Прескочи до съдържание

Узбекистан - транспорт и други практически съвети


Венелин

Препоръчани мнения

От няколко месеца Узбекистан се отваря към света с невероятна за онези райони скорост. Ще споделя малко практическа информация за транспорта и други полезни неща там.

Между големите туристически градове Бухара, Самарканд и Хива, както и столицата Ташкент има мрежа от влакове с неочаквано добро качество и скорост. Ташкент-Самарканд-Бухара дори се оперира от високоскоростни влакове испанско производство, които летят през пустинята. Единственият минус е, че като цяло влаковете са нарядко, само Ташкент-Самарканд май има повече от 1-2 влака на ден.
От месец може да се купуват билети за влака онлайн и да се плаща с чуждестранни карти. На сайта  https://eticket.uzrailway.uz/

чиято руска версия май работи най-добре (тоест, забива за 10-15мин веднъж от 2-3 ползвания) има разписания, регистрация и купуване на билета. Някои влакове, включително високоскоростните, могат да се ползват с електронен чек-ин като самолети, но вземането на истинския билет от гаровата каса срещу разпечатка става бързо. Гарите са оградени като военен обект, влиза се само срещу билет или квитанция за оставен багаж в "камера хранения", което е много удобно при разглеждането на градовете. Билетите са на "народни" цени - Самарканд-Бухара например е 7-8 лева, легло в купе на нощен влак беше 18 лева (беше прашно, но не и мръсно).
Където няма влак, има споделени таксита с невероятно ниски цени (например, без пазарлъци градски курс от 3км в провинциалния Навой беше 40 стотинки, а 120 км извънградски курс от Бухара до Навой по тъмно - около 40 лева за цялата кола). Колите са на метан и много нови, често карат с климатик, всички са местно производство Шевролет и Деу - други коли имат само правителството и старците с оцелели Лади и Жигули. В Ташкент има нормални таксита с таксиметър - приложение на телефона на шофьора. Разбира се, вдигната ръка до пътя спира и всякакви коли на обикновени хора и нелегални таксита, с които се пазариш за цената.
От гарата в Ургенч до Хива за 35км се ходи или с такси или от центъра на града се хваща доста модерен тролей, в който не пускат климатик, но някак си не става прекалено горещо и струва само около 35 стотинки.
Вътрешните полети на Узбекистан еъруейз са на фиксирани цени - например Ургенч-Ташкент 53 долара, като по някои маршрути спестяват дълги часове влак или попълват празнини в разписанието на влака, например Бухара-Ташкент. Терминалът за вътрешни полети в Ташкент е обсаден от нахални таксиметрови шофьори, но не случва и да чакат нормални жълти таксита с таксиметър. Беше ми казано, че на международния терминал е цивилизация и там нелегални няма, но само съм заминавал оттам. Опашките на заминаване са доста фрустриращи, около 6 пъти ти гледат билета и 2-3 пъти багажа, подобно е положението и по гарите, но там не се получават тълпи.

Ужасният проблем в страната е обмяната на пари, за която бяхме подготвени донякъде - не открихме банкомат, който приема чужди карти, а дори и супермаркетите приемат само местни карти. Хотелите обикновено приемаха плащане с чужда карта. Чейнджбюра има изключително малко, само в туристическите центрове на Бухара и Хива, където няма банки. Другата опция са банките, само в работно време и са изключително заядливи за състоянието на банкнотите. Таксиметровите шофьори знаят и места, където се сменят пари на улицата, но не се наложи да ги ползваме. Туристическите сергии сменят малки суми долари, без да режат глави.

Местна симкарта може да се вземе дори и в празнични дни от малки магазинчета с логото на операторите. Предполагам, че във фирмените магазини са по-заядливи за документи, докато в магазинчето момче на 18-19 години ми даде карта само срещу хартиено копие на паспорта, който не беше в мен.

  • Харесвам 19
  • Благодаря 4
  • Браво 6
Връзка към мнение

Страхотна информация и вече ми направи програмата за Узбекистан напълно! Благодаря ти много!

Връзка към мнение
32 minutes ago, Гост said:

И аз благодаря! Само където не съм го измислила да стигна до там по-бюджетно... 

С ето това от LHR 🙂

image.thumb.png.74aafeaf7a0331358082b21414087416.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 минути , akair каза:

С ето това от LHR 🙂

image.thumb.png.74aafeaf7a0331358082b21414087416.png

Жива да не бях... Skyscanner не го изкарва, но аз потърсих полети през сайта им и наистина дава! :grin: Вярно, до края на март - затова гледах тъпо, и два пъти седмично - пак гледах тъпо, и на цена 583 USD - но определено ми стана забавно. Благодаря! Безценно е да питаш магеланската комуна :grin:

 

image.png.8c4e5edd85b4ae1b8802c4fb02e9a407.png

Връзка към мнение

P.S. @akair, благодаря! Ако пуснат някоя промоция - дано не говоря глупости 🙂 - и като сметна ниската цена на предвижване на място с влакове и бусчета, мисля че може да стане едно реално пътуване...

