Прескочи до съдържание

Ерата на Escape rooms (обща тема)


Георги Василев

Препоръчани мнения

Имаше и стаи от тамошните, които бяха много добър баланс между ужас, мистерия и приключение. 250 квадрата. Изпратени сте от Ватикана, за да откриете The Black book, която е попаднала в ръцете на крадци и в последствие дирите са изгубени. Попаднала е в ръцете на жена, която не се е справила добре с нея и съответно е донесла беди на себе си и на околните. Вие влизате в ролята на гоуст хънтари и изследователи. Трябва да претърсите имението и за следи от черната книга и да я върнете във Ватикана....без да ви се случи нещо 😉 Там атмосферта също е на адски високо ниво. Ефектите много допринасят за това да се филмирате. Завуци от подземни коридори, подземни коридори. Крипта. Много яко. Там не е заложено на ужаса в чист вид, а на тръпката какво ли ще се случи зад еди коя си врата. Има актьор и присъствие, но е презентирано по друг начин. Тръпката ви е гарантирана, обещавам. Много е просторно и има къде да се ходи и обикаля. Може би комбинация от хубава история, сносни загадки, отборна игра + адреналин....за пръв път получих там. Много ме очарова тази.

 

Остана може би да ви опиша стаята в която наистина преживяваш нещо страшно, особено в съзнанието си. Нещо, което те побиват тръпки. Там където имаш страх от това да си проучиш помещенията, но не страх от, че някои ще ти изкара акъла, ама страх от това в главата ти и въображението ти. 🙂 Моята ТОП стая евър! 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, savagejo каза:

Много интересно звучат. Сега остава да убдея и моите хора да отидем 😄

 

PS: А може ли малко повече информация за стаите - цени, сайт?

Цените на стайте варират в зависимост от броя играчи. Минимума е 2ма, максимума е 5. Има в София няколко места, които пускат и по 6, но горещо не препоръчвам. Даже съветвам, ако пише максимум 5, идете 4, ако пише 6, идете 5. Измислено е все пак, ако сте пълен комплект от 5, да има за всеки, но има стаи, които, ако сте по-малко (4) ще бъде още по-яко. Защото действате, като екип реално и трябва комуникация. И ако не умеете да се изслушвате, сами ще се съботирате в един момент. Наблюдавал съм такива игри. Пак е яко и ще сте доволни, ама ще загубите време да се обеснявате един връз друг 🙂 Та, за отбор от 4 човек са между 110 - 130 на отбор. За двама вървят по около 70......между 3 и 4 няма много разлика. +/- 10 лева. Петиците са около 120-140, зависи от стаята. На някои им звучи безбожно скъпо, но гарантирам, че по-добрите стаи в София си заслужават всяка стотинка. Има някои, които малко са надценени от към цени, но уви, всеки сам се ценоопределя. 🙂 За да видиш стаите в БГ, цъкни тук и виж. Сайта е много зле от към функционалност, но пък съдържа коректна и прясна информация.

 

www.vsichkistai.bg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 8 минути , Георги Василев каза:

Цените на стайте варират в зависимост от броя играчи. Минимума е 2ма, максимума е 5. Има в София няколко места, които пускат и по 6, но горещо не препоръчвам. Даже съветвам, ако пише максимум 5, идете 4, ако пише 6, идете 5. Измислено е все пак, ако сте пълен комплект от 5, да има за всеки, но има стаи, които, ако сте по-малко (4) ще бъде още по-яко. Защото действате, като екип реално и трябва комуникация. И ако не умеете да се изслушвате, сами ще се съботирате в един момент. Наблюдавал съм такива игри. Пак е яко и ще сте доволни, ама ще загубите време да се обеснявате един връз друг 🙂 Та, за отбор от 4 човек са между 110 - 130 на отбор. За двама вървят по около 70......между 3 и 4 няма много разлика. +/- 10 лева. Петиците са около 120-140, зависи от стаята. На някои им звучи безбожно скъпо, но гарантирам, че по-добрите стаи в София си заслужават всяка стотинка. Има някои, които малко са надценени от към цени, но уви, всеки сам се ценоопределя. 🙂 За да видиш стаите в БГ, цъкни тук и виж. Сайта е много зле от към функционалност, но пък съдържа коректна и прясна информация.

