Прескочи до съдържание

Подарък за чужденец


boogy83

Препоръчани мнения

Утре съм канен на рожден ден на колега, който е от Куба. Зачудих се какво да му купя за подарък и не се сетих, но пък веднага ми дойде на акъла къде да попитам 🙂

не съм срещал подобна тема, но ако има моля да ме извините и да изтриете или преместите публикацията.

Та става дума за един колега на 60 години, женен за българка, но е в България от няколко месеца. Иска да учи български и добре му се получава 🙂 дайте идея за нещо типично българско на което може да се изкефи.

Връзка към коментар

Не се сещам за нещо материално, но си мисля, че вероятно би го изкефило да види, а защо не и да научи малко  български народни танци. Кубинците са много музикална нация, танцът им е в кръвта (не че салсата има общо с фолклора ни), та може и да се получи. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Една опция би било да е някакво преживяване - дали урок с учител по български, дали песни и танци или 1 ден в някое село в Родопите / Пирин /... няма значение.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много хубава двуезична книга за природата на България, с красиви снимки.

Като ходим по света и подаряваме подобни книги , чужденците много се впечатляват от това, което имаме.

3270A795-19AA-4C52-9DBB-DD74EB386523.jpeg.fb3a926529c777cb38cf461ec3ec7a58.jpeg

 

Хем, ще си упражнява и българския.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ето и линк към книгата, че от телефона не можех да го дам:

https://www.book.store.bg/p29052/prirodata-na-bylgaria-bulgaria-s-nature-album.html

 

Друга книга:

image.png.d6a4ce2f15f2bd77f1f33eb1621b3b10.png

 

Вчера си купувах книги в Хеликон-а и видях много хубав пътеводител на английски:

image.png.5fbcf7be84a11020831e5608a84bcb16.png

 

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз подарих тази на чужденец, който живееше отскоро в България и искаше да учи български, има я и на английски, и на български...Вече няколко пъти ми казва, че много му харесва да си упражнява езика точно с таи книга.

 

https://www.book.store.bg/p203664/101-byways-traveling-to-lesser-known-places-in-bulgaria-ivan-mihalev-elina-tsankova.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 8.09.2018 г. в 1:32, lyusi каза:

Не се сещам за нещо материално, но си мисля, че вероятно би го изкефило да види, а защо не и да научи малко  български народни танци. Кубинците са много музикална нация, танцът им е в кръвта (не че салсата има общо с фолклора ни), та може и да се получи. 

Поради краткото време за реакция (изцяло моя вина) му подарих нещо банално, но това с народните танци е много добра идея. Ще се поразтърся къде в София мога да го пратя на народни танци и да научи поне право хоро. Той е много танцувален наистина и ще му хареса със сигурност 🙂 Благодаря за хубавите идеи.

А темата можем да я поразвием, не само за гостите в България, но и като ходим ние в чужбина какво можем да подаряваме на приятелите си чужденци.

Връзка към коментар

Във всяко читалище в София има клубове/школи по народни танци. В кварталите, където няма читалища тези занимания се провеждат в училищата. Учудващо евтини са. Някои състави са на доста високо ниво, без това да означава, че не приемат ентусиасти. 

Класически подарък за чужденец са неща, при изработката на които е използвана розова вода и знаменце. Мускалчетата ни например нямат равни. Толкова радост, толкова благодарности, че след всяко пътуване, първо попълвам запасите в  куфара, пък после мисля за друго.

Връзка към коментар

@boogy83, изпревари ме леко с темата 😉

И аз искам да подаря нещо на чужденец за рожден ден и обмислях какво да е точно. Имам още 2 месеца, докато се начудя и купя нещо.

Моят познат никога не е бил в България и ми се иска да е нещо тематично българско. Това, което ме притеснява обаче е, че трябва да го пренеса в ръчният си багаж, което е леко ограничаващо. Ще пътувам с Раян и само с раница.

 

За някакъв подарък свързан с авиация да ме подсетите (като за англоговорящ)? Ако се наложи да се поръча нещо онлайн, ще има време за доставка.

Връзка към коментар

На приятели чужденци, когато им ходя на гости, подарявам бутилка българско вино, закупено от магазините на летището след секюрити проверките. От една страна нямам проблем с багажа, а от друга виното е с изключително качество. Подарявала съм много вино на италианци и всички са били с изключително добри отзиви за виното. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Щом е в БГ от няколко месеца, има една образователна игра във всички книжарници и Джъмбо, казва се Опознай България, 20 лв. Ще я играят с жена му на по напитка.

Връзка към коментар

На какво са се радвали мои приятели или колеги в чужбина:

Флакон с оригинално розово масло, розова вода, розова ракия, дискове с музика, импресии от България и от Перперикон, изделия с българска бродерия, покривки с национални фолклорни мотиви, габровски чаши-половинки за икономия, часовник със стрелки , вървящи на обратно с оригинален надпис, комплект национални напитки, комплект от колбаси - пастарма, филе Елена, суджук, луканка, комплект подправки, комплект сладка, бяло сладко, пистил, лютеници, комплект наши сирена, комплект национални сладкарски изделия и много други вкусни неща. Аранжирани оригинално. Обикновено печели най-голяма възхита сред чужденците ракията и лютеницата. Носила съм кори и сирене за баница, която им правя на място. Харесва им.