Връзка към мнение

Като гледам другите опции, ще се окаже, че националната им компания е едни гърди пред останалите... И вдъхва доверие:

image.png.e676c7d41cf4aed09a2bcc25c3c3b7e2.png

Безопасност, Стабилност и Комфорт...

Узбеките летят до повечето хъбове в Европа - Лондон, Фанкфурт, Париж, Рим, Милано, Истанбул,... Може някой  OJ билет да е на примелива цена.

 

43 minutes ago, Гост said:

P.S. @akair, благодаря! Ако пуснат някоя промоция - дано не говоря глупости 🙂 - и като сметна ниската цена на предвижване на място с влакове и бусчета, мисля че може да стане едно реално пътуване...

Има и прИмоции:

image.png.afe6c3256fe49941114ee6ba07903bea.png

 

Най-якото е как почти всичко е на англ и изведнъж "Сниж..."

Редактирано от akair
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Вече сме отметнали няколко Стана и Джана, та Узбекистан и Таджикистан са ни в <ту ду> листа. Ще те потърся, когато дойде моментът 🙂  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За полетите според мен си остава най-добре опцията през Истанбул. Добре е за хората в България, а Лондон-София има лоу кости, все нещо ще изпадне. Не си решила сериозно да го дебнеш - не си го направила. 

Връзка към мнение
преди 8 часа, Гост каза:

Жива да не бях... Skyscanner не го изкарва, но аз потърсих полети през сайта им и наистина дава! :grin: Вярно, до края на март - затова гледах тъпо, и два пъти седмично - пак гледах тъпо, и на цена 583 USD - но определено ми стана забавно. Благодаря! Безценно е да питаш магеланската комуна :grin:

 

image.png.8c4e5edd85b4ae1b8802c4fb02e9a407.png

То щом от Лондон го дава на тази цена (583$), може да си летите направо от София, на същата цена (504€), на Türk hava yolları полетите са по 252€ на посока  (например за март)

 

image.png.aaa520464d79389bc3ee463327f80f34.png

 

 

Uzbekistan Airlines са най- скъпият вариант, това го казах няколко пъти. Цените са им винаги високи.

Най-ниска цена може да се намери с Air Astana и с Pegasus от Истанбул.  (И двете имат прекачване, едните в Астана, другите в Бишкек. Но директните полети са по-скъпи)

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Happy_Traveler каза:

За полетите според мен си остава най-добре опцията през Истанбул. Добре е за хората в България, а Лондон-София има лоу кости, все нещо ще изпадне. Не си решила сериозно да го дебнеш - не си го направила. 

Напротив. Покрай теб и отворените теми за средна Азия много сериозно го обмислям!

 

Просто имам броени дни отпуск винаги и сериозно я цедя. Сега погледнах - low cost билет Лондон - Истанбул и обратно - около 200 долара. Със сигурност ще се наложи престой там - което е абсолютно ок, Истанбул е чудно място и ми е в плановете отдавна, но трябва да имам технологично време. Един директен - и не скъп - полет до Ташкент би ми позволил да съм много по-гъвкава, но "директен до средна Азия" и не скъп е оксиморон 🙂 

 

През Истанбул имаш предвид полета на Пегасус до Киргистан и оттам маршрутка (автобус) до Ташкент? 

преди 3 минути , montepinar каза:

Uzbekistan Airlines са най- скъпият вариант, това го казах няколко пъти. Цените са им винаги високи.

Не съм разбрала за казването, извинявай 🙂 Uzbekistan Airlines изобщо не ми излизаше в разписанието. Оказва се. че летят два пъти в седмицата.

 

преди 6 минути , montepinar каза:

Най-ниска цена може да се намери с Air Astana и с Pegasus от Истанбул.  (И двете имат прекачване, едните в Астана, другите в Бишкек. Но директните полети са по-скъпи)

Явно така ще стане... Благодаря! 