 

www.vsichkistai.bg

Да, знам, ние ходим сравнително честно. Питах за гръските стаи.  Че там ще ми е по-трудно да ги завлека.

Връзка към коментар
преди 9 минути , Георги Василев каза:

Цените на стайте варират в зависимост от броя играчи. Минимума е 2ма, максимума е 5. Има в София няколко места, които пускат и по 6, но горещо не препоръчвам. Даже съветвам, ако пише максимум 5, идете 4, ако пише 6, идете 5. Измислено е все пак, ако сте пълен комплект от 5, да има за всеки, но има стаи, които, ако сте по-малко (4) ще бъде още по-яко. Защото действате, като екип реално и трябва комуникация. И ако не умеете да се изслушвате, сами ще се съботирате в един момент. Наблюдавал съм такива игри. Пак е яко и ще сте доволни, ама ще загубите време да се обеснявате един връз друг 🙂 

 

www.vsichkistai.bg

Гореспоменатото е абсолютно точно. Колкото по-малко, толкова по-интересно! 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Polina каза:

Гореспоменатото е абсолютно точно. Колкото по-малко, толкова по-интересно! 🙂

О, напълно съм съгласна. Ние обикновено сме 4 човека, но в една от стаите които уж беше за 6-ма отидохме 5-ма и беше... доста тесничко и си пречехме повече отколкото си помагахме.

Връзка към коментар
преди 19 минути , savagejo каза:

Да, знам, ние ходим сравнително честно. Питах за гръските стаи.  Че там ще ми е по-трудно да ги завлека.

16-20 евро. В този диапазон. Единствено в една платихме по 28 на човек, но се пуснахме на режим Nightmare.....повече актьори, повече загадки и при стандарт 90 минути, режима беше на 150 минути. Така, че си струваше, но като цяло вървят 16-17-18-19-20 при отбор от 4-5 човека. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 24 минути , Polina каза:

Гореспоменатото е абсолютно точно. Колкото по-малко, толкова по-интересно! 🙂

Но избягвайте да сте само 2-ма. Тогава се получава обратния ефект. Много неща за вършене и малко ръце и очи. 3-4 е супер бройка. На пръсти се броят стаите, където е ок за 6 примерно и наистина да е ок за такава бройка. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , Георги Василев каза:

Но избягвайте да сте само 2-ма. Тогава се получава обратния ефект. Много неща за вършене и малко ръце и очи. 3-4 е супер бройка. На пръсти се броят стаите, където е ок за 6 примерно и наистина да е ок за такава бройка. 🙂

Да. 3-4 е идеалния екип. 6-ма не сме били досега. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 19.02.2019 г. в 16:53, Георги Василев каза:

Относно механизмите, смея да твърдя, че много малко стаи имат фул контрол над всичко. По класическите стаи с катинари и по-прости механизми, няма как да се управялват от вън. За Бара специално мисля, че знам за какво говориш, но не....и аз така си мислех. Докато не го постигнеш това дето го правиш, няма мърдане. Препотих се и аз там 😄 Няма много смисъл от това, персоналът да те "съжали" по такъв начин.

Аз не говорех да ми пускат гювеч, а чисто механично как стоят нещата 🙂 Защото решаването на определени загадки (извън катинарите и т.н.) изисква да се подредят определени неща по определен начин и това например отваря врата към следващата стая. Механизмът да се случи това ми изглежда много сложен за автоматизиране. За това по-скоро си представям, че човекът зад кадър следи дали върша правилно нещата и отваря вратата ръчно вместо да се конструира толкова сложна автоматика. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 часа, Георги каза:

Аз не говорех да ми пускат гювеч, а чисто механично как стоят нещата 🙂 Защото решаването на определени загадки (извън катинарите и т.н.) изисква да се подредят определени неща по определен начин и това например отваря врата към следващата стая. Механизмът да се случи това ми изглежда много сложен за автоматизиране. За това по-скоро си представям, че човекът зад кадър следи дали върша правилно нещата и отваря вратата ръчно вместо да се конструира толкова сложна автоматика. 

