Прескочи до съдържание

Летяща Нова година


patilana

Препоръчани мнения

Питам, защото букнах трансфер за 11:00. Полетът е в 14:05 и преди малко взех да се чудя дали да не сменям часа. Използвах твоя линк  Carrie. Много ти благодаря, за което. 

Цената на трансфера е за кола, нали? 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пише си, ама аз не съм сама и трябва потвърждение от минали по пътя на този трансфер.

2 души с 4 багажа

4 души с 2 багажа

Дами, не ви тагвам, че в момента не ми се удава. Извинете. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само за информация, има 2 рецепции на комплекса, едната е на Inna Grand Beach (основната висока сграда), другата е на Inna Grand Garden (това са ниските сгради, ако сте букнали garden room). На рецепия винаги има хора и могат да ви помогнат, ако имате някаква нужда. Колите нямат надпис klook (май никакви нямаха), те ползват местни фирми. Надявам се това да е от полза 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Хм, вероятно сме в garden room. Съвсем навреме е информацията. Веднага ще пиша на мистър Буда, за да не се чуди къде да ни търси. 

Много благодаря, Carrie. 

Връзка към коментар

Най-добре му пиши, ако не ви намери на едната рецепция, да ви търси на другата. А винаги може да помолите от едната рецепция да звъннат на другата и да го насочат където трябва.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Сега пък цунами! 

Човек не знае от кой храст ще изскочи заек! 

@DaBo успокой ме, че на Бали всичко е спокойно. Нямам съобщение от Буда, но той няма интерес да не му се поява! 

Връзка към коментар
На 21.12.2018 г. в 6:28, hobby-trip каза:

За закъсненията тук - това са нормални неща. Ние ползваме Air Asia и сме доволни от цените и обслужването им. Без да преувеличавам за тях 10-20 мин е напълно нормално да закъснеят. 🙂 Понякога е било и 30-40 мин, но час никога не е надхвърляло. Хубаво е да се предвидят и тези неща. Говоря за нискотарифна авиокомпания, а не за Катар, Емирейтс, Сингапур Еър лайнс и др. големи авиокомпани, но там цените са поне по 2 или по 3. Затова като си разчетеш времето и предвидиш и закъснението - цената си заслужава. 😉  

Как сте? Има ли проблеми на Бали?

Връзка към коментар

Аз бях на Бали, малко след земетресението на Ломбок (да кажем на около 100-150км.) и пораженията бяха минимални, там, където изобщо имаше такива, но като цяло нямаше почти никакви. Сегашното земетресение е на над 1000км., няма как да има някакво отражение.

Редактирано от Carrie
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

При всички катаклизми в района, Бали като че ли е пощаден. Да, вулканът им изригна, но не с такива поражения като в околността. Освен това по тези места природата избухва, като че ли все около Нова година. 

Аз си мислех, как днес ще се жалвам от некадърността си да пиша в движение и да моля за снизхождение, а то как се обърна темата. 

Връзка към коментар

Всичко тук е спокойно - а аз разбрах за това от познати в Бг. Индонезийската телевизия да го е отразила максимум един - два пъти. Бали е доста далече от Суматра, а вулкана като изригна беше голяма паника. Искахме да го снимаме, но така и не се наканихме. Толкова много преувеличават нещата по новините, че не е истина (не гледам новини от 5-6 год). Имам познати, които не значт, че Бали е в Индонезия, но голяма паника, че е изригнал вулкан. Обясних им, че това не е като Херкулан и Помпей, но хората са чули нещо и край. Дори да изригне Агунг е толкова далече от летището, че от гледна точка на безопасност Кута, Джимбаран, Нуса Дуа Улувату са супер безопасни. 🙂    

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@patilana, ами аз в момента съм в Бг, а така или иначе от два месеца сме локирани в Киев. В Азия разстоянията са доста големи - от КЛ до Бали е три часа полет. 😉 Не се притеснявай, наслаждавайте се максимално на пътуването! 😘

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Малко спешна информация за летящите в следващите дни.

Полетите с Йорданците баха навреме с изключение на последния от Амман. При зададен час на излитане 9:45, ние излетяхме в 10: 08. В Копенхаген кацнахме навреме. Самолетите бяха фул и в двете посоки. Смятах, че от Банкок към Куала Лумпур ще сме само шепа хора, но не познах. Колкото хора слязоха, толкова се качиха. След слизането им, се качи отряд чистачи и за около 30 мин. почистиха каквото успяха, смениха калъфките на облегалките за глава и се качиха новите пътници. В Куала Лумпур кацнахме навреме.

