Прескочи до съдържание

До Крайова за ден


jblaze

Препоръчани мнения

Другата седмица планираме бърза разходка до Крайова. От познати съм чувал прекрасни отзиви за парка Романеску и за ботаническата градина. Какво друго заслужава да се види там или близо до града? Ще бъдем шарена група като възраст (от 5 до 60г) и трябва да съобразим натоварването 🙂.

Ще влизаме през Видин-Калафат. Прочетох, че имат дневни винетки, но ме вълнува дали има смисъл да се купува предварително онлайн (видях този сайт, но малко ме притеснява да си въвеждам данните от картата в поне за мен съмнителен сайт :)). Предполагам, че ще мога някъде след границата да си купя от бензионстанция или някакъв пункт. 

 

ПС за първи път ще пътувам (и шофирам) в Румъния и всякакви съвети ще са полезни.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , jblaze каза:

Другата седмица планираме бърза разходка до Крайова. От познати съм чувал прекрасни отзиви за парка Романеску и за ботаническата градина. Какво друго заслужава да се види там или близо до града? Ще бъдем шарена група като възраст (от 5 до 60г) и трябва да съобразим натоварването 🙂.

Ще влизаме през Видин-Калафат. Прочетох, че имат дневни винетки, но ме вълнува дали има смисъл да се купува предварително онлайн (видях този сайт, но малко ме притеснява да си въвеждам данните от картата в поне за мен съмнителен сайт :)). Предполагам, че ще мога някъде след границата да си купя от бензионстанция или някакъв пункт. 

 

ПС за първи път ще пътувам (и шофирам) в Румъния и всякакви съвети ще са полезни.

 

Сайтът не е съмнителен, ами си е на тяхната пътна агенция.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чудесно избрано. Щом няма да нощувате мисля парка и разходка из центъра ще е достатъчна програма. Паркът наистина много си заслужава! Винетка можеш веднага след моста да си вземеш. Шофирането до Крайова не е нещо притеснително - стотина км. прав ненатоварен път. Весело изкарване на цялата група!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Винетка най-добре през официалният им сайт, дори не е задължително да се разпечатва. Сайта е на високо ниво, има дори опция за безплатно редактиране на номера, в случай на грешка . Проверката на винетки се извършва от снимащи камери, няма физическа проверка. Бензиностанцията след моста не е много добра идея, обикновено са наспирали около пътното платно тирове,  бусове и прочие, а не особено интелигентно изглеждащо шофьори притичват разстоянието ( бензиностанцията е от отсрещната страна на пътя).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето, че научавам нещо ново - в Румъния имало и дневна винетка. Браво.

Ако толкова те притеснява сайта, просто си я купи от първата видяна бензиностанция. Аз съм бил доста пъти в Румъния, минавал съм през всякакви глухи фериботни линии и никога не съм имал проблем с винетката. Типично по нашенски в някои техни бензиностанции няма винетка, но пък ти казват къде има. Досега само веднъж са ми искали винетка и това беше на излизане от Румъния, на граничния пункт.

Крайова е чудесен град, но няма някакви големи конкретни забележителности, може би с изключение на невероятната сграда на общината, която е повече от запомняща се. 

Казвали са ми, че Музеят на Олтения е много добър. Имал много образци и бил разделен на отделни части, така че за всеки имало по нещо, но лично аз не съм го посещавал.

Паркът е огромен. Мисля, че е сред най-големите в цяла Европа.

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, cck каза:

Чудесно избрано. Щом няма да нощувате мисля парка и разходка из центъра ще е достатъчна програма. Паркът наистина много си заслужава! Винетка можеш веднага след моста да си вземеш. Шофирането до Крайова не е нещо притеснително - стотина км. прав ненатоварен път. Весело изкарване на цялата група!

Подкрепям Кирил за парка и  добавям главната пешеходна улица. Целия град е смесица от австрийски,  румънски и соц. стил. Всички факултети на университета са много интересни сгради пръснати из целия град. Препоръчвам да пробваш т.нар. трансилванска палачинка. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Еха, колко много коментари 🙂. Мерси!

Явно съм бил ненужно подозрителен към сайта. Ще се ориентирам към купуване през него. Още доуточняваме броя на пътниците и съответно с коя от двете възможни коли да пътуваме (едната е 7 местна), та това ме спира да купя винетката още днес, но до уикенда има време 🙂. В краен случай ще е от бензиностанция, надявам се да не правят номерата на нашите от преди години и да предлагат само годишни под предтекст, че месечните и седмичните са свършили. Но щом са електронни не виждам как ще свършат.

 

@makler трансилванска палачинка - записвам си за пробване.

Връзка към коментар

Миналата есен бяхме в Крайова. Винетка купихме веднага след Дунав мост. Много приятен път през румънските селца. Паркът е страхотен, може да вземете за децата тротинетки, ролери и др.подобни, защото алеите са прекрасни. В центъра има  пешеходна зона с хубави ресторантчета.

И още нещо в списъка за пробване от мен - баклава с вишни.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да докладвам след пътуването в събота 🙂.

Крайова е много приятен град. Центърът е много хубав за разходка - сравнително малък, но с интересни като архитектура сгради. Полутахме се докато намерим къде да хапнем и попаднахме в много приятна пицария в близост до университета. Там пробвахме готини местни крафт бири. Следвайки препоръките за трансилвански палачинки си поръчахме и за десерт брашовски палачинки. За съжаление не можахме да пробваме баклавата с вишни - нямаха. 

След това се насочихме към парка. Тук се разделихме на 2 групи и аз, съпругата ми и дъщеря ни си взехме колела под наем и обиколихме парка в по-голямата си част. Много ми хареса - добре поддържан, с голяма площ и оживен (имаше няколко сватбени сесии). Определено си заслужаваше и съжалявам, че трябваше да тръгваме наобратно и не можахме да отделим още време за него. Но си обещахме, че това е причина да се върнем след време пак :).

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 25.09.2018 г. в 15:42, jblaze каза:

Да докладвам след пътуването в събота 🙂.

Крайова е много приятен град. Центърът е много хубав за разходка - сравнително малък, но с интересни като архитектура сгради. Полутахме се докато намерим къде да хапнем и попаднахме в много приятна пицария в близост до университета. Там пробвахме готини местни крафт бири. Следвайки препоръките за трансилвански палачинки си поръчахме и за десерт брашовски палачинки. За съжаление не можахме да пробваме баклавата с вишни - нямаха. 

След това се насочихме към парка. Тук се разделихме на 2 групи и аз, съпругата ми и дъщеря ни си взехме колела под наем и обиколихме парка в по-голямата си част. Много ми хареса - добре поддържан, с голяма площ и оживен (имаше няколко сватбени сесии). Определено си заслужаваше и съжалявам, че трябваше да тръгваме наобратно и не можахме да отделим още време за него. Но си обещахме, че това е причина да се върнем след време пак :).

 

Дай и някоя снимка, ако имаш 🙂

Връзка към коментар

Ето няколко снимки от телефона от центъра на Крайова и интересните табелки от заведението, в което обядвахме - Il Forno. За съжаление в парка заради колелата не сме снимали почти нищо. Имам само една снимка след като прекрачихме централния му вход :).

 

2018-09-22 13.28.53.jpg

2018-09-22 13.31.18.jpg

2018-09-22 13.31.45.jpg

2018-09-22 13.33.16.jpg

2018-09-22 15.21.45.jpg

2018-09-22 15.47.48.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.