Смея да твърдя, че 90% са автоматизирани. Магнити и релета. Окабеляването на една ER е стабилно. И е голяма инвестиция. Откровено, не съм запознат с всяка стая бекстейдж, но предвид част от колегите и прочие - магнити и релета. Подреждаш нещо и хоп, врата се отваря или светва нещо и прочие 🙂 Тайминга на оператора трябва да е убийствено добър, ако трябва да отговаря за ръчно задействане на механизма, което е трудна задача.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...
преди 13 минути , Goal & Boss каза:

След escape rooms изглежда идва модата на urban quests. Чета разни неща тук и там, но да питам: някой пробвал ли е?

Ескейп руумс са забавление за малки и големи. Това ми изглежда като ъпгрейднат лов на покемони. Голям улегнал човек трудно ще тръгне да търчи из улиците. 

Връзка към коментар
Георги Василев
преди 6 часа, Goal & Boss каза:

След escape rooms изглежда идва модата на urban quests. Чета разни неща тук и там, но да питам: някой пробвал ли е?

В движение съм, но ще споделя и за това. 🙂

Връзка към коментар
Георги Василев
преди 9 часа, Goal & Boss каза:

След escape rooms изглежда идва модата на urban quests. Чета разни неща тук и там, но да питам: някой пробвал ли е?

Така, ей ме на! Сега едно по едно. Първо ГОЛЕМИТЕ градски куестове...

 

Тип куест: градски

 

Място на провеждане: център, широк център

 

Отбор: до 5 човека

 

Изисквания: Автомобил

 

Времетраене: около 3 часа, 3,5 часа.

 

Начало: Петък или събота вечер около 20:00

 

Цена: 150 - 190 лева, зависи от куеста. Цената не зависи от броя участници в отбора.

 

Период на провеждане на ГОЛЕМИ градски куестове: Веднъж на месец или два в периода септември - юни

 

 

Да, ескейп стаите са си ескейп стаи, външните (градски) куестове са малко по-различни. В една (ER) сте затворени в 50-100 квадрата и решавате загадки в това пространство, докато при градските куестове, действието се развива на открито в различни части на града. В чуждбина не знам как са нещата, но това, което е тук е готино, поне аз го оценявам, като фен. Даже преди няколко дни беше 10-то издание на единия за последните 18 месеца. Квотата отново почти беше пълна. Имаше около 35-6 отбора от максимум 50, а като за 10-то издание на този куест, това си е голямо постижение, тъй, като куестът всеки път е еднакъв. Не се променя, но пък има още няколко в София. (мисля, че за сега по другите градове не  са организирани подобни мероприятия).

 

Какво представлява?

 

Куестовете от градски тип се организрат от един или повече бранда, които притежават ескейп стая/и.

 