На отиване в Амман, следвате надписите за трансфер и стигате до Transfer Desk. Там си харесвате някой служител и му давате паспорт и следващите си бордни карти - Амман - Куала Лумпур. Дори и дума да не продумате ще ви ги вземат, разгледат и следва :

- Моля, изчакайте малко.

След наистина малко ще ви върнат картите и дадат ваучер за трансферен хотел и вечеря. После ви показват къде да изчакате. Там вече се е оформила групичка, освен ако не сте изкокнали първи от самолета. Като се изтекат всички от полета ви, ви повеждат като стадо овчици през имигрейшъна, където ви снимат, отбелязват по тефтери и пак под строй ви извеждат от летището. Товарят ви в автобус и след около 10 минути стигате трансферния хотел на  JR. Настаняват ви, прибират ваучерите, казват ви, че вечерята е от 7:30 и се оттегляте за почивка или обикаляте рецепцията. Предупредени сте, че тръгването ще е в 12:00 ( полунощ ) 

Вечерята е богата и е същата като в Дайнърския салон на летището. Самото летище "Кралица Алия " е красиво, компактно и има бърз интернет без парола.

Кралските йордански авиолинии няма да ви оставят гладни, но с жаждата ще се справяте сами. Не се колебайте да си поискате вода. Оставят бутилка и чаши между салоните. Ако е свършила, отивате при стюардите да си искате. Това за дългите полети. 

Връщането предизвика доста предварителни размисли и страсти. Как се случи в действителност.

По - горе писах, че излетяхме 25 мин. по - късно. Причината беше, че един арабин нещо не беше доволен от незнайно какво и не си сядаше на мястото и се наложи да дойде някакъв летищен служител да му обяснява нещо и ... Ние казваме по този повод - Дълга и широка. Да добавя и Арабска. Кацнахме си ние навреме , обаче багажът на трансферните пътници излезе последен. Отне час време да слезем от самолета, да минем през паспортен контрол и да вземем багажа. Самият него чаках 40 мин. Едни от най - дългите напоследък в живота. Следва тичане към заминаващи. Естествено Уиз са на втори терминал, а чек -ина е на самия край - 148 - 152. 

Като се излезе от багажа има голямо табло високо горе, където пише кой полет от кой терминал излита. Щом стигнете Т2 отивате леко вляво към информация. После се обръщате назад и гледате високо нагоре вдясно. Там е таблото на което пише къде се чекира вашия полет. Проблемът на това табло е, че информацията е само в едната посока и то не тази от която идвате.

Чекирането на багажа става на машини. За глупави хора като мен,има помощник, който върши упражнението. Наоколо има само изпънати физиономии. Не можех да си причиня и този стрес и предпочетох да съм глупава. Без лента за багажа ти, не те пускат до лентите за него. Има си трима души за тази контролна дейност. Като се справите с лентите, следва поставяне на куфара върху лентата, сканиране на баркода и той си потегля автоматично. Вие се връщате малко назад, все пак сте накрая на чек-ин. Качвате се нагоре и минавате проверка на ръчния багаж. Следва ново табло с гейта ви. Разбрах от често пътуваща жена, че Уиз летят от някoй F. Ние излетяхме от F4. Pardon, бяхме натоварени. Излетяхме кой знае от коя писта, ако са няколко де.

 

 За тези които ще прекарат времето си на Бали.

Само при пристигането малко заръмя и това беше. Следващите 4 дни ставаше все по -слънчево и по - топло. Температурата се вдигна до 27 C, но влагата е голяма - до 98%. Търпи се все пак. Казва ви го човек, който има астма, обостряща се от влага. 

Не е скъпо,освен ако няма да правите някакви неща, които по принцип са скъпи, като дайвинга например. За храмовете си пригответе по около 150 000 рупии.  Птичият парк е 385 000.Пеперудения парк е 100 000. Храних се в ресторантиподредени и обслужвани като за западняци. Най - скъпата ми храна - краб - 150 000. 

Много ми хареса природата на острова. Със сигурност причината е и в това, че избрах за водач местен гид - Буда. Той ми беше препоръчан от човек, който разбира от качество, но не очаквах все пак толкова отдаденост и желание да се направи най - доброто, което е възможно ,за даостанеш с отлични впечатления. Тези дни ще разкажа доста подробно за него. Сега ще отбележа само, че този човек се отнася с такова уважение към природата наоколо, така добре познава всяко ъгълче из нея, толкова гордо носи националното им облекло, че не мога да не му сваля шапка и да не благодаря на @mililia ,че ме свърза с него. Тя е щастлива, че има такъв приятел. 

