Прескочи до съдържание

Летяща Нова година


patilana

Препоръчани мнения

@muchachote  за Малайзия и Сингапур няма визи за българи. Не ги слушай тия смехурковци с бургиите, но прочети много внимателно за забраните, особено в Сингапур - ту дъвките са им проблем, ту електронните цигари, за алкохола не споменаваме изобщо, да не ни чуе някой!

@iaia_mama ти ме попита за специалната виза. Честно, помислих се специална за момент:grin:

Объркала, необъркала, казвайте какво да си хапна там, че много не обичам като се върна от някъде, след като съм проглушила ушите на всички с питанки, да ми кажат - А защо не ...

Ето явява се много биг проблем - в Истанбул сме на 24.12 - понеделник. Много, много лошо! Исках да обърна хастара на Долма бахче, а той не работел в понеделник. Или пак греша ? Ако не, къде да се смотавам цял ден на петото ходене там ? Разбрах за безплатен аквариум, ама да ходя по аквариуми, като ще гледам рибки на Бали ? ! "Свети Стефан" дали ще е отворена в понеделник, да видя за какво са изхарчили дарението ми от преди сто години ?

Редактирано от patilana
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако някой още не е разбрал - аз едва  преди малко разбрах, че се налага да купя нова риза на @Masmiya . Съжалявам за това, че я прекръстих. Извиненията, казва народа, се състоят в обзавеждане на потърпевшия с нова дреха ! Не беше нарочно, а по продължително невнимание точно към имената. 

Каква тема само! За втори път ще сложа това имоджи :dash1:

Май е време да спра да мисля за балийските масажи и  басейна на хотела, и да се съсредоточа в прозата на пътуването.:clapping:

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

@patilana Уважавам желанието ти за ползване на градски транспорт - и аз го практикувам при всяка удобна ситуация. Може би е добре да преосмислиш намерението си - сама и с автобус - да поскиташ от летището на Аман и обратно.

 

Имай предвид, че по тъмно пътят е непривлекателен. Не мисля, че има реална опасност, но може да се окаже неприятна емоция. За самия град - аз съм се мотала пеша от отдалечен хотел до центъра на Аман - и после в самия център. Накрая си тръгнах - дори едва намерих такси, което да ми спре, принудена от силно дискомфортните погледи и директни предложения, с нищо непредизвикани. Може би е било малшанс, но е факт. Най-малкото трябва да си подготвена, а ако искаш, сложи съвсем консервативно облекло и шал а главата. Говоря изключително от личен опит. 

 

Желая ви прекрасно пътуване! 

Връзка към коментар

Оффф, добре де, @Rainy ! Като не ме пускате да щъкам из Амман по тъмно ще направя преглед на летището!

Понеже чета внимателно,:laugh:, във всички теми по моето прелитане, видях един нов човек сред нас и веднага му задавам въпрос:

@hobby-trip моля, дай ми някаква актуална цена на такситата от Денпасар до Санур и как става - с много пазарлък ли или тарифите са твърди?Преди две години са искали за това разстояние 300 000 пари.

Докато пиша, ми изниква и друг  въпрос - Кои са най - фотогеничните места на острова ?

И още един - Понеже дължа една риза, къде си заслужава да се пазарува ? Не само за изплащане на дългове, а и за подаръци, пък и за нас си. Знам, че стоките на летището са качествени.

Много съм благодарна за това, че си готов да отговаряш на нашите въпроси!

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@patilana от летището до Санур са 300 000 са нормална сума. Вариантите са придвижване са:

 

Вариант 1: Евтино придвижване, но става с местни фирми - Go Jek е една от големите тук. Цената е доста ниска, но над 70% от тях не говорят английски. Със местна сим карта става регистрацията, тегли се приложение, инсталира се на телефона и е нещо като Юбер. Всичко е хубаво и удобно, вижда се колата къде се намира, но... в момента в който звъннат по телефона и те питат къде се намираш на индонезийски, отговаряш им на английски и той затваря телефона, канцелира заявката и готово. После викаш друга кола, следващия пак след време звъни, ти му отговаряш на индонезийски, той затваря и одисеята продължава. 🙂 

 

Вариант 2: Такси, но предварително е хубаво да се знаят цените и разстоянията, където ще се ходи, за да не те излъжат, но пазаренето е нормално тук, защото като видят бял и те винаги си мислят, че белите имат много пари. На мен са ми искали от летището до Кута 20 долара (около 300 000 рупии) при положение, че става въпрос за 3 км. Показвам му  ключа от гестхауса и му казвам, че пеша ще стигна пеша за 25 мин и му давам 50 000, което е нормално. Пазарим се 5 мин и той се съгласява. Аз наистина знам пътя и разстоянието и в 3 сутринта пак ще се прибера там 🙂 . Това е за такситата с 2-3 думи. 