Механизмът е следния: Попадате на реклама за куест и виждате кой бранд го организир. Влизате в страницата на въпросния и ще видите заявка за участие. Регистрирате се за 1-2 минути и с това сте готови. Градските куестове се играят с АВТОМОБИЛ.  Големите се играят с така. Следващата стъпка е плащането, като имате опция да внесете или цялата сума или капаро. Останалото може да доплатите и на място. За цени не мога да се ангажирам в конкретики, но за ориентир между 150 - 190 лева на отбор. След, като се регистрирате ще получите вашият инвентар или част от него. Може да е нещо онлайн или някаква загадка, а може и да не получите нищо онлайн, а да ви бъде изпратен пакет по спедитор, който да съдържа вашият инвентар. Не си представяйте някакви торби и кашони. Говорим за по-голям пощенски плик пълен с някакви джиджавки, които ще трябва да носите в деня на куеста 🙂 Там обикновено се намират указания, пояснения, материали, които да трябва да използвате по време на куеста и т.н. Понякога даже може да имате начална загадка, която да решите седмици преди датата на събитието. Когато наближи събитието ще получите точната локация на която да се явите в уречения ден и час. Там ще срещнете някои от организаторите, който накратко ще ви въведе в обстановката заедно с още няколко отбора и от там цялото нещо започва. Ще имате идея от къде да започнете, но от там нататък единствено вашата отборна игра, логика, наблюдателност и прочие ще ви разкриват следващите локации. Локациите са ситуирани в центъра на града и малко извън него. За да ви ориетирам, например няма да имате точка в Обеля и след това  да трябва да ходите до летището. Локациите са леснодостъпни и обикновено известни, но не е задължително да са пък и супер набиващи се на очи 😉 Покрай единия от куестовете разбрах, че има паметник на Трабант от глина в центъра на София...голям смях падна... Та, локациите ще ви се разкриват една по една след, като разрешите казуса пред който сте поставени. Може това, да е загадка, може да е поредица от места които да трябва да посетите и да откриете, това, което сте получили, като отговор и т.н. Локациите може да са паркове, обществени сгради с свободен достъп, магазини, заведения, барове, метро и каквото се сетите. Разбира се всяка локация която посещавате е предварително организирана и няма шанс да извършите нещо нередно от рода да влезете в частна собственост или да навредите на някого. Всичко е измислено. На някои точки ще срещате подставени лица, които може да се разкрият пред вас веднага или да ви оставят вие да разберете дали са те и дали трябва нещо да им дадете или те да ви дадат нещо, за да може да продължите. Понякога може да се наложи пряка интеракция или действие.  На някои точки, може да има състезателен елемент между вас и член на друг отбор (не мога да дам пример, защото е яко да не знаете.)

 

По тези мероприятия няма извращения от рода да пълзите някъде, да си скъсате или оцапате дрехите....добре са организирани нещата, има контрол и стига вие сами да не решите нещо странично от регламента, то място за изцепки няма. 🙂 Както казах, повечето такива куестове могат да се организират с до 50 отбора. Тук не си представяйте някаква манифестация. Всички отбори ще преминете по едно и също трасе с едни и същи предизвикателства, но по различно време.  Има много стартови точки и няма да стартирате с повече от 4-5 отбора от дадена локация. Например за вас първа спирка ще бъде НДК, а за друг отбор,  5-те кьошета, след НДК вие отивате към кьошетата, а те към НДК, за да няма засичане и така нататък. Дори и някъде да се засечете, то ще е за кратко, а повярвайте ми, няма да искате да си подсказвате 😉 

Финалът обикновено е заведение където има бира и мезе където отборите коментират помежду си или споделят яки моменти от участието си. Един от куестовете например си завършва много тематично с видеа и снимки от трасето на всеки отбор. Има дискусия и така нататък, но само и единствено в сферата на смеха и общото настроение. Няма да ви изтъпанчат пред 100 човека да говорите, но ако пък решите имате и тази възможност. 🙂 🙂 🙂

 

Тъй, като всеки отбор се движи с автомобил в реални градски условия, градските куестове няма състезателен характер. Разбира се за първо финиширалите винаги има малки изненади, но като цяло състезателния елемент е сведен до минимум, защото с такива неща шега не бива. За щастие за толкова издания, няма никакви фалове, но има страшно много комични ситуации. 😉  

 

Някои точки ще бъдат доста експедитивни, други може да отнемат малко време. Обикновено са съобразени с деня на провеждане и с трафика. Подбрани са такива места, че да може да се спира спокойно и да няма напрежение. Няма да лъжа, има места където е достатъчно и един да слезе, за да вземе или види дадено нещо, но тези места са доста малко, като цяло всички участват активно. Ако имате опция в отбора да имате и втори шофьор ще е още по-готино. 

