половината от цената, която се връща на излизане, като защита от препродажба във Филипините. За това ако на път някой е решил да си купи някаква скъпа джаджа от разпродажби в Малайзия или Сингапур, добре е да изхвърли кутията. Другото нещо ако се пътува през Хонг Конг, Куала Лумпур или Сингапур (пробвано няколко няколко пъти вече) е добре да се приготви на удобно място билета за връщане от Филипините, защото го изискват. Интернета не винаги е стабилен на летищата и е възможно да не може да се зареди от телефона, за това препоръчвам да се покаже като файл или принтиран на хартия (пак от опит го казвам).

 

Има опция за полет на Катарците от София директно до Себу сити, като така ще се избегне прекачването и смяната на терминали в Манила с маршрутки. Това зависи и от цената, защото личния ми рекорд преди няколко години между Илоило и Манила беше 350 песо. 

 

Впрочем какъв е точно плана за о. Себу? 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Планът ми е предимно престой в града, около седмица. Не мисля да ходя до други острови, или ако да, то ще е някоя близка дестинация.

По-скоро ме интересува дали е безопасно, тъй като ще съм сам, и ме наплашиха, че не било добра идея особено там 🙂 Ще се радвам на отзиви от пътуващи самостоятелно.

 

Благодаря 🙂

Връзка към коментар
преди 37 минути , Abyssos каза:

Планът ми е предимно престой в града, около седмица. Не мисля да ходя до други острови, или ако да, то ще е някоя близка дестинация.

По-скоро ме интересува дали е безопасно, тъй като ще съм сам, и ме наплашиха, че не било добра идея особено там 🙂 Ще се радвам на отзиви от пътуващи самостоятелно.

 

Благодаря 🙂

Преди месец бяхме двама човека в Себу за три дни - не сме имали причина да се притесняваме относно сигурността, но ние в самия град не сме се разхождали кой знае колко много.

Можете да си свалите приложението Grab (азиатския Uber) и да се придвижвате с кола - удобно и евтино е.

Ако мога да попитам, какво смятате да правите цяла седмица в Себу (или имате предвид престой на острова, а не конкретно в града)? На мен ми се видя скучноват град и престой само там не си представям. Може да видите близките острови - например на Бохол има какво да се види и се стига лесно от Себу.

Редактирано от yordanov
Връзка към коментар

Себу е ОК от гледна точка на безопасността, но все пак внимавай късно вечер, при положение, че си сам. Да речем, че не е толкова безопасно като Тайланд и Виетнам например, но е ок. Себу е голям град, така че зависи и къде смяташ да ходиш. Извън централните части съм минавал само с превозно средство, така че нямам лични наблюдения. Бях с още някой, но сме се прибирали в хотела пеш в полунощ и сме излизали много рано сутрин, около 5, не сме се чувствали застрашени по някакъв начин. Действително от туристическа гледна точка, самият град не представлява голям интерес. Не знам, извън тия страни, които споменаваш в началото, дали си пътувал другаде, но имай предвид, че има доста мръсотия, бездомни хора по улиците и ако не си бил в подобна обстановка, може да ти се стори малко шокиращо в началото. Иначе теб какво те привлича в Себу? Защо точно там?

Връзка към коментар

Не съм бил никога в Азия, освен азиатската част на Турция 🙂 Както бях писал по-напред съм бил само в САЩ, Франция (Париж). Дестинации като Гърция и Румъния не са по-различни от тук.

Запознах се с едно момиче от там, затова искам да се видим. Това е основната причина, доколкото знам Себу е туристическа дестинация. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ясно, и аз така предположих, иначе не виждам друга причина за толкова време там.🙂 Според мен е ок да се пътува самостоятелно, стига, все пак, да се внимава. Себу е туристическа дестинация, но по-скоро като отправна точка за други места - да речем Ослоб или Бохол. Иначе в самия град няма кой знае какви забележителности. Но ти отиваш по друг повод, така че това не е от значение. 🙂 А и има къде да се отиде извън града, не е казано, че трябва да стоите само там.

Връзка към коментар

Изкарахме с жената около ден и половина в града.  Не сме се чувствали застрашени включително и късно вечер. Това с уговорката, че сме били само в централните части. Най-хубавото беше храната. 

Не разбирам манията по филипинките. На мен лично не ми харесаха като нация.  🙂

Връзка към коментар
преди 2 часа, Abyssos каза:

Не съм бил никога в Азия, освен азиатската част на Турция 🙂 Както бях писал по-напред съм бил само в САЩ, Франция (Париж). Дестинации като Гърция и Румъния не са по-различни от тук.

Запознах се с едно момиче от там, затова искам да се видим. Това е основната причина, доколкото знам Себу е туристическа дестинация. 

 

Ти с това трябваше да започнеш. В България има доста себуанос и най лесния начин да ги видиш е на благотворителния базар в ИЕЦ в София организиран ежегодно в първата неделя от декември от Международния женски клуб. 

Ако сте се харесали с момичето добре правиш, че първо отиваш да се видиш с нея вместо, както правят много хора запознали се с филипинки първата среща е сватбата. Ако семейството е от Себу ще има много разточителни срещи с роднини, които интересно могат да се съберат през седмицата в работен ден. Имай предвид, че е масово схващането - щом си бял значи си богат и често хората там изобщо не разбират, че не всеки бял е богат "кану" произлизащо от американу. Почти винаги при сядане на ресторант с роднини или приятели, никой няма да се бръкне за да си плати сметката, а ще чака белия да я плати, щото нали е бял и живее в чужбина, непременно е богат. Това обаче много зависи от социалното положение на семейството, което може и да високо, което променя нещата драстично. В Себу има силна ауторсинг и ИТ индустрия, които дават нелоши заплати. Една седмица по мое мнение даже е малко, може би 2-3 ще са достатъчно за да се съберат впечатление. Отидете някъде само двамата - Бохол, Панглао или Ослоб са добри опции. Препоръчвам Lantaw Floating Native Restaurant о. Мактан (където се намира летището), от където се вечер се виждат светлините на Себу Сити. 

 

Откъм сигурност, Филипините е страна в която има сериозни контрасти. Има много бедни хора, които нямат достатъчно даже за прехрана, има и средна класа, има и богати. Средната класа и богатите живеят в затворени комплекси с високи огради и пропускателен режим. Има и българи във филипински затвори, основно заради престъпления свързани с източване на банкови карти. Преди около две години неизвестни застреляха един такъв нашенец на улицата в Кезон сити. Моят съвет е да не влизаш в конфликт по никакъв начин с никой, каквото и да ти кажат. Въпреки това, личното ми усещане е че основната част от хората са дружелюбни и добронамерени, но по правило във всяко стадо си има мърша. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.