Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Здравейте,имам нужда от помощ.Ще пътувам със сина си до Лондон летище Гетуик.За първи път ни е и на двамата и не зная как ще се справя с проверката и излизането от летището.Аз ще пътувам с лична карта а детето с паспорт.Ако някой може да ми даде съвет ще бъда много благодарна.

Връзка към коментар
преди 1 минута , e8108@abv.bg каза:

Здравейте,имам нужда от помощ.Ще пътувам със сина си до Лондон летище Гетуик.За първи път ни е и на двамата и не зная как ще се справя с проверката и излизането от летището.Аз ще пътувам с лична карта а детето с паспорт.Ако някой може да ми даде съвет ще бъда много благодарна.

Ще искат преведена декларация за съгласие от другия родител. Друго няма за справяне.

Връзка към коментар

Аз имам пълномощно,но не знаех че трябва да го превеждам.А на проверката на кое гише трябва да се наредим,защото както писах а съм с лична карта а детето с паспорт

Редактирано от e8108@abv.bg
Връзка към коментар

Това, което ти каза Zaro, е за нашето летище и е изключително важно - без този документ няма да ви позволят да напуснете България.

На летището в Лондон лична карта и паспорт са достатъчни, за да минете безпрепятствено граничния контрол. Ако искаш да имаш някакво официално доказателство за родствената връзка между теб и детето, макар че едва ли ще ти е необходимо при обичайни обстоятелства, можеш да прескочиш до ГРАО и да извадиш ето такъв документ:

 

IMG.jpg

 

Понеже е многоезичен, няма да ти е необходимо да се занимаваш със заверки и/или легализации. Бързата услуга (веднага) е 12 лева, за 3 работни дни е 4 лева.

 

 

Цитат

А на проверката на кое гише трябва да се наредим

На което работи.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 27 минути , e8108@abv.bg каза:

Здравейте,имам нужда от помощ.Ще пътувам със сина си до Лондон летище Гетуик.За първи път ни е и на двамата и не зная как ще се справя с проверката и излизането от летището.Аз ще пътувам с лична карта а детето с паспорт.Ако някой може да ми даде съвет ще бъда много благодарна.

Както вече казаха, имате нужда от Декларация за съгласие детето да напусне страната от другия родител.

Не е необходимо да бъде преведена. Тя е за нуждите на нашата гранична система.

Трябва да имате копие от тази декларация - ще ви го вземат на гишето за проверка на паспортите.  

От Терминал 1 ли е полета?

Да обясня ли подробно какво да правите на летището?

Връзка към коментар

За превеждането, наскоро позната точно в Англия имаше проблем с това.  А аз и казах, че няма нужда ... :unsure: Хем беше с по-голяма дете. За други държави е ясно,  че няма нужда.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 23 минути , Zaro каза:

За превеждането, наскоро позната точно в Англия имаше проблем с това.  А аз и казах, че няма нужда ... :unsure: Хем беше с по-голяма дете. За други държави е ясно,  че няма нужда.

Какъв е случаят? Разкажи, ще бъде полезна информация. Лично аз никога не съм чувал декларацията за напускане на България да е била нужна навън.

Връзка към коментар
преди 14 минути , Goal & Boss каза:

Какъв е случаят? Разкажи, ще бъде полезна информация. Лично аз никога не съм чувал декларацията за напускане на България да е била нужна навън.

Конкретно за Англия е случаят, на Лутър. Там са поискали да е преведена, та са били разговори по телефона.  Иначе аз също съм пътувал със сина ми и никой не се интересува.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Можеш ли да ни кажеш коя е компанията и кой е терминалът, както и имаш ли регистриран багаж, за да можем да отговорим по-конкретно? Различните компании имат различни изисквания за ръчен багаж (този, който вземаш с теб в самолета). Предполагам, че възрастта на детето също е важна.

Връзка към коментар
На 19.10.2018 г. в 17:42, Mary каза:

Както вече казаха, имате нужда от Декларация за съгласие детето да напусне страната от другия родител.

Не е необходимо да бъде преведена. Тя е за нуждите на нашата гранична система.

Трябва да имате копие от тази декларация - ще ви го вземат на гишето за проверка на паспортите.  

От Терминал 1 ли е полета?

Да обясня ли подробно какво да правите на летището?

Извинявам се че толкова късно пиша.Но ще ми бъде от полза,ако ми обясните какво да правя на летището.Всъщност ще кацнем на Лутън а не на Гетуик както писах.Предварително благодаря.

Връзка към коментар

Аз миналата година пътувах с детето, беше на 11г. тогава, не са искали декларация, но го попитаха (на английски) коя съм аз 😀. Странно е, ако не знае детето английски, какво, или ако е малко, а никъде не пише, че декларацията я искат на английски. (аз я имам, както и преведен акта за раждане, трябва ха ми по друг повод, но не са ми искали). 