Пазарът в Убуд си заслужава, ако сте решили да си купите някакви резбовани неща. Там се пазарете както никога до сега. Купувайте едва, когато смъкнете цената най - малко наполовина. Дрехите са по красиви на летището на същите цени.

Комари нямаше на пълчища както се очаква. В нашия хотел в Санур пръскаха всяка сутрин. Никъде при обиколките си не срещнах такива. По магазините продават достатъчно репеленти и е по - добре да си купите от там. 

Внимавайте къде сменяте валута. Не се хвърляйте на висока цена , защото вероятността да ви излъжат е много голяма. В лицензираните бюра ще ви издадат бележка за смяната. 1 USD - 14 350. ! EUR - 16 450, 1CHF - 14 525, 1 GBR - 18 175. Пише си, че е без комисионна на видно място. Аз помолих Буда да го направи вместо мен, но не мисля, че е вселенски проблем.

Фермите за кафе Лувак са много и продават кафето на различни цени и грамажи. Колкото по - скъпо, толкова по -сигурно, че не е примес с нещо си. Аз купих 50 гр по 280 000. Чаят от лимонена трева съм взела за по 104 000 за 100гр., а Mangosteen Peel - 128 000 за 100 гр. Купувате само ако искате. Никой не ви насилва за нищо.

Трафикът е ужасен. За един горд български щофьор би бил невъзможен, защото основното правило е пазенето на този пред теб. Следва гледане напред ,в огледалата и встрани. Видях само три моторетки с чужденци и не бихте искали да сте на тяхно място. Ако искате да си гледате експирианса откажете се от шофирането и се доверете на местен. Аз съм бъбрива и рядко мълча, за да не преча, обаче там не смеех да си отворя устата извън задръстванията, защото не исках да се видя между ламарините, само защото любезният ми водач е отклонил вниманието си за миг, за да ми отговори. Все ми се струваше, че е изморен, а той отричаше от любезност. Само веднъж, и то след като си престояхме повече от половин час в едно задръстване, каза че е много неприятно и натоварващо да висиш като паяк, без да знаеш кога ще стигнеш там където си тръгнал. 

Проблемът с трафика е,защото пътищата са тесни. Кара се със средна скорост 30км/ч. Най - високата скорост, която Буда разви,е 70 км/ч на магистралата, която е с винетка. Тя всъщност е мост над Тихия океан и прави придвижването от голямата част на острова към Улувату по бързо.

Питайте ако имате нещо спешно преди да съм успяла да напиша подробностите за Бали и за останалите места по пътуването ни.

 

 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към коментар

Сега малко по - спокойно да ви разкажа що е то Летяща НоваГодина.

Ами това е като си купиш мулти сити билет до островни страни. Тогава щеш, не щеш, се налага да прелетиш още почти толкова, ако не й повече, за да стигнеш на приемливо за отсядане място.

Моята летяща нова година беше организирана от Дани Магелани. Още преди да заминем за Япония тя купи билетите от грешка, ще ви излъжа на кого, и ме попита къде ми се ходи. Аз не бях ходила никъде в тази част на света и затова я оставих сама да реши. Тя предложи крайна дестинация Бали. Съгласих се без противоречия по горните причини. В началото на юни, след като пропуснахме всички промоции на  Air Asia бяхме готови с билетите до и от там. Остана ми сами връщането от Копенхаген. Във времето, всички летящи покрай нас, го купиха, аз се ослушвах и купих ден, преди по случай Св. Николай, да се срути цената на билета. Подходих както е препоръчано от всички знаещи във форума - Пих студена вода и си казах, че все някой трябва да бъде прецакан. В случая съм аз.

Трудно преглътнах, защото вече се бях прецакала с едни 25 евро за виза за Тайланд. Спътницата ми не е счела за нужно да сподели с мен предишни намерения и изпълнения на тайландското правителство, и без тази идея, смятах за особено умна своя постъпка, подадените документи. Темата започва с тази моя гордост.

Добре, че @Камен я попита, дали да чакат още, та да разбера и аз. Нейсе, хич не съм за 25 евро. 

