Прескочи до съдържание

Дестинация: Кипър?


Препоръчани мнения

Ако ходите в турската част с кола, непременно посетете св. Ираклион--в планината замък е от времето на Лузиняните--има особена атмосфера там, както и и абатството Белапаис. В Кипър имо много чаровни селца, но не са много известни /например Какопетрия в планината Троодос-правят страхотна риба. Близо до Пафос е и района на Акамас /там е много красиво/.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Да поизтупам праха от темата и да допълня.

Освен страхотния Ниси бийч, на който, поне за мен лично, тарапаната от хора и якото бичене на музика от бийч баровете ми идва малко ту мъч, открихме два плажа, разположени непосредствено след Ниси в посока Ларнака - Landa Golden Beach и Macronissos Beach.

Особено втория така ме грабна, че му посветих целия си ден. Разделен е на две части:

Отляво

post-1316-0-87048300-1411629967_thumb.jpg

Отдясно, по-уединен

post-1316-0-11600300-1411630045_thumb.jpg

И аз в морето, да не кажете, че вечно се крия :)

post-1316-0-73508500-1411630156_thumb.jpg

Ресторант за препоръки - Lemon and lime, страхотна кухня с майстор-готвач Анастасия, българка, обадете и се, всеки ден готви 3 супи и поне 2 основни ястия, ние всеки ден се угоявахме при нея. Ресторанта е в Protaras, до хотел Trizas (за ориентир). Чистичко, с гледка:

post-1316-0-59668200-1411630249_thumb.jpg

post-1316-0-63224700-1411630439_thumb.jpg

post-1316-0-71714900-1411630502_thumb.jpg

post-1316-0-85048700-1411631018_thumb.jpg

И гуцането да добавя:

post-1316-0-20390300-1411630602_thumb.jpg

И малко от страхотните гледки, моста на Cabo Greco:

post-1316-0-04899500-1411630683_thumb.jpg

post-1316-0-13336200-1411630784_thumb.jpg

В заключение - адски много ми хареса в Кипър, ако искате яко живот и лудница - спане в Агия Напа, ако искате спокойствие - Протарас или около него. На 10-на км е всичко, с една ренталка всичко е лесно и достъпно.

 

 

 

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
  • 11 месеца по-късно ...

Здравейте! Края на септември ще бъдем в Агия Напа  и разбира се ще посетим известния Ниси бийч. Има ли морски таралежи на плажовете в този район? 

Редактирано от maiche
Връзка към коментар

Здравейте! Края на септември ще бъдем в Агия Напа  и разбира се ще посетим известния Ниси бийч. Има ли морски таралежи на плажовете в този район? 

Аз не видях морски таралежи. Само дребни рибки във водата. Ниси бийч е прекрасен, ще си изкарате чудесно!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Ние понеже пак ще атакуваме Кипър, този път в началото на октомври, та да попитам - няколко пъти в темата се споменава Пафос, но без конкретика.

На Childish снимките не се отварят нещо, а Oshko е писал отгоре-отгоре за плажовете...

Интересува ме - пясъчни ли са, стават ли, има ли достатъчно, сравнение с Агиа Напа...?

Чувал съм, че Пафос бил по-спокоен и лежерен от А.Н., нещо, което предпочитам и аз, така ли е?

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Кипър за нова година. Ще спим в Ларнака. С приятелката ми искаме да обиколим острова. Препоръчайте ми какво да видим и как да се придвижим с междуградски транспорт. За гръцката част намерих сайтове за транспорта, но за турската няма нищо. Някой ходил ли е за нова година в Кипър?

Връзка към коментар

Здравейте! Онзи ден се върнах от Кипър. Можете да разчитате на транспорта (за гръцката част), много е редовен, всичко тръгва по разписание. Сайтът им за транспорта е чудесен, много подробен, с препратки към всичко. За турската част не зная, няма как от гръцката да получите инфо. Ние не посмяхме рентакар да вземем. Имайте предвид, че денят е много къс, в пет без десет е абсолютна нощ в края на ноември. Времето за нова година ще ви бъде много приятно и меко. Ларнака е много приятен град с много заведения и магазини. Хората навсякъде са изключително мили и усмихнати. Почти навсякъде вече беше украсено пищно, така че подозирам, че ще бъде и много празнично. Навсякъде има страшно много безплатни материали за туристите на поне пет езика, навсякъде. Има туристическа информация, има стойки по улиците с безплатни карти, има и електронни табла. Извънредно уредено и чисто място е Кипър.

