Прескочи до съдържание

Узбекистан - транспорт и други практически съвети


Венелин

Препоръчани мнения

Удобството на турците е и друго - че може да се лети до много градове в Централна Азия с multi-city билети - например София-Истанбул-Ташкент и връщане, да кажем, Бишкек-Истанул-София и търсачката им ще го приеме за двупосочен полет и цената няма да е дебела като два единични полета. Разбира се, някое конкретно летище може да вдига цената на multi-city билета, например сегментът Самарканд-Истанбул обикновено е по-скъп от Ташкент-Истанбул. Вярно, че полетите между централноазиатските държави не са много скъпи (ако ги има), но все пак с подобна схема могат да се спестят примерно 50-80 евро.

Висш пилотаж, който работи само с ръчен багаж, е сегментът от multi-city билета за връщането (което от Централна Азия до София обикновено е късно, така че се налага нощен престой в Истанбул) да е до най-евтиното европейско летище, за което не ни трябват визи, да се мине паспортен контрол и да се ходи до България по земя - с нощен автобус до София се стига по-бързо от изчакването на сутрешния самолет. За Източна България сигурно също е по-удобно със сутрешен турски автобус.
Например аз летях с полети София-Истанбул-Бишкек и връщане Ташкент-Истанбул-Стокхолм, на цена 495 евро. Връщането до София щеше да ми е 570 и трябваше да нощувам в Истанбул. Излязох на Ататюрк и пътувах до Хасково с приятел, откъдето отидох с автобус до София рано сутринта, стигайки по същото време като сутрешния полет. Предолагам, че в различни периоди на годината моят Стокхолм може да е друг град - за мен евтини бяха Прага, Будапеща, Тбилиси и разни руски градове. Избрах полета за Стокхолм с дълъг престой в Истанбул, та при евентуално закъснение на първия полет да не ми предлагат странни пренасочвания "за да си стигна до крайната дестинация".

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Описаните от теб билети са  по-скоро  OJ (open-jaw) , а не multi-city. MC е по-скоро София-Истанбул-Бишкек-Ташкент-Истанбул-София.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
4 hours ago, akair said:

Описаните от теб билети са  по-скоро  OJ (open-jaw) , а не multi-city. MC е по-скоро София-Истанбул-Бишкек-Ташкент-Истанбул-София.

Сигурно е така... просто турците ги продават в същия раздел :) Благодаря за пояснението

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте,

 

Повдигам стара тема, но ми е интересно дали някой от вас е стигал до Аралско море по време на посещението си в Узбекистан? Планираме около 10-дневно самоорганизирано пътешествие до най-популярните градове (Ташкент, Самарканд, Бухара, Хива), но държим да отидем и до Аралско море. Онлайн намирам тук-таме двудневни турове от Ургенч, но са по 300+ долара на човек, което ми се струва прекомерно за дестинацията. Доколкото прочетох, от Ургенч няма редовен транспорт, но може да се уреди на място с местен шофьор. Имате ли опит с тази дестинация?

Връзка към мнение
преди 1 минута , Pure_Morning каза:

Здравейте,

 

Повдигам стара тема, но ми е интересно дали някой от вас е стигал до Аралско море по време на посещението си в Узбекистан? Планираме около 10-дневно самоорганизирано пътешествие до най-популярните градове (Ташкент, Самарканд, Бухара, Хива), но държим да отидем и до Аралско море. Онлайн намирам тук-таме двудневни турове от Ургенч, но са по 300+ долара на човек, което ми се струва прекомерно за дестинацията. Доколкото прочетох, от Ургенч няма редовен транспорт, но може да се уреди на място с местен шофьор. Имате ли опит с тази дестинация?

Ние ходихме. Писала съм в тази тема.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Не знам дали е писал някой,но на жп гарата в Хива има салон,който струва 10000uzs/1$ за един час 😃

Е в тази цена влиза само чай или кафе,но за комфортните дивани и тоалетна е направо без пари

74036878-53E9-47F4-B666-5BA5AE6A36C6.jpeg

8E94C523-CDA9-4E74-B9AD-E14A6CA7DB8E.jpeg

0FD5009A-994E-48D6-8127-8249A7107D63.jpeg

177AF46D-1613-460C-A362-CCC50F6487BE.jpeg

E42BC99E-ED91-402A-9CE5-76307C133464.jpeg

998479C0-021F-4760-BCF8-8D93DD83D42A.jpeg

53AA5546-ACD7-4046-B295-00116148DFEF.jpeg

  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Явно на всичките им гари има подобни салони,този е от Бухара и е 3$ включващи чай или кафе и без ограничено време 

3E429F71-F08C-426A-AAAC-AF5961C7F596.jpeg

A7EC3AB9-9D01-4D86-9E5A-4149CADE7FD3.jpeg

DD6D1557-7C8E-41C4-9408-752FD53869E5.jpeg

ABA28383-003B-41B2-9D32-978875E7078C.jpeg

8726A757-1CB0-4E52-B680-BDEC9EDE7316.jpeg

  • Харесвам 16
  • Браво 1
Връзка към мнение

Понеже ни писна  от говеждо ,овнешко и подобни,решихме да търсим рибен ресторант.По път към един ,случайно попаднахме на местно кръчме,където беше уникално вкусно.