 

Вариант 3: Шофьор с кола - доста приемлив вариант, като нормалните цени са 50-тина долара на ден за 8 или 10 часа - не се сещам точно, със шофьор и гориво. За 4 човека е оптимално като цена. Вози ви до където му кажете, стои колкото му кажете - каквото си пожелаете в общи линии. 

 

Вариант 4: Моторче под наем. Възможно най-евтиният начин за придвижване на острова. Моторче под наем нормално е 50 000 - 80 000 на ден 100 000 е доста скъпо. Бензина на бензиностанция е около 9000 рупии или около левче, а разхода на моторчето е 2-3 на 100 км. За 1-2-ма човека е определено най-евтиния и бързия начин на придвижване. Недостатъците са, че за човек, който не е минал тук поне 4000-5000 км е доста опасно. Няма култура на каране, много малко се оглеждат в огледалото преди да изпреварят, засичат се (което е нормално) и др. подобни неща. 🙂 Преди време взимаме моторче под наем и питаме човека защо няма огледала. Той ни отговори, че не са ни необходими 😉 и е нормално да караме без огледала. 

 

За придвижване ако не сте идвали тук най-безопасно препоръчвам вариант 3. Фиксирана цена, правите каквото си решите и ходите където поискате. Колите са големи (Toyota Avanza и подобни) климатизирани и пътуването е комфортно. 

 

За къси разстояния може да се пробва и вариант 2 с много уговорки за цената обаче. За ентусиасти може и вариант 4, но не в Кута. Джимбаран, Убуд, Санур е по-ненатоварено, но пак повтарям, че е на ваша отговорност. 

 

За пазаруване - зависи къде ще бъдете и какво искате да пазарувате. Навсякъде има сувенири и дрехи, но е добре да е някъде близо около вас. Няма да е удобно за едното пазаруване да се пътува 2-3 часа в посока за да се спестят определено количество пари. 😉 Относно стоките на летището - почти навсякъде са едни и същи. Един сарунг (това с което се връзват местните - като парео е, но не точно) за едно и също качество може да се купи на цени от 50 000 до 300 000 рупии - разликата е само локацията. Например в Карфур-а на Сънсет роуд е към 150 000 а в Санур на някой евтини магазини може да се вземе и за 50 000. 

 

Относно местата за снимане - всеки обича различни снимки. Някоя девойка ще иска снимки по бански на плажа, някое семейство ще иска семейни снимки, някои ще искат снимки до забележителности, някои ще иска снимки в басейна на хотела - всичко е въпрос на предпочитания. Ако се снима на отворена бленда (фона е леко размазан а фокуса е на лицето най-често) за снимане е подходящ почти всеки квадратен метър. Ако съм пропуснал нещо - питайте. 

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Не искам отново да те хвърлям в емоционални дилеми за Аман, но нека да изкажа генералните си впечатления с няколко думи.

Нещата, които са най-важни за теб в случая са сигурността и транспорта.

Сигурността. Започвам с нея, защото предполагам, този въпрос те притеснява в най-голяма степен. Йордания е сигурна държава и вероятността да бъдеш нападната, ограбена или нещо от сорта е точно толкова голяма, колкото в един Неапол да речем.

Задължително си вземи кърпа за главата и се облечи възможно най-консервативно. В смисъл, колкото по-увита си, толкова по-добре.

Не се заглеждай в нещо конкретно, защото залепят ли ти се веднъж няма отърване, освен ако не искаш да бъдеш наистина груба с тях.

Транспорта. Ако стигнеш до Абдали или някъде в околностите му, няма да имаш никакъв проблем да слезнеш до Даунтауна. За разлика от останалите градове в Йордания, за които въобще не знам дали имат градски транспорт, в Аман видях големи автобуси, които изглеждаха доста добре, а като капак бяха и полупразни. Има и вариант с такси още от летището, но съм убеден, че бакшиша ще направи всичко възможно да те одруса до шушка.

В Йордания чужденец = банкомат. В интерес на истината, ако си плащаш, всичко е перфектно. Всички са мили и любезни. Въобще ебаси готините хора. Ако отказваш да плащаш обаче не е точно така.

