Прескочи до съдържание

Дестинация: Кипър?


Препоръчани мнения

@ven62 Не съм ходила и това, което ме изкушава основно са наистина евтините билети, евтините квартири и по-високите температури в началото на май, отколкото на други места в Гърция. Освен това от гръцките острови съм била само на Сароническите и нямам база за сравнение, което в случая е плюс. А това за лодките ще го имам предвид, мерси :)

 

@Asya Assenova, @bad kid Благодаря за мненията, ако резервирам, най-вероятно ще се върна с повече въпроси :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
В момента, DenitsaS каза:

@ven62 Не съм ходила и това, което ме изкушава основно са наистина евтините билети, евтините квартири и по-високите температури в началото на май, отколкото на други места в Гърция. Освен това от гръцките острови съм била само на Сароническите и нямам база за сравнение, което в случая е плюс. А това за лодките ще го имам предвид, мерси :)

 

@Asya Assenova, @bad kid Благодаря за мненията, ако резервирам, най-вероятно ще се върна с повече въпроси :)

Със сигурност ще си изкараш супер. Там наистина е топло, а и все пак си е Гърция. ;)

Хвърли един поглед и на airbnb. Имат готини и евтини комплекси с апартаментчета, басейн, ...

 

Всъщност, като се замисля, единствения "-" на Кипър са ... руснаците. Мно-о-ого руснаци/рускини. Но аз имам фиксация, така че проблемът е предимно мой. :) 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Все пак Кипър е бил английска колония и тези 50-55 години, в които е независим не са достатъчни, за да възвърне изцяло усещането, че си в Гърция.

Един език не е съвсем достатъчен. На мен си ми харесва и бих потретила. 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

Но да се вдигна да летя

2 часа

Преди 1 час, ven62 каза:

вместо да прескоча

8+ часа

 

Да ти имам мерните единици пък на тебе :biggrin:

Иначе разликата се вижда с невъоръжено око и аз също предпочитам гръцкото. А как ме дразнят руснаците е друг въпрос, сигурно затова няма да стигна на тяхна територия никога :vinsent:

Връзка към коментар
преди 8 минути , Боби каза:

А как ме дразнят руснаците е друг въпрос, сигурно затова няма да стигна на тяхна територия никога 

И ще сгрешиш. Там има много за гледане.

А мен ме дразнят китайците, но не се заричам да не ходя в Китай.

Много добре понесох Хонг Конг. Харесах Макао. Ще понеса и дестинация Китай.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

И кое точно е дразнещото на руснаците в сравнение с UK-ците, които са другата основна група туристи в Кипър? Лично за мен, UK-ските туристи са доста по-шумни и невъзпитани.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз лично съм си патила точно в Кипър, Агия Напа от поведението на млади английски туристи. Бяха наели къща зад нашата, но в друг комплекс и всяка нощ бяха едни пиянски купони, къпане до сутринта в басейна,  футболни песни, ужас. Обаждахме се дори в полицията една нощ, те не, че дойдоха де. 

Руснаците могат да са дразнещи с нахалството си само на големи групи в ол инклузив хотелите, които отдавна не посещавам.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 часа, DenitsaS каза:

@ven62 Не съм ходила и това, което ме изкушава основно са наистина евтините билети, евтините квартири и по-високите температури в началото на май, отколкото на други места в Гърция. Освен това от гръцките острови съм била само на Сароническите и нямам база за сравнение, което в случая е плюс. А това за лодките ще го имам предвид, мерси :)

 

@Asya Assenova, @bad kid Благодаря за мненията, ако резервирам, най-вероятно ще се върна с повече въпроси :)

Дени, ако хванеш евтини билети, определено си струва. Ние отидохме точно по тази причина - най-близката и евтина топла дестинация. Няма по-топло място на два часа със самолет за 40 евро в двете посоки или поне аз не се сещам. Нашият полет на отиване беше от 11:30 и в 3 ч.  бяхме в хотела, жалко, че са променили разписанието и сега се губи един ден. Автобусите  от летището до Пафос тръгват буквално на 20-30 м от изхода. Има кафе и пейки за сядане, докато чакаш автобуса. Пътят до Пафос е около половин час и билети се продават в автобуса, от шофьора. Като слезеш на последната спирка, т.е. на пристанището в Пафос, има автогара, където продават транспортни карти и има разписание на всички автобусни линии, както и оферти за разни екскурзии. Има голяма карта с всички забележителности на Пафос и  кои автобуси ходят там. И да искаш, не можеш да се объркаш. И ние бяхме без кола и точно по Великден и поради тази причина не можахме да разгледаме много неща, почти нищо не работеше  и го дадохме мноого лежерно. Вие няма да имате този проблем. Пафос е горен и долен - старият град е на хълма, а туристическата част е край морето. Ние спахме в хотел в старата част, горещо препоръчвам, но ако не обичате да ходите пеша, не е вашето място. Ние си ходим и не ни пречеше, че  е далече от морето. За сметка на това гледката е уникална и рейтингът му - напълно заслужен, а цените - умерени.  Ето линк:

