Прескочи до съдържание

БГ туризъм


гост

Препоръчани мнения

Всички сме се юрнали по света, а някак забравяме родната "Швейцария".

 

Отварям тази тема с надеждата да споделите вашите интересни пътешествия из милата татковина!

 

Мен, например, ме е срам, че не съм видяла почти нищо на север от Стара планина, даже до Варна не съм стигнала!

 

Хайде, споделяйте и помогнете на другарчетата по форум да осмислят някой и друг уикенд в опознаване на Родината.

 

 

post-61-0-55362000-1365110715_thumb.jpg

Връзка към коментар

Може да е доста клиширано, но рилските езера за мен са си топ. От по-непопулярни места, района около язовир Доспат

От там с малко повече мерак и Триград е наблизо. 

 

175089_10151100026312965_2010451452_o.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Наистина не е редно да забравяме и родината. Затова ето някои от нещата, които са уникални и ми се струва, че биха били интересни не само на българи, но и на чужденци:

  • Рилски, Троянски, Бачковси манастир;
  • Перерикон и Татул. Тук могат да се посочат и още някои тракийски светилища като Белинташ, Бегликташ ..., които са съчетани с разкошна природа;
  • Тракийски гробници - Свещари, Казанлъшката, Голямата Косматка... и много други по-малки;
  • девствени плажове по родното черноморие - почти не останаха такива. Все още има няколко незастроени.
  • Пещери - има 7-8 достъпни за масовия турист пещери, като Ягодинска, Магурата, Ухловица, Орлова чука, Бачо Киро, Деветашката...;
  • Белоградчишките скали;
  • Мадарския конник с целия археологически комплекс наоколо;

В списъка не слагам Царевград (Царевец) във В. Търново, тъй като е спорна дестинация и дискутирането й е въпрос на отделна тема. А за най-добре запазената българска крепост Баба Вида, не мога да коментирам, тъй като не съм имал възможността да я посетя.

Списъкът остава отворен и нека други магеланци да споделят.

Редактирано от vorbis
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моят фаворит за момента е Рибарица. По всяко време на годината е прекрасно и си заслужава да се види дори за уикенд. Лошото е, че и хотелиерите там го знаят и поддържат доста високи цени за стаи в издържан соц-стил (поне повечето са такива).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 стаи в издържан соц-стил (поне повечето са такива).

важното е стил да има!

 

 

 

  • девствени плажове по родното черноморие - почти не останаха такива. Все още има няколко незастроени.

 

Малко след Синеморец в посока Резово има един плаж-резерват, но не му помня името - много е красив!

Освен Иракли, кои други имаш предвид?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чувал съм за малки плажове, примерно 20 метра ивица, до които трябва да се ходи доста пеша. Обикновено празни. Ама хората си ги пазят в тайна като очите си. Спомням си преди години наши приятели ни водиха на Болата до Каварна, точно на завет от нос Калиакра. Бяхме не повече от 20-ина човека на плажа, в днешно време и там станало претъпкано, а имаше някаква класация, която го беше обявила от топ плажовете в България...

Връзка към коментар

Може би визираш Силистар. Точно него имах и аз предвид. Също и до устието на р. Ропотамо, Маслен нос, Аркутино (макар там да направиха един хотел до пътя), на север към Шабла и Тюленово.

"Девствен плаж" май не трябва повече да се употребява за България. Като знам какви боклуци оставят туристите след себе си.  :(

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И наистина, колкото и човек да пътува, където и да иде, каквито и хубости да срещне, България ще бъде в него и той ще бъде с нея.

 

Леле, що сидита с Дико-Илиевите хора съм разнесъл из Европата, що троянска сливова съм пил с близки и далечни народи, и винаги, ама винаги съм им казвал: "Заповядайте в БГ". Винаги съм бил рекламен агент на страната си, та дори ми се е случвало да рецитирам Вазов на италиански пред миланското дуомо.

 

България е изумителна за туризъм, пълна с невероятни места, лошото е, че не ги ценим, пазим и рекламираме. Не ги и познаваме. Ние, българите, трябва да се обикнем и да работим за туй Отечество.

 

Един от светците на нашата култура и първият модерен турист - Алеко - пише за пресата във фейлетона си "Разни дреболии": „Българската преса! Каква жалка ирония в тези две думи!...”.

 

Аз перефразирам: БГ-туризмът, колко ирония в тези две думи ...

 

В БГ няма табели по пътищата, няма удобни тоалетни, чичкото хотелиер гледа как да те прецака и да вложи "спечелените" пари в съмнителна мома и мерцедес, обслужващият персонал е на ниво от каменната ера, на Черноморието му се е.... майката.

 

България е прекрасна страна, но българският туризъм е голяма гола вода!

 

Но България за туризъм... винаги!

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Тъй-тъй!

 

И аз разбрах как хората си рекламират кварталните градинки като европейски паркове с международно значение като се разходих из Хайд Парк за първи път. Не знам какво съм очаквала, но това си е точно квартална градинка. Ама, пустите му ингилизи проглушиха ушите на цял свят с техния Хайд Парк!

 

Нашата Борисова градина направо го слага в малкия си джоб!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тъй-тъй!

 

И аз разбрах как хората си рекламират кварталните градинки като европейски паркове с международно значение като се разходих из Хайд Парк за първи път. Не знам какво съм очаквала, но това си е точно квартална градинка. Ама, пустите му ингилизи проглушиха ушите на цял свят с техния Хайд Парк!

 

Нашата Борисова градина направо го слага в малкия си джоб!