 

Моят съвет е следният. Ако никога не си била в арабска държава и не изпитваш големи притеснения да се шляеш нощем из милионен арабски град. Отиди. Няма да пострадаш. Доколко ще се почувстваш добре емоционално е друг въпрос.😐

На мен Йордания ми хареса, но мнението ми за хората ... ще пусна специална тема, където ще опиша цялото ни пътешествие, всичките ни приключения и невероятни цигании, с които се сблъсквахме всеки ден.

Ако вече си посещавала арабски страни, видяла си начина им на живот, устройството на градовете им и т.н., не си причинявай това излишно упражнение, което освен всичко останало ще ти струва и едни излишни пари, които може да дадеш за нещо по-целесъобразно.

Както съм писал и по-горе, Аман се опитва хем да бъде по-европейски, пък хем е арабски и накрая не е нито едното, нито другото...🙄

 

 

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Radnev каза:

Няма да пострадаш. Доколко ще се почувстваш добре емоционално е друг въпрос.

Преписал си ме. Всъщност, може би трябваше да цитирам цялото ти мнение - все едно си преписал мозъка ми 🙂 

Връзка към коментар
преди 27 минути , Radnev каза:

Не искам отново да те хвърлям в емоционални дилеми за Аман, но нека да изкажа генералните си впечатления с няколко думи.

Нещата, които са най-важни за теб в случая са сигурността и транспорта.

Сигурността. Започвам с нея, защото предполагам, този въпрос те притеснява в най-голяма степен. Йордания е сигурна държава и вероятността да бъдеш нападната, ограбена или нещо от сорта е точно толкова голяма, колкото в един Неапол да речем.

Задължително си вземи кърпа за главата и се облечи възможно най-консервативно. В смисъл, колкото по-увита си, толкова по-добре.

Не се заглеждай в нещо конкретно, защото залепят ли ти се веднъж няма отърване, освен ако не искаш да бъдеш наистина груба с тях.

Транспорта. Ако стигнеш до Абдали или някъде в околностите му, няма да имаш никакъв проблем да слезнеш до Даунтауна. За разлика от останалите градове в Йордания, за които въобще не знам дали имат градски транспорт, в Аман видях големи автобуси, които изглеждаха доста добре, а като капак бяха и полупразни. Има и вариант с такси още от летището, но съм убеден, че бакшиша ще направи всичко възможно да те одруса до шушка.

В Йордания чужденец = банкомат. В интерес на истината, ако си плащаш, всичко е перфектно. Всички са мили и любезни. Въобще ебаси готините хора. Ако отказваш да плащаш обаче не е точно така.

 

Моят съвет е следният. Ако никога не си била в арабска държава и не изпитваш големи притеснения да се шляеш нощем из милионен арабски град. Отиди. Няма да пострадаш. Доколко ще се почувстваш добре емоционално е друг въпрос.😐

На мен Йордания ми хареса, но мнението ми за хората ... ще пусна специална тема, където ще опиша цялото ни пътешествие, всичките ни приключения и невероятни цигании, с които се сблъсквахме всеки ден.

Ако вече си посещавала арабски страни, видяла си начина им на живот, устройството на градовете им и т.н., не си причинявай това излишно упражнение, което освен всичко останало ще ти струва и едни излишни пари, които може да дадеш за нещо по-целесъобразно.

Както съм писал и по-горе, Аман се опитва хем да бъде по-европейски, пък хем е арабски и накрая не е нито едното, нито другото...🙄

 

 

 

Много ще ми бъде интересно да прочета за хората и циганията. Преди 5 години съм запомнила Йордания като страната с едни от най милите и добронамерени хора, а и на мен ми беше първата арабска страна. Какво ли се е променило сега?

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@Rainy - Аз съм телепат😁.

Или просто съм прочел поста ти, който е над моя и несъзнателно съм възприел част от написаното от теб🤨.

А най-вероятното е просто да имаме еднакви впечатления от Аман😀.

@slujitel - Останах много разочарован от хората. Не, че не срещнахме готини и мили хора. Просто бяха твърде малко. 

В една друга тема "Къде сте срещнали най-милите хора на света", много хора са определили като най-гостоприемни именно арабите. И понеже никога не съм бил в арабска страна, тръгнах с големи очаквания. Но не искам да влизам в подробности, защото когато изтъкваш теза или мнение е нормално да я аргументираш, а тук не му е мястото. Та както съм писал и по-горе ще отворя специална тема за пътуването ни, като се надявам да се включат възможно най-много хора, които са били не само в Йордания, а и в целия арабски свят. Може пък да сме били пълни каръци и все да сме попадали на грешните хора🙄.

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

@Radnev ама аз вече обещах на @Rainy да не щъкам из Амман !!! 