Рибите,които предлагаха бяха амур,судак и сазан,прясно уловена и само пържена я приготвят.Вкараха ме вътре да избера,харесах последните две,защото амур и в бг може да се яде.

Ако някой идва и му се дояде риба ,препоръчвам да опита.Пускам координати.

JWWM+J5F Samarkand, Uzbekistan

39°38'47.6"N 66°55'58.5"E

4E5C4BF3-D7FC-45E2-9B45-DE3877821EFC.jpeg

5D4B4251-4BAE-4E43-97C7-264D8DD97110.jpeg

D5F402C7-E73C-49EB-839F-9C0CE8C181FE.jpeg

9281171A-26DB-4A2F-B332-DC4DEFB7AC06.jpeg

A4747921-7382-49A9-8EBE-0407A6732861.jpeg

  • Харесвам 16
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Branko каза:

Понеже ни писна  от говеждо ,овнешко и подобни,решихме да търсим рибен ресторант.По път към един ,случайно попаднахме на местно кръчме,където беше уникално вкусно.

Рибите,които предлагаха бяха амур,судак и сазан,прясно уловена и само пържена я приготвят.Вкараха ме вътре да избера,харесах последните две,защото амур и в бг може да се яде.

Ако някой идва и му се дояде риба ,препоръчвам да опита.Пускам координати.

JWWM+J5F Samarkand, Uzbekistan

39°38'47.6"N 66°55'58.5"E

4E5C4BF3-D7FC-45E2-9B45-DE3877821EFC.jpeg

5D4B4251-4BAE-4E43-97C7-264D8DD97110.jpeg

D5F402C7-E73C-49EB-839F-9C0CE8C181FE.jpeg

9281171A-26DB-4A2F-B332-DC4DEFB7AC06.jpeg

A4747921-7382-49A9-8EBE-0407A6732861.jpeg

Координатите вярни ли са, че на Мапс-а не излиза такъв ресторант? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , peter118 каза:

Координатите вярни ли са, че на Мапс-а не излиза такъв ресторант? 

А вие кога сте там?

И аз не успях да открия ресторанта. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, peter118 каза:

Координатите вярни ли са, че на Мапс-а не излиза такъв ресторант? 

Вярни са.На мапса не излиза ресторант ,то и е мн силно да се каже ресторант де😂

Ето стрийтвю гугъл

Яндекс от почти всяка точка в града до там,няма да бъде над 2-3$

 

F8404F51-8634-4BE3-ABA5-7D46D6FF34F5.png

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, mililia каза:

Значи ще се разминем! 

Аз съм от средата на октомври. 

То не остана! Ще чакам пресни отзиви 🙂

Нещо от Хива нагоре ( Аралско или нещо подобно) планирано ли е ?

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, peter118 каза:

То не остана! Ще чакам пресни отзиви 🙂

Нещо от Хива нагоре ( Аралско или нещо подобно) планирано ли е ?

 

Ами, не! Само класика - градовете. Но Бранко го беше планувал и би могъл да даде пресни впечатления. 

Връзка към мнение
преди 4 часа, mililia каза:

Ами, не! Само класика - градовете. Но Бранко го беше планувал и би могъл да даде пресни впечатления. 

Правих трип до Аралско море,89$ кола за трима,четири човека би било некомфортно.Цял ден е и включва два музея ,древния комплекс Миздакхан и Chilpik Kala на един хълм,всичко това е по пътя.Тръгват от Хива и завършва в Хива,но може и други опции.

Пътя обаче е много зле,разбиха ни се бъбреците,отделно нашия шофьор си беше местен джигит .

Но сега ако правя трипа ,бих го направил този,който е офроуд през морето и отива до границата с Казакстан,където е непресушената част.Даже бих включил и спане в юрта там.

Не съм го проверявал дали летището в Муйнак работи, за да се вземе вътрешен полет или ако има влак от там до Хива,за да не се причинява това с разбития път.

Връзка към мнение

Сега в събота ми предстои пътуване.

Къде намерихте и обменихте пари?

В Никар и Тавекс нямат.

 

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, vl_stamboliev каза:

Сега в събота ми предстои пътуване.

Къде намерихте и обменихте пари?

В Никар и Тавекс нямат.