 

преди 9 часа, T.E.Lawrence каза:

Ескейп руумс са забавление за малки и големи. Това ми изглежда като ъпгрейднат лов на покемони. Голям улегнал човек трудно ще тръгне да търчи из улиците. 

 Не мога да се съглася изцяло, защото голяма част от стаите в София са за играчи 16+. Разбира се част от същите са измислили и по-опростен вариант на стаите си, така че и по-малки играчи да могат да се забавляват, но не си създавайте грешно впечатление, че тези неща са за деца. По скоро обратното, не са, но тук говори малко личното и за това няма да натрапвам излишно, правилно е, че стават за всеки. Факт е, че мъж и жена на 65 години толкова им хареса, че след там където съм аз, отидоха на още няколко в рамките на седмица и останаха невероятно доволни. 

 

Същото е и с куестовете. Всяка възраст пасва. Сега, аз лично мисля, че 10 + е ок, защото при по-малки играчи е по- сложно и са основно придружители. Искам да кажа, че не са изцяло замесени в случващото се и е възможно на места да им доскучае. Най-младият играч в градски куест беше бебенце на годинка или две. 🙂 Разбира се то беше ай-доволно от всичко😄 Най-възрастният уастник,мисля беше близо на 70 и беше толкова нахъсан, че ми събра очите. Подходящо е за всякакви възрасти. 

 

В никакъв случаи не си мислете, че тукашните градски куестове стават, за да разгледаш и опознаеш града по някакъв по експресен начин. Куеста си е поредица от места с конкретни задачи и загадки. Да, много места ще бъдат откривани и научавани, но не бих казал, че става за туристи, които да го ползват, за да разгледат набързо. Може би в други страни има и с такава цел, но тук е игра и това малко променя нещата. Важно е да се каже, че за съжаление за сега тукашните куестове не са адаптирани на друг език, освен на български.

 

Дано съм бил полезен, а не отегчителен. 🙂 Утре ще опиша накратко и за по-малките куестове (Парк куестове).

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Георги Василев

Ето информация и за по-малките куестове (Парк куестове).

 

Тип куест: малък в парка

 

Място на провеждане: Борисова градина, южен парк

 

Отбор: до 5 човека, може и 6

 

Изисквания: крака 😄

 

Времетраене: около 1 часа, 1,5 часа.

 

Начало: през различни дни. Ако е през седмицата е някъде 18:30-19:00ч.

 

Цена: в зависимост от броя играчи. Варира между 50-100 лева за отбор.

 

Период на провеждане на ПАРК куестове: Всяка седмица в различни дни през топлите месеци април - октомври

 

 

Тук горе долу процедурата е същата. Влизате, записвате се. Предплащате и сте готови. Локацията е предварително обявена, така че в деня отивате където трябва. Имате кратък инструктаж, отново ще получите малко материали и ще стартирате. ПАРК куестовете могат да се играят и само от 1 отбор. Отново имате различни точки през които трябва да преминете. Имате загадки, но те основно включват различни места из парка (паметници, игрища и т.н) Играете пеша и обикаляте. Няма да се налага да напускате границите на парка, както и това да трябва да го обикаляте целия. Тук също трасето е съобразено. Имате право да използвате интернет, да спирате случайни хора и каквото решите. Важно е на финала да кажете или да донесете това, което трябва. 

 

За мен ПАРК куестовете са по лежерни. С биричка с приятели и на разходка. Не бих казал, че има особена тръпка. Те не са и толкова засукани, колкото градските. ПАРК куестовете са подходящи за тиймбилдинги или за детски рожден дни (има версия на трасето, специално адаптирана за деца) При тези куестове може да се разделите на няколко отбора и да се направи състезание между вас. Тук вече този елемент няма проблем да участва. Накрая пак пийване на биричка, сладолед и приятни разговори. 

 

Насреща съм, ако имате въпроси. С радост ще се разприказвам 😄😄😄

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Георги Василев
преди 22 минути , livfc каза:

@Георги Василев кой градски куест би препоръчал?