Просто, всички четящи в по - късен етап тази тема - обърнете внимание на тази информация и на една още по -нова, че тайландското правителството смята да направи тази безплатна visa on arrival постоянна за някои държави. Стискам палци България да е сред предпочетените .

 Визи за другите посетени, и преминати държави, за българи, има само в Йордания. Правих опити да си извадя такава от тук. Ударих на камък. Междувременно бях посъветвана да си спестя парите и усилията и аз се вслушах. За мен Йордания е Петра и Амман не ми беше трудно да го подмина.

Все пак потъпках малко йорданска земя около транзитния хотел. Безводна, каменна, прашна.

Макар, че на @Камен му бяха отговорили официално, че нямаме право на трансферен хотел, се оказа, че имаме право на такъв, че даже и безплатна вечеря. Арабска му работа. Не се отказвайте от нищо в арабска държава преди на място да сте си го поискали 5-6 пъти.

Та слизаме значи на летището, отиваме на трансферното бюро и тикваме в ръцете на една служителка бордните си карти. Тя поисква и паспортите. Казва ни, че ще ги вземе за малко и се скрива в един коридор. През това време ние гледаме с любопитство едно табло, на което се предлагат на трансферните туристи и други безвизови активитита, освен лежане в хотел.Харесваме си разходка из града с включен обяд за 42$. Вместо дамата, един господин ни връща бордните карти и дава общ за двете ваучер за хотел,вечеря и ни казва да се обърнем към колегите му на отсрещния ъгъл за харесаната от нас екскурзия. Прехвърляме се ние оттатък и се срещаме с "Ибрахимчо" ( По @Radnev ).Само дето нашия беше с 30 години по-възрастен.

Подаваме ние ваучерите, бордните карти и си говорим като как ли ще се случи, хем да сме в хотела, хем да сме навън. "Ибрахимчо", който до този момент е говорил литературен английски, сменя езика и ни пита дали сме рускини. Зяпваме от изненада и задоволство. Оставям Дани да води преговорите, защото тя е живяла в Русия и преподава на руски и нямам работа в краката й. "Ибрахимчо" е очарован от русата дама и прави блестящо предложение - ще ни разведе, където искаме из Амман срещу 62 $ !!! Той е позициониран точно на гърба на постера с активностите.

IMG_20190103_051345.jpg.b5793294f49f2c467e308d2fc003e9f0.jpg

 

Тя го пита каква е тази цена, след като ние виждаме друга. Той се разтопява от кеф и казва - Ами вие ще бъдете с мен!!! Отново се облещваме! Дани му казва, че тая няма да стане и той казва - Аз ще ви включа вечеря. Тя го контрира с безплатната вечеря в хотела и иска намаление. Той й предлага тя да каже цена. Тя връща топката и той предлага 10 $ на човек. Не сме съгласни. Той опитва да продължи пазаренето, но Дани връща въпроса върху това, че той трябва да ни вземе от хотела.

В този момент "Ибрахимчо" ни обръща гръб и ни оставя на съдбата. Неговият колега, който в момента ни обработва документите, го пита как са се развили преговорите, хвърляйки мазни погледи към пищните дами стоящи пред него. Пропуснахме шанса да разгледаме Амман с личен гид!

Ех, @Radnev , @Radnev много си точен човече, много си точен. То сития на гладния не вярва, ама моля, не корете тези, които са изпитали на гърба си нещо, само защото са ви го разказали.

Следва Куала Лумпур...

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 10
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Куала Лумпур е моето голямо разочарование в това пътуване.

Кацнахме малко по - късно, без да е драматично. Вместо да се метнем веднага на влакчето за към багажите, ние дълго търсихме багажните ленти наоколо. Открихме само магазини. Многократно летищните служители уверяваха Дани, че едното влакче е наистина за Т2, но другото е към тях и те са  недостъпни по друг начин.  Кацайки около 20:20 излязохме с багажа при трансферите в 21:20. На този паркинг са такситата, личните трансфери, хотелските такива и малко встрани, спирката на безплатния автобус между двата терминала . Оказа се , че трансфера на нашия хотел е на два часа и следващия, последен за деня, ще дойде в 22:00. Аз категорично отказах да платя такси до там, след като в цената е включен този разход и така си престояхме  около 40 мин. Използвах времето да понаблюдавам хората наоколо и как си вършат работата. Наблюденията ми ме отведоха до констатацията, че за разлика от летището в Амман, на това имаше колкото си щеш работещи жени. Дребнички, забулени, усмихнати, те вършеха не тежка работа, но все пак не бяха птички в позлатена клетка.

