Прескочи до съдържание

Живот в Тайланд


daniel85

Препоръчани мнения

Здравейте, отварям тази тема по идея на Емика и tzlatarov. Не се бях замислял, че ще има хора на които да им е интерсно за живота тук. Не съм особено добър в писането, затова и ще бъда кратък 🙂 Разбира се, ще се радвам да отговарям на въпроси! 

Всичко започна преди около три години, когато за първи път посетихме тази част на света. Бяхме на остров Бали, в Сингапур и Малайзия. Влюбването беше от "пръв поглед". 🙂 Тогава със семейството ми си обещахме, че рано или късно ще се завърнем отново в Югоизточна Азия, но определено за по-дълго. Е, никой не предполагаше, че ще е за постоянно 🙂 Подготовката я започнахме преди две години. Програма за четири месечно пътуване, двупосочни билети, резервации и т.н. Напуснахме си работните места, направихме застраховки, оставихме пълномощни и потеглихме. Пиша в множествено число, защото съм със семейството си. Стартирахме с Тайланд, а след него бяха Лаос, Виетнам, Камбоджа, отново Малайзия и Бруней. Невероятни преживявания и емоциии в тези наистина страхотни страни. Завършихме с почивка на остров Ко Ланта в Тайланд, която обаче удължавахме постоянно и накрая се оказахме с няколко месечен живот на острова и с анулирани билети за България 🙂 С две думи - просто не ни се напускаше страната. В крайна сметка вече втора година живеем тук. Града, в който се установихме е Накхон Ратчасима, втория по големина след Банкок, на около 250км от столицата в Североизточната част на страната. За разлика от Банкок, тук спокойствието е факт, дивата природа също, а и липсват огромните сгради на мегаполиса. Не е туристически град, чужденците са рядкост, а всичко това понякога има своите плюсове. Почти от около година съм ученик и активно изучавам езика. Живота е несравнимо спокоен за разлика от Европа. Куриозни случки не липсват, всъщност те са безброй. 🙂 Ако някой има конкретни въпроси за живота тук, за страната, цените, хората ще се радвам наистина да отговоря. 

 

Поздрави на всички и не спирайте да пътувате! Бъдете здрави!

 

  • Харесвам 28
  • Браво 7
Връзка към коментар

Много интересно е всичко, което разказваш. А, как е положението с визите, намирането на работа, отношението на местните към вас? На какъв език комуникирате?

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Чудно хрумване! Ще се радвам да разкажеш по-детайлно относно живота ви там.Ето няколко въпроса от мене:

1.Езикова бариера-имаше ли я и как я преодоляхте?

2.Какви възможности за работа има?

3.Децата/ако имате/ как се справят с различната култура?

4.Моля те разкажи/ако имаш желание/ за тези куриозни случки,мисля,че ще е доста интересно на всички съфорумци!

 

Благодаря ти предварително!

 

П.П. Писали сме едновременно с @Crazy Horse и въпросите се повтарят.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Браво на вас!

В интерес на истината и след нашето посещение в Тайланд ни се въртят едни идеи за едногодишно прекъсване на трудово-правните взаимоотношения и проба 😉

Аз, като реалист ( разбирай - умерен песимист ) съм леко притеснен и си мисля, че реалността като пребиваващ там ще е по-различна от погледа на турист ама ...  половинката като по-романтична и приключенска душа е на друго мнение.

В тоя ред на мисли ми е живо интересно как се справяте с визите? Бях чел че виза-ръновете доста са ги затегнали... Работите ли, или на самоиздръжка с доходи от тук/отдалечена работа ? 

Какви са възможностите за работа и в каква сфера?

Ако не е тайна/твърде лично с какви професии сте? 

Поздрави!

Ще очаквам продължението с интерес.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Супер тема! Само едно леко уточнение, Накхон Ратчасима не е вторият по големина, но след Банкок разликите по брой на населението в следващите по големина градове са малки. За да е по-ясно, градът е колкото Чианг Май по население. Един от "голямата четворка" градове в най-бедната земеделска област Исан. Районът е добре за работа от разстояние, защото е най-евтината част от Тайланд, но лошо за работа там заради ниските заплати.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ехаааа, бая народ ще заинтригуваш! 