Връзка към коментар
преди 5 минути , e8108@abv.bg каза:

Извинявам се че толкова късно пиша.Но ще ми бъде от полза,ако ми обясните какво да правя на летището.Всъщност ще кацнем на Лутън а не на Гетуик както писах.Предварително благодаря.

Това означава, че ще летите от Терминал 1.

Давам насоки:

1. Чекирате се в сайта или приложението на Wizz - там ще си попълните данните от паспорт/лична карта. Разпечатвате или запаметявате в мобилния телефон тази бордна карта.

2. Отивате на летището достатъчно време по-рано, особено ако имате багаж за чекиране, като си носите документ(паспорт или лична карта), разпечатана(или на телефона запазена) бордна карта.

3. Ако имате багаж за чекиране се насочвате към гишетата, които са за вашия полет - показани са на табло в летището - гишетата са разположени направо срещу входа на летището. Редите се, предавате багажа и ви дават бележка за този багаж - пазите я.

4. След това се насочвате за секюрити проверка - на Терминал 1 има и от двете страни, но понякога тази в ляво, като влизате в летището, не работи. Дясната винаги работи. Тук е важно течностите ви да бъдат в допустимите норми - всяка до 100мл. и прибрани в прозрачен плик от 1 литър - такива пликове продават на различни места - Джъмбо, Кауфланд, книжарници и т.н. Безплатен плик можете да получите и на летището. Забранени са различни опасни предмети, но бъдете внимателни с пили, ножчета, ножички и подобни дамски неща. Ако имате връхна дреха трябва да я свалите на тази проверка. Сваля се и колана, а понякога и обувките. Нищо притеснително няма в това. Минавате през метален скенер, а багажа ви също на проверка на монитор. Не се притеснявайте, ако "писне" системата, когато вие минавате(на софийското летище аз винаги "пищя") - в такъв случай ще ви направят ръчна проверка - може да е с натривки на ръцете, а може и да е физическа проверка на вас самата.

5. След секюрити проверката е ред на паспортна проверка - там ще ви трябва декларацията в оригинал и копие от нея, както и паспорти/лични карти.

6. След паспортната проверка се насочвате към залите с гейтовете - има наляво и надясно - в зависимост от това, на кой гейт сте отивате на този номер.

7. Можете да пиете кафе, да си купите вода или нещо друго от магазините след проверките.

8. Чакате да започне бординга - извикват първо хората закупили предимство, както и малките деца, после са всички останали.

9. Натоварват ви в автобус до самолета - в зависимост на кой ред сте влизате през предната или задната врата - пише го това на бордната карта.

10. Качвате се в самолета, заемате вашето си място, слагате колана, слушате инструкциите за безопасност и … излитате.

 

При кацането:

1. Внимавате да не забравите нещо в самолета - дреха или нещо друго в джоба на креслото, както и багажа.

2. Излизате от самолета - понякога отварят само едната врата.

3. Возят ви до залата на пристигащите или отивате пеша.

4. Минавате паспортен контрол.

5. Взимате си чекирания багаж от лентите - поглеждате табото вашият полет на коя лента е.

6. Проверявате целостта на багажа ви - здрав ли е куфара и т.н.

7. Напускате летището.

8. Наслаждавате се на английския въздух! 🙂 

 

Дано не пропуснах нещо.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

На мен миналата година на Станстед ми искаха преведен на английски документ,доказващ родствена връзка(пътувах сама с дъщеря ми)и служителят доста недвусмислено ми каза,че има право да не ме пусне встраната.Гледа бг акта за раждане и каза,че не го разчита и не го признава.Пътували сме двечките доста и ми се случи за пръв път,а детето чак се стресна.Съветвам Ви да си вземете документ от ГРАО.

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Mary каза:

Това означава, че ще летите от Терминал 1.

Давам насоки:

1. Чекирате се в сайта или приложението на Wizz - там ще си попълните данните от паспорт/лична карта. Разпечатвате или запаметявате в мобилния телефон тази бордна карта.

2. Отивате на летището достатъчно време по-рано, особено ако имате багаж за чекиране, като си носите документ(паспорт или лична карта), разпечатана(или на телефона запазена) бордна карта.

3. Ако имате багаж за чекиране се насочвате към гишетата, които са за вашия полет - показани са на табло в летището - гишетата са разположени направо срещу входа на летището. Редите се, предавате багажа и ви дават бележка за този багаж - пазите я.