Папараци и звезди, но по вероятност няма да се появи преди септември, октомври. То сега, като цяло лятото няма да има градски, защото е отпускарски сезон. Но него играх последно е и е супер весел 🙂

Връзка към коментар

Обиколил съм всички Escape Rooms в Пловдив. За мен най-добрите 2 стаи са на Domus Rebus. Първото ни участие там съвпадаше с имен ден на един от участниците в отбора. Успях да пристигна първи до локацията и скрихме подаръка 🙂 . Именника беше доста изненадан, понеже не очакваше такава изненада. Първата стая на Домус Ребус я минахме под 60 минути, но за втората им стая имахме леки затрудения. В крайна сметка организираторите ни дадоха бонус от 3 минути, тъй като бяхме на последната загадка. Все пак заковахме времето на 61:03 мин 😉

 

Относно градските куести, нашият опит остана с леко смесени чувства. Грабнахме се от Пловдив да участваме в Epic Treasure Hunt.  Супер много бяхме ентусиазирани, уж с голям опит от стаите из Пловдив, но това си беше коренно различно нещо. Всеки отбор си плащаше вход за участие, като имаше и награден фонд. Трябваше да се решат 12 задачки,а отбора който ги реши взимаше 2000 лева. Това, което ни допадна за да се запишем да участваме е, че ще се движим с колата около София, според организаторите локациите са в радиус 100 км около София и ще са разположени в 5 области. Нас това ни интересуваше да обикаляме из затънтени кътчета из България и да решаваме задачки.

За съжаление задачките , не бяха точно това, което очаквахме. Бяха поднесени така че, без жокер или шаблон , много трудно ще се решат. Оказа се, че организаторите на събитието организират почти всеки месец подобно събитие в София. Задачите им в повечето случаи са еднотипни и редовните участници знаят това. Именно отборите в топ 3 на състезанието се оказаха редовни участници всеки месец в София. Просто те знаеха, какво да очакват от състезанието.  За да се решат задачите е необходим достъп до интернет, нещо което беше споделено от организаторите. Повечето отбори носеха лаптопи, ние разчитахме на 3 смартфона и 2 пауърбанка. Над 50 отбора участваха, но близо 30 отбора се отказаха още на загадка номер 1. За 8-9-10 часа игра стигнахме до Своге, но тъй като се стъмваше решихме да се откажем. Решихме само 5 от задачките , но просто беше много трудно да хванем логиката на някои. На всеки 2 часа имаше жокери на Уотс Ап групата за събитието. 

Най-интересното беше, че бяхме в село Батулия, там ни чакаше загадка номер 3. Общо взето когато ние пристигнахме само 2 отбора бяха решили задачата, а на самото място в един момент бяхме към 10 отбора. Заедно с нас на мястото стигна един отбор, който в последствие завърши на трето място в състезанието. Но тук си пролича, че и друг път са решавали такъв тип задача, защото за 3 минути се справиха, а ние отвисяхме 2 часа на тази локация.

Въпросната задача е да въведеш няколко координати в гугъл мапс и да се сетиш да ти погледнеш в гугъл мапс през сателит. Сградите са с форма на числа, които ти определят следващите координати на задачата.

Още един куриоз имаше, 2-те момчета бяхме с ултрас фанелки на Ботев Пловдив през целия ден 🙂 . Решението на въпроса на задача 1, ни отпрати на една улица зад сектора на домакините на Герена. Та още в началото ни тръгна кофти деня 😉. Но бяхме много смешни когато слезнахме от колата и търсихме по пътните знаци къде е лепната следващата задача. Която също много ни забави, защото за да я решим трябваше да намерим шаблона в Интернет, а то се оказа че е някакъв код на ФБР и т.н.