Сега сигурно сладко спиш, но на сутринта, колкото и да си мислиш, че не си добър в писането (горното категорично опровергава това😉), ще трябва да отговаряш на доста насъбрани вече въпроси. @krasen_denev вече те е подкарал и въпросите му донякъде съвпадат с моите, затова (засега) ще те попитам само - защо точно Накхон Ратчасима? Кое ви накара да изберете точно това място и занимавате ли се с нещо или просто си живеете там? Съществена ли е разликата между местните и сънародниците им от туристическите райони?

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 часа, Crazy Horse каза:

Много интересно е всичко, което разказваш. А, как е положението с визите, намирането на работа, отношението на местните към вас? На какъв език комуникирате?

Привет 🙂 Положението с визите е наистина сложно. За чужденците над 50 годишна въраст е най-лесно. Те могат да имат продължителен престой в страната с едногодишна пенсионерска виза. Аз лично съм със студентска, която е голям разход, но поне за мен единствената опция на този етап за легален престой. Намиране на работа е лесно за чужденици с добър английски, но е само за преподаватели. 

Относно езика...това може да бъде доста забавно на моменти. Справям се някак с основните си познания по езика, но преди това, дори елементарна поръчка на кафе костваше дълго време, ръкомахане, нечленоразделни звуци и помощ от Google translate🙂

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 21 часа, krasen_denev каза:

Чудно хрумване! Ще се радвам да разкажеш по-детайлно относно живота ви там.Ето няколко въпроса от мене:

1.Езикова бариера-имаше ли я и как я преодоляхте?

2.Какви възможности за работа има?

3.Децата/ако имате/ как се справят с различната култура?

4.Моля те разкажи/ако имаш желание/ за тези куриозни случки,мисля,че ще е доста интересно на всички съфорумци!

 

Благодаря ти предварително!

 

П.П. Писали сме едновременно с @Crazy Horse и въпросите се повтарят.

Здравей 🙂 Отговорих на част от въпросите, които се препокриват с тези на Crazy Horse. Има една особеност тук в града свързана донякъде може би и с езиковата бариера. За разлика от туристическите градове където местните да доста "отракани", тук са изключително срамежливи. Напълно нормално явление е да влезеш в някой магазин и продавача виждайки, че си чужденец да го напусне, оставяйки те сам вътре. 🙂  Возенето в градския транспорт също е приключение. Побутвания, срамежливи погледи и усмивки. 🙂 Деца нямаме, но наши приятели, българско семейство живеят от няколко години в Банкок. Имат две деца, едното в тийнейджърска възраст, другото по-малко. Определено мога да кажа, че са се адаптирали отлично към различната култура и обстановка. Относно комичните ситуации - те просто са безброй. Прост пример, който ме шокира отпреди няколко дни. Вечеряме мекици със сирене с мой приятел, който е медик в Университетската болница. Разказва ми за страха си от плъхове. Всичко беше нормално докато не сподели, че като малък не е имал този страх. Питайки го наистина ли не се е страхувал в детството си, той ми отговори: - "Даже напротив, майка ми  ги ловеше и почти всяка вечер вечеряхме печени плъхове, бяха много вкусни." Както може да се досетите, деликатеса "мекици" вече нямаше същия вкус за мен 🙂 Друг комичен случай. Наша близка, която живее в хотел тук от години. Отива на рецепцията за да обясни, че пред стаята й има умряло птиче. Те разбира се, не успяват да я разберат, докато тя не разперва ръце, подкачайки и издавайки нечленораздели звуци имитаращи умиращо пиле. Мисията беше успешна. Следващ случай. Имах една любима супа, на която знаех името, но не и състава й. Наскоро си я поръчах в компанията на "приятеля с плъховете". Разпитах го какво съдържа. Отговора ме потресе - желирана свинска кръв.... 🙂 Повечето ситуации всъщност са съвсем нормални, просто за нас чужденците понякога усещането е комично. Поздрави 🙂 

  • Харесвам 12
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 21 часа, baiKolio каза:

Браво на вас!

В интерес на истината и след нашето посещение в Тайланд ни се въртят едни идеи за едногодишно прекъсване на трудово-правните взаимоотношения и проба 😉

Аз, като реалист ( разбирай - умерен песимист ) съм леко притеснен и си мисля, че реалността като пребиваващ там ще е по-различна от погледа на турист ама ...  половинката като по-романтична и приключенска душа е на друго мнение.

В тоя ред на мисли ми е живо интересно как се справяте с визите? Бях чел че виза-ръновете доста са ги затегнали... Работите ли, или на самоиздръжка с доходи от тук/отдалечена работа ? 

Какви са възможностите за работа и в каква сфера?

Ако не е тайна/твърде лично с какви професии сте? 