4. След това се насочвате за секюрити проверка - на Терминал 1 има и от двете страни, но понякога тази в ляво, като влизате в летището, не работи. Дясната винаги работи. Тук е важно течностите ви да бъдат в допустимите норми - всяка до 100мл. и прибрани в прозрачен плик от 1 литър - такива пликове продават на различни места - Джъмбо, Кауфланд, книжарници и т.н. Безплатен плик можете да получите и на летището. Забранени са различни опасни предмети, но бъдете внимателни с пили, ножчета, ножички и подобни дамски неща. Ако имате връхна дреха трябва да я свалите на тази проверка. Сваля се и колана, а понякога и обувките. Нищо притеснително няма в това. Минавате през метален скенер, а багажа ви също на проверка на монитор. Не се притеснявайте, ако "писне" системата, когато вие минавате(на софийското летище аз винаги "пищя") - в такъв случай ще ви направят ръчна проверка - може да е с натривки на ръцете, а може и да е физическа проверка на вас самата.

5. След секюрити проверката е ред на паспортна проверка - там ще ви трябва декларацията в оригинал и копие от нея, както и паспорти/лични карти.

6. След паспортната проверка се насочвате към залите с гейтовете - има наляво и надясно - в зависимост от това, на кой гейт сте отивате на този номер.

7. Можете да пиете кафе, да си купите вода или нещо друго от магазините след проверките.

8. Чакате да започне бординга - извикват първо хората закупили предимство, както и малките деца, после са всички останали.

9. Натоварват ви в автобус до самолета - в зависимост на кой ред сте влизате през предната или задната врата - пише го това на бордната карта.

10. Качвате се в самолета, заемате вашето си място, слагате колана, слушате инструкциите за безопасност и … излитате.

 

При кацането:

1. Внимавате да не забравите нещо в самолета - дреха или нещо друго в джоба на креслото, както и багажа.

2. Излизате от самолета - понякога отварят само едната врата.

3. Возят ви до залата на пристигащите или отивате пеша.

4. Минавате паспортен контрол.

5. Взимате си чекирания багаж от лентите - поглеждате табото вашият полет на коя лента е.

6. Проверявате целостта на багажа ви - здрав ли е куфара и т.н.

7. Напускате летището.

8. Наслаждавате се на английския въздух! 🙂 

 

Дано не пропуснах нещо.

Благодаря.А колко голяма може да е дамската чанта.

Връзка към коментар
преди 1 минута , e8108@abv.bg каза:

Благодаря.А колко голяма може да е дамската чанта.

Това са размерите на багажа, с който можете да се качите на самолета, ако нямате закупен приоритет - 40 x 30 x 20 cm - до 10 кг.

Не може да имате два багажа - т.е. багаж + дамска чанта, ако нямате закупен Приоритет.

Връзка към коментар
преди 3 минути , mamaivy каза:

На мен миналата година на Станстед ми искаха преведен на английски документ,доказващ родствена връзка(пътувах сама с дъщеря ми)и служителят доста недвусмислено ми каза,че има право да не ме пусне встраната.Гледа бг акта за раждане и каза,че не го разчита и не го признава.Пътували сме двечките доста и ми се случи за пръв път,а детето чак се стресна.Съветвам Ви да си вземете документ от ГРАО.

 

преди 8 минути , Mary каза:

Това са размерите на багажа, с който можете да се качите на самолета, ако нямате закупен приоритет - 40 x 30 x 20 cm - до 10 кг.

Не може да имате два багажа - т.е. багаж + дамска чанта, ако нямате закупен Приоритет.

Нямам друг багаж, само дамската чанта.А детето ще носи малка раница.

Връзка към коментар
преди 37 минути , luba_rizova каза:

Аз миналата година пътувах с детето, беше на 11г. тогава, не са искали декларация, но го попитаха (на английски) коя съм аз 😀. Странно е, ако не знае детето английски, какво, или ако е малко, а никъде не пише, че декларацията я искат на английски. (аз я имам, както и преведен акта за раждане, трябва ха ми по друг повод, но не са ми искали). 

Благодаря

Връзка към коментар

Усилено се говори, че Уиз след 1 ноември ще летят от терминал 2.

За сега е слух само, но имат такова  намерение, което се обсъжда.Не знам кога ви е полета, но съветвам да проверите ден преди това от кой терминал излита

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На ‎19‎.‎10‎.‎2018‎ г. в 17:09, e8108@abv.bg каза:

А на проверката на кое гише трябва да се наредим,защото както писах а съм с лична карта а детето с паспорт

Наредете се на гишетата за проверка на лични карти, няма проблем там да мине човек с паспорт. Отделно, имам спомен, че на гишетата за е-паспорти имаше някакво възрастово ограничение.

Връзка към коментар
преди 9 минути , Lyubina каза:

Наредете се на гишетата за проверка на лични карти, няма проблем там да мине човек с паспорт. Отделно, имам спомен, че на гишетата за е-паспорти имаше някакво възрастово ограничение.

Има, трябва да е пълнолетен

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Branko каза:

Има, трябва да е пълнолетен

Е, при това положение просто няма какво да се чудят - директно си минават на общите гишета за проверка 🙂 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.