https://www.booking.com/hotel/cy/axiothea.html?aid=357023;label=gog235jc-error404-XX-XX-XX-unspec-bg-com-L%3Axu-O%3Aabn-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac-H%3As;sid=ce329847aed7a9d780a4c2e7810a1e51;dest_id=-2738671;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=1;hpos=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srepoch=1524587875;srfid=8637b807fe603b438de66fe3bc45633519752f0fX1;srpvid=06d474f076d10109;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl

 

След като градът беше европейска столица на културата миналата година, е доста лъснат, особено старата му част. Пафос има много дълга и приятна променада, чудесно място за разходка, а като се измориш, заведения не липсват:)  Като цяло намирам, че в  Кипър е по-скъпо, отколкото в Гърция, но пак зависи къде сядаш и какво консумираш. В автобусите, ако искаш да слезеш на някоя спирка, трябва да натистеш бутон, а на светофар, ако искаш да пресечеш, също натискащ копче и чакаш да светне зелено:) Прилагам малко снимки от плажовете в Пафос и променадата,  пресни-пресни, както се казва:) 

IMG_20180406_175857.jpg

IMG_20180406_184419.jpg

IMG_20180406_184656.jpg

IMG_20180406_184708.jpg

IMG_20180407_094704.jpg

IMG_20180407_112050.jpg

IMG_20180407_115836.jpg

IMG_20180407_190805.jpg

IMG_20180408_105405.jpg

IMG_20180408_140038.jpg

IMG_20180408_140821.jpg

IMG_20180408_140840.jpg

IMG_20180408_141005.jpg

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ще се включа и аз, като се върнем от Пафос с кратка сводка. 

А относно Синята лагуна, лодки тръгват два пъти дневно от Лачи. Водата е 22 гр. на северозапад. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

@Asya Assenova Страхотно, много ти благодаря за изчерпателната информация и за снимките! Тези с шезлонгите от кои плажове са? Нощувки гледам основно от airbnb, но този хотел също изглежда приятно. Охх, с една дума трябва да реша скоро :)

 

@bay_kolio Да си изкарате супер и ще чакам инфо ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 19 часа, DenitsaS каза:

@Asya Assenova Страхотно, много ти благодаря за изчерпателната информация и за снимките! Тези с шезлонгите от кои плажове са? Нощувки гледам основно от airbnb, но този хотел също изглежда приятно. Охх, с една дума трябва да реша скоро :)

 

@bay_kolio Да си изкарате супер и ще чакам инфо ;)

Дени, ние плажувахме пред хотел Анабел, плажа се води Алики. Избрахме го, защото близо до него има душове и тоалетна, шезлонгите са много удобни - стабилни, дървени с дебели дюшеци, имат си масичка,  спечели ни и фактът, че се сервира на плажа. Както вече писах, два шезлонга плюс чадър е 7.50 евро,  а за две фрапета, бутилка минерална вода и портокалов сок платихме още около седем евро. Не всички шезлонги по плажовете на Пафос са така удобни, има и от меките, платнени, които лично аз не харесвам, но цената за всички  е една и съща. Нашите шезлонги бяха на платформа, имаше и на пясък. Морето е през една уличка, има  малко пясък и каманак, Пафос не блести с плажове.  Можеш да си избереш и друго място, по цялото протежение на променадата има участъци с пясък, с платформи, с каманак, на които има шезлонги, шатри, както и хора, които са опънали кърпите си директно на пясъка или камънака.  Някои са по-луксозни, други - не.  Има в изобилие и приятни заведения за всеки вкус, в някои от които работят българи. Изобщо в Пафос има много българи. На доста места големи участъци в морето са полузаградени, ако мога да се изразя така, оформени са като басейни, но не напълно затворени, за да  влиза свежа вода, но достатъчно ограничени, за да може да се плува и в  бурно море. Мисля, че така и водата се затопля по-бързо, освен, че няма вълни.  Като писах в предишен пост, аз плувах няколко пъти,  морето си беше пълно с хора, а  за децата  да не говорим, въпреки че беше началото на април, за да бъда по-точна, 7-и април. Задължително ползвай слънцезащитни мазила,  ние забравихме нашите в хотела и изгоряхме здраво, дори и под чадъра. Поради тази причина на следващия ден пропуснахме плажа и се отдадохме на разходки.  Ако имаш други въпроси, на разположение съм:)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Значи да обобщя,аз какво разбрах досега-Пафос не става за плаж,но има архитектурни забележителности.Ще му отделя 2 дни.Останалите 5 са за Ая Напа,там са хубавите плажове,Ниши бийч.После за турската част мненията са различни-заслужава ли си да се влезе или не?Пункта за влизане в турско само в Никозия ли е или има и на друго място?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