Поздрави!

Ще очаквам продължението с интерес.

 

Здравей 🙂 Радвам се, че има и други приключенци като нас. 🙂 Реалността наистина е много различна. Не казвам, че е страшно или невъзможно, но определено след установяването тук, изчена туристическия ни поглед 🙂  Миналата година бяхме на туристически визи. Бяхме използвали четири, но на последната при влизането в страната имах разпит от имиграционен служител. Разбира се, всичко беше повече от любезно, но визите в паспортите ни вече правеха впечатление. Майка ми е с пенсионерска виза, аз съм със студентска, а половинката ми е с Work Permit. Както писах по-горе, тук се търсят предимно преподаватели по английски език. Разбира се, търсят се и други специфични професии предимно в столицата, но не съм запознат. Моето семейство е с комбинация от доходи от България и от тук. Половинката ми е университетски преподавател, а аз съм в икономическия сектор. Поздрави, и току виж се запознаем на живо тук в Тайланд. 🙂

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 20 часа, T.E.Lawrence каза:

Супер тема! Само едно леко уточнение, Накхон Ратчасима не е вторият по големина, но след Банкок разликите по брой на населението в следващите по големина градове са малки. За да е по-ясно, градът е колкото Чианг Май по население. Един от "голямата четворка" градове в най-бедната земеделска област Исан. Районът е добре за работа от разстояние, защото е най-евтината част от Тайланд, но лошо за работа там заради ниските заплати.

Здравей, благодаря ти много! 🙂 Не бих влизал в спор за големина и население, най-малкото защото определено не съм запознат в детайли. Написах втория по големина след Банкок, тъй като това е информацията, която съм чувал многократно от местните. 

И не на последно място, специални благодарности от мен и семейството ми. Благодарение на твоите съвети нашия старт в дъжавите по - горе беше наистина успешен! Поздрави 🙂

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Petkan каза:

Ехаааа, бая народ ще заинтригуваш! 

Сега сигурно сладко спиш, но на сутринта, колкото и да си мислиш, че не си добър в писането (горното категорично опровергава това😉), ще трябва да отговаряш на доста насъбрани вече въпроси. @krasen_denev вече те е подкарал и въпросите му донякъде съвпадат с моите, затова (засега) ще те попитам само - защо точно Накхон Ратчасима? Кое ви накара да изберете точно това място и занимавате ли се с нещо или просто си живеете там? Съществена ли е разликата между местните и сънародниците им от туристическите райони?

 

Здравей  🙂 Благодаря за комплимента! 🙂 Веднага отговарям 🙂 Избрахме Накхон Ратчасима, защото тук вече имахме близки, заради наличието на много и добри болнични заведения в случай на нужда, както и заради относителната близост до столицата. Имаме денонощен транспорт до там, а пътя е само 4 часа. Това звучи не малко, но предвид размерите на страната е наистина кратко разстояние. Разликата между местните тук и местните от туристическите места е огрома!  Тук, поне в този град  с пълна сила важи определението "страна на усмивките". Поздрави 🙂

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 3 часа, daniel85 каза:

Радвам се, че има и други приключенци като нас. 🙂 🙂

 

Чак пък приключенци... 😉

Оглеждаме се де да си препичаме старите кокали :)

преди 4 часа, daniel85 каза:

За чужденците над 50 годишна въраст е най-лесно. Те могат да имат продължителен престой в страната с едногодишна пенсионерска виза.🙂

Е, след има-няма и петилетка проблемът ни с визите ще е разрешен. Млади пенЦионери ... ти да видиш 😀

Разбрах, че сте трима... какъв средномесечен бюджет е необходим за трима ( наем, разходи покрай наема - ток/вода/каквото там, храна, издръжка) ?

Знам че е много относително и зависи индивидуално ама ми е интересно ако реша да го карам айляшката една година с колко да се подготвя...

Поздрави!

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пенсионерските визи са свързани с показване на едни "прилични" пари в сметка в тайландски батове, че нещо не са добре по математика колко е това в евро или долари.

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , T.E.Lawrence каза:

Пенсионерските визи са свързани с показване на едни "прилични" пари в сметка в тайландски батове, че нещо не са добре по математика колко е това в евро или долари.

Прилични, прилични .... колко да са прилични?

Предположения?