 

 

Аз купих от Никар

Но нямаш проблем с долари никъде,дори в най затънтените места.

Даже курса е по добър

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Никар, като питах преди 2-3 седмици, казаха, че мога да поръчам узбекски сомове и за около седмица ще ги доставят. Но от днес за събота едва ли може да стане.

 

 

преди 6 часа, Branko каза:

бих го направил този,който е офроуд през морето и отива до границата с Казакстан,където е непресушената част.Даже бих включил и спане в юрта там.

Това как може да се уреди? Със същата фирма, която прави триповете от Хива до Муйнак или?

 

 

Аз ще съм в Узбекистан в началото на ноември и искам да отида до Аралско море, но спътниците ми не искат, най вече заради разбитите пътища. @peter118, ти планираш ли Аралско? Аз съм склонна, ако мога да се съчетая с някоя друг желаещ, да спестя тези мъки на моите спътници и аз да си начеша крастата за "морето".

Връзка към мнение
преди 45 минути , Lirea каза:

 

 

 

Това как може да се уреди? Със същата фирма, която прави триповете от Хива до Муйнак или?

 

 

 

Предполагам и от същата да може,не съм го проверявал

islam travel беше агенцията

Но видях тойоти ландкрузери ,които правеха такива трипове

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 9.10.2022 г. в 18:48, Branko каза:

Явно на всичките им гари има подобни салони,този е от Бухара и е 3$ включващи чай или кафе и без ограничено време 

3E429F71-F08C-426A-AAAC-AF5961C7F596.jpeg

A7EC3AB9-9D01-4D86-9E5A-4149CADE7FD3.jpeg

DD6D1557-7C8E-41C4-9408-752FD53869E5.jpeg

ABA28383-003B-41B2-9D32-978875E7078C.jpeg

8726A757-1CB0-4E52-B680-BDEC9EDE7316.jpeg

Случайно да си обърнал внимание дали имат работно време и дали са отворени през нощта?

 

Използвам случая да споделя и моя опит с влаковете в Узбекистан - с дни напред няма билети за влаковете освен за някой нощен, който, да речем, тръгва в 2 и стига в 5 и е неудобен по всички параграфи. Досега не бях чувала някой да се е сблъсквал с подобен проблем за такава тотална липса на билети.

Установихме, че ако в сайта няма билети, на гарата също няма.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lirea каза:

Случайно да си обърнал внимание дали имат работно време и дали са отворени през нощта?

 

 

За съжаление не обърнах внимание,но предполагам ако работи гарата би трябвало да е отворен.Направи ми впечатление,че не пестят от персонал,както по музеите и други забележителности

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 45 минути , Branko каза:

ако работи гарата би трябвало да е отворен

И аз на това се надявам, проблемът е да не увиснем посред нощите навън на студа. Но така или иначе май ще се наложи изцяло на трансфери да разчитаме.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Тъй като съм на поредното си работно посещение в Узбекистан / първо за 2023 година, а са минимум 4 на година / и споделих снимка от фирмения обяд възникнаха у магеланци въпроси. Реших да пиша тук, за да не се разхвърлям в многото други теми.

В моите очи Узбекистан не е точно туристическия УЗБ, а е нещо съвсем различно. Дори не мога да го нарека с точната дума. Да кажем работно-личен УЗБ. 

За всичките години тук, а те скоро ще станат 6  Узбекистан много се промени. Промени се в положителна посока и се развива с невероятна скорост. По много показатели е далеч преди България. За София и Ташкент дори и не си помислям да правя сравнение.

Да, има много още региони, където нещата са изостанали, но се полагат неистови усилия дори и там да има напредък. За съжаление и тук се виждат доста от недомислиците и недъзите на съвремието ни от Европа. 

Да започнем с транспорта до тук. Както и да го мислите най-добре е през вратата за Азия, тоест летище Истанбул. Имате два основни варианта от Истанбул до Ташкент- авиолиниите на Узбекистан и турските такива. Разликата в цената е минимална в полза на Узбекските авиолинии, а и ще ви прехранят  по време на полета. За мен не си заслужава прехвърлянето и пътувам само с турските авиолинии и на идване тук и на връщане. За вътрешния транспорт в УЗБ обаче съм пас... съвети не мога да дам, тъй като не го ползвам. Знам, че пътуването с влак е ОК, а гарите им са изумително подредени и чисти. В Ташкент метрото е добро и има много красиви станции, всяка по своему уникална. Нооо, едно голямо но... внимавайте да не ви видят, че правите снимки. Забранено е. Пипнат ли ви ще ги ви изтрият снимките и то не само тези от метрото. На всяка станция се минава проверка за метал и почти всяка дамска чанта се отваря и показваш съдържимото. 

Ще накъсам писането, че ме зоват служебни въпроси и при възможност ще качвам нов пост.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.