Връзка към мнение
преди 3 часа, maik каза:

Вече сме отметнали няколко Стана и Джана, та Узбекистан и Таджикистан са ни в <ту ду> листа. Ще те потърся, когато дойде моментът 🙂  

няма такова нещо като "станове" и "джанове". Много държави се казват -истан (което е окончанието за "земя на..." на тюркските езици).  Киргизстан например е името на страната на киргизки (Къргъзистан се произнася, иначе с руските букви го пишат с ы), но тук често му казват и Киргизия. По руски тертип може би, но на много място съм срещал Башкирия, Киргизия... иначе са Башкортостан и Киргизистан.. Пак на тюрските езици, а и на чеченски Чечения си е Чеченистан. Но тук сме приели варианта с -ия , както назоваваме и повечето държави.  На Хърватия грешно много хора й казват "Хърватска", но това объркване идва от медиите. Защото "Хрватска" е на хърватски език, на сръбски и на босненски, те на повечето държави казват "-ска" вместо "-ия" накрая.  (Бугарска,  Маджарска, Хрватска, Полска, Ческа...)

p.s. А на мен ми се иска да посетя Татарстан,  град Казан, но за там трябва руска виза и... засега ми е кауза пердута, скъпи полети и виза

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение
преди 37 минути , Гост каза:

 

През Истанбул имаш предвид полета на Пегасус до Киргистан и оттам маршрутка (автобус) до Ташкент? 

 

Пегасус работят в сътрудничество с киргизката Air Manas, която май сега вече се казва Pegasus Asia. И за това полетите от Истанбул например до  Ош (Киргизстан) и Ташкент (Узбекистан) на Пегасус са с прекачване  в Бишкек, но с компиниран билет. Втората отсечка се водеше Operated by Air Manas. Сега е Operated by Pegasus Asia. Така че може да си летите Истанбул (С.Гьокчен-Ташкент) с тях, но са скъпи за момента. То ще излезе, че най-изгодно излиза от София с Турските авиолинии и с Аэрофлот, 1000 лв, все си дал/а , хаха.

Да отива нашата тиква там, да говори с узбекския президент и да се разберат за директна линия София-Ташкент хаха... ще е най-добре 😄 (както стана с Любляна и Баку)

Редактирано от montepinar
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , montepinar каза:

Пегасус работят в сътрудничество с киргизката Air Manas, която май сега вече се казва Pegasus Asia. И за това полетите от Истанбул например до  Ош (Киргизстан) и Ташкент (Узбекистан) на Пегасус са с прекачване  в Бишкек, но с компиниран билет. Втората отсечка се водеше Operated by Air Manas. Сега е Operated by Pegasus Asia. Така че може да си летите Истанбул (С.Гьокчен-Ташкент) с тях, но са скъпи за момента. То ще излезе, че най-изгодно излиза от София с Турските авиолинии и с Аэрофлот, 1000 лв, все си дал/а , хаха.

Аз затова гледах и стандартните варианти директно от Лондон - защото с low cost не е баш low cost 🙂 Дано до догодина да се промени статуквото... 

Връзка към мнение

Само като идея, че и аз се оглеждам за обиколка в този регион.

 

Украинските авиолинии UIA, www.flyuia.com също летят малко в тези посоки, e не точно до там 🙂

Но примерно Киев-Астана ми го дава към момента - 1871 гривни или около 110 лв. за 29.11.2018.

Това комбинирано с новите им полети до София може да излезе добра цена.

 

Effective Summer 2019 Ukraine International Airlines will extend its South-East Europe network and begin operating its own non-stop scheduled flights to Bucharest, Sofia and Izmir. Flights from Kiev to Sofia are scheduled for the beginning of the summer season – March 31, 2019.

от

https://www.flyuia.com/ua/en/news/2018/new-flights-to-southeast-europe

Връзка към мнение
преди 10 минути , Tim каза:

Само като идея, че и аз се оглеждам за обиколка в този регион.

 

Украинските авиолинии UIA, www.flyuia.com също летят малко в тези посоки, e не точно до там 🙂

Но примерно Киев-Астана ми го дава към момента - 1871 гривни или около 110 лв. за 29.11.2018.

Това комбинирано с новите им полети до София може да излезе добра цена.

 

Effective Summer 2019 Ukraine International Airlines will extend its South-East Europe network and begin operating its own non-stop scheduled flights to Bucharest, Sofia and Izmir. Flights from Kiev to Sofia are scheduled for the beginning of the summer season – March 31, 2019.

от

https://www.flyuia.com/ua/en/news/2018/new-flights-to-southeast-europe

Аз отдавна ги наблюдавам като авиолиния - защото има много ниски цени за някои посоки, и да - тази е една от тях, но отзивите за авиокомпанията са потресаващи. Ако човек е непукист, няма лошо - но ако е такъв с късащи се нерви, не е ясно дали е препоръчително 😄

 

http://www.airlinequality.com/airline-reviews/ukraine-international-airlines/ 

Връзка към мнение

На теория винаги има опцията и за полет през Москва...