Връзка към коментар

Qualifications

  • Applicant must be 50 years of age or over
  • Must meet ONE of the financial requirements
    • Security deposit of THB 800,000 in a Thai Bank Account for 2 months prior to the visa application.
    • Monthly income or pension of at least THB 65,000. An affidavit from the foreign embassy or consulate has to be obtained as proof of the income.
    • Combination of the Thai bank account and yearly income with the total of 800,000 THB.

    Supporting documents as proof of the security deposit in a Thai bank are as follows:

    • Updated bank book or passbook
    • Bank letter stating that the money had been deposited to the account from an oversea source for not less than 2 months.
  • Other documents that may be required to be presented:*
    • Police Clearance
    • Medical Certificate
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

И за какъв период се издава една такава виза? Предполагам и, че издаването и не е в правомощията на консула в София? Тогава къде? Вероятно само от имиграционните в Банкок? Адрес?

Всъщност откъде е този цитат? Линк?

Връзка към коментар

Пет стотинки от мен. Разговарях с австралиец по време на една обща командировка в Индия, "пенсионер", поработва като контрактор по заявка (Quality Control) и постоянно се заселил в Тайланд - с гадже тайландка, поддържат къща за гости. Той беше може би 55 годишен (не съм го питала), максимум посока 60.

 

Каза, че основният му разход е медицинската застраховка. Ние сме свикнали да е безплатно, ама по света е иначе, пък частното здравеопазване кърти. И тогава ми се похвали, че са сключили договор за $95,000 доживотно здравно осигуряване - пакет (цитирам по спомен). И сподели, че здравеопазването им е на изключително високо ниво. Впрочем, покрай спасяване на децата от пещерата и на мен ми направи такова впечатление...  

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
Преди 1 час, Petkan каза:

И за какъв период се издава една такава виза? Предполагам и, че издаването и не е в правомощията на консула в София? Тогава къде? Вероятно само от имиграционните в Банкок? Адрес?

Всъщност откъде е този цитат? Линк?

Ето ти възможно най-надеждният линк  По-горе го копирах от другаде, щото беше по прегледно, Иначе тук пише същото. От нормално тайландско конскулство ( с тайландци 😄 ) става, от нашето в София не. Обаче са доста стриктни, на един познат холандец в тайландското в Камбоджа му отказаха първия път, защото имаше на сметка "само" 798 000 бата. 😄 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
На 1.10.2018 г. в 16:57, baiKolio каза:

 

Чак пък приключенци... 😉

Оглеждаме се де да си препичаме старите кокали :)

Е, след има-няма и петилетка проблемът ни с визите ще е разрешен. Млади пенЦионери ... ти да видиш 😀

Разбрах, че сте трима... какъв средномесечен бюджет е необходим за трима ( наем, разходи покрай наема - ток/вода/каквото там, храна, издръжка) ?

Знам че е много относително и зависи индивидуално ама ми е интересно ако реша да го карам айляшката една година с колко да се подготвя...

Поздрави!

 

Да, наистина е много относително, а и цените в "нашия" град са значително по-различни от тези, които имат излаз на море и са туристически. Но разбира се, ще дам някакви ориентировъчни за по-лесно в лева. Наем - 500лв. Това е за обзаведена къща с три спални, хол, кухня и две бани с тоалетна. Тъй като е частен комплекс в сумата влиза и такса за чистач, охрана, събиране на боклука и градинари. Тока е без съществена разлика с българските цени. Водата е изключително евтина. В зависимост от това дали си в комплекс или не е между 25 и 35ст. за кубик. Градския и междуградския транспорт също е значително по-евтин и комфортен спрямо БГ. Вече храната е друго нещо. Ако нямаш проблем с местната кухня 8-10лв за човек на ден е съвсем реално. Бирата обаче например е значително по-скъпа. Около 3 лв за бутилка от 600мл купена от хранителен магазин. Всичко на което сме свикнали ние също е много по-скъпо. За пример - бяло сирене около 40лв за кг. Кашкавалите още по-скъпи, картофи 2лв, маргарин - 5-7лв. Наденички 30-40лв. С две думи европейската храна е наистина много скъпа. 

Поздрави! :) 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 31 минути , daniel85 каза:

С две думи европейската храна е наистина много скъпа. 

 

За цената има тънък момент и начина приготвяне: накълцано телешко на корем по азиатски - оо евтиния, същия грамаж пържола  - оо западна храна, няколко пъти по-скъпо. 😄

 

По същия начин, както става постепенно и в Камбоджа, и във Виетнам, нарязани плодове - мега евтино, фреш - ооо западно питие,  цена като в Швейцария.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 10
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.