Да му се не види, караш ме да си кажа всичко от игла до конец. Добре, четете.

От твоя пост, разбрах че е безопасно, след вземане на некрути мерки за сигурност. Освен това, от въпросното Абдали, до местата за няколкочасова разходка е съвсем близо. С всичко това съм ОК. После, обаче, в голямата йорданска тема прочетох, че се стъмва много рано. Пак съм ОК. После се явява Рейни и казва, че я били заглеждали. Ей, тук, вече  съм раздвоена - Ако ида и после си кажа, че никой не ме е заглеждал, всички ще ми се смеят и подиграват. Съвсем сериозна съм - причината е, че аз Няма да ги видя тези погледи. Просто съм оперирана от тях. Личното ми пространство не включва погледи, глупави подмятания и други подобни форми на мъжки щения. " Москва не вярва на сълзи".

След всичко това да кажа, че пак ти ме провокира най - много с това и аз да видя и да помисля, защо на йорданците не им се получава поевропейчването. Подстрекател! Сега ще дебна за билети за Акаба, че да имам достатъчно време за всичко. Сигурно ще стане следващата зима, ако лоукостовете са пак благосклонни.  Ей така, от едно обикновено желание да надникна в тази страна и да я подмина, ти ме накара да я включвам в планове и да я мисля.

Много ще се радвам да намериш време и да разкажеш впечатленията си, които както знаеш за мен са много ценни.

Била съм само в Доха. Всичко си беше почти като в Европа. Различното е архитектурата, облеклата и разбира се, езика на хората.

Много благодаря за отговора на

@hobby-trip

 

  • Смея се 1
Връзка към коментар

@hobby-trip какви са контактите при вас ? Имам от Япония, дали ще ми свърши работа ?

Аз имам вече оферта за разглеждане, дори малко по - малко от цената, която споделяш за туровете. Доволна съм. За пръв път да не съм се самопрецакала. Сигурно, защото друг даде връзката.:laugh:

Аз имам добър фотоапарат, но съм некадърна да направя прекрасни снимки. Моите са просто спомени, не изкуство. Ако проваля пътуването с тази си некадърност, ще се запиша на курс по фотография. Да не ми намира кусур Мерито, че ми били лоши Някои снимки. Можеха всички да са лоши.Честно, чудя се, защо ми обръща внимание ?!

Ние с Дани Магелани ще бъдем в Санур. Колко хубаво звучи, че там можем да имаме добра цена за еднаква стока. И плажа ще ни бъде под носовете, а ще си имаме и лично басейнче ! Тя го избра - браво !

Разбрах, че имало различни видове масажи. Какво ги прави различни и какви са цените в момента ?

Много Магелан има там сега, ама всички щъкат насам - натам и нямат време за масажи.

Имам и още въпроси, ама друг път, да не ти досадя твърде много. Само малко за сега.

Благодаря за отделеното време.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@patilana, препоръчвам ти full body балийски масаж за 1 час, цена средно 80000 рупий. Може и на 70000 да намериш, но ще е единичен случай. Търси масажи не чрез хотела, а в студия на улуцата. Гледай да са по тихи местенца, че да се отпуснеш максимално.

Като обикаляш с Буда, кажи му, че искаш хубави гледки, за да снимаш. Той сам ще ти спира и ще ти ги посочи. За мен всяко зелено оризово поле е прекрасно и аз не мога да спра да им се любувам. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@patilana Санур е много спокоен град, предпочитан предимно от семейства с деца. Доста е чист, има голямо от разнообразие от заведения на всякакви цени, плажът е средна хубост и става за плуване. За цените на туровете тук могат и много евтини неща да се намерят и много скъпи- въпрос на търсене е. Ако аз сам си искам да обиколя взимаме кола под наем, за ден, два или 3, зареждам резервоара и тръгваме. Ще си начертая маршрут за забележителностите, като всяка вечер ще се спи на различно място и за 3-4 дена ще минем около 300 км може би и ще видим доста неща. Има преки пътеки, има часове в които е натоварено са натоварени някой от пътищата и оптимално време за пътуване до определените забележителности.