Бих препоръчала да избягвате пътуване в неделя, защото тогава е почивния ден на прислугата и детегледачките, доста са натоварени рейсовете.

Можете да минете в турската част пешеходно от центъра на Никозия. Там отново има страшно много материали за туристите. Доколкото видях има на кратко пешеходно разстояние автобуси и долмуши за навсякъде. Друг въпрос е как ще напаснете връзките, пак заради краткия ден го казвам. Ние например до Пафос не отидохме, защото пътуването отнема около три часа в посока.

Още нещо се сетих, не ходете в Агия Напа, всичко ще е затворено, там е курорт и няма какво да правите.

Редактирано от Bellaero
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Много спешно се нуждая от помощ! В момента с моето бебе сме на гости в едно село Асоматос на около 15км от Лимасол. Интересува ме дали някой може да ми даде актуална информация за автобуси от Лимасол до Конос бийч, примерно и/или до Пафос. Досега посетих Никозия, Ларнака, Лимасол, Ниси бийч и Кабо Греко. Иска ми се с бебчо да отидем някъде другаде, но вече нямат възможност да ни карат, а аз не шофирам. Моля, дайте ни идеи и актуален транспорт, с който да можем да си правим еднодневни екскурзии Лимасол - ? - Лимасол. И цени, ако може. Благодаря предварително. 

Редактирано от Георги
лат->кир
Връзка към коментар

Ние понеже пак ще атакуваме Кипър, този път в началото на октомври, та да попитам - няколко пъти в темата се споменава Пафос, но без конкретика.

На Childish снимките не се отварят нещо, а Oshko е писал отгоре-отгоре за плажовете...

Интересува ме - пясъчни ли са, стават ли, има ли достатъчно, сравнение с Агиа Напа...?

Чувал съм, че Пафос бил по-спокоен и лежерен от А.Н., нещо, което предпочитам и аз, така ли е?

Колега време е май да върна жеста с информация.Миналата година по това време бях в Пафос за седмица. Не е лошо, спокойно е,има поносими плажове в близост до града,има си и забележителности и разкопки. Плажа на Афродита също не е далеч(ако ти се ходи там де,доста хора го пропускат).

Имат хубави кафенета по крайбрежната, има малък зоопарк в хълмовете наблизо. Ако си уредиш джипче можеш да отидеш до един плаж където костенурки снасят яйцата си, отдалечено и готино е.

Храната е добре, препоръчвам ти Оушън баскет, готина верига ресторанти - в Европа ги има само в Кипър,Малта и Гърция.

Ако те интересува друго - на разположение съм.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Много спешно се нуждая от помощ! В момента с моето бебе сме на гости в едно село Асоматос на около 15км от Лимасол. Интересува ме дали някой може да ми даде актуална информация за автобуси от Лимасол до Конос бийч, примерно и/или до Пафос. Досега посетих Никозия, Ларнака, Лимасол, Ниси бийч и Кабо Греко. Иска ми се с бебчо да отидем някъде другаде, но вече нямат възможност да ни карат, а аз не шофирам. Моля, дайте ни идеи и актуален транспорт, с който да можем да си правим еднодневни екскурзии Лимасол - ? - Лимасол. И цени, ако може. Благодаря предварително. 

 

 

http://www.intercity-buses.com/?wp=routes-details&category=&article=&article=9719F0C6952313F763BC4AB92B23B057

Ето до Пафос, 7 евро е дневен билет

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

Аз също се интересувам от придвижването с автобус в Кипър - основно ме интересува има ли автобус от летище Ларнака до Пафос събота и неделя след 17:00?  Това което аз намерих е до Лимасол Limassol Airport Express (Larnaca), Limassol to Larnaca Airport Express http://www.cyprusbybus.com/RouteDetails.aspx?id=163&t=2, но пък видях че последния автобус за Пафос е в 18:30 и не знам дали ще успеем.