Украинците бяха пуснали промоция за полети между София и Киев точно във връзка с новата линия - бях пуснал линк в темата за общи промоции.

Връзка към мнение
преди 8 часа, Tim каза:

 

Украинските авиолинии UIA, www.flyuia.com също летят малко в тези посоки, e не точно до там 🙂

Но примерно Киев-Астана ми го дава към момента - 1871 гривни или около 110 лв. за 29.11.2018.

Това комбинирано с новите им полети до София може да излезе добра цена.

 

e ако говорим конкретно за Астана възможно най-евтиният вариант е Wizzair София-Будапеща-Астана (10 евро първата отсечка, 35 или 40 евро втората отсечка при промоции). Но... да оставим Астана настрана.  Говорим за Узбекистан, а полетите си остават скъпи 😞 Ако някой попадне на някакви промоционални цени (покрай празници, черни петъци, Байрами, Нова година, Св. Валентин и т.н.) нека пише.  Аз именно покрай  католическия Св. Валентин попаднах на супер промоция на Пегасус миналата година, пък е турска авиокомпания. С 30% всички полети намалени и до Казахстан билетите бяха по 79 евро на посока до Алмати

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, akair каза:

На теория винаги има опцията и за полет през Москва...

Украинците бяха пуснали промоция за полети между София и Киев точно във връзка с новата линия - бях пуснал линк в темата за общи промоции.

През Москва с прекачване е трудна работа, защото трябва виза за Руската федерация, особено ако е с две различни авиокомпании. Става с комбиниран билет... София-Ташкент през Москва.. например на Аэрофлот като не се излиза от трансферната зона на летището

Връзка към мнение

Аз все си мисля, че хубав вариант ще излезне през Баку. В момента не е изгодно, ама вярвам, че ще стане.  И през Дубай и ще има и още полети, главно и от арабските държави в Залива. Тъй като Узбекистан ми се струва да следва туристическия пример на Азербайджан. И като бях на Експото в Астана 2017 ми раздадоха страшно много рекламни материали, включително и луксозна книга и казаха, че до няколко години всеки ще може да посети и ще имат още полети.    20170625_145453.jpg.09b4e357855ca6698357c0192a7e1ad0.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, montepinar said:

През Москва с прекачване е трудна работа, защото трябва виза за Руската федерация, особено ако е с две различни авиокомпании. Става с комбиниран билет... София-Ташкент през Москва.. например на Аэрофлот като не се излиза от трансферната зона на летището

Аз затова и питах "на теория" 🙂

Според мен през Дубай става доста заобиколно (игнорирайте часовете на полета - просто Гугъл не е намерил по-бърз):

image.png.5ea3dd80f7474fed6864104be5336775.png

 

Като изключим директните полети, от Лондон през Украйна изглежда относително по права линия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, akair каза:

Според мен през Дубай става доста заобиколно (игнорирайте часовете на полета - просто Гугъл не е намерил по-бърз):

image.png.5ea3dd80f7474fed6864104be5336775.png

 

Като изключим директните полети, от Лондон през Украйна изглежда относително по права линия.

И като теглите чертата, пак 500 евро все сте ги дали. А "през Лондон", да летиш 3 часа на запад, за държава, която е право на изток... си е живо разкарване.  Сега турските авиолинии държат цени от 500 евро София-Ташкет-София, при все, че не са в промоционален период. Обикновено всеки октомври пускат промоции за България, които стигат до 50%. Аз така съм пътувал до Баку с тях за 222 евро (намален от 530 евро), винаги през октомври са промоционалните цени, ако се лети до края на март

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Fly Dubai често имат промоции, понякога и -50%. Сега Дубай - Бишкек например е 200 евро(ако падне на 100 си е оферта), а Wizzair до Дубай е има-няма 50-70 лв купен достатъчно рано само с ръчен багаж. Иначе и аз съм съгласна, че за 50 евро разлика не си струва и по-добре с турците от София, но ако може да се спести над 100евро - защо не. Освен това има избор на дестинации по маршрута - да се стартира от Алмати, Бишкек, Душанбе и т.н. Който първи намери - да ни каже. 😁

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
30 minutes ago, montepinar said:

И като теглите чертата, пак 500 евро все сте ги дали. А "през Лондон", да летиш 3 часа на запад, за държава, която е право на изток... си е живо разкарване.  Сега турските авиолинии държат цени от 500 евро София-Ташкет-София, при все, че не са в промоционален период. Обикновено всеки октомври пускат промоции за България, които стигат до 50%. Аз така съм пътувал до Баку с тях за 222 евро (намален от 530 евро), винаги през октомври са промоционалните цени, ако се лети до края на март

за @Гост ставаше дума. Затова и писах за полетите от Лондон 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.