 

След този не толкова положителен опит, все не намирам смелост да се пусна отново в такова мероприятие. Миналата седмица през уикенда имаше точно такова събитие в Пловдив, като арената на събитието беше Старата градска част на града. Но в 13 часа при над 30 градуса по калдаръмите , трябваше през 5 минути да спирам за бира 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 18.06.2019 г. в 12:41, Goal & Boss каза:

След escape rooms изглежда идва модата на urban quests. Чета разни неща тук и там, но да питам: някой пробвал ли е?

Аз имам впечатления ето от този - няма нужда от кола, така че предполагам се класифицира като по-малък куест 🙂 Играла съм тестова версия преди официалното пускане и беше много приятно. Мисля, че имат и през лятото.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Василев
преди 59 минути , lamerz1912 каза:

Обиколил съм всички Escape Rooms в Пловдив. За мен най-добрите 2 стаи са на Domus Rebus. Първото ни участие там съвпадаше с имен ден на един от участниците в отбора. Успях да пристигна първи до локацията и скрихме подаръка 🙂 . Именника беше доста изненадан, понеже не очакваше такава изненада. Първата стая на Домус Ребус я минахме под 60 минути, но за втората им стая имахме леки затрудения. В крайна сметка организираторите ни дадоха бонус от 3 минути, тъй като бяхме на последната загадка. Все пак заковахме времето на 61:03 мин 😉

 

Относно градските куести, нашият опит остана с леко смесени чувства. Грабнахме се от Пловдив да участваме в Epic Treasure Hunt.  Супер много бяхме ентусиазирани, уж с голям опит от стаите из Пловдив, но това си беше коренно различно нещо. Всеки отбор си плащаше вход за участие, като имаше и награден фонд. Трябваше да се решат 12 задачки,а отбора който ги реши взимаше 2000 лева. Това, което ни допадна за да се запишем да участваме е, че ще се движим с колата около София, според организаторите локациите са в радиус 100 км около София и ще са разположени в 5 области. Нас това ни интересуваше да обикаляме из затънтени кътчета из България и да решаваме задачки.

За съжаление задачките , не бяха точно това, което очаквахме. Бяха поднесени така че, без жокер или шаблон , много трудно ще се решат. Оказа се, че организаторите на събитието организират почти всеки месец подобно събитие в София. Задачите им в повечето случаи са еднотипни и редовните участници знаят това. Именно отборите в топ 3 на състезанието се оказаха редовни участници всеки месец в София. Просто те знаеха, какво да очакват от състезанието.  За да се решат задачите е необходим достъп до интернет, нещо което беше споделено от организаторите. Повечето отбори носеха лаптопи, ние разчитахме на 3 смартфона и 2 пауърбанка. Над 50 отбора участваха, но близо 30 отбора се отказаха още на загадка номер 1. За 8-9-10 часа игра стигнахме до Своге, но тъй като се стъмваше решихме да се откажем. Решихме само 5 от задачките , но просто беше много трудно да хванем логиката на някои. На всеки 2 часа имаше жокери на Уотс Ап групата за събитието. 

Най-интересното беше, че бяхме в село Батулия, там ни чакаше загадка номер 3. Общо взето когато ние пристигнахме само 2 отбора бяха решили задачата, а на самото място в един момент бяхме към 10 отбора. Заедно с нас на мястото стигна един отбор, който в последствие завърши на трето място в състезанието. Но тук си пролича, че и друг път са решавали такъв тип задача, защото за 3 минути се справиха, а ние отвисяхме 2 часа на тази локация.

Въпросната задача е да въведеш няколко координати в гугъл мапс и да се сетиш да ти погледнеш в гугъл мапс през сателит. Сградите са с форма на числа, които ти определят следващите координати на задачата.

Още един куриоз имаше, 2-те момчета бяхме с ултрас фанелки на Ботев Пловдив през целия ден 🙂 . Решението на въпроса на задача 1, ни отпрати на една улица зад сектора на домакините на Герена. Та още в началото ни тръгна кофти деня 😉. Но бяхме много смешни когато слезнахме от колата и търсихме по пътните знаци къде е лепната следващата задача. Която също много ни забави, защото за да я решим трябваше да намерим шаблона в Интернет, а то се оказа че е някакъв код на ФБР и т.н.