 

Зависи какво искате да видите, защото има забележителности из целият остров. Например най-големият будистки храм тук е Brahma Vihara Arama (подобен на Боробудур, но много по-малък. Намира се до Булеленг и ако се отиде може да се комбинира с гледане на делфини на изгрев (много е красиво и прекрасно изживяване да ги гледаш как скачат и слънцето да изгрява) Taman Ujung и Tirta Ganga. За една такава разходка ще отидат поне 3 дена (отиване и връщане), защото са в другият край на острова, а ако в програмата се вкарат и Pura Ulun Danu Beratan, Tirta Empul, за кафенце Basanta Agro Organik, Tegalalang и нещо интересно около Убуд заминаха поне 5 дена. Без препускане - гледане и наслаждаване на всичко. Но пък от друга страна така няма да се види Uluwatu, Pura Besakih,  Tanah Lot. Затова първо си харесайте къде искате да отидете като места за посещение и тогава помислете кое след кое да бъде. 🙂 

 

За масажи сме ходили на 5-6 места, но най-много ни допада Karsa Spa - едно от студиата с най-добри оценки в трипадвайзър-а и според нас. За след ден или след 2 е невъзможно да се намери свободно време в графика им (поне седмица напред, да не кажа и 2). Масажни студиа има под път и над път и където си харесате - там може да отидете. За придвижването може да се наеме и кола (нормално е 250 000 рупии на ден) но шофирането тук е доста по-различно, както писах по-горе. 

 

Щом ще сте в Санур - Хардис-а е вашият магазин - чудесен и един от най-евтините на острова. В него има дрънкулки, парцалки 😉   и цените са хубави. Например Един сарунг в Хардис-а беше под 50 000, да не кажа, че ми се върти в главата 40 000-тина хиляди за бройка и не е лош, докато едно към едно като него в Карфура на Сънсет роуд е 150 000 рупии. Но пък от друга страна в Карфур-а е световна верига, много по-луксозно, изключително добре климатизирано, много добре заредено, много хора работят и е логично, че това се плаща от крайният клиент. Ние рядко ходим там, освен ако не ни трябва нещо строго специфично, но наистина е много добре зареден. 

 

 

 

 

  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Записвам си всички препоръки.

Ще дам правомощия на мистър Буда да ми показва всичко интересно извън договорената вече програма, но по път.

Чудя се той говори ли вече български ?

Дани ми каза, че имало тричасови масажи - това пък какво е?

Връзка към коментар
В момента, patilana каза:

Дани ми каза, че имало тричасови масажи - това пък какво е?

Това е, когато те разглобят на съставните ти части, после те сглобят отново. Излизаш със сертификат, че си във фабрично качество. И се чувстваш по-добре :smile:

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 35 минути , patilana каза:

Записвам си всички препоръки.

Ще дам правомощия на мистър Буда да ми показва всичко интересно извън договорената вече програма, но по път.

Чудя се той говори ли вече български ?

Дани ми каза, че имало тричасови масажи - това пък какво е?

Още не говори български, но вече има надпис на колата на български, че е български гид!

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

 @ЕмиЖор това е много интересно ! Обаче езика... Голям срам за нас.

Аз ще му занеса знаменце, стига да са останали налични.

На място ще се заема с проговарянето :laugh:

Поне здравейте никой ли не го е научил ?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, patilana каза:

Това ли се използва из Югоизточна Азия или не? 

15431333941191697149411.jpg.beef6ce8d85a03c3791405de9dd8d37a.jpg

@patilana Аз съвсем честно не си спомням какъв адаптер използвах в Индонезия, но проучването ми показва, че не можеш да поставиш под една шапка цяла Югоизточна Азия.

 

В Индонезия нямаш реална нужда от адаптор:

 

https://www.power-plugs-sockets.com/indonesia/ 

 

А в Малайзия - мисля че и там минавахте - и Сингапур, имаш нужда от английски адаптер:

 

https://www.iec.ch/worldplugs/typeG.htm

 

Защо не си вземеш един универсален адаптер който би ти решил колебанията за бъдещи пътувания? Аз поне така правя. 

 

https://www.amazon.co.uk/Worldwide-Adapter-GOSCIEN-Charger-Universal/dp/B077JN8S7K?ref_=fsclp_pl_dp_15

 

https://www.amazon.co.uk/Universal-International-Worldwide-Multi-nation-Countries-3USB-1-Type-C-Blue/dp/B077Z7J5V8?ref_=fsclp_pl_dp_2

 

Нямам предвид точно тези адаптери. Тук имаше не една такива теми... 

 

 

 

 

Връзка към коментар

Леле, леле

Преди години изкарах 4-5 дена в Аржентина без адаптер... Уж в хотела дават, ама не можах да се уредя нито веднъж

Гледам, не умряхме 😉

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Аз имах при пътуването само английския стандарт.

Или не ми е трябвал за Бали, или съм ползвала него.

Не си спомням точно, че тогава обиколих няколко страни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.