 

Борисовата градина може и да го е слагала в малкия си джоб, когато е била създадена. В момента изобщо не се поддържа, за разлика от Хайд Парк, който наистина е място за отмора, а не за мазен чичко продаващ сладолед, кебапчета и какво ли още не...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Борисовата градина може и да се измете, а Хайд Парк няма накъде да се разшири.

 

А и ние в Бг-то си разбираме отмората като "йедине и пийне". Проблемът  според мен е, че сладоледът не е сладолед и кебапчетата не са кебапчета.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Борисовата градина може и да се измете, а Хайд Парк няма накъде да се разшири.

 

 и кебапчетата не са кебапчета.

Мхм, те кучетата затова изчезнаха. По миналото лято обикаляха 5-6 около патешкото, е няма ги вече милите. Но пък кебапчията просперира изведнъж.

Връзка към коментар

Борисовата градина може и да се измете, а Хайд Парк няма накъде да се разшири.

 

То поддръжката ако се състоеше само в метене ехеее. В България има много красиви места, но е редно все пак да запазим някаква обективност :)

Редактирано от Мрън
Връзка към коментар

Жеравна.Идеално място(поне според мен) за един отпускащ уикенд с приятна компания.Рахатлък,хубави кръчми и къщи с гостоприемни стопани.Имам си един и все при него отсядаме.

Разбира се има и още много други места в хубавата ни България,но като за начало... :D Пък и да оставим материал и за по-нататък.

Редактирано от Мюнхаузен
Връзка към коментар

Поздравления за снимките и техния дух. Жеравна (Жеруна) е тежка артилерия. Винаги, когато мога, отивам да се успокоя и заредя с дух там. По стъпките на богоподобния Йовков.

Малко по-надолу - Медвен - геният на Захари Стоянов. Котленският край - великолепен.

Ей, водете децата си там. Това е една много интимна България.

Една лирична и лиро-епична.

И бре, що алкохол се изпи в творческата база на Историческия факултет при СУ. Река да би потекла, би удавила по-дору намиращия се роден Манчестер, Сливен.

Жеравна - вселената на българския дух.

 

"- Лош бил - говореше си тя сама на себе си със светнали като на вълчица очи, - пиян бил! Аз тъй го искам! Да пие. Да лудува. Аз тъй го искам! И нека ме бие, нека ме тъпче с краката си. О, Василчо, Василчо..."

 

"Божура", Й.Йовков

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чувал съм за малки плажове, примерно 20 метра ивица, до които трябва да се ходи доста пеша. Обикновено празни. Ама хората си ги пазят в тайна като очите си. Спомням си преди години наши приятели ни водиха на Болата до Каварна, точно на завет от нос Калиакра. Бяхме не повече от 20-ина човека на плажа, в днешно време и там станало претъпкано, а имаше някаква класация, която го беше обявила от топ плажовете в България...

В мойте детски спомени, този плаж (Болата) си беше празен. Всъщност за мен Калиакра е едно от най-зареждащите места по Черноморието, но с тези ветрогенератори, които наслагаха през последните години съвсем забравиха за природата.

За крепостта баба Вида ще кажа, че е хубава, запазена и я препоръчвам за разходка, макар този край да е особено беден. Всъщност не съм виждала друго такова място из БГ. Като минаваш през селцата по пътя за Видин се виждат толкова изоставени и порутени къщи, което е доста тъжно, а в тези, които са останали все още да живеят  някакви хора са предимно роми. :huh:

Друго място... бих добавила Вихрен, разбира се, за тези, които обичат да се катерят.. изкушаващо място с много адреналин, както и Мусала, но предполагам, че за нея всички си знаят и разбира се Райското пръскало под връх Ботев. Разбира се, да не пропусна и Чудните мостове.

Като архитектурно селище.. бих споменала Боженци. Преоткрих го тази година. Чудесно място.

Сигурно ще се сетя и за още някое местенце, което не ми идва в главата сега. :)

Редактирано от Polina
Връзка към коментар

Доста пътувам из България напоследък, ако почна да правя списък, края му няма да видите, ама някои по-основни:

- много ми харесва в района на язовирите Широка поляна, Голям Беглик, Копринка и Жребчево. Голяма красота е там.

- Триград и с. Ягодина с двете ждрела и яз. Тешел.

 - Мальовишкия дял на Рила, сякаш се пренасяш в друг свят.

- Врачански балкан в района на х. Пършевица.

- Синеморец, Резово, Тюленово.

Ама какъв е смисъла да изброявам, има толкова красиви места в България, за всеки вкус по нещо все ще се намери.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Наистина всичко изброено дотук си заслужава де се види , но районът на Батак и яз.Широка поляна на мен най-много ми харесват. Лошото е , че дори на Широка поляна са се заселили цигани и унищожават гората .

Връзка към коментар

Подготвил съм един албум "Из необятния български север", ама ще го шерна, като натрупам повечко материал :D Няма почти нищо туристическо и точно това му е интересното :D

Връзка към коментар

Подготвил съм един албум "Из необятния български север", ама ще го шерна, като натрупам повечко материал :D Няма почти нищо туристическо и точно това му е интересното :D

 

Изчакай седмица-две :)

Връзка към коментар
  • 9 месеца по-късно ...

От всички бг дестинации, които съм посетил, Копривщица и Родопите са ми най-любими. Под Родопите не разбирам Смолян, Чепеларе и Пампорово, а онези диви запуснати села и махали, в които вече не живеят хора.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.