Пристигайки в хотела към 22:30 нямах никакво желание да ходя където и да било, разчитайки на милостта на местните таксита. Просто вирнах отекли крака нагоре и заспах. Очакваше ни ранно ставане и полет с  Air Asia до Бали.

Пристигнахме на Т2 за полет към Бали с първия възможен трансферен час -6:00. Имахме време да позяпаме наоколо, аз купих магнитчета и локуминизирани парченца смрадлив плод ( не казвам за кого ) и влязохме на терминала. Трябваше да се чекираме на машини и бяхме съжалени от една малайзийка да ни извади бордни карти. Аз пък я научих, как да си извади лентата за багаж. Тя, милата , нямаше и понятие от тази еърежска инициатива и беше благодарна, та благодарна. Разбира се, получи награда за съдействието - крем за ръце с "розово масло". Слагам кавички, защото хич не съм наясно масло ли има, есенция ли  има или малко розова вода за  ароматизатор. Не вярвам никак на текстовете. Е, съпругата на Буда не получи тази екстра, ама тя не знае от какво е била лишена, така че ,заспах с чиста съвест в Санур.

И както се кефех, че сме ОК, се оказа, че нямам включен багаж! Как се е случило да ми издадат билета така, идеи нямам никакви. Последната ми грижа  при едно пътуване е да гледам какво пише на билета. Добре, че смениха  малко полета и се наложи чат с тях, та любезно ми оправиха пропуснатата в първото име буква няколко дни преди тръгването.. Та отивам аз да си плащам багажа и се сещам, че парите, които имах за разходка в нощна Куала се поизпариха  в други полезности и се заоглеждах за Дани. Никъде не я виждах, колкото й да се въртях като шугава и най - вероятно в един момент съм загледала като пълен глупак, та тя изскокна от някъде с въпроса - Мен ли търсиш ?

 Признах си без бой липсата на налични банкноти и тя ми предложи своите, ако се наложи. Като се успокоих, си спомних, че нося 2 кредитни карти и 2 дебитни, и все едната ще мине, независимо, че са издадени далеч - далеч. Използвах едната от тях и проблемът бе решен. Нервите, които потроших,със сигурност са ме научили да гледам и да нося разпечатки за доказателства, защото кой - знае защо точно за този полет си беше останала на топло вкъщи. Е, сега ще се занимавам с един сайт, то който купих билета, ама това там не ми вършеше никаква работа.

И така, както се бях скапала до дъно, се оказах на една седалка между началника на полицията в Убуд, изключително френдли човек, и млада дама, дъщеря на местен богаташ предполагам, защото учеше в университета в Сингапур. Те моментално се запознаха с мен, заразказваха за себе си, почерпиха ме от своите храни, заразпитваха мен и ако на моменти не заспивах права, щях да си изкарам в шеги и смях полета до Бали. Е, бяха много любезни да ми казват от време на време - Нищо, нищо, спи си, ти си пътувала много.:girl_in_love:

Като добавите към това и прекрасния, вечно усмихнат, мистър Буда, как да не му хареса на човек Балито.

 Следва черешката на тортата - Бали и що е то местния водач.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Няма как да ви е разочарование, като не сте го видели изобщо. :)

Доколкото си спомням някой беше дал добър съвет да вземете хотел на самото летище, да хвърлите багажа там и да отидете с автобуса, пък било и за да го разгледате за 2-3 часа нощем.

В хотелът, който е свързан с топла връзка на летището им, има стаи на различни условия и цени- една такава за 8 часа би ви свършила перфектна работа.

И летищните служители са там, за да помагат. 😉

Ама нищо, все някога ще стигнете пак. На мен лично КЛ страшно много ми харесва. Признавам си, че първият път не толкова, но следващите вече много!

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 4 часа, Тони каза:

 не сте го видели изобщо. 🙂

Какво по- голямо разочарование от това:mda:

преди 4 часа, Тони каза:

И летищните служители са там, за да помагат.

Именно!

Със сигурност ще стигна пак до него, най - малко напът за някъде или защо не специално за Малайзия. Неведоми са пътищата магелански.

Връзка към коментар

Пристигнахме по обед на Бали, благодарение на линка на @Carrie

бързо пристигаме в хотела с летищния си трансфер и на другата сутрин хуквам да разглеждам мястото, за което според @hobby-trip трябват два месеца за разглеждане, а според местния "магеланец - мистър Буда " е престъпление да дойдеш за по - малко от месец. Аз имах три дни.

Птичия парк:

i-xM3Pzqs-X4.jpg

 Танцът "Баронг" е всъщност театрално представление от няколко части. В някои скъпи ресторанти, където някои наши гидове смъкват кожи, се изпълняват части от него. Аз го изгледах целия и нямам никакви забележки.

i-hJ3LgnX-XL.jpg

 Пеперудения парк има много да учи. Предлагам командировка за обмяна на опит на управителя му до остров Майнау.

i-wCrVbZP-XL.jpg

 

Така изглежда средностатистическия път на Бали.

i-qNphwHV-XL.jpg

Скоростта, с която се движиш там.

i-2DcxSwv-XL.jpg

Магистралата над Тихия океан, в момента има отлив.

i-77HSRpv-XL.jpg

Скоростта на движение по нея :

i-rQdVnnx-XL.jpg

Най - голямото сладководно езеро.

i-MrRF6vx-X4.jpg

Незнайни за нас плодове:

i-f4X5mhr-XL.jpg

Изворите при храма на водата:

i-WLhScMk-XL.jpg

Насъщния на индонезийския народ:

i-P4cpkn9-XL.jpg

Вниманието, с което се отнасят към него

i-GZDpgHD-XL.jpg

Не можете да си представите какви прекрасни дървени неща изработват балийците. Отказах категорично да ми се показват такива, защото щях да откача от невъзможността да изкупя всичко. Следващия път ще ида с контейнер.

i-9m8jZZt-XL.jpg

Този шкаф е част от интериора на една тоалетна.

i-R5R4rzN-XL.jpg

Обработката на камъка също е на завидна висота.

i-jJRn97q-XL.jpg

Хм, тук ме заведоха да гушкам костенурки. Само дето не съм убедена, че големите ги пускат обратно в океана. Може би не постъпих правилно.

i-sHBpf5p-XL.jpg

Индийският океан.

i-RvkvFZF-XL.jpg

Плажът Паданг-Паданг. Твърде малък и твърде пренаселен.

i-NzQZ7dj-XL.jpg

Ето го и мистър Буда. Не за пръв път виждате усмивката му, но за пръв път той се снима със знаменцето ни. Нямате представа колко много се зарадва. Пък когато му показах и снимките с голямото знаме във форума,той просто онемя. Едва го докосваше, непрекъснато питаше как е правилно да се държи и като някакъв подарък за нас, българите, ми показа своята гордост - надписа на български. 

Той е толкова отдаден на това, което прави, че аз като кученце подскачах около него щом стигнехме някъде. Никак не се колебаеше да спре, да направи невъзможна маневра, защото съм видяла нещо, което ми е привлякло вниманието. За огромна моя радост, той е далеч от руските екскурзоводи, които и насън не млъкват, и се чудиш ходил ли си на училище, или не си. Внимаваше много, да разбере какво ми харесва и при следващата забележителност успяваше да насочи вниманието ми бързо - бързо към конкретно нещо. 

И защо ви трябва местен екскурзовод - защото ще ви заведе от точка А до точка Б по път, който е далеч от общоизползваните и ще видите истинското Бали - с палмите и бананите край пътя и ще се посмее на твърдението ви, че бананите растат в магазините, нефризирани оризови тераси, ще ви заведе на представлението "Танц Баронг" за 150 000 рупии, а не на вечеря в ресторант с някакви елементи от него за 750 000, ще стрие в пръстите си ориза, за да ви покаже зрънцето и ще се ядосва, защото му е избягало. Ще ви е благодарен, че искате да опознаете родното му място. Няма да ви каже колко тъпи са местните, а ще ви обясни, че той самия, е учил английски само в училище и няма да ви позволи да докосвате каменните фигури в храмовете, нито пък да влизате през, макар и отворени, железни врати около местата за церемонии. Ще ви ги показва по пътя и ще ви разказва за конкретната. Пък ако проявите интерес, с радост ще спре да погледате.

Та, нашият Буда е такъв, плюс най - добрите екскурзоводски практики. Повярвайте ми, имам база за сравнение.

 Чудя се дали да не учредим титла - Почетен Магеланец. Веднага ще го издигна като кандидат.

i-jTk557n-XL.jpg

И сред толкова зеленина, няма как да завърша по друг начин:

i-MMStd2z-XL.jpg

 

  • Харесвам 20
  • Браво 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.