 

След този не толкова положителен опит, все не намирам смелост да се пусна отново в такова мероприятие. Миналата седмица през уикенда имаше точно такова събитие в Пловдив, като арената на събитието беше Старата градска част на града. Но в 13 часа при над 30 градуса по калдаръмите , трябваше през 5 минути да спирам за бира 🙂

Наистина лошо преживяване, факт е, Но точно заради това се отсяха няколко, които се концентрираха в точно определени цели, задачи и точки. Брандовете, организатори на тези куестове се доказаха през последните 5 години. Стаите им са водещи и съответно продукта също е качествен. В никакъв случаи не защитавам или рекламирам, но съм в течение на повечето неща в софийските стаи + изработките и механизмите на част от куестовете. Преди няколко години се провеждаше и нещо под името "Нощна стража"...не оцеля дълго, защото беше меко казано безумно. Както казваш ти, без помощ или конкретни знания в дадена област, забрави просто. Отделно, това с наградния фонд е леко казано безумно, защото такива зверски злоупотреби явно са ставали, че няма накъде, да не говорим и за състезатлния елемент, който може да доведе до редица други главоболия. Специално това, което ти си играл мисля, че веднъж съм го чувал само и то с лек негатив, така, че не мога да кажа каква им е била цялостната идея на организаторите. Другото което е 100км вече влизат във съвсем друг формат. В момента има 3 основни големи куеста, които навъртях по около 10 дати всеки в рамките на година и се поутвърдиха, като качество някакво. Наистина много хора ги изиграха. Ако не граша от всички дати до момента, за всички куестове около 350 отбора. 

 

Папараци и звезди, Експеримент 66 и Go2Race, това са им заглавията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , maikule каза:

Едно време ми беше любимо реалитито The Amazing Race. Големите куетове точно на тоав ми приличат.

Обожавам го това предване 😍. Още ме е яд че се провали Европейската версия 🙄

Връзка към коментар
преди 54 минути , maikule каза:

Едно време ми беше любимо реалитито The Amazing Race. Големите куетове точно на тоав ми приличат.

Все още е силно 🙂 Имаха няколко слаби сезона, някакво лутане в промяна на формата, но последните два са супер, върнаха се към класиката. И аз точно за същото се сетих като чета за градските куестове 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Георги Василев каза:

Наистина лошо преживяване, факт е, Но точно заради това се отсяха няколко, които се концентрираха в точно определени цели, задачи и точки. Брандовете, организатори на тези куестове се доказаха през последните 5 години. Стаите им са водещи и съответно продукта също е качествен. В никакъв случаи не защитавам или рекламирам, но съм в течение на повечето неща в софийските стаи + изработките и механизмите на част от куестовете. Преди няколко години се провеждаше и нещо под името "Нощна стража"...не оцеля дълго, защото беше меко казано безумно. Както казваш ти, без помощ или конкретни знания в дадена област, забрави просто. Отделно, това с наградния фонд е леко казано безумно, защото такива зверски злоупотреби явно са ставали, че няма накъде, да не говорим и за състезатлния елемент, който може да доведе до редица други главоболия. Специално това, което ти си играл мисля, че веднъж съм го чувал само и то с лек негатив, така, че не мога да кажа каква им е била цялостната идея на организаторите. Другото което е 100км вече влизат във съвсем друг формат. В момента има 3 основни големи куеста, които навъртях по около 10 дати всеки в рамките на година и се поутвърдиха, като качество някакво. Наистина много хора ги изиграха. Ако не граша от всички дати до момента, за всички куестове около 350 отбора. 

 

Папараци и звезди, Експеримент 66 и Go2Race, това са им заглавията.

Epic Treasure Hunt беше организирано именно от хората, които правят Нощна стража. И точно отборите, които играят всеки месец на Стражата, имаха огромно предимство в трежър хънта.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.