Прескочи до съдържание

Дестинация: Кипър?


Препоръчани мнения

Хубави плажове има из цял Кипър, но аз много харесах такива в турската част, плажовете на Фамагуста и на Кирения.

На Макензи бийч в Ларнака е приятно да седнеш и да се изкефиш на кацащите самолети (примерно по вечерно време), това е атракцията там. Самият плаж не бих определила като хубав, нито пясък, нито море. Представлява широка крайбрежна зона, като е запазена плажна пясъчна ивица с чадъри и шезлонги, а зад/до нея са само таверни, барове, сладолед и т.н., тук-там има по някоя детска площадка. Това е в непосредствена близост до летището, дето се вика, кацаш и след няколко минути пеша си на плаж. Много е градски този плаж и твърде туристическо място. Аз бях в началото на юни, не беше пълно, но си имаше хора. Преобладават англичани и руснаци. Като усещане и атмосфера на мен ми заприлича на Слънчев бряг, но без високото строителство .

Редактирано от Jenbel
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
преди 9 часа, elateq каза:

При преминаване от гръцката част към турската в Никозия изисква ли се паспорт?

Както вече са ти отговорили, видът на личния документ е по твой избор. За деца паспорт, разбира се. 

Тъй като съм в Никозия от седмица и всеки ден минавам от гръцко в турско и обратно,  искам да споделя следното: внимавайте, ако носите покупки от турската в гръцката част. По принцип гърците забраняват внасянето на турски стоки, тъй като ги считат за ментата, нелегални и т.н. понеже подбиват пазара на ЕС стоките. Може да ви спрат и да ви проверят торбите и да изземат турските стоки.  Жалка работа, но имат право. Купувайте само дреболии, а ако пазарувате дрехи/обувки, опитайте да ги скрие те някак. Проверката не е задължителна, зависи от гръцките служители там. Това важи за пункта на пешеходната Lidras Street, на дипломатическия правилата са други. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Toва с проверката на стоките при влизане от турската към гръцката част е точно така. На нас са ни проверявали колата на влизане от пункта до Фамагуста. Мислех си, че търсят основно алкохол и цигари. Ние бяхме си купили разни хранителни продукти. Нищо не казаха, но не бяха много доволни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, с приятеля ми обмисляме да отскочим за 3 дена в края на април до Кипър, но се чудя дали си заслужава за толкова кратко време и въобще има ли какво да се види там. Кацаме в Ларнака и си мислех да отскочим до Никозия. Като цяло ми се разглеждат забележителности и хубави плажове :) Може ли да се обикаля пеша или ще трябва да си наемем кола?

Връзка към коментар

Струва си да се отиде, когато водата е достатъчно топла за къпане, т.е. поне месец по-късно

иначе и времето е малко, поне 5-6 дни за да имате време и за плаж и за обикаляне

Островът се обикаля спокойно и с автобус (в гръцката част)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Три дни са много малко. Хубави плажове има и при гърците, и при турците, но трябва време и транспорт да се обикаля. Както вече е казано, през май водата ще става за къпане, след 20 май примерно, но пък дневните температури може да са доста високи. Аз бях сега от 1 до 8 април, водата беше студена, а температурите през деня достигаха 28 градуса.

В Никозия няма забележителности, които да заслужават да се отиде там специално заради тях. Градът може да се обикаля пеша, а такситата струват между 9 и 15 евро, зависи от разстоянието, първоначалната им такса е около 4 евро. Поръчват се по телефона лесно, диспечерите говорят английски.

 

В Кирения и Фамагуста има какво да се види, това са градове в турски Кипър. При гърците - Ларнака, Лимасол, Агия Напа са все ваканционни дестинации, курорти, няма културно-исторически забележителности.

 

Може да летиш с Райън до Пафос, който е курорт и е близо до Лимасол.

 

Редактирано от Jenbel
Връзка към коментар

да, ясно, мисля че няма, поне аз не намерих преди година и се отказах, мисля, че има от Кирения, но то става безкрайна обиколка 

 

намерих автобус от Ая напа до границата http://www.cyprusbybus.com/routedetails.aspx?id=205

но от там дали има в турската част автобуси не знам

 

 намерих мнение в Трипадвайзър, че таксито от чекпойнта до Фамагуста е 40 лири, което е 8 евро, за 2-3 души е без пари

Редактирано от bad kid
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , bad kid каза:

да, ясно, мисля че няма, поне аз не намерих преди година и се отказах, мисля, че има от Кирения, но то става безкрайна обиколка 

Предполагам от Никозия е по-удобно, но пак се получава излишно обикаляне.

Връзка към коментар
На 4/15/2018 в 19:13, Jenbel каза:

Три дни са много малко. Хубави плажове има и при гърците, и при турците, но трябва време и транспорт да се обикаля. Както вече е казано, през май водата ще става за къпане, след 20 май примерно, но пък дневните температури може да са доста високи. Аз бях сега от 1 до 8 април, водата беше студена, а температурите през деня достигаха 28 градуса.

В Никозия няма забележителности, които да заслужават да се отиде там специално заради тях. Градът може да се обикаля пеша, а такситата струват между 9 и 15 евро, зависи от разстоянието, първоначалната им такса е около 4 евро. Поръчват се по телефона лесно, диспечерите говорят английски.

 

В Кирения и Фамагуста има какво да се види, това са градове в турски Кипър. При гърците - Ларнака, Лимасол, Агия Напа са все ваканционни дестинации, курорти, няма културно-исторически забележителности.

 

Може да летиш с Райън до Пафос, който е курорт и е близо до Лимасол.

Зависи от търпимостта ти. Аз бях по Великден в Пафос и се плувах няколко пъти.  В морето имаше доста хора, чак се изненадах. Разбира се, предимно англичани и руснаци:) От моя гледна точка беше подходящо за плаж, но Пафос няма хубави плажове. 

Връзка към коментар

@Asya Assenova, би ли ми казала какво не ти допадна на плажовете в Пафос? И на други места в темата имаше подобни мнения, а аз съм изкушена от евтините билети и се колебая. На снимките си личи, че плажната ивица е доста тясна и малка, но има ли други черни точки? Ако отида, няма да взимам кола под наем, така че остават единствено достъпните с градски транспорт плажове. Шезлонгите и чадърите са платени или са към плажни заведения? Самият град хареса ли ти? Имаше ли хубава храна :)?

Връзка към коментар
преди 4 минути , DenitsaS каза:

@Asya Assenova, би ли ми казала какво не ти допадна на плажовете в Пафос? И на други места в темата имаше подобни мнения, а аз съм изкушена от евтините билети и се колебая. На снимките си личи, че плажната ивица е доста тясна и малка, но има ли други черни точки? Ако отида, няма да взимам кола под наем, така че остават единствено достъпните с градски транспорт плажове. Шезлонгите и чадърите са платени или са към плажни заведения? Самият град хареса ли ти? Имаше ли хубава храна :)?

Не съм Ася, но съм изкушен да ти отговоря. Градът е приятен и жив, има и таверни и барове за всеки вкус. Ако искаш големи пясъчни плажове, няма да ти е необходима кола да отидеш до района на Лимасол, под 70 километра е, има добре организиран обществен транспорт.

Връзка към коментар

@Боби, @bad kid, благодаря и на двамата за включването, разбира се, че ме интересуват мненията на всички, просто не си спомням кой в темата беше ходил точно в Пафос. За археологическите обекти знам, а до тази лагуна как се стига? Ако стане ходенето, ще е само за 4 дни (защото полетът от София е късно и се губи първият ден), така че едва ли ще обикаляме надалеч и ми се искаше да знам какви са опциите за плаж в/около самия град. 

Връзка към коментар
преди 36 минути , DenitsaS каза:

@Asya Assenova, би ли ми казала какво не ти допадна на плажовете в Пафос? И на други места в темата имаше подобни мнения, а аз съм изкушена от евтините билети и се колебая. На снимките си личи, че плажната ивица е доста тясна и малка, но има ли други черни точки? Ако отида, няма да взимам кола под наем, така че остават единствено достъпните с градски транспорт плажове. Шезлонгите и чадърите са платени или са към плажни заведения? Самият град хареса ли ти? Имаше ли хубава храна :)?

Пафос много ми хареса. И ние се ориентирахме натам заради евтините билети по Великден. Градът е чист, спокоен и с много добре уреден транспорт. Билетчето е по 1,5 , има и карти. Ние спахме в чудесен хотел в стария град с невероятна гледка. Шезлонг и чадър по 2,5 евро парчето. Има и какво да се види.в града. Нвма чара на малките острови, но е хубаво. Няма хубави плажове в града,сервират на плажа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , DenitsaS каза:

@Боби, @bad kid, благодаря и на двамата за включването, разбира се, че ме интересуват мненията на всички, просто не си спомням кой в темата беше ходил точно в Пафос. За археологическите обекти знам, а до тази лагуна как се стига? Ако стане ходенето, ще е само за 4 дни (защото полетът от София е късно и се губи първият ден), така че едва ли ще обикаляме надалеч и ми се искаше да знам какви са опциите за плаж в/около самия град. 

Ако си без кола едва ли има смисъл да си губиш времето в път. На Пафос има какво да правиш два дена. Плажовете са или платформи, или каменисти с пясък, има автобуси до Корал бей начесто, там плажа е по-приличен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , bad kid каза:

За Лагуната се взима корабче от  Latsi за10-15 евро, а до там може да се ползва градския транспорт на Пафос с прекачване с дневната карта за 5 евро.

@DenitsaS, имай предвид, че корабчетата могат и да не излезнат баш тоя ден, който си планувала. По някога морето е бурно.

Тогава вариант са едни джипове или бъгита. Но те бяха неоправдано скъпи (според мен де)

 

И едно мнение, което вероятно не се споделя от повечето хора:

Аз Гърция не я заменям за Кипър.  Ако не си ходила - ок. Един път бива.

Но да се вдигна да летя чак до там, вместо да прескоча до Лефкада/Кефалония... ;)  Не-е-е, не бих го направил. :) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.