Моля, ако имате информация за други автобуси от летището в Ларнака до Пафос след 17:00ч. да ги споделите ;-)

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Прясна информация от миналата седмица, няма никакви листчета или визи в паспорта при преминаването между двете части. Вече си е пълноценен сезон и Ниси бийч, предполагам, никому няма да допадне в настоящия си вид. Много обиколихме, много видяхме, 1600 км. навъртяхме, с две настанявания, Пафос и Капарис, нещо като вилна зона на Паралимни. Доста са високи температурите вече,но пък водата се е стоплила. Две неща искам да спомена, като задължителни, манастирър Кикос и гробът на архиепископ Макариос, както и музеят - обсерватория на ул. Ледра, най - високата сграда, влиза се от страничната уличка, на 11-тия етаж, наблюдава се окупираната част на града от панорамни прозорци и има интерактивни екрани, на които са отбелязани обектите, прожектират и филмче, ако пожелаеш.

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, предстои ми пътуване до Кипър и издирвам цялото Интернет пространство за хотели ^_^

 

Това, което основно се колебая е дали да е All Inclusive или Self-catering. Пътуваме с 2 деца и като цяло идеята с Ол Инклузива е далеч по-привлекателна от гледна точка на удобството и т.н. От друга страна пък бюджета ни не позволява целия ни престой да е ОИ, така че смятаме да го разделим на две места, хем ще видим повече от острова. В този ред на мисли, възникват следните няколко въпроса:

 

1. Какви са цените на храните там по ресторантите главно.  Моля, някой ако е запознат, да ми пише примерни цени на храните там, за да преценим кой вариант ще ни пасне по-добре :)

 

2. Има ли проблем да преминем от летището в Ларнака към Ayia Napa - в смисъл не пресичаме никаква граница, нали?

 

3. В Пафос има ли красиви плажове, подходящи за деца.

Връзка към коментар
преди 1 час, saved_ каза:

Здравейте, предстои ми пътуване до Кипър и издирвам цялото Интернет пространство за хотели ^_^

 

Това, което основно се колебая е дали да е All Inclusive или Self-catering. Пътуваме с 2 деца и като цяло идеята с Ол Инклузива е далеч по-привлекателна от гледна точка на удобството и т.н. От друга страна пък бюджета ни не позволява целия ни престой да е ОИ, така че смятаме да го разделим на две места, хем ще видим повече от острова. В този ред на мисли, възникват следните няколко въпроса:

 

1. Какви са цените на храните там по ресторантите главно.  Моля, някой ако е запознат, да ми пише примерни цени на храните там, за да преценим кой вариант ще ни пасне по-добре :)

 

2. Има ли проблем да преминем от летището в Ларнака към Ayia Napa - в смисъл не пресичаме никаква граница, нали?

 

3. В Пафос има ли красиви плажове, подходящи за деца.

1. Това е много субективно, зависи от мястото на таверната, по курортите не е особено евтино, по селските таверни- напротив

2.Не, кара се само по магистрала, пресича се военна зона, но вие не излизате от магистралата.

3. За Пафос не знам, но в източната част на север над Протарас има много подходящи малки плажчета

Потърсете си студио и поне кафе/закуска/леки храни тип салати ще можете да си приготвяне там, за да не трябва постоянно да сте на ресторант, ако искате по-бюджетен вариант

Връзка към коментар
преди 2 часа, saved_ каза:

Здравейте, предстои ми пътуване до Кипър и издирвам цялото Интернет пространство за хотели ^_^

 

Това, което основно се колебая е дали да е All Inclusive или Self-catering. Пътуваме с 2 деца и като цяло идеята с Ол Инклузива е далеч по-привлекателна от гледна точка на удобството и т.н. От друга страна пък бюджета ни не позволява целия ни престой да е ОИ, така че смятаме да го разделим на две места, хем ще видим повече от острова. В този ред на мисли, възникват следните няколко въпроса:

 

1. Какви са цените на храните там по ресторантите главно.  Моля, някой ако е запознат, да ми пише примерни цени на храните там, за да преценим кой вариант ще ни пасне по-добре :)

 

2. Има ли проблем да преминем от летището в Ларнака към Ayia Napa - в смисъл не пресичаме никаква граница, нали?

 

3. В Пафос има ли красиви плажове, подходящи за деца.

Кога ще ходите в Кипър? Аз съм по Великден в Пафос за 4 дни и ако не ти е късно, като се върна, мога да дам обратна връзка. Иначе във форума има полезно инфо в темите за Кипър, пусни търсачката и ще ги откриеш.

Връзка към коментар

Не си спомням конкретни цени да кажа, но не е скъпо и порциите са огромни. Например някакво месо с гарнитура е нещо от сорта на 8-12 евро. За един човек е много. Кипърците ядат много, тъпчат се :) Пържени картофки дават към всичко. Ако сте ходили в Гърция, цените са подобни. Кипърски гирос е 2-3 евро, питка е като хлебче, и отново пълна с огромно количество месо. 

Да хапнете шефталя. И халуми. 

Кипърската бира не е 500мл, а мисля 680 беше. Кео не е лоша. Големи магазини от рода на Лидл, Кауфланд и подобни, са в покрайнините на Ларнака в посока Агия Напа. В центъра на Ларнака има малки магазини само, в които има и български продукти. Например лютеница и баничка в найлоново пликче :)

В големите магазини има ред с номерца,  за да ви обслужат на щандовете с месо или колбаси. Поне така е в магазините в Никозия. 

Редактирано от Bellaero
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

@saved За семейство с деца е страхотен Протарас, много по-семеен в сравнение с Ая Напа, с по-спокойни плажове в самия курорт, а плажчетата в околностите са усамотени, чисти, прекрасни. Fig Tree Bay е най-популярният в Протарас. Относно бюджета, аз не бих почивала с ОИ, има прилични апартхотели с всички удобства и големи супермаркети в района, освен това ресторантите не са скъпи и както някой посочи, порциите са огромни. Ако не сте ги пробвали, любимите ми - lamb kleftiko (най-вкусното агнешко на света), сувлаки,  пастицио, халуми на скара, техните мини сармички в лозов лист (забравих как се казват) и във всеки ресторант предлагат meze - няколко вида техни традиционни разядки. Хубави коктейли и обикновено програма - Rockafellas Bar, за караоке - Greenery Pub. Препоръчвам и Blue Spice Restaurant в Пернера. Ако пък се спрете на Ая Напа - ресторант Los Bandidos. Сезонът там се открива обикновено началото на април, тоест за Великден би трябвало всичко да работи по курортите, но за мен все още е студено за плаж по това време. Края на април, началото на май са ми били първите плажове. Приятнa почивка и хубави емоции ви желая!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

По повод споменатия Fig Tree Bay, някой знае ли за вариант как да се стигне до там с градски транспорт от Ларнака. Виждам до Протарас, но после как- пеш ли, такси ли? Изобщо как стои въпроса с такситатав Кипър?

Връзка към коментар

711  спира там, имайте предвид че самият Фиг Трий е миниатюрен и бързо се пълни, съседните плажове на Протарас, са също толкова хубави и по-лесно ще намерите място където няма никой да ви ходи по главата

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , dikrasteva каза:

Изобщо как стои въпроса с такситатав Кипър?

Ами има таксита в Кипър :), както навсякъде. Аз съм ползвала само в Никозия, веднъж взех такси от стоянка на улицата, друг път го поръчах по телефона - диспечерът говореше английски, шофьорите - слабо, но разбираха всичко.

Връзка към коментар
преди 38 минути , bad kid каза:

711  спира там, имайте предвид че самият Фиг Трий е миниатюрен и бързо се пълни, съседните плажове на Протарас, са също толкова хубави и по-лесно ще намерите място където няма никой да ви ходи по главата

Зависи, в средата на юни нямаше съвсем никакво място на целия плаж, но така намерихме пожарникарския плаж малко по-нагоре, така че всяко зло за добро :)

Връзка към коментар

Гледам,че някой пак е повдигнал темата за Кипър,купих билети на RYANAIR до Пафос,резервирах 2 нощувки там.После накъде?Чета сега ,че до летище Ларнака имало хубав плаж-Makenzi beach,където кацат ниско самолети.Има ли какво да се гледа в Ларнака или не си заслужава там нощувки?Има и още 1 голям плаж с палмички.

Забравих да пиша,че става въпрос за началото на юни,затова искам да видя хубави плажове.

Редактирано от Olianata
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.