Винаги търся нещото, което не се намира в съответната страна, а при нас е традиционно производство.

Редактирано от Дани Магелани
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 часа, boogy83 каза:

Поради краткото време за реакция (изцяло моя вина) му подарих нещо банално, но това с народните танци е много добра идея. Ще се поразтърся къде в София мога да го пратя на народни танци и да научи поне право хоро. Той е много танцувален наистина и ще му хареса със сигурност 🙂 Благодаря за хубавите идеи.

А темата можем да я поразвием, не само за гостите в България, но и като ходим ние в чужбина какво можем да подаряваме на приятелите си чужденци.

Еремия има групи из цяла София. Аз самата ходя от година и половина и е изключително удоволствие. 

https://m.facebook.com/hora.eremia.bg

 

 

Връзка към коментар
  • 11 месеца по-късно ...

Искам да подготвя подарък за французин, човек на когото да благодаря за оказана помощ. Мисля за вино - препоръчаха ми малиново и се чудя дали да е такова или стандартно от грозде, ръчно изработена дърворезба от половинката. Не познавам лично човека, така че не знам какво би му харесало. Някакви други идеи или това е достатъчно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
10 hours ago, marte said:

чушкопек 😃

Точно чушкопек познати подаряваха на колега французин на изпроводяк от българския офис. Много беше впечатлен. :)

Относно виното- ето тук изработват кутии (както и мнного сувенири от керамика, дърво и метал) и предлагат вино към тях (малиново, боровинка, касис и др.): https://oreshak.bg

Връзка към коментар

Аз пък точно от малиновото вино подарявам няколко пъти на приятели в Англия и много им харесва - на Трастена има вариант малиново и мерло, ако не искаш да е много сладко. Другите ми "успешни" подаръци са сладко от горски ягоди от магазина Zoya, шоколадите на Гайо, други шоколади с листа от рози (забравих марката), крем с розово масло от Alteya (https://alteyaorganics.com/product/organic-rose-otto-wonder-balm/), и шаловете на Шевица (https://shevitza.eu/produkt-kategoriya/шалове/). Хубави подаръци има и в магазина Gifted Sofia - ризи с шевици, книги с рецепти на английски, бижута с традиционни мотиви, сувенири от соц времето.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 51 минути , DenitsaS каза:

Аз пък точно от малиновото вино подарявам няколко пъти на приятели в Англия и много им харесва - на Трастена има вариант малиново и мерло, ако не искаш да е много сладко. Другите ми "успешни" подаръци са сладко от горски ягоди от магазина Zoya, шоколадите на Гайо, други шоколади с розови листа (забравих марката), крем с розово масло от Alteya (https://alteyaorganics.com/product/organic-rose-otto-wonder-balm/), и шаловете на Шевица (https://shevitza.eu/produkt-kategoriya/шалове/). Хубави подаръци има и в магазина Gifted Sofia - ризи с шевици, книги с рецепти на английски, бижута с традиционни мотиви, сувенири от соц времето.

Деничка, тия с шаловете , много са се оляли! Какви са тези цени?

Понеже тоя артикул ми е слабост и имам от цял свят, та знам естествената коприна как се харчи. Та, за туй, веднага им се нахвърлих, ама ...

 

"Дизайн, вдъхновен от България и създаден в Холандия. Произведени в Китай. " - цена - 150 лева.

 

Извинете за оф-топика!

 

Да ви кажа, ние напоследък жънем невероятни успехи ...

с най-обикновени вафли.Ей, от тези, в кутия са и са невероятно вкусни.

 

image.png.4363b50a7ddec73da7b1bdd62a376a72.png

 

От къде започна, не мога да кажа. Аз много обичам и винаги си имам. Някъде по самолетите на дълъг полет , бяхме отворили една кутия и почерпихме около нас. На всички има хареса, та поискаха и  допълнително.

Та, вече, като тръгнем, все нося по някоя кутия, за армаган.:)))))

 

А като за по-лукс подарък, купувам кремове, сапуни и парфюми от Биофреш.

 

image.png.10f7d5967317991cc8e06e35ef2c4b1e.png

 

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар

@AlexandraKo Честно казано не знам какви са цените на естествената коприна, от шаловете съм взимала два пъти от обикновените, които са по 45 лева, защото дизайнът ми хареса много. Но е добре да знам, че скъпите не са добра сделка 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , DenitsaS каза:

@AlexandraKo Честно казано не знам какви са цените на естествената коприна, от шаловете съм взимала два пъти от обикновените, които са по 45 лева, защото дизайнът ми хареса много. Но е добре да знам, че скъпите не са добра сделка 🙂

Не са, не са. 150 са прекалено за това качество и дизайн.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.