О, турската част си заслужава най-много от всичко. Макар че не твърдя, че съм обиколила цял Кипър. Турските плажове са много по-хубави от тези около Ая Напа. Не са пренаселени, а някои от тях като тези на Дипкарпаз (най-североизточната част) са си направо девствени.

И историческите забележителности са по-интересни в турската част - абатството Белапаис, крепостта Св. Иларион, крепостта в Кирения, Фамагуста.

Мисля, че има 3 КПП-та за турската част. Ползвали сме 2 - едното е близо до Фамагуста, другото при Никозия. КПП-то в Никозия е различно за пешеходци и за превозни средства.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, Olianata каза:

Значи да обобщя,аз какво разбрах досега-Пафос не става за плаж,но има архитектурни забележителности.Ще му отделя 2 дни.Останалите 5 са за Ая Напа,там са хубавите плажове,Ниши бийч.После за турската част мненията са различни-заслужава ли си да се влезе или не?Пункта за влизане в турско само в Никозия ли е или има и на друго място?

Турската част е много по-самобитна. Южната е прекалено комерсиализирана и почти изцяло подчинена на туризма. Но не ме разбирай погрешно - в южната част също има много забележителности. "Киприотите" са вложили много средства във възстановяването и запазването на архитектурните и историческите си паметници.

Ето карта на местата, от които можеш да влезеш в Северен Кипър:

Untitled.jpg.1211e67542eb6f7c65f3bf583e38995e.jpg

Само от Никозия обаче можеш да пресечеш пешеходно. 

Проблеми с безопасността в Северен Кипър няма да имаш. 

http://www.welcometonorthcyprus.co.uk

от този сайт може да намериш много добра информация за основните места в Северен Кипър.

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 22 часа, Olianata каза:

Значи да обобщя,аз какво разбрах досега-Пафос не става за плаж,но има архитектурни забележителности.Ще му отделя 2 дни.Останалите 5 са за Ая Напа,там са хубавите плажове,Ниши бийч.После за турската част мненията са различни-заслужава ли си да се влезе или не?Пункта за влизане в турско само в Никозия ли е или има и на друго място?

Аз писах за турската част няколко пъти, много ми хареса, автентично е, има какво да се види във Фамагуста, в Кирения и в турската част на Никозия. По-евтино е от гръцко и добре се пазарува, и храната при турците ми харесва повече. Около Фамагуста има страхотни плажове, големи, чисти и пусти, морето е чудно. И аз мисля, че КПП-та са общо 3 - 2 в Никозия и 1 до Фамагуста.

Агия Напа е като Слънчев бряг, с преобладаващо англичани, но без високо строителство. Аз бях на плажа Макронисос, отговаря на снимките от картичките, страхотен е.

 

Много българи има из цял Кипър. Сами се обаждат като чуят езика :). В Никозия попадахме на българи в почти всеки голям магазин и супермаркет. В турската част на острова също има много българи, вкл. турски българи, живеещи там с паспорти от непризнатата Севернокипърска турска република. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да покажа няколко снимки от Северен Кипър от преди 3 години.

Крепостта Св. Иларион, близо до Кирения.

DSCN0949.thumb.JPG.a93c76e8363c0b44b183a64e5a0f651f.JPG

Абатството Белапаис

DSCN1037.thumb.JPG.2d8d3f1f420c0ba59d817b24ad5bc726.JPG

Джамията, която е била катедрала, близо до Фамагуста

DSCN1120.thumb.JPG.4af8ff91379512ed7ebbbb966af2da23.JPG

Девствените плажовете на Дипкарпаз, където се чувстваш на края на света

DSCN1224.thumb.JPG.3e00b7dc4cfdc7bf65443c5528557368.JPG

DSCN1241.thumb.JPG.724a84117e0fe053b90ac473acad8e66.JPG

Дивите магарета

DSCN1249.thumb.JPG.e8f1f895955d85b62deb2c736e93d7ba.JPG

И любимият ми плаж на север от Фамагуста

DSCN1289.thumb.JPG.00046da481d701fd16637008aebe4126.JPG

  • Харесвам 21
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Искам да благодаря на всички, които ми помогнаха с информация за Пафос, ние бяхме от 7-и до 11-и май и сме много доволни от мястото, като водещ беше бюджетът (40 евро двупосочен билет с ръчен багаж и запазено място, 370 лв. за апартамент от airbnb) и температурите - абсолютно ставащи за плаж и плуване. По принцип скоро ще пусна по-подробен пътепис, който трябва да се появи в RSS фийда от блоговете, но исках да споделя няколко снимки за тези, които ще ходят скоро и оставам на разположение за въпроси. За съжаление уцелихме стачката на автобусната компания и не отидохме нито до синята лагуна, нито до плажа на Афродита, но за краткото време самият Пафос ни беше достатъчен. Започвам с крепостта на пристанището:

 

IMG_20180508_152156.thumb.jpg.3ee2f506522b8b946425aae365a9f15d.jpg

 

Много ни хареса археологическият парк и препоръчвам на всеки да му отдели едни 2 часа, входът е 4,50 евро:

 

IMG_20180508_161558.thumb.jpg.26e3453fea88f8015054952054197071.jpg

 

IMG_20180508_161335.thumb.jpg.60a14dc44d913ebdfeff9b4a6258e941.jpg

 

IMG_20180508_164554.thumb.jpg.e36309603e1aa91bf49d77bcf3520b57.jpg

 

IMG_20180508_162527.thumb.jpg.e6b4a229d537be9ae3e0f8eee7aec8c2.jpg

 

В два от дните бяхме на плажа Alykes Beach, който ни препоръча @Asya Assenova, определено беше с най-удобните шезлонги :)

 

IMG_20180511_150244.thumb.jpg.e68f5d582b549bea3fdf05c136457e9c.jpg

 

IMG_20180509_171123.thumb.jpg.9099a48e292c7e95170bd3121c1b49d0.jpg

 

В един от дните бяхме на Coral Bay, водата беше много чиста и ставаше за къпане, плажът е малък, но пясъчен:

 

IMG_20180510_134428.thumb.jpg.0415e3628b9dfe6da4b29c4232309f9f.jpg

 

IMG_20180510_175527.thumb.jpg.fb4c4ee5c75f9c4131eca67b3499a293.jpg

 

Разходихме се и в стария град, изобщо имаме много хубави впечатления от Пафос :)

 

IMG_20180510_185427.thumb.jpg.7d30e6b63e64e57ed87fd9853d29212c.jpg

 

IMG_20180510_185634.thumb.jpg.23d98f97a91e07b0f24d3ae9b3f62739.jpg

 

IMG_0228.thumb.JPG.714becabda17f46daed110f6e50d766b.JPG

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към коментар

Здравейте,кой ще помогне с фирма за наемане на кола в Пафос,там на място.Оттук ми предлагат RYANAIR,ама те искат депозит 850 евро и самоучастие.

Някакви идеи.Коя фирма ползвахте за кола в Кипър?

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Айде, честити ми билетчета! За трети път 🙂

Този път ще обиколим и Пафоския район.

За кола и аз се интересувам, предпочитам някоя местна агенция без депозити, карти и подобните глупости. Какви цени сте плащали на ден?

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

И аз да се присаеденя за питането заПафос. Вече съм ходил там преди 3 години .но само за половин ден.Сега ще ходя от 10 октомври за 5 дни.но искам да бъда само в този регион Интересуват ме хубави пясъчни плажове около Пафос.До Синята лагуна 

може ли да се стигне с обществен транспорт или с рент а кар? А около Полис има ли какво да се види?Знае ли някой какви са цените на